26.04.2018 21:05 CET
2 : 0
(1:0)

Marseille porazila Salzburg 2:0 a nakročila k postupu do finále

Marseille zvládla úlohu mírného favorita, před vlastními fanoušky skolila Salcburk o dvě branky a je postupu do finále Evropské ligy daleko blíže. Ne že by rakouský celek odehrál na Stade Vélodrome vyloženě špatnou partii, jednoduše ovšem nedokázal skórovat. Soupeř naopak díky Florianovi Thauvinovi a Clintonovi N'Jiemu udeřil hned dvakrát.

Oba trenéři neudělali žádná překvapení ve složení svých základních jedenáctek. Zraněnou brankářskou jedničku Steva Mandandu nahradil domácí kouč Rudi García očekávaně Yohannem Pelém, v útoku pak měl hned dvě varianty v podobě Valéreho Germaina nebo Konstantinose Mitrogloua, a rozhodl se nakonec pro duhou variantu.

Na pozici stopera místo Rolanda dostal tentokráte přednost Luiz Gustavo, jenž ze středu zálohy obdržel daleko defenzivnější pokyny, a na pozici druhého defenzivního záložníka naopak inkasoval důvěru Morgan Sanson. Hostující stratég Marco Rose se pak rozhodl místo Xavera Schlagera nasadit pod oba forvardy útočnějšího Hannese Wolfa.

Domácí byli po celou dobu utkání v ofenzívě přece jenom aktivnější, nebo lépe řečeno nebezpečnější. A už od úvodních minut svému protivníkovi naznačovali, že hodlají v prvním vzájemném klání získat co nejlepší výsledek. Ve 3. minutě se objevoval v dobré pozici Mitroglou, nicméně jeho podnikání nebylo úspěšné kvůli ofsajdu.

Po čtvrthodině hry se již francouzský celek ujal vedení. Dobrou standardní situaci z hranice vápna si vzal na starosti Payet, jenž jí zahrál centrem na zadní tyčku, a protože salcburský brankář Walke míč ve vzduchu nezachytil, měl Thauvin snadnou pozici zacílit. Navýšit náskok mohl ve 20. minutě Sanson, ale kýžený a chtěný prostor brány minul.

Až po půlhodině hry vyslal střelecký pokus mezi tři tyče také rakouský klub, konkrétně se jednalo o Lainera, každopádně Pelé byl na jeho zakončení připravený. V závěru prvního poločasu se ještě snažil vyrovnat Ulmer, pálil ovšem z docela úctyhodné vzdálenosti, takže domácí muž v rukavicích nakonec zasahovat vůbec nemusel.

Poté, co se v 52. minutě zranil domácí Ocampos a musel ho nahradit Zambo Anguissa, se hosté propracovali do další šance. Wolf tlačil svůj pokus pod břevno, avšak Pelé ukázal, že obratnost ani postřeh mu nedělají problémy, a srovnání průběžného stavu zamezil. V 63. minutě pak Les Olympiens definitivně rozhodli o svém vítězství.

Payet na levé straně zkušeně podržel míč, ve správný moment ho předal do šestnáctky N'Jiemu, jenž byl na place sotva pár desítek vteřin, a sám před Walkem nezaváhal. Salcburk měl ještě příležitosti na to nějakým způsobem odpovědět, jenže Gulbrandsen z halfvoleje trefil tyčku a následně Ulmerovu šanci zlikvidoval stále pozorný Pelé.

Autor: Patrik Sandev / uefa.com, whoscored.com