0 : 2
(0:0)
Maksimir, Záhřeb

Ajax v Záhřebu utrpěl výhru

Ajax ještě ze svých rukou nepustil naději na postup ze základní skupiny D a díky dnešní výhře nad Dinamem Záhřeb se při prohře Lyonu 0:4 v Madridě posunul na druhé místo tabulky. Naopak chorvatský mistr je po třech zápasech bez bodu a bez vstřelené branky.

Utkání, alespoň v prvním poločase, postrádalo jakoukoliv nápaditost a oba týmy prakticky těžily jen z chyb soupeře. Po jedné z děr v obraně Ajaxu v deváté minutě Sammir krásně našel od lajny nabíhajícího Leka, jenž ale ve vyložené příležitosti trefil pouze Vermeera.

Mnohem větší příležitost si za dvě minuty připsal i Ajax, Vertonghenův volný kop z ohromné vzdálenosti doprostřed branky vyboxoval Kelava před sebe, k dorážce se dostal De Jong, ale místo bomby pod břevno zapojil do hry i mozek a to se mu nevyplatilo - míč nepochopitelně uklidil vedle levé tyče. Prvních dvacet minut utkání tak nebylo jen vrcholem zmaru, ale také ukázkou nepřesnosti, roztěkanosti a ukvapenosti.

Na další šanci si fanoušci v Záhřebu museli počkat až do 36. minuty a opět vznikla po chybě obrany. Van der Wiel zazmatkoval, Rukavina se prodral až do šestnáctky, tam z obránců Ajaxu udělal stojné sloupy, ale pak ve velmi nadějné pozici netrefil branku. Iniciativu pak až do odchodu ze hřiště přebrali hosté, ve dvou nadějných šancích se v krátkém časovém sledu ocitl Boerrigter, jenomže jednou trefil Kelavu do hrudě a podruhé pro jistotu branku ani netrefil.

Největší šanci první půle si tak po hříchu připsal až ve třetí minutě nastavení De Jong, jeho hlavička po Janssenově centru z volného kopu ale jen políbila tyč. Ajax si během první půle vypracoval šest nadějných střeleckých příležitostí, ani jedna však nemířila na branku a do kabin se tak zaslouženě šlo za bezbrankového stavu.

Ledy se pohnuly až čtyři minuty po změně stran. Vida byl faulován, po přerušení přihrál míč dozadu na Šimuniće, ten i přes své obrovské zkušenosti nepochopitelně situaci, aniž by byl pod tlakem, řešil z první a místo svého spoluhráče tak našel jen zámezí. Ajax toho využil, Sulejmani potáhl míč, předložil jej Derku Boerrigterovi a ten konečně propálil Kelavu.

Ještě veseleji na nizozemské lavičce mohlo být po hodině hry, Enoh opět na vařené nudli utáhl Vidu, předložil míč pod sebe, jenomže Alderweireld nártem netrefil bránu. Čtvrthodiny nato se Janssen protáhl mezi stopery Dinama, ale ještě než stihl zakončit, Kelava mu zmenšil úhel a zasáhl. O tři minutky později pak De Jong hlavičkoval do tyče.

Definitivní rozuzlení přišlo v poslední minutě řádné hrací doby. Dinamo ztratilo na soupeřově polovině míč, Ajax jej přečíslil, Bulykin ještě před půlící čárou prostrčil míč na Christiana Eriksena, jenž na zadní část těla posadil vracejícího se Tomečaka, poradil si s Kelavou a dal tak výsledku definitivní definitivu.

Autor: Daniel Polách