08.11.2007 20:30 CET
2 : 3
(1:0)

Sparta vybojovala v Toulouse vítězství

Mission completed – tak by se dalo okomentovat dnešní fotbalové vystoupení Sparty ve francouzském Toulouse. Po těžkém vyrovnaném zápase Sparťané přece jen byli lepší, když si vítězství 2:3 zajistili v druhém poločase dvěma trefami Karola Kisela a jedním gólem Libora Doška. Český tým si tak uchoval reálnou šanci na postup ze základní skupiny poháru UEFA.

"Naše" Sparta přijela do Francie s jasným cílem – vyhrát a tím zachránit šanci na postup. Letošní herní projev Sparty je tristní, i když v Gambrinus lize je na 2. místě. V prvním zápase evropkého poháru ale prohrála doma s průměrným Curychem 1:2. Stejně tak Toulouse se letos nedaří. Ve francouzské lize se potácí až na 12. místě a v minulém kole Poháru UEFA prohrálo v Leverkusenu 1:0. Po posledních dvou vydařených zápasech v Gambrinus lize přijel český tým do Toulouse s notnou dávkou sebevědomí.

Zápas začal drtivým tlakem domácího celku, který ve 14. minutě vyústil v jeho vedoucí branku. Stoper Řepka se nechal obehrát Elmanderem a ten se posléze objevil tváří v tvář brankáři Grigarovi – nezaváhal a pěknou střelou k tyči potěšil domácí fanoušky. Po vstřeleném gólu se domácí stále více tlačili do útoku a sparťanská obrana jejich útokům čelila pouze s velkými problémy. Sparta poprvé zahrozila až v 27. minutě, kdy domácího gólmana pěknou střelou prověřil Kladrubský. Od této chvíle se hra poněkud vyrovnala. Ale když ani Kisel ve 36. a ve 42. minutě a Limberský v nastaveném čase první půle nedokázali vstřelit vyrovnávací branku, první jednání skončilo výsledkem 1:0.

Do druhé půle Sparta i Toulouse nastoupily v nezměněných sestavách. Rovněž druhý poločas začal ofenzivním tlakem Toulouse. Zejména dvojice Mansare – Elmander dělala sparťanským bekům vrásky na čele. Naštěstí brankář Grigar vychytal všechny pokusy domácích. V 57. minutě kouč Bílek poprvé zvolil možnost střídání – za nevýrazného Slepičku poslal do hry čerstvou útočnou sílu – Libora Doška. Střídání jako by přineslo úplně opačný efekt. Do 62. minuty si domácí vypracovali tři velké šance. Míč do sparťanské sítě nespadl jenom kvůli výborným zákrokům Grigara a také kvůli neschopnosti útočníků francouzského týmu.

Na tuto nepříznivou situaci reagoval kouč Sparty vystřídáním Rezka za Horvátha, který sice není zcela fit, ale jeho herní kvality mohly zvrátit běh zápasu. Toto střídání už mělo kýžený výsledek a Sparta dvěma rychlými goly obrátila zápas ve svůj prospěch. Nejdříve v 67. minutě vstřelil branku Karol Kisel po krásné kombinaci Kladrunbského a Horvátha a vzápětí přidal druhý gól po přihrávce Kuliče Libor Došek. Domácí se snažili urtupně vyrovnat, což jen přineslo žlutou kartu pro Cartona, který simuloval v pokutovém území

Domáci vystupňovali svůj tlak, což vedlo v 80. minutě k vyrovnávací brance, kterou vsítil záložník domácích Mansare. Trenér Bílek sáhnul v pár minut před koncem k poslední možností střídání, když do hry poslal Zemana za vyčerpaného Matušoviče. I poslední střídání přineslo své ovoce – tři minuty před koncem základní hrací doby se podruhé trefil Kisel a nasměroval tak Spartu k důležitému vítězství. Přes obrovský tlak domácích si Sparta dokázala udržet hubený náskok a přivezla si tak z Francie veledůležité tři body.

Autor: Tomáš Starý / sparta.cz