30.09.2014 20:45 CET
2 : 1
(2:1)

Další rána pro Athletic, BATE Borisov slaví nečekanou výhru

Mizérie Athleticu v nové sezoně nebere konce. Zatímco v domácí soutěži se Baskové nachází dokonce na sestupových příčkách, ani Liga mistrů nenabízí kýžené rozptýlení a celek z Bilbaa stále čeká na svou první výhru. Z Běloruska se totiž po špatném vstupu do utkání poroučí s prázdnou a prohrou 2:1 od BATE Borisov.

Jako první se v utkání prosadil Dzjanis Paljakow již po devatenácti minutách hry a netrvalo dlouho, než vedení domácích navýšil Aljaksandr Karnicki. Těsně před odchodem do šaten sice ještě zápas zdramatizoval Aritz Aduriz povedeným gólem, jenže na nic víc se už Athletic v druhé půli nezmohl. Výhra BATE je o to působivější, že před dvěma týdny dostali na horké portugalské půdě od tamního FC Porto šestigólovou nadílku.

První nesmělé střelecké pokusy Beňata s Chagušem byly jen předzvěstí zajímavějších akcí. Běloruský mistr se ujal vedení poté, co Sihnevič přizvedl na přední tyči Valadzkův rohový kop a nikým nehlídaný Paljakow za opařenou obranou hostů bez větších potíží z voleje skóroval do odkryté brány. A BATE nepřenechalo favorizovanému soupeři iniciativu ani v tu chvíli, kdy mělo nahráno. Naopak jen pár decimetrů domácí dělilo od druhého zásahu večera, když Sihnevičova překvapivá rána z úhlu orazítkovala Iraizozovu tyč.

Pět minut před odchodem do šaten se Borisov přece jen prosadil ještě jednou, tentokrát měl totiž štěstí, na rozdíl od předchozí situace. Karnického střelu totiž nešťastně obránce Iraola tečoval do Iraizozova protipohybu a míč se došoural za brankovou čáru. Přesto se ani v tu chvíli Athletic nevzdal a ještě do poločasu snížil. Velkou měrou se na tom podílel Iker Muniain, jehož parádní zpracování a vybídnutí Adurize stojí za opakované zhlédnutí. Baskický útočník pak bez okolků strčil míč do strany a tvrdou ranou na zadní tyč aspoň trochu zlepšil náladu příznivcům celku z Bilbaa.

Navzdory gólu na 2:1 se trenér hostí Ernesto Valverde uchýlil hned k dvojímu poločasovému střídání. Markel Susaeta spolu s Oscarem De Marcosem nahradili Mikela Rica a Ibaie Gomeze.Nic z toho však Borisovu nezabránilo dál usilovat o navýšení vedení a ofenzivní choutky vůbec. Aktivní Sihnevič s Valadzkem si každý připsali po dvou nadějných pokusech, zatímco Athletic marně dobýval postupným útokem soupeřovu branku, aniž by si vytvářel gólové příležitosti.

Nejlepší šance Basků přišla osm minut před koncem, kdy Susaeta bez rozpaků napálil odražený míč vší silou, jenže brankář Černik byl připraven i na tuto variantu a vyrazil tuto prudkou ránu na roh. Z něj pak Aduriz hlavičkoval pouze mimo a na víc se již Athletic v závěru zápasu nezmohl.

Autor: Martin Kantor / espnfc.com