01.10.2013 20:45 CET
0 : 4
(0:2)

Chelsea deklasovala Steauu a napravila zpackaný vstup do LM

Reparát za zpackaný vstup do Ligy mistrů vyšel Chelsea na jedničku podtrženou. V Bukurešti rozstřílela zoufalou Steauu 4:0 a ukázala všem pochybovačům, že se s ní musí počítat. Hlavní postavou zápasu byl brazilský středopolař Ramires, jenž se sám postaral o polovinu gólů.

Chelsea při vědomí, že musí zvládnout z Bukurešti odvést všechny tři body, vlétla do utkání po hlavě. Ve třetí minutě už mohla vést, když pohledná akce vyplynula až v Juana Matu u míče před gólmanem. Nakonec však Španěl vracel míč pod sebe a následná rána byla zblokovaná. Zvýšená aktivita Blues nedala Steaue chvíli klidu, ten přišel až v krátké pasáži po ošetření zraněného Fernanda Torrese. Toho nakonec po deseti minutách nahradil Samuel Eto’o.

Do vedení se favorit z Anglie dostal už v devatenácté minutě. Hlavní roli při první brance sehrál jednoznačně Brazilec Ramires. Ten nejprve vyvezl míč od vlastního vápna až na půli Steauy, kde jej předal Schürrlemu. Mladý křídelník utekl svému strážci; jeho pas sice Eto’o proměnil v chabou střelu, ale ke štěstí Chelsea míč doskákal k agilně nabíhajícímu Ramiresovi, jehož jemný dotek dostal merunu za Tatarusanova záda.

Kdo však čekal, že brzký gól rozhýbe hru na obou stranách, spletl se. Chelsea se poté už příliš do útoku nehnala a spíše si hlídala zadní vrátka. Snad jen po kombinaci s Eto’em zakončil do brankáře Mata. A domácí také neměli mnoho příležitostí ke skórování, hrozili jen z centrů zboku; jednou pak musel situaci vyřešit výběhem a skluzem dobrých 35 metrů od brány Petr Čech.

Když se pak Rumuni přeci jen nadechovali k jakés takés platonické převaze, přišel druhý úder do vazu. Rychlý brejk vyšperkoval perfektní kolmicí za obranu Oscar a Samuel Eto’o postupoval z boku na bránu. Snadno si poradil s Latovlevicim, a i když jeho ránu dokázal Tatarusanu vyrazit, dobíhající obránce Georgievski si míč neomylně srazil do sítě.

Jestliže po změně stran panovala u fanoušků a hráčů Steauy nějaká naděje, byla zadušena už deset minut po obrátce. Schürrle si takřka geniálně počínal u postranní lajny, před vápnem předal míč Oscarovi a po jeho příhře vsítil Ramires svou druhou a celkově třetí branku Chelsea. Namlsaní Blues sahali za další tři minuty už po čtvrtém gólu. Okulahodící kombinaci zakončil ranou do tyče Mata

Mlčet však nezůstali ani domácí, Čecha krásným obloučkem donutil k dobrému zákroku Tanase. Na druhé straně poté zkoušel placírkou štěstí velmi aktivní Schürrle. Ještě blíže zaslouženému gólu byl Němec v sedmdesáté minutě, kdy jeho technická střela na zadní tyč skončila těsně vedle.

Celek z Bukurešti se na moc, i přes zřetelnou snahu, nezmohl. Stanciu měl dvakrát na noze snížení, ale pokaždé ho vychytal dnes bezchybný Petr Čech. Ten musel zasahovat ještě jednou po ráně Tanaseho, který snadno zachytil hanebně odfláklou přihrávku Ashleyho Cola. Po následném rohu navíc vznikl ve vápně Chelsea velmi nebezpečný závar, jež museli Lampard s Čechem řešit dalšími znamenitými zákroky.

A závěr už patřil zase Chelsea. Blues stačila znovu jedna akce, aby celý zápas nadobro rozhodli. Azpilicueta vyslal do brejku Eto’a, ten oslovil ve vápně Williana a po jeho zpětném pasu na hranici vápna uzavřel přesnou střelou k tyči skóre na konečných 4:0 Frank Lampard.

Autor: Marek Ustohal