05.11.2008 20:45 CET
0 : 2
(0:1)

Zenit vybojoval tři body v Minsku

Zenit má veledůležité tři body. V nervózním utkání na hřišti BATE Borisov svěřenci trenéra Dicka Advocaata zvítězili 2:0, postarali se o to přesnými trefami Pogrebňak s Dannym. Zenit zvládl i hru v početní nevýhodě, v 73.minutě šel po druhé žluté kartě pod sprchy obránce Puygrenier.

První šance přišla ve 12. minutě a vytvořili si ji domácí. Na rohový kop špatně vyběhl brankář Malafejev, ale své zaváhání napravil skvělým zákrokem proti střele Nechajčika. Zápas byl hodně nervózní a vyhecovaný, hra se kouskovala kvůli četným faulům. Zenit poprvé vážněji zahrozil po průniku Zyrjanova, který z hranice šestnáctky pálil vedle. Další povedenou střelu měl na svědomí kapitán Tymoščuk, kterého od gólu po přiťuknutí od Dannyho dělily centimetry.

Zenit byl nebezpečnější a BATE pouštěl za půlku jen sporadicky. Své akce však nedokázali hráči Petrohradu dotáhnout do konce. Skvělou individuální akcí se prezentoval Aršavin, ale klička navíc vše ukončila. O chvíli později Šava vysunul Pogrebňaka a následnou přihrávku Dannymu do prázdné branky stihli zadáci běloruského celku zneškodnit.

Ve 34. minutě se Zenit dostal zaslouženě do vedení. Pogrebňak proměnil v gól krásný pás tvůrce hry Zyrjanova. Reprezentační útočník Ruska se Dicku Advocaatovi odvděčil za důvěru, v minulých zápasech totiž hrál jeho konkurent Fatih Tekke.

Závěr prvního poločasu patřil domácím. Svěřenci mladého trenéra Viktora Gončerenka hrozili především ze standardních situací. Brankář Zenitu Malafejev se však po rohovém kopu vytáhl proti střele Sosnovského a ten samý hráč z dorážky minul. Horko před brankou Zenitu bylo i v nastavení, ale na stavu 0:1 pro Zenit se nic neměnilo.

V úvodu druhého dějství nejspíš zůstal Zenit v kabině, protože otěže převzalo BATE a dost hlasitě si říkalo o vyrovnávající branku. Střely Staseviče a Lichtaroviče hráči Zenitu Petrohrad zablokovali. Zenit zahrozil prostřednictvím Pogrebňaka, který ale mířil do míst, kde byl připraven brankář běloruského mistra.

Těsné vedení Zenit hájil, zaměřoval se spíše na defenzívu. V 73. minutě mu život zkomplikovalo vyloučení francouzského obránce Puygenira. Obranu Zenitu poté vyztužil Slovák Hubočan, dolů šel Aršavin.

BATE se hnalo dopředu, ale hře běloruského celku chyběla myšlenka. Z přímého kopu zahrozil Kryvec, mířil těsně vedle. Zenit hrozil z brejků, po jednom z nich Danny mířil v situaci čtyři na dva, trestuhodně nad branku.

Zenit si hubené vedení zkušeně hájil a nedovoloval BATE ohrozit branku Malafejeva. A když si Danny v 94. minutě povodil tři hráče Borisovu a skóroval přesně do pravého dolního rohu branky, Zenit Petrohrad po vydřeném vítězství 2:0 slavil premiérové tři body v Lize mistrů.

Autor: David Kubáň