Africký pohár národů: 24 důvodů ke sledování všech účastníků (2/2)
Africký pohár národů už má za sebou první dva hrací dny, které nabídly neuvěřitelně naivní skluzy snad všech Burkiňanů i jednoho Etiopana, a poněkud neinspirativní výhry favoritů — nejlépe tím nejobyčejnějším výsledkem 1:0. Co nás čeká v rámci zbývajících tří grup účastníků 33. ročníku Afconu, na to si posvítíme na příštích několika řádcích...
Ve skutečnosti se sice nejedná o jednu ucelenou část turnajového pavouka, ale přesto se sluší upozornit, že právě ve skupinách D-F najdete všechny zde přítomné vítěze Afrického poháru národů tohoto tisíciletí až na domácí Kamerun (logicky).
Alžírsko, Pobřeží slonoviny, Nigérie, Egypt, Tunisko. V úterý a středu se máme na co těšit.
A vlastně ať chcete nebo ne, vyjde vám velice složité osmifinále pro obhájce titulu z Alžírska (Egypt/Nigérie) spolu s potenciálně ještě složitějším čtvrtfinále (Maroko), jehož vítěz podle obou autorů tohoto preview — byť se jejich tipy jinak velmi rozchází — vyhraje i celý turnaj.
SKUPINA D
Před dvěma a půl lety jsem na těchto stránkách psal o odkládaném spojení Djamela Belmadiho a alžírské reprezentace jako o případu podobném tomu, kdy se vaši dva kamarádi po letech nezávazného flirtování a oťukávání po třicítce konečně dají dohromady. Carlos Queiroz a Egypt? To se rovná přímo spojení dvou spřízněných duší. Cúper na steroidech.
Ano, ano, stokrát ANO!
Co je paradoxní: notorický proponent pevné defenzívy, který z Íránu učinil jednoho z nejméně oblíbených účastníků nedávné historie světových šampionátů, v Egyptě v první řadě probouzel ofenzívu. Neboť dost dobře musel. Pryč jsou tedy časy Hossama El Badry o průměru vstřelených očekávaných gólů (xGF) 0,89 a bezbrankové remíze s Komorami po jediné střele na bránu. V září nastoupil Queiroz a Egypt rázem registruje 2,09 xGF na zápas (!), přestože čelil soupeřům postaveným v průměru o 30 míst výše na žebříčku FIFA než soupeři El Badryho.
Pravda, Queiroz si od té doby trochu zavařil. Jednak si dovolil na dvanáctý pokus prohrát, pročež každý náročný egyptský fanoušek okamžitě ztratil hlavu a zapomněl na skutečnost, že Queiroz zároveň jako vůbec první trenér Faraonů vyhrál své první tři zápasy ve funkci. Jednak následovala věta "nikdo mi nezadal vyhrát Africký pohár národů, můj cíl je kvalifikovat se na mistrovství světa”. Ale odpusťte to Carlosovi, chystá se teprv na svůj druhý Afcon, a první po přesně 20 letech (kdy vypadl s JAR ukrutně předčasně, už ve čtvrtfinále).
Bude to taková malá premiéra. A fascinující bude rovněž sledovat, kolik toho Queiroz vyždímá z Mohameda Salaha. V Íránu, Kolumbii ani JAR se s učiněnou fotbalovou superstar nepotkal a jeho dvouleté působení v čele Portugalska přineslo jediný rok (2009), kdy Cristiano Ronaldo nedokázal vstřelit v žádném soutěžním zápase gól. Měl na to pět pokusů.
(td)
V nigerijském táboře to v posledních týdnech vřelo. Nejdřív se Super Eagles málem sami vyřadili z boje o MS, když doma trapně prohráli se Středoafrickou republikou a museli si zachraňovat kůži upachtěnou remízou (rovněž doma) v posledním kole s Kapverdami. Poté byl kvůli přetrvávajícím špatným výkonům vyhozen německý kouč Gernot Rohr — vzhledem k viditelné stagnaci týmu nejspíš správné rozhodnutí, ale jeho načasování je přece jen poněkud podivné vzhledem k tomu, že Rohrův kontrakt měl zajišťovat klauzuli o povinné kvalifikaci na MS (Nigérie je stále je ve hře). Navíc šlo o nejdéle sloužícího manažera v nigerijské historii (!), na což mu stačilo pět let ve funkci. Jeho "nenápadný” konec je tak možná dlouhodobě logickým krokem, přesto ale není až tak těžké narazit na názor, že se nigerijská asociace k jinak poměrně úspěšnému kouči zaujala poněkud nevděčně (kór když dlouhodobě dostával zaplaceno se zpožděním).
Rohrovu roli převzal Augustine Eguavoen, někdejší kapitán týmu, který před 27 lety zvedal nad hlavu první nigerijský zlatý pohár mimo domácí prostředí. Na roli dočasného kouče by měl být připraven; jednak Super Eagles už jednou vedl a získal s nimi bronz na Afconu 2006, jednak jde o výraznou osobnost nigerijské fotbalové historie, která by mohla pomoci vyřešit problém s uvadajícím zájmem a entusiasmem týmu, jenž byl za Rohrovy vlády až příliš často svazován opatrností a důrazem na pasivní disciplínu.
Odhadovat celkové umístění Nigerijců je letos nesnadným úkolem. Logickým krokem by bylo vsadit barák na bronz, protože Super Eagles se na Afconu představili zatím 18krát, přičemž hned v osmi (!!) případech brali právě třetí místo. Jenže mají letos na to, aby došli až do semifinále? V plné síle určitě ano, jenže...
OK, toto asi není místo k diskusím nad tím, jestli je zimní termín konání Afconu vůči klubům fér nebo ne; faktem ale zůstává, že žádný jiný tým na letošním startovním roštu nemusel kvůli tahanicím se zaměstnavateli hráčů řešit tolik problémů jako právě Nigérie. Konkrétně se to týká její útočné vozby, ze které postupně vypadli Emmanuel Dennis, Victor Osimhen a Odion Ighalo; zvláště Osimhenova ztráta může být potenciálně fatální, protože forvard Neapole byl v posledních měsících suverénně nejlepším hráčem Orlů (a to ještě opomíjíme fakt, že se po návratu do Itálie uzdravil z Covidu a je prý opět připraven hrát, to vše před tím, než Nigérie vůbec poprvé kopla do míče).
Pokud byste se ale zeptali serveru The Analyst stavějícím na datech Opty, je právě Eguavoenův tým největším favoritem na celkové zlato. Chápete to někdo? Já ne, samotní Nigerijci na Twitteru taky ne. Kolega Tomáš taky ne, ten Super Eagles rovnou tipuje na zklamání turnaje. Můžeme ale asi konstatovat, že takto nepředvídatelnou Nigérii jsme na Afconu neviděli už hodně, hodně dlouho.
(dz)
Súdánský národní tým má dvě přezdívky — jedna koresponduje s národním symbolem země (hadilov písař), který není pozoruhodný jen svým zjevem, ale také způsobem lovu hadů, které ukope k smrti mnohdy silou přesahující pětinásobek své tělesné váhy. Pokud súdánští fotbalisté tuto schopnost po váženém ptáku podědili, čeká nás nejspíš real-life ochutnávka filmového kultu Shaolin Soccer.
U druhé přezdívky, Les Crocodiles du Nil, potom rovněž nelze na chvíli setrvat kvůli aktuálnímu diplomatickému (nikoliv ozbrojenému) sporu, jehož se dotkl už Dominik u Etiopie. Jedná se o výstavbu Velké přehrady etiopského znovuzrození na řece Nilu, kdy na jedné straně stojí Etiopie se svými mocenskými zájmy, na druhé Egypt s těmi svými, a někde v jeho podpaží se krčí právě Súdán, až do 50. let de facto egyptské území pod vlivem Britů, s výrazně menším geopolitickým významem. Výstavba největší africké hydroelektrárny byla zahájena už v roce 2011 a nikdy nebyla zcela bezproblémová, ale teprve loni se odehrálo to, čeho se všichni od počátku obávali nejvíc — dvoufázové plnění přehrady 13,5 miliardami kubíků vody.
Ta se někde musela přirozeně vzít, a pocítily to tisícovky egyptských i súdánských domácností. Nejen skrz úbytek pitné vody, ale i náhlý výskyt krokodilů Nilu v ulicích hlavního města Chartúmu (což mimochodem v arabštině znamená "sloní trus”, zatímco v jazyce dinka — řeči většinového etnika Jižního Súdánu — jde o "místo, kde se potkávají řeky”; zanedbatelný rozdíl, no ne?).
Ale zase k fotbalu: Súdán v kvalifikaci na tento šampionát vyzrál na Ghanu i JAR, což by obyčejně bylo dobrým znamením, ale reálně to nemá žádnou hodnotu. Súdánci totiž záhy skončili na posledním místě své skupiny v kvalifikaci na MS, vyhořeli na Arabském poháru a měsíc před turnajem vyměnili trenéra. O příchozím Burhanovi Tiovi potom nikdo nic pořádně neví, jen si nelze nevšimnout, jak nezkušený tým do Kamerunu veze.
V průměru 4,7 repre startů na jedince a jen čtyři pamětníky kvalifikace na Afcon 2019 věští v této skupině katastrofu; vždyť sám Ahmed Musa za všemi Súdanci dohromady zaostává o 28 startů!
Tia si prý nejvíc cení "disciplíny a vážnosti”, což zjevně stálo místo ostřílené veterány, když v 28členné nominaci schází neuvěřitelných 7/11 členů vítězné sestavy proti JAR z března 2021. Takhle, nazdárci to úplně nebudou — súdánský výběr pořád tvoří 13 zástupců dvou největších klubů v zemi (Al Hilalu a Al Merreikhu), které téměř každý rok postupují do základní skupiny africké Ligy mistrů mezi 16 nejlepších celků kontinentu — ale i tak se zdá přinejmenším podezřelé, že v obranných řadách nezůstal byť jen jeden jediný hráč Al Hilalu.
Odehrává se před našima očima vendetta, kterou akorát jako outsideři nemůžeme chápat?
(td)
Zvířecí okénko ještě neuzavíráme, neboť fotbalisté Guiney Bissau nesou přezdívku Os Djurtus, tedy psi hyenovití, což pozor nejsou hyeny, ale... vlastně víceméně jsou. Pes hyenovitý by správně měl být na západě Afriky vzácným úkazem, jak demonstruje tato mapa nejčastějšího výskytu (červeně velice zhruba vyznačeno území Guiney Bissau), ale takhle přímočaré to vážně není.
Podobně jako hyena se i "wild dog” těší neoprávněně špatné reputaci, v důsledku čehož není loven pro svou srst a peníze, ale čistě kvůli zášti či paranoii chovatelů a farmářů. A to ačkoliv mnohé studie dokazují, že ve skutečnosti spíš domestifikovaná/hospodářská zvířata ohrožují psy hyenovité než naopak (velká část vymřela na vzteklinu, psinku či antrax).
Tenhle turnaj je pro nás všechny příležitostí říci "stačilo”. Hyeny — a v důsledku i nápadně podobní psi hyenovití — jsou po desetiletí démonizovanými, "smrdutými tvory se zlověstným smíchem”. Takto o nich psal i Hemingway a právě takto názor většiny dětí formoval i Disney. Přitom leckde v Africe jsou hyeny spíše uctívány — historické etiopské město Harar je jimi dokonce dle pověsti stráženo a tamní obyvatelé proto hyeny, jinak bezstarostně bloudící centrem, pravidelně krmí. Kdyby přestali, začnou hyeny dle té samé pověsti žrát jejich děti, což je ve skutečnosti jen mírně přibarvený obraz reality; obecně totiž platí, že dokud má hyena pravidelný přísun (divoké) potravy, nemá potřebu lovit a napadat domácí zvířata.
Paradoxem je, že lidstvo hyeny potřebuje daleko spíše než hyeny potřebují lidstvo (a jejich chov). Psi hyenovití i hyeny jsou důležitými členy potravního řetězce pro svou zálibu v ohlodávání mršin do posledního zbytečku, čímž likvidují potenciální přenosné choroby. Psů hyenovitých už je však na světě jen kolem 20 tisíc a hyeny vyhynuly ve většině koutů Afriky.
U příležitosti čeho jiného než Afconu bychom tedy všichni na západě mohli změnit názor?
(td)
SKUPINA E
Může Alžírsko napodobit slavnou éru egyptského týmu kouče Hassana Shehaty? Dnes dvaasedmdesátiletý lodivod trénoval Faraony pouhých sedm let, za tu dobu ale stihl získat tři kontinentální zlata v řadě (2006-2010); dodnes jde o nejdominantnější éru jednoho týmu v afrických dějinách. Shehatův Egypt tehdy zavedl do afrického diskursu rozestavení se třemi obránci a jeho konzervativní, reaktivní přístup radikálně naboural do té doby převládající individualistický styl, jímž se prezentovaly prakticky všechny úspěšné subsaharské týmy.
Alžířané mají našlápnuto k podobnému úspěchu.
Už jen proto, že také spoléhají na um domácího trenéra. V tomto případě jde o Djamela Belmadiho, který hned na prvním turnaji v roce 2019 získal zlaté medaile, a od té doby působí Fenkové ještě silnějším dojmem. Jejich šňůra neporazitelnosti aktuálně čítá neuvěřitelných 42 oficiálních zápasů, přičemž poslední porážku si připsali v říjnu 2018! Od té doby se představili na dvou šampionátech, a na obou brali zlaté medaile — kromě Afconu 2019 triumfovali i na loňském FIFA Arab Cupu. Kdo jiný by měl plnit roli favorita než oni?
Tým pod vedením kapitána Riyada Mahreze, nestárnoucího gólmana Raïse M’Bolhiho a neúprosně produktivních forvardů Baghdada Bounedjaha a Islama Slimaniho zkrátka splňuje papírové předpoklady kandidáta na africké zlato výrazněji než jakýkoliv jiný výběr od pádu Shehatových neporazitelných Faraonů. Belmadiho soupiska je plná zkušených matadorů zvyklých vyhrávat; skutečně to vypadá, že toto Alžírsko může započít novou dynastii, podobnou té egyptské.
Pohánět jej v tom může i národní cítění — mezi lety 1236 a 1556 zde totiž vládla dynastie Zajjánovců, jeden z nejúspěšnějších států afrického středověku. Mohutná říše se sídlem v berberském městě Tlemcen ovládala na vrcholu své síly území od atlantských břehů dnešního Maroka až po Tunis, než byla pohlcena Osmanskou říší a následně koloniální Francií. Od pádu Zajjánovců trvalo dlouhá čtyři století, než Alžířané opět získali nezávislost; teď ale hrdý národ cítí šanci zapsat se do historie. Alespoň na africké i světové fotbalové mapě.
(dz)
Pobřeží slonoviny se nevyplatí podceňovat. Jednak jejich základna v Evropě působících fotbalistů nijak nechudne, naopak si Patrice Beaumelle mohl dovolit jen pokrčit rameny nad absencí Seka Fofany z Lens (protože je přesto spoře využívaný) a opomenout Wilfreda Singa, který pravidelně nastupuje za FC Turín. Tenhle mančaft sice už neukrývá světovou extratřídu, ale jeho lavička bude za každých okolností jednou z nejnabitějších na turnaji. Jednak mužstvo povede Patrice Beaumelle, jehož jméno vám sice nejspíš na první dobrou nic neřekne, ovšem vězte, že se Slony (a Zambií) už Afcon dříve vyhrál — coby asistent námi bezbřeze uctívaného Hervého Renarda — takže ho ani v pouhých 43 letech nic nezaskočí.
Z poměrně pochopitelných důvodů je fotbal v Pobřeží slonoviny nadále sportem číslo jedna, nedá se však už jedním dechem dodat, že by Pobřeží slonoviny zároveň bylo fotbalovým týmem číslo jedna alespoň na svém kontinentu, jako tomu dlouhá léta bylo v minulosti. Proto by se chtělo uzavřít, že Sloni nijak extra neexcelují v žádném sportu, ale s takovým konstatováním raději prrr. Tři ze čtyř olympijských medailí totiž Pobřeží slonoviny získalo v taekwondu, a zůstává jedinou pozlacenou zemí Afriky v tomto bojovém sportu.
Přitom je to fenomén v zemi relativně nový. Ještě roku 2012 do Londýna vysílalo Pobřeží slonoviny jen jednoho zástupce, o čtyři roky později už to však byli zástupci tři a naposledy v Tokiu dokonce rekordní čtyři, navíc podpořeni bezprecedentním grantem samotné vlády a na přípravu vysláni do mnohem přívětivějšího evropského zázemí. Není divu, že všechny cenné kovy se urodily právě na posledních dvou letních olympiádách, a budoucnost zůstává světlá — loňské africké šampionce z Dakaru ve váze 73+ kg, Aminatě Traoré, je stále teprve 22 let.
K již profláklému světovému prvenství v produkci kakaa (což je však pro samotné Pobřeží slonoviny spíše kletba) si tedy přidejte jedno daleko lépe utajené, prozatím jen africké prvenství.
(td)
Posledně se do role největších sympaťáků Afconu pasoval Madagaskar (a následně to potvrdil heroickými výkony přímo na hřišti), letos je největším kandidátem Sierra Leone. Pojďme tento medailonek pojmout jako pět důvodů, proč na letošním Afconu fandit právě jim! Ono by se jich našlo víc, protože výběr kouče Johna Keistera nám opravdu učaroval, ale v rámci přehlednosti stačí jednoduše říct, že:
1) Sierra Leone se na šampionát kvalifikovala jako poslední, kvůli odloženému domácímu utkání s Beninem. To se mělo odehrát, stejně jako všechny ostatní finálové skupinové duely, na konci března 2021, ale kvůli komplikacím spojeným s Covidem byl zápas přeložen až na červen, takže i v oficiálních reklamních spotech CAF po dobu tří měsíců běžely hlášky typu AFCON 2021: MEET THE TEAMS! SIERRA LEONE or BENIN. Nádherný bizár. Ale samotný fakt, že se fanoušci západoafrické země dočkali po dlouhých 26 letech, by stál za to i bez této dramatické epizody.
2) Ono utkání proti Beninu rozhodl jedinou trefou Kei Kamara, ofenzivní záložník, legenda MLS a jeden z nejstarších debutantů v historii Afconu. Pokud se nestane něco neočekávaného, odbude si letos svoji premiéru v 37 letech.
3) Kamara ale není považován za nejlepšího fotbalistu národních dějin (i když do této pozice nemá příliš daleko). Tato pocta totiž ještě stále patří Mohamedu Kallonovi, někdejšímu forvardovi Interu Milán a vlastníkovi jednoho z elitních domácích klubů. Kallon dokonce za svůj vlastní tým (pojmenovaný jednoduše Kallon FC) ještě sám hrál, a to už v době, kdy byl jeho majitelem. V letošní nominaci pak Kallon (FC, ne Mohamed) registruje hned dva borce, třetího gólmana Isaaka Caulkera a záložníka Saidu Fofanaha.
4) Lednový termín konání Afconu má konkrétně v Sieře Leone zvláštní význam: 6. ledna 1999 totiž došlo k nejtragičtější události historie samostatného státu. Stalo se tak během deset let trvající občanské války. Právě v onen osudový den došlo k prolomení bariéry v hlavním městě Freetownu, jež bylo následně zaplaveno bojovníky Revoluční sjednocené fronty (RUF), kteří okamžitě spustili systematický plán vraždění, znásilňování a mrzačení. Právě 6. ledna přitom Keisterovi svěřenci opouštěli Freetown a vydávali se na cestu do Kamerunu. Na Afconu budou hrát i za své předky, příbuzné a známé, kteří ve válce zbytečně položili své životy.
5) Jo, a tu cestu do Kamerunu absolvovali lodí. Jinak se totiž z Freetownu prakticky nedá dostat. Takže žádné letadlo, žádný autobus nebo vlak, ale africká loď. Která veze reprezentanty na kontinentální šampionát. Ekologické!
(dz)
Tohle je vůbec první Afcon, na který se Rovníková Guinea reálně kvalifikovala (roku 2012 i 2015 pořádala), a to před Tanzanií i Libyí, což se zdá jako menší zázrak. Větší zázrak byla potom listopadová výhra nad Tuniskem, pročež ve výsledku Nzalang za velkým favoritem kvalifikační skupiny zaostali jenom o dva body. Představte si to, takový kousek od posledního dvojzápasu před Katarem! Pověst enigmy zase jednou potvrzena — a konkrétně Tunisko už musí mít tohoto soupeře po krk. Jednak s ním sehrálo ono památné, tragickým rozhodčím potřísněné čtvrtfinále Afconu 2015, jednak se s ním v roce 2021 utkalo při dalších třech stáních. A pokud by Rovníková Guinea skončila druhá a Tunisko první, hádejte, co nás čeká!
(Geo)politické zajímavosti o Rovníkové Guineji jsme pokryli už před 10 lety, a pozoruhodně většina z nich stále platí: Teodoro Obiang je pořád u moci, mediální prostor nadále strádá, na lidská práva se v jeho zemi obecně moc nehraje, a tehdy avizované nové hlavní město už je takřka hotové a pojmenované až hořce ironicky Ciudad de la Paz — město míru. I když, mír vlastně v Rovníkové Guineji panuje, dokonce se jedná o nejgramotnější zemi v Africe. To jen s tou spokojeností je to kolem zkorumpovaného vůdce malinko na štíru.
Závěrem se pak nelze nedotknout také prapodivného případu Pedra Obianga, asi nejznámějšího aktivního hráče z Rovníkové Guineje. Záložníka Sassuola níže v nominaci nenajdete, protože byl v červenci hospitalizován s akutními srdečními problémy. V nemocnici pobyl jen 10 dní, avšak lékaři mu záhy nedoporučili vrcholový fotbal alespoň na šest měsíců, takže to teď v Kamerunu zkoušet radši nebude. Příčina problémů nebyla potvrzena ani vyvrácena, Obiang však krátce před potíži s dýcháním obdržel svou vakcínu.
(td)
SKUPINA F
Orlové z Kartága jsou takovou konstantou Afconu, podobně jako donedávna Ghana. Tým, který je dost dobrý na to, aby byl pokaždé řazen mezi širší okruh favoritů, ale už ne na to, aby těmto slibům doopravdy dostál. Tým, který pokaždé nabízí ohromný individuální talent — dost možná nejlepší v celé Africe — ale nakonec jej těsně před medailovými branami srazí nějaká pitomost. Většinou jde o chybu gólmana, který legračně podskočí centr. Ne, vážně; je úplně jedno, jestli mezi tyčemi stojí legendární Balbouli, Moez Ben Cherifia nebo třeba francouzskou ligou ostřílený Mouez Hassen, jistota je, že jakmile jakýkoliv brankář oblékne tuniský dres, ztratí tím schopnost reagovat na vysoké míče. Je to dost vtipné, pokud tedy zrovna nefandíte Tunisku.
Faktem je, že by Orlové z Kartága nějaký ten sjednocující týmový úspěch potřebovali jako sůl. V době, kdy se jediná demokracie vzešlá z Arabského jara rozpadá před očima, upínají fanoušci svoje naděje k Mondheru Kebaierovi, domácímu kouči, který po posledním Afconu nahradil francouzského legionáře Alaina Giresseho s jasným cílem: sjednotit tuniský nároďák s lokálním stylem hry, naučenými zvyklostmi, zkrátka udělat jej opět tuniským.
Daří se to? Těžko říct. Při pohledu na samotné výsledky asi není Orlům moc co vytknout; postoupili do finálního play-off na mistrovství světa, na Afcon se kvalifikovali ziskem 16 bodů z 18 možných, a dokonce získali stříbro na FIFA Arab Cupu, kde ve finále podlehli stále přece jen silnějšímu Alžírsku. Na tomto turnaji se navíc velice slušně ukázal i Hannibal Mejbri, teprve osmnáctiletý ofenzivní záložník, který by se po skončení Afconu měl připojit k prvnímu týmu Machesteru United.
Fanoušci ale přesto Kebaierovi příliš nevěří. Je to nevděčná úloha: vedete tým, který objektivně nemá na to, aby se mohl papírově měřit se Senegalem či Alžírskem, ale přesto se od vás očekává, že přivezete ideálně zlato a ještě u toho budete bavit předváděnou hrou. A Tunisané to rozhodně umí: Seifeddine Jaziri byl nejlepším střelcem Arab Cupu, kapitán Msakni platí za dost možná nejlepšího fotbalistu, který nikdy neopustil arabský svět (jeho kopací technika je vskutku vynikající), a borci jako Wahbi Khazri, Naïm Sliti a Ellyes Skhiri jsou pro evropské fanoušky dobře známými jmény. A to ještě nemluvíme o becích, hlavně Ali Maaloulovi, který sice bránit moc neumí, ale s míčem na noze dokáže úchvatné věci.
Problém je, že drtivá většina těchto charakteristik platila i posledně... a předposledně... a před-předposledně... a tak dále. Stejně jako kdykoliv jindy zůstává i letos Tunisko v první řadě záhadou. Talentovanou, rozhodně schopnou zabojovat o medaile, ale stále záhadou.
(dz)
Hledáte tip na ultimátního černého koně turnaje? Víceméně celý internet se shoduje na tom, že nejlepším kandidátem je právě Mali. Západoafrická země má obrovský potenciál, který se ovšem dodnes nepodařilo vytěžit — a to platí nejen ve fotbalové rovině. Malijci letos "slaví” už 10. rok probíhající občanské války mezi politicky dominantním jihem a rebelující Tuaregy ze severu; v zemi, kde průměrný dělník vydělává zhruba 32 tisíc korun ročně (!) a kde většinu dopravních tepen hlídají po zuby ozbrojení vojáci, je obyčejný, klidný život spíše pomíjivou představou. A to i přesto, že je Mali historickým sídlem jednoho z nejslavnějších afrických impérií a strategicky klíčové severní město Timbuktu patří mezi nejvíc fascinující příklady pre-koloniální africké architektury.
Na fotbalovém hřišti pak Malijci dosud marně čekají na trofej. Ne že by byli vyloženě neúspěšní — na MS se sice dosud nepodívali ani jednou, ale na kontinentální úrovni se honosí třemi medailemi, přičemž poslední dvě (obě bronzové) si připsali v letech 2012 a 2013, za "vlády” Seydou Keity, Frédérika Kanoutého či Cheikha Diabatého. Tehdy Orlové platili v první řadě za defenzivně zdatný, fyzicky ohromně silný, ale na pohled nudný tým, který svých cílů dosahuje spíše úporně negativním způsobem. Jinými slovy: dívat se na hru Mali před deseti lety nebylo rozhodně nic hezkého.
Od té doby se leccos změnilo, a vzhledem k aktuální roztříštěnosti sil napříč jednotlivými účastníky Afconu to skoro vypadá, že by tým kouče Diarrassouby mohl atakovat i své doposud nejlepší historické umístění. Tím byly stříbrné medaile vydobyté v roce 1972... čili ve stejném roce, kdy Kamerun hostil tento fotbalový svátek naposledy. Malijci navíc mají slibnou formu: během podzimních reprezentačních oken neprohráli jediný z šesti zápasů, vstřelili 11 gólů a neinkasovali ani jeden (!). Ultimátní otázka zní: Může země, jejíž export tvoří z 92,4% zlato, přivézt domů... právě zlato?
(dz)
Samotná existence státu Gambie je poměrně solidní ukázkou toho, jak výraznou stopu v Africe zanechala evropská koloniální éra; jde totiž o úzký pás země kolem břehů stejnojmenné řeky, který si v rámci počínající kolonializace uzmula Velká Británie už v 17. století. Když se pak evropské mocnosti dělily o africká území na Berlínské konferenci, Britové si ponechali přístup k životodárné řece i přesto, že okolní území — dnešní stát Senegal — ovládali Francouzi. Důsledky tohoto rozhodnutí jsou patrné dodnes; Gambie je anglofonním územím, Senegal frankofonním, a přestože oba tyto státy dohromady tvoří jednotný etnický region (elegantně nazývaný Senegambie), rozdílné podmínky se nesmazatelně promítly i do fotbalové historie.
Senegalci byli od 18. století vždy úzce spjatí s francouzským pojetím nového národního státu; podle něj může být Francouzem každý vlastenec, který přijme revoluční hodnoty liberté, egalité, fraternité, a ve fotbalovém světě byl prvním takovým případem legendární "pavouk” Raoul Diagne, první černý reprezentant kterékoliv evropské země. Gambijci mohli dlouho o podobném dědictví jen snít.
Letos se reprezentanti nejmenší kontitentální africké země kvalifikovali na Afcon vůbec poprvé v historii, a Omar Colley, obránce Sampdorie, kapitán a největší hvězda týmu, věří v překvapivý úspěch: "Náš trenér (Belgičan Tom Saintfiet) je skvělým motivátorem. Opravdu v nás věří. Toto je prý ten nejlepší tým, který Gambie kdy měla — což nám říkal i předtím, než jsme se kvalifikovali, a doložil to statistikami.”
V extrémně těžké konkurenci Mali a Tuniska budou mít Gambijci těžký úkol. I proto, že jejich soupiskou těsně před turnajem otřásl Covid (což ostatně na tomto turnaji není nic neobvyklého, ale silnější týmy se s podobnými problémy přece jen vypořádávají lépe). Pro nezávislé pozorovatele má ale tento malý národ jedinečnou šanci zapsat se do historie i jinak než jen jako sexuální hotspot pro západoevropské turistky.
(dz)
Neuvěřitelné déjà vu. Nejen, že má Mauritánie letos prakticky stejnou skupinu jako před dvěma a půl lety, ale navíc ji opět sdílí se dvěma zeměmi, které jí jsou geograficky i jinak blízké. Tunisku mauritánská vláda v červenci chvályhodně pomáhala se zvládnutím pandemie, a Mali... no, řeknu snad jen, že si bohatě postačí vygooglit přezdívku mauritánské reprezentace (Al-Murabitun) a kliknout na první odkaz. Aby těch spojitostí nebylo málo, tak mauritánská vlastní radikální islamistická skupina Ansar al-Sharia se při svém založení nepokrytě inspirovala stejnojmennou tuniskou skupinou, která spadá do sítě světoznámé organizace Al-Qaeda.
O Mauritánii se všeobecně ví hlavně to, že je tam pusto prázdno, a taková představa se z velké části zakládá na pravdě — už tři čtvrtiny plochy 11. největšího afrického státu tvoří (polo)pouště, a postupem času budou tyto vyprahlé pustiny zabírat větší a větší prostor. Proto není náhodou, že mauritánská kopaná je relevantní jen velice krátkou dobu a teprve před pár lety byl tamní svaz s to poskytnout adekvátní zázemí svým mládežnickým reprezentacím. Mezi lety 1995 a 2003 seniorský nároďák nevyhrál ani jeden z 33 soutěžních zápasů a ještě osm let zpátky byla Mauritánie na žebříčku FIFA úplně poslední (206.).
Kdepak, v Mauritánii mají pod čepicí. Tamní fotbaloví mecenáši sledovali seniorskou reprezentaci stoupat na základě pečlivě rozvrženého pětiletého plánu, a obdobně koncepčně pracují také mauritánští bossové v jiných odvětvích. Na rozdíl od jiných afrických zemí, které se nechávají Evropskou unií ochotně vykořisťovat, například Mauritánie EU uděluje zvláštní povolení k rybolovu v jejích extrémně bohatých vodách výměnou za 113 milionů eur. Zároveň Mauritánie představuje jednoho z průkopníků v zavádění obnovitelných zdrojů energie v Africe, přestože se sama roku 2008 nacházela v této oblasti na velké tučné nule.
Konečně potom nelze nezmínit nečekaný odchod Corentina Martinse, který na lavičce Mauritánie jako správný následovník Henryka Kasperczaka vysedával od roku 2014, aby skončil jenom dva měsíce před svým druhým Afconem. Také tento tah však měl mauritánský svaz promyšlený, když do čela reprezentace dosadil neméně zkušeného a zároveň reprezentační scénou zcela nepolíbeného Francouze Didiera Gomese da Rosu. Ten již na klubové scéně vyhrál ligovou soutěž v Guineji, Rwandě, Tanzanii, Kamerunu a Súdánu, přičemž s kamerunským Coton Sport navíc dokráčel až do semifinále Konfederačního poháru (africké obdoby Evropské ligy). Mít takhle nabušené CVčko v 52 letech, to věru není jen tak. Martins je ostatně na chlup stejně starý a před Mauritánií byl rád za post asistenta v Brestu.
(td)
Turnajové tipy Tomáše Daníčka:
Zlato: Maroko
Stříbro: Senegal
Bronz: Egypt
Největší překvapení: Guinea-Bissau
Největší zklamání: Nigérie
Turnajové tipy Dominika Zezuly:
Zlato: Alžírsko
Stříbro: Kamerun
Bronz: Mali
Největší překvapení: Malawi
Největší zklamání: Egypt
Ve skutečnosti se sice nejedná o jednu ucelenou část turnajového pavouka, ale přesto se sluší upozornit, že právě ve skupinách D-F najdete všechny zde přítomné vítěze Afrického poháru národů tohoto tisíciletí až na domácí Kamerun (logicky).
Alžírsko, Pobřeží slonoviny, Nigérie, Egypt, Tunisko. V úterý a středu se máme na co těšit.
A vlastně ať chcete nebo ne, vyjde vám velice složité osmifinále pro obhájce titulu z Alžírska (Egypt/Nigérie) spolu s potenciálně ještě složitějším čtvrtfinále (Maroko), jehož vítěz podle obou autorů tohoto preview — byť se jejich tipy jinak velmi rozchází — vyhraje i celý turnaj.
SKUPINA D
Egypt
Před dvěma a půl lety jsem na těchto stránkách psal o odkládaném spojení Djamela Belmadiho a alžírské reprezentace jako o případu podobném tomu, kdy se vaši dva kamarádi po letech nezávazného flirtování a oťukávání po třicítce konečně dají dohromady. Carlos Queiroz a Egypt? To se rovná přímo spojení dvou spřízněných duší. Cúper na steroidech.
Ano, ano, stokrát ANO!
Co je paradoxní: notorický proponent pevné defenzívy, který z Íránu učinil jednoho z nejméně oblíbených účastníků nedávné historie světových šampionátů, v Egyptě v první řadě probouzel ofenzívu. Neboť dost dobře musel. Pryč jsou tedy časy Hossama El Badry o průměru vstřelených očekávaných gólů (xGF) 0,89 a bezbrankové remíze s Komorami po jediné střele na bránu. V září nastoupil Queiroz a Egypt rázem registruje 2,09 xGF na zápas (!), přestože čelil soupeřům postaveným v průměru o 30 míst výše na žebříčku FIFA než soupeři El Badryho.
Pravda, Queiroz si od té doby trochu zavařil. Jednak si dovolil na dvanáctý pokus prohrát, pročež každý náročný egyptský fanoušek okamžitě ztratil hlavu a zapomněl na skutečnost, že Queiroz zároveň jako vůbec první trenér Faraonů vyhrál své první tři zápasy ve funkci. Jednak následovala věta "nikdo mi nezadal vyhrát Africký pohár národů, můj cíl je kvalifikovat se na mistrovství světa”. Ale odpusťte to Carlosovi, chystá se teprv na svůj druhý Afcon, a první po přesně 20 letech (kdy vypadl s JAR ukrutně předčasně, už ve čtvrtfinále).
Bude to taková malá premiéra. A fascinující bude rovněž sledovat, kolik toho Queiroz vyždímá z Mohameda Salaha. V Íránu, Kolumbii ani JAR se s učiněnou fotbalovou superstar nepotkal a jeho dvouleté působení v čele Portugalska přineslo jediný rok (2009), kdy Cristiano Ronaldo nedokázal vstřelit v žádném soutěžním zápase gól. Měl na to pět pokusů.
(td)
Program zápasů - skupina D
11.01.2022
Garoua
15.01.2022
Garoua
19.01.2022
Yaoundé
Konečná nominace
Datum nar.
29.01.1989
18.12.1988
01.10.1998
15.07.1999
Datum nar.
01.02.1999
28.01.1991
09.04.1991
27.08.1997
22.03.1998
01.06.1995
25.01.1991
29.09.1993
Datum nar.
20.02.1998
02.04.1989
11.07.1992
29.09.1994
29.05.1996
23.01.1997
08.11.1997
01.10.1994
10.01.1996
Datum nar.
23.04.2001
15.11.1996
07.02.1999
28.11.1997
13.07.1985
15.06.1992
04.02.1996
Nigérie
V nigerijském táboře to v posledních týdnech vřelo. Nejdřív se Super Eagles málem sami vyřadili z boje o MS, když doma trapně prohráli se Středoafrickou republikou a museli si zachraňovat kůži upachtěnou remízou (rovněž doma) v posledním kole s Kapverdami. Poté byl kvůli přetrvávajícím špatným výkonům vyhozen německý kouč Gernot Rohr — vzhledem k viditelné stagnaci týmu nejspíš správné rozhodnutí, ale jeho načasování je přece jen poněkud podivné vzhledem k tomu, že Rohrův kontrakt měl zajišťovat klauzuli o povinné kvalifikaci na MS (Nigérie je stále je ve hře). Navíc šlo o nejdéle sloužícího manažera v nigerijské historii (!), na což mu stačilo pět let ve funkci. Jeho "nenápadný” konec je tak možná dlouhodobě logickým krokem, přesto ale není až tak těžké narazit na názor, že se nigerijská asociace k jinak poměrně úspěšnému kouči zaujala poněkud nevděčně (kór když dlouhodobě dostával zaplaceno se zpožděním).
Rohrovu roli převzal Augustine Eguavoen, někdejší kapitán týmu, který před 27 lety zvedal nad hlavu první nigerijský zlatý pohár mimo domácí prostředí. Na roli dočasného kouče by měl být připraven; jednak Super Eagles už jednou vedl a získal s nimi bronz na Afconu 2006, jednak jde o výraznou osobnost nigerijské fotbalové historie, která by mohla pomoci vyřešit problém s uvadajícím zájmem a entusiasmem týmu, jenž byl za Rohrovy vlády až příliš často svazován opatrností a důrazem na pasivní disciplínu.
Odhadovat celkové umístění Nigerijců je letos nesnadným úkolem. Logickým krokem by bylo vsadit barák na bronz, protože Super Eagles se na Afconu představili zatím 18krát, přičemž hned v osmi (!!) případech brali právě třetí místo. Jenže mají letos na to, aby došli až do semifinále? V plné síle určitě ano, jenže...
OK, toto asi není místo k diskusím nad tím, jestli je zimní termín konání Afconu vůči klubům fér nebo ne; faktem ale zůstává, že žádný jiný tým na letošním startovním roštu nemusel kvůli tahanicím se zaměstnavateli hráčů řešit tolik problémů jako právě Nigérie. Konkrétně se to týká její útočné vozby, ze které postupně vypadli Emmanuel Dennis, Victor Osimhen a Odion Ighalo; zvláště Osimhenova ztráta může být potenciálně fatální, protože forvard Neapole byl v posledních měsících suverénně nejlepším hráčem Orlů (a to ještě opomíjíme fakt, že se po návratu do Itálie uzdravil z Covidu a je prý opět připraven hrát, to vše před tím, než Nigérie vůbec poprvé kopla do míče).
Pokud byste se ale zeptali serveru The Analyst stavějícím na datech Opty, je právě Eguavoenův tým největším favoritem na celkové zlato. Chápete to někdo? Já ne, samotní Nigerijci na Twitteru taky ne. Kolega Tomáš taky ne, ten Super Eagles rovnou tipuje na zklamání turnaje. Můžeme ale asi konstatovat, že takto nepředvídatelnou Nigérii jsme na Afconu neviděli už hodně, hodně dlouho.
(dz)
Program zápasů - skupina D
11.01.2022
Garoua
15.01.2022
Garoua
19.01.2022
Garoua
Konečná nominace
Datum nar.
03.08.1986
06.06.1993
28.08.1999
28.10.1998
Datum nar.
08.10.1996
09.11.1993
01.01.1997
05.08.1994
16.12.1995
21.01.1998
17.10.1993
13.06.1997
01.09.1993
Datum nar.
21.07.1996
22.05.1999
03.05.1996
16.12.1996
05.06.1998
01.01.1998
Datum nar.
12.08.1997
02.01.1998
16.06.1989
03.10.1996
14.10.1992
16.11.1995
05.06.1997
02.02.1997
12.07.1995
Súdán
Súdánský národní tým má dvě přezdívky — jedna koresponduje s národním symbolem země (hadilov písař), který není pozoruhodný jen svým zjevem, ale také způsobem lovu hadů, které ukope k smrti mnohdy silou přesahující pětinásobek své tělesné váhy. Pokud súdánští fotbalisté tuto schopnost po váženém ptáku podědili, čeká nás nejspíš real-life ochutnávka filmového kultu Shaolin Soccer.
U druhé přezdívky, Les Crocodiles du Nil, potom rovněž nelze na chvíli setrvat kvůli aktuálnímu diplomatickému (nikoliv ozbrojenému) sporu, jehož se dotkl už Dominik u Etiopie. Jedná se o výstavbu Velké přehrady etiopského znovuzrození na řece Nilu, kdy na jedné straně stojí Etiopie se svými mocenskými zájmy, na druhé Egypt s těmi svými, a někde v jeho podpaží se krčí právě Súdán, až do 50. let de facto egyptské území pod vlivem Britů, s výrazně menším geopolitickým významem. Výstavba největší africké hydroelektrárny byla zahájena už v roce 2011 a nikdy nebyla zcela bezproblémová, ale teprve loni se odehrálo to, čeho se všichni od počátku obávali nejvíc — dvoufázové plnění přehrady 13,5 miliardami kubíků vody.
Ta se někde musela přirozeně vzít, a pocítily to tisícovky egyptských i súdánských domácností. Nejen skrz úbytek pitné vody, ale i náhlý výskyt krokodilů Nilu v ulicích hlavního města Chartúmu (což mimochodem v arabštině znamená "sloní trus”, zatímco v jazyce dinka — řeči většinového etnika Jižního Súdánu — jde o "místo, kde se potkávají řeky”; zanedbatelný rozdíl, no ne?).
Ale zase k fotbalu: Súdán v kvalifikaci na tento šampionát vyzrál na Ghanu i JAR, což by obyčejně bylo dobrým znamením, ale reálně to nemá žádnou hodnotu. Súdánci totiž záhy skončili na posledním místě své skupiny v kvalifikaci na MS, vyhořeli na Arabském poháru a měsíc před turnajem vyměnili trenéra. O příchozím Burhanovi Tiovi potom nikdo nic pořádně neví, jen si nelze nevšimnout, jak nezkušený tým do Kamerunu veze.
V průměru 4,7 repre startů na jedince a jen čtyři pamětníky kvalifikace na Afcon 2019 věští v této skupině katastrofu; vždyť sám Ahmed Musa za všemi Súdanci dohromady zaostává o 28 startů!
Tia si prý nejvíc cení "disciplíny a vážnosti”, což zjevně stálo místo ostřílené veterány, když v 28členné nominaci schází neuvěřitelných 7/11 členů vítězné sestavy proti JAR z března 2021. Takhle, nazdárci to úplně nebudou — súdánský výběr pořád tvoří 13 zástupců dvou největších klubů v zemi (Al Hilalu a Al Merreikhu), které téměř každý rok postupují do základní skupiny africké Ligy mistrů mezi 16 nejlepších celků kontinentu — ale i tak se zdá přinejmenším podezřelé, že v obranných řadách nezůstal byť jen jeden jediný hráč Al Hilalu.
Odehrává se před našima očima vendetta, kterou akorát jako outsideři nemůžeme chápat?
(td)
Program zápasů - skupina D
11.01.2022
Garoua
15.01.2022
Garoua
19.01.2022
Yaoundé
Konečná nominace
Datum nar.
01.01.1999
06.12.1989
19.02.1996
Datum nar.
21.05.1996
06.11.1998
04.09.1996
01.01.1993
06.12.1992
02.05.2001
05.02.1992
01.01.1993
Datum nar.
16.12.1989
13.10.2000
01.01.1994
24.10.1999
01.06.1994
18.09.1998
25.10.1996
15.09.1995
30.05.1995
14.06.1997
18.07.1993
19.06.1992
01.01.1995
Datum nar.
10.07.1993
10.12.1993
12.09.1999
24.10.2002
Guinea-Bissau
Zvířecí okénko ještě neuzavíráme, neboť fotbalisté Guiney Bissau nesou přezdívku Os Djurtus, tedy psi hyenovití, což pozor nejsou hyeny, ale... vlastně víceméně jsou. Pes hyenovitý by správně měl být na západě Afriky vzácným úkazem, jak demonstruje tato mapa nejčastějšího výskytu (červeně velice zhruba vyznačeno území Guiney Bissau), ale takhle přímočaré to vážně není.
Podobně jako hyena se i "wild dog” těší neoprávněně špatné reputaci, v důsledku čehož není loven pro svou srst a peníze, ale čistě kvůli zášti či paranoii chovatelů a farmářů. A to ačkoliv mnohé studie dokazují, že ve skutečnosti spíš domestifikovaná/hospodářská zvířata ohrožují psy hyenovité než naopak (velká část vymřela na vzteklinu, psinku či antrax).
Tenhle turnaj je pro nás všechny příležitostí říci "stačilo”. Hyeny — a v důsledku i nápadně podobní psi hyenovití — jsou po desetiletí démonizovanými, "smrdutými tvory se zlověstným smíchem”. Takto o nich psal i Hemingway a právě takto názor většiny dětí formoval i Disney. Přitom leckde v Africe jsou hyeny spíše uctívány — historické etiopské město Harar je jimi dokonce dle pověsti stráženo a tamní obyvatelé proto hyeny, jinak bezstarostně bloudící centrem, pravidelně krmí. Kdyby přestali, začnou hyeny dle té samé pověsti žrát jejich děti, což je ve skutečnosti jen mírně přibarvený obraz reality; obecně totiž platí, že dokud má hyena pravidelný přísun (divoké) potravy, nemá potřebu lovit a napadat domácí zvířata.
Paradoxem je, že lidstvo hyeny potřebuje daleko spíše než hyeny potřebují lidstvo (a jejich chov). Psi hyenovití i hyeny jsou důležitými členy potravního řetězce pro svou zálibu v ohlodávání mršin do posledního zbytečku, čímž likvidují potenciální přenosné choroby. Psů hyenovitých už je však na světě jen kolem 20 tisíc a hyeny vyhynuly ve většině koutů Afriky.
U příležitosti čeho jiného než Afconu bychom tedy všichni na západě mohli změnit názor?
(td)
Program zápasů - skupina D
11.01.2022
Garoua
15.01.2022
Garoua
19.01.2022
Garoua
Konečná nominace
Datum nar.
14.11.2002
10.11.1997
20.11.1989
Datum nar.
24.01.1998
09.05.1988
16.01.1994
17.05.1994
29.08.1998
Datum nar.
06.11.1995
22.12.1995
28.02.1997
16.02.1998
17.04.1998
22.02.1996
03.04.1996
29.09.1991
15.04.2001
01.02.1991
30.08.1997
Datum nar.
12.08.1997
21.09.1995
30.03.1991
18.09.1988
12.02.1993
SKUPINA E
Alžírsko
Může Alžírsko napodobit slavnou éru egyptského týmu kouče Hassana Shehaty? Dnes dvaasedmdesátiletý lodivod trénoval Faraony pouhých sedm let, za tu dobu ale stihl získat tři kontinentální zlata v řadě (2006-2010); dodnes jde o nejdominantnější éru jednoho týmu v afrických dějinách. Shehatův Egypt tehdy zavedl do afrického diskursu rozestavení se třemi obránci a jeho konzervativní, reaktivní přístup radikálně naboural do té doby převládající individualistický styl, jímž se prezentovaly prakticky všechny úspěšné subsaharské týmy.
Alžířané mají našlápnuto k podobnému úspěchu.
Už jen proto, že také spoléhají na um domácího trenéra. V tomto případě jde o Djamela Belmadiho, který hned na prvním turnaji v roce 2019 získal zlaté medaile, a od té doby působí Fenkové ještě silnějším dojmem. Jejich šňůra neporazitelnosti aktuálně čítá neuvěřitelných 42 oficiálních zápasů, přičemž poslední porážku si připsali v říjnu 2018! Od té doby se představili na dvou šampionátech, a na obou brali zlaté medaile — kromě Afconu 2019 triumfovali i na loňském FIFA Arab Cupu. Kdo jiný by měl plnit roli favorita než oni?
Tým pod vedením kapitána Riyada Mahreze, nestárnoucího gólmana Raïse M’Bolhiho a neúprosně produktivních forvardů Baghdada Bounedjaha a Islama Slimaniho zkrátka splňuje papírové předpoklady kandidáta na africké zlato výrazněji než jakýkoliv jiný výběr od pádu Shehatových neporazitelných Faraonů. Belmadiho soupiska je plná zkušených matadorů zvyklých vyhrávat; skutečně to vypadá, že toto Alžírsko může započít novou dynastii, podobnou té egyptské.
Pohánět jej v tom může i národní cítění — mezi lety 1236 a 1556 zde totiž vládla dynastie Zajjánovců, jeden z nejúspěšnějších států afrického středověku. Mohutná říše se sídlem v berberském městě Tlemcen ovládala na vrcholu své síly území od atlantských břehů dnešního Maroka až po Tunis, než byla pohlcena Osmanskou říší a následně koloniální Francií. Od pádu Zajjánovců trvalo dlouhá čtyři století, než Alžířané opět získali nezávislost; teď ale hrdý národ cítí šanci zapsat se do historie. Alespoň na africké i světové fotbalové mapě.
(dz)
Program zápasů - skupina E
11.01.2022
Douala
16.01.2022
Douala
20.01.2022
Douala
Konečná nominace
Datum nar.
25.04.1986
19.07.1988
21.11.1990
Datum nar.
17.05.1996
02.04.1992
08.08.1992
25.12.1989
16.04.1995
28.08.1996
22.01.1995
22.10.1991
24.01.1990
22.01.2000
Datum nar.
28.01.1994
09.08.1992
01.12.1997
25.02.1993
08.02.1990
26.12.1989
21.02.1991
11.11.1996
26.05.1998
06.01.2000
Datum nar.
09.05.2000
14.03.1992
10.08.1995
24.11.1991
18.06.1988
Pobřeží slonoviny
Pobřeží slonoviny se nevyplatí podceňovat. Jednak jejich základna v Evropě působících fotbalistů nijak nechudne, naopak si Patrice Beaumelle mohl dovolit jen pokrčit rameny nad absencí Seka Fofany z Lens (protože je přesto spoře využívaný) a opomenout Wilfreda Singa, který pravidelně nastupuje za FC Turín. Tenhle mančaft sice už neukrývá světovou extratřídu, ale jeho lavička bude za každých okolností jednou z nejnabitějších na turnaji. Jednak mužstvo povede Patrice Beaumelle, jehož jméno vám sice nejspíš na první dobrou nic neřekne, ovšem vězte, že se Slony (a Zambií) už Afcon dříve vyhrál — coby asistent námi bezbřeze uctívaného Hervého Renarda — takže ho ani v pouhých 43 letech nic nezaskočí.
Z poměrně pochopitelných důvodů je fotbal v Pobřeží slonoviny nadále sportem číslo jedna, nedá se však už jedním dechem dodat, že by Pobřeží slonoviny zároveň bylo fotbalovým týmem číslo jedna alespoň na svém kontinentu, jako tomu dlouhá léta bylo v minulosti. Proto by se chtělo uzavřít, že Sloni nijak extra neexcelují v žádném sportu, ale s takovým konstatováním raději prrr. Tři ze čtyř olympijských medailí totiž Pobřeží slonoviny získalo v taekwondu, a zůstává jedinou pozlacenou zemí Afriky v tomto bojovém sportu.
Přitom je to fenomén v zemi relativně nový. Ještě roku 2012 do Londýna vysílalo Pobřeží slonoviny jen jednoho zástupce, o čtyři roky později už to však byli zástupci tři a naposledy v Tokiu dokonce rekordní čtyři, navíc podpořeni bezprecedentním grantem samotné vlády a na přípravu vysláni do mnohem přívětivějšího evropského zázemí. Není divu, že všechny cenné kovy se urodily právě na posledních dvou letních olympiádách, a budoucnost zůstává světlá — loňské africké šampionce z Dakaru ve váze 73+ kg, Aminatě Traoré, je stále teprve 22 let.
K již profláklému světovému prvenství v produkci kakaa (což je však pro samotné Pobřeží slonoviny spíše kletba) si tedy přidejte jedno daleko lépe utajené, prozatím jen africké prvenství.
(td)
Program zápasů - skupina E
12.01.2022
Douala
16.01.2022
Douala
20.01.2022
Douala
Konečná nominace
Datum nar.
20.10.1985
19.10.1992
29.10.1988
30.05.1986
31.08.1997
Datum nar.
24.12.1992
12.04.1994
03.02.1991
27.10.1991
06.07.1993
27.12.1995
04.01.2001
Datum nar.
11.10.1992
03.01.1997
19.12.1996
01.01.1996
02.12.1997
07.11.1984
19.07.1991
16.02.2000
Datum nar.
17.11.1993
27.09.1996
30.11.1987
22.06.1994
21.03.2004
06.12.1997
25.09.1994
29.05.1995
10.11.1992
Sierra Leone
Posledně se do role největších sympaťáků Afconu pasoval Madagaskar (a následně to potvrdil heroickými výkony přímo na hřišti), letos je největším kandidátem Sierra Leone. Pojďme tento medailonek pojmout jako pět důvodů, proč na letošním Afconu fandit právě jim! Ono by se jich našlo víc, protože výběr kouče Johna Keistera nám opravdu učaroval, ale v rámci přehlednosti stačí jednoduše říct, že:
1) Sierra Leone se na šampionát kvalifikovala jako poslední, kvůli odloženému domácímu utkání s Beninem. To se mělo odehrát, stejně jako všechny ostatní finálové skupinové duely, na konci března 2021, ale kvůli komplikacím spojeným s Covidem byl zápas přeložen až na červen, takže i v oficiálních reklamních spotech CAF po dobu tří měsíců běžely hlášky typu AFCON 2021: MEET THE TEAMS! SIERRA LEONE or BENIN. Nádherný bizár. Ale samotný fakt, že se fanoušci západoafrické země dočkali po dlouhých 26 letech, by stál za to i bez této dramatické epizody.
2) Ono utkání proti Beninu rozhodl jedinou trefou Kei Kamara, ofenzivní záložník, legenda MLS a jeden z nejstarších debutantů v historii Afconu. Pokud se nestane něco neočekávaného, odbude si letos svoji premiéru v 37 letech.
3) Kamara ale není považován za nejlepšího fotbalistu národních dějin (i když do této pozice nemá příliš daleko). Tato pocta totiž ještě stále patří Mohamedu Kallonovi, někdejšímu forvardovi Interu Milán a vlastníkovi jednoho z elitních domácích klubů. Kallon dokonce za svůj vlastní tým (pojmenovaný jednoduše Kallon FC) ještě sám hrál, a to už v době, kdy byl jeho majitelem. V letošní nominaci pak Kallon (FC, ne Mohamed) registruje hned dva borce, třetího gólmana Isaaka Caulkera a záložníka Saidu Fofanaha.
4) Lednový termín konání Afconu má konkrétně v Sieře Leone zvláštní význam: 6. ledna 1999 totiž došlo k nejtragičtější události historie samostatného státu. Stalo se tak během deset let trvající občanské války. Právě v onen osudový den došlo k prolomení bariéry v hlavním městě Freetownu, jež bylo následně zaplaveno bojovníky Revoluční sjednocené fronty (RUF), kteří okamžitě spustili systematický plán vraždění, znásilňování a mrzačení. Právě 6. ledna přitom Keisterovi svěřenci opouštěli Freetown a vydávali se na cestu do Kamerunu. Na Afconu budou hrát i za své předky, příbuzné a známé, kteří ve válce zbytečně položili své životy.
5) Jo, a tu cestu do Kamerunu absolvovali lodí. Jinak se totiž z Freetownu prakticky nedá dostat. Takže žádné letadlo, žádný autobus nebo vlak, ale africká loď. Která veze reprezentanty na kontinentální šampionát. Ekologické!
(dz)
Program zápasů - skupina E
11.01.2022
Douala
16.01.2022
Douala
20.01.2022
Limbe
Konečná nominace
Datum nar.
25.01.1991
29.04.1999
18.10.2004
Datum nar.
07.10.1987
29.12.1991
16.12.1996
10.07.2002
25.08.1997
21.02.2001
18.09.1998
28.12.1995
Datum nar.
03.03.2002
18.08.1997
29.01.1999
14.09.1997
26.08.1995
12.05.1988
09.06.2000
16.11.1987
09.07.1996
Datum nar.
28.02.1997
10.01.1995
03.01.1996
16.04.1994
01.09.1984
06.08.2000
05.12.1999
03.08.1997
Rovníková Guinea
Tohle je vůbec první Afcon, na který se Rovníková Guinea reálně kvalifikovala (roku 2012 i 2015 pořádala), a to před Tanzanií i Libyí, což se zdá jako menší zázrak. Větší zázrak byla potom listopadová výhra nad Tuniskem, pročež ve výsledku Nzalang za velkým favoritem kvalifikační skupiny zaostali jenom o dva body. Představte si to, takový kousek od posledního dvojzápasu před Katarem! Pověst enigmy zase jednou potvrzena — a konkrétně Tunisko už musí mít tohoto soupeře po krk. Jednak s ním sehrálo ono památné, tragickým rozhodčím potřísněné čtvrtfinále Afconu 2015, jednak se s ním v roce 2021 utkalo při dalších třech stáních. A pokud by Rovníková Guinea skončila druhá a Tunisko první, hádejte, co nás čeká!
(Geo)politické zajímavosti o Rovníkové Guineji jsme pokryli už před 10 lety, a pozoruhodně většina z nich stále platí: Teodoro Obiang je pořád u moci, mediální prostor nadále strádá, na lidská práva se v jeho zemi obecně moc nehraje, a tehdy avizované nové hlavní město už je takřka hotové a pojmenované až hořce ironicky Ciudad de la Paz — město míru. I když, mír vlastně v Rovníkové Guineji panuje, dokonce se jedná o nejgramotnější zemi v Africe. To jen s tou spokojeností je to kolem zkorumpovaného vůdce malinko na štíru.
Závěrem se pak nelze nedotknout také prapodivného případu Pedra Obianga, asi nejznámějšího aktivního hráče z Rovníkové Guineje. Záložníka Sassuola níže v nominaci nenajdete, protože byl v červenci hospitalizován s akutními srdečními problémy. V nemocnici pobyl jen 10 dní, avšak lékaři mu záhy nedoporučili vrcholový fotbal alespoň na šest měsíců, takže to teď v Kamerunu zkoušet radši nebude. Příčina problémů nebyla potvrzena ani vyvrácena, Obiang však krátce před potíži s dýcháním obdržel svou vakcínu.
(td)
Program zápasů - skupina E
12.01.2022
Douala
16.01.2022
Douala
20.01.2022
Limbe
Konečná nominace
Datum nar.
03.08.1999
26.07.1993
01.03.2001
22.01.1992
Datum nar.
12.03.1993
26.08.1997
03.03.1990
09.02.1999
07.05.1998
08.10.1995
07.09.1999
16.01.1998
Datum nar.
03.09.1996
06.03.2001
11.02.1992
17.03.1996
06.10.1998
29.09.2000
04.11.1994
22.07.1998
14.08.1996
17.01.1999
30.09.1989
Datum nar.
09.07.2001
12.05.2001
11.12.1995
18.05.2000
12.09.1997
SKUPINA F
Tunisko
Orlové z Kartága jsou takovou konstantou Afconu, podobně jako donedávna Ghana. Tým, který je dost dobrý na to, aby byl pokaždé řazen mezi širší okruh favoritů, ale už ne na to, aby těmto slibům doopravdy dostál. Tým, který pokaždé nabízí ohromný individuální talent — dost možná nejlepší v celé Africe — ale nakonec jej těsně před medailovými branami srazí nějaká pitomost. Většinou jde o chybu gólmana, který legračně podskočí centr. Ne, vážně; je úplně jedno, jestli mezi tyčemi stojí legendární Balbouli, Moez Ben Cherifia nebo třeba francouzskou ligou ostřílený Mouez Hassen, jistota je, že jakmile jakýkoliv brankář oblékne tuniský dres, ztratí tím schopnost reagovat na vysoké míče. Je to dost vtipné, pokud tedy zrovna nefandíte Tunisku.
Faktem je, že by Orlové z Kartága nějaký ten sjednocující týmový úspěch potřebovali jako sůl. V době, kdy se jediná demokracie vzešlá z Arabského jara rozpadá před očima, upínají fanoušci svoje naděje k Mondheru Kebaierovi, domácímu kouči, který po posledním Afconu nahradil francouzského legionáře Alaina Giresseho s jasným cílem: sjednotit tuniský nároďák s lokálním stylem hry, naučenými zvyklostmi, zkrátka udělat jej opět tuniským.
Daří se to? Těžko říct. Při pohledu na samotné výsledky asi není Orlům moc co vytknout; postoupili do finálního play-off na mistrovství světa, na Afcon se kvalifikovali ziskem 16 bodů z 18 možných, a dokonce získali stříbro na FIFA Arab Cupu, kde ve finále podlehli stále přece jen silnějšímu Alžírsku. Na tomto turnaji se navíc velice slušně ukázal i Hannibal Mejbri, teprve osmnáctiletý ofenzivní záložník, který by se po skončení Afconu měl připojit k prvnímu týmu Machesteru United.
Fanoušci ale přesto Kebaierovi příliš nevěří. Je to nevděčná úloha: vedete tým, který objektivně nemá na to, aby se mohl papírově měřit se Senegalem či Alžírskem, ale přesto se od vás očekává, že přivezete ideálně zlato a ještě u toho budete bavit předváděnou hrou. A Tunisané to rozhodně umí: Seifeddine Jaziri byl nejlepším střelcem Arab Cupu, kapitán Msakni platí za dost možná nejlepšího fotbalistu, který nikdy neopustil arabský svět (jeho kopací technika je vskutku vynikající), a borci jako Wahbi Khazri, Naïm Sliti a Ellyes Skhiri jsou pro evropské fanoušky dobře známými jmény. A to ještě nemluvíme o becích, hlavně Ali Maaloulovi, který sice bránit moc neumí, ale s míčem na noze dokáže úchvatné věci.
Problém je, že drtivá většina těchto charakteristik platila i posledně... a předposledně... a před-předposledně... a tak dále. Stejně jako kdykoliv jindy zůstává i letos Tunisko v první řadě záhadou. Talentovanou, rozhodně schopnou zabojovat o medaile, ale stále záhadou.
(dz)
Program zápasů - skupina F
12.01.2022
Limbe
16.01.2022
Limbe
20.01.2022
Limbe
Konečná nominace
Datum nar.
01.07.1989
29.11.1994
28.01.1997
09.06.1990
Datum nar.
20.12.1993
15.12.1995
19.06.1995
28.01.1992
09.03.1990
01.01.1990
26.05.1998
Datum nar.
06.09.1999
16.03.2001
25.06.1996
28.02.1994
25.12.1991
08.02.1991
13.12.1996
21.01.2003
28.10.1990
22.04.1999
20.12.2001
10.05.1995
27.07.1992
Datum nar.
12.02.1993
27.04.1995
25.07.1992
28.11.1986
Mali
Hledáte tip na ultimátního černého koně turnaje? Víceméně celý internet se shoduje na tom, že nejlepším kandidátem je právě Mali. Západoafrická země má obrovský potenciál, který se ovšem dodnes nepodařilo vytěžit — a to platí nejen ve fotbalové rovině. Malijci letos "slaví” už 10. rok probíhající občanské války mezi politicky dominantním jihem a rebelující Tuaregy ze severu; v zemi, kde průměrný dělník vydělává zhruba 32 tisíc korun ročně (!) a kde většinu dopravních tepen hlídají po zuby ozbrojení vojáci, je obyčejný, klidný život spíše pomíjivou představou. A to i přesto, že je Mali historickým sídlem jednoho z nejslavnějších afrických impérií a strategicky klíčové severní město Timbuktu patří mezi nejvíc fascinující příklady pre-koloniální africké architektury.
Na fotbalovém hřišti pak Malijci dosud marně čekají na trofej. Ne že by byli vyloženě neúspěšní — na MS se sice dosud nepodívali ani jednou, ale na kontinentální úrovni se honosí třemi medailemi, přičemž poslední dvě (obě bronzové) si připsali v letech 2012 a 2013, za "vlády” Seydou Keity, Frédérika Kanoutého či Cheikha Diabatého. Tehdy Orlové platili v první řadě za defenzivně zdatný, fyzicky ohromně silný, ale na pohled nudný tým, který svých cílů dosahuje spíše úporně negativním způsobem. Jinými slovy: dívat se na hru Mali před deseti lety nebylo rozhodně nic hezkého.
Od té doby se leccos změnilo, a vzhledem k aktuální roztříštěnosti sil napříč jednotlivými účastníky Afconu to skoro vypadá, že by tým kouče Diarrassouby mohl atakovat i své doposud nejlepší historické umístění. Tím byly stříbrné medaile vydobyté v roce 1972... čili ve stejném roce, kdy Kamerun hostil tento fotbalový svátek naposledy. Malijci navíc mají slibnou formu: během podzimních reprezentačních oken neprohráli jediný z šesti zápasů, vstřelili 11 gólů a neinkasovali ani jeden (!). Ultimátní otázka zní: Může země, jejíž export tvoří z 92,4% zlato, přivézt domů... právě zlato?
(dz)
Program zápasů - skupina F
12.01.2022
Limbe
16.01.2022
Limbe
20.01.2022
Douala
Konečná nominace
Datum nar.
27.02.1995
11.11.1994
23.02.1990
Datum nar.
04.09.1994
21.01.1998
02.12.1992
15.04.1997
01.05.1995
20.10.1994
10.11.2000
27.01.1992
01.01.1992
Datum nar.
30.08.1996
06.01.2000
10.04.1996
16.10.1997
15.06.1998
15.08.1994
31.01.1998
11.01.1996
28.06.1995
07.10.1996
Datum nar.
21.08.1991
16.06.1999
17.12.1996
08.12.1999
03.10.2001
05.06.1995
Gambie
Samotná existence státu Gambie je poměrně solidní ukázkou toho, jak výraznou stopu v Africe zanechala evropská koloniální éra; jde totiž o úzký pás země kolem břehů stejnojmenné řeky, který si v rámci počínající kolonializace uzmula Velká Británie už v 17. století. Když se pak evropské mocnosti dělily o africká území na Berlínské konferenci, Britové si ponechali přístup k životodárné řece i přesto, že okolní území — dnešní stát Senegal — ovládali Francouzi. Důsledky tohoto rozhodnutí jsou patrné dodnes; Gambie je anglofonním územím, Senegal frankofonním, a přestože oba tyto státy dohromady tvoří jednotný etnický region (elegantně nazývaný Senegambie), rozdílné podmínky se nesmazatelně promítly i do fotbalové historie.
Senegalci byli od 18. století vždy úzce spjatí s francouzským pojetím nového národního státu; podle něj může být Francouzem každý vlastenec, který přijme revoluční hodnoty liberté, egalité, fraternité, a ve fotbalovém světě byl prvním takovým případem legendární "pavouk” Raoul Diagne, první černý reprezentant kterékoliv evropské země. Gambijci mohli dlouho o podobném dědictví jen snít.
Letos se reprezentanti nejmenší kontitentální africké země kvalifikovali na Afcon vůbec poprvé v historii, a Omar Colley, obránce Sampdorie, kapitán a největší hvězda týmu, věří v překvapivý úspěch: "Náš trenér (Belgičan Tom Saintfiet) je skvělým motivátorem. Opravdu v nás věří. Toto je prý ten nejlepší tým, který Gambie kdy měla — což nám říkal i předtím, než jsme se kvalifikovali, a doložil to statistikami.”
V extrémně těžké konkurenci Mali a Tuniska budou mít Gambijci těžký úkol. I proto, že jejich soupiskou těsně před turnajem otřásl Covid (což ostatně na tomto turnaji není nic neobvyklého, ale silnější týmy se s podobnými problémy přece jen vypořádávají lépe). Pro nezávislé pozorovatele má ale tento malý národ jedinečnou šanci zapsat se do historie i jinak než jen jako sexuální hotspot pro západoevropské turistky.
(dz)
Program zápasů - skupina F
12.01.2022
Limbe
16.01.2022
Limbe
20.01.2022
Limbe
Konečná nominace
Datum nar.
24.02.1998
27.10.1988
08.08.1997
Datum nar.
24.10.1992
06.06.2001
14.11.2001
26.12.1989
22.10.1995
18.06.1989
14.11.1994
06.06.1996
24.12.1994
Datum nar.
15.01.1996
22.06.1996
14.11.1998
15.01.1996
02.09.1990
14.12.1988
Datum nar.
27.12.1998
13.10.1992
14.11.1998
17.03.1994
01.02.2000
17.08.1998
18.12.1995
21.11.1994
03.01.1994
10.11.1994
Mauritánie
Neuvěřitelné déjà vu. Nejen, že má Mauritánie letos prakticky stejnou skupinu jako před dvěma a půl lety, ale navíc ji opět sdílí se dvěma zeměmi, které jí jsou geograficky i jinak blízké. Tunisku mauritánská vláda v červenci chvályhodně pomáhala se zvládnutím pandemie, a Mali... no, řeknu snad jen, že si bohatě postačí vygooglit přezdívku mauritánské reprezentace (Al-Murabitun) a kliknout na první odkaz. Aby těch spojitostí nebylo málo, tak mauritánská vlastní radikální islamistická skupina Ansar al-Sharia se při svém založení nepokrytě inspirovala stejnojmennou tuniskou skupinou, která spadá do sítě světoznámé organizace Al-Qaeda.
O Mauritánii se všeobecně ví hlavně to, že je tam pusto prázdno, a taková představa se z velké části zakládá na pravdě — už tři čtvrtiny plochy 11. největšího afrického státu tvoří (polo)pouště, a postupem času budou tyto vyprahlé pustiny zabírat větší a větší prostor. Proto není náhodou, že mauritánská kopaná je relevantní jen velice krátkou dobu a teprve před pár lety byl tamní svaz s to poskytnout adekvátní zázemí svým mládežnickým reprezentacím. Mezi lety 1995 a 2003 seniorský nároďák nevyhrál ani jeden z 33 soutěžních zápasů a ještě osm let zpátky byla Mauritánie na žebříčku FIFA úplně poslední (206.).
Kdepak, v Mauritánii mají pod čepicí. Tamní fotbaloví mecenáši sledovali seniorskou reprezentaci stoupat na základě pečlivě rozvrženého pětiletého plánu, a obdobně koncepčně pracují také mauritánští bossové v jiných odvětvích. Na rozdíl od jiných afrických zemí, které se nechávají Evropskou unií ochotně vykořisťovat, například Mauritánie EU uděluje zvláštní povolení k rybolovu v jejích extrémně bohatých vodách výměnou za 113 milionů eur. Zároveň Mauritánie představuje jednoho z průkopníků v zavádění obnovitelných zdrojů energie v Africe, přestože se sama roku 2008 nacházela v této oblasti na velké tučné nule.
Konečně potom nelze nezmínit nečekaný odchod Corentina Martinse, který na lavičce Mauritánie jako správný následovník Henryka Kasperczaka vysedával od roku 2014, aby skončil jenom dva měsíce před svým druhým Afconem. Také tento tah však měl mauritánský svaz promyšlený, když do čela reprezentace dosadil neméně zkušeného a zároveň reprezentační scénou zcela nepolíbeného Francouze Didiera Gomese da Rosu. Ten již na klubové scéně vyhrál ligovou soutěž v Guineji, Rwandě, Tanzanii, Kamerunu a Súdánu, přičemž s kamerunským Coton Sport navíc dokráčel až do semifinále Konfederačního poháru (africké obdoby Evropské ligy). Mít takhle nabušené CVčko v 52 letech, to věru není jen tak. Martins je ostatně na chlup stejně starý a před Mauritánií byl rád za post asistenta v Brestu.
(td)
Program zápasů - skupina F
12.01.2022
Limbe
16.01.2022
Limbe
20.01.2022
Douala
Konečná nominace
Datum nar.
17.09.1995
10.10.2002
19.12.1994
Datum nar.
03.02.1995
11.12.1997
31.12.1991
08.02.1994
23.01.1993
31.10.1993
29.07.1992
03.10.1998
03.10.1998
01.01.1995
Datum nar.
27.08.1993
18.07.1997
22.10.1992
30.08.1989
01.11.1997
17.12.1992
11.04.2005
04.05.2000
26.10.1996
31.12.1991
Datum nar.
05.01.1993
19.08.1992
29.09.1991
07.03.1995
01.05.1998
02.09.2000
Turnajové tipy Tomáše Daníčka:
Zlato: Maroko
Stříbro: Senegal
Bronz: Egypt
Největší překvapení: Guinea-Bissau
Největší zklamání: Nigérie
Turnajové tipy Dominika Zezuly:
Zlato: Alžírsko
Stříbro: Kamerun
Bronz: Mali
Největší překvapení: Malawi
Největší zklamání: Egypt
Komentáře (186)
Přidat komentářTo Mali vypada fakt zajimave
Celkom by ma zaujímalo ako sa na mužstvách ktoré hrali na decembrovom Arab cupe prejaví druhý turnaj hneď po sebe. Keďže aj tie silné tímy tam majú hráčov ktorý tam hrali a hrajú aj teraz.
1,2,3 viva l'Algerie
Ty titulní fotky jsou naprosto odporný.
Ten typek vypadá trochu jako Zlatan
AFCON je turnaj s největší "expectation gap". Super zajímavá a lákající preview od EF, v reálu nuda, jen občas střižená bizárem
Jakože i v předešlých ročnících? To bych teda nikdy neřek, že ten fotbal byl nuda.
Letos jo, ale to bych se zas všech zastal s tim, že tenhle turnaj měl snad historicky nejkratší předehru. Senegal a Zimbabwe před svym zápasem neodehráli jedinej přátelák (!), zbylym týmum se furt trousej hráči z Evropy jak švábi na pivo... že to 1. kolo bude naprostej dud, se dalo docela čekat. (A neni to ostatně nepodobný leckterym dalšim turnajum včetně MS, kde 1. kola taky bejvaj nejhorší, nejopatrnější, než se do toho všichni dostanou - nepochybuju, že i Afcon se chytne.)
Tiež treba brať do úvahy že z tých silnejších mužstiev ešte nikto nehral v plnej sile. Senegalu chýbalo veľa hráčov, Maroku tiež. Možno dnes Alžírsko alebo Egypt by mohli nastúpiť v optimálnej zostave. Ale skôr by som tiež očakával zaujímavejšiu hru až v ďalších kolách.
to čo som včera videl tie zápasy, tak by som hlavne Senegal vs. Zimbabwe prirovnal k zápasu paralympíjskeho výberu žien Fidži vs. Grónsko... takýto futbal nemôže niekto myslieť vážne.. tešil som sa na ten turnaj ale jak to začalo tak mi je až do plaču čo sa tam predvádza za výkony..
S domingovým tipom sa plne stotožňujem, aj môj predturnajový tip bol, že Alžírsko porazí vo finále Kamerun. Na tretie miesto dávam Tunisko.
Seko Fofana a Andy Delort bez nominace
Seko Fofana odmietol myslím repre
dík za info
Nigériu som videl v kvalde na MS a hrali fakt biedne. Je tam však nový tréner a stále dosť talentu, takže osobne im verím aspoň na sťvtťfinále.
Z tých zápasov, čo som sledoval. Kamerun mi prišiel lepší a útočnejší ako pod Seedorfom a Finkem.Senegalu zase chýbalo 9 hráčov pre Covid, čo mohlo mužstvo ovplyvniť. Senegal však včera hral prvý polčas dobre a mohol viesť aj 3:0 do polčasu. V druhom však hral zle a vyhral so šťastím. Ghanu s Marokom som videl len polčas. Black stars hrali vzadu solídne, ale zúfalo chýbala kreativita. Kreatívny záložník Ajaxu Amsterdam Kudus Mohammed je zranený a útočníka AS Roma Afenu- Gyana zrejme Rajevac nepotreboval. Do budúcna by Ghana mohla viac vyťažiť zo svojej diasproy v Európe a prilákať do repre mládežníckych reprezentantov iných krajín Napadajú ma mená ako Frimpong z Leverkusenu, Hudson-Odoi z Chelsei či Brobbey z Ajaxu.
Večerní zápas byl hodně pro fajnšmerky. Komory hodně na balonu, ale jen před vápno a bez větších šancí, Gabon to zkušeně dost přerušoval a Komory ani ze standardek nehrozily. Gabon v podstatě vyhrál díky jednomu pěknému brejku, zbytek protiútoků zazdil anebo to skončilo offsidem, případně útočným faulem. Nazval bych to jako utilitaristický výkon, přece jen se jim na AFCON rozpadla střední záloha (Lemina covid a Ndong doma) a chyběl Auba, který by asi včera něco ztrestal. Bouangovi se v první půli moc nechtělo, naopak ve druhé se trochu rozjel a měl tam pár záblesků.
Kde můžu africký šampionat sledovat v TV nebo na Netu ? dík za odpověď :) popřípadě link :)
dává ti tipsport, musíš tam mít účet
Tak zkusím taky.
Zlato: Nigérie
Stříbro: Kamerun
Bronz: Alžírsko
Překvapení: Guinea
Zklamání: Senegal
Opět a znovu, Kamerun nemá šanci.
Nedávno si tu někdo stěžoval že zasíráme články Baníkem, tak aby si neodvykl:
Lischka prý zpátky do Baníku chápu to tak že Sparta s námi nechce bojovat o Jemelku...
Strč si do do prdele
to ze je v ostrave tmavo nie je predpoklad spojitosti s AFCONom
Jeden z těch pěti bodů u SL, mohl být o Caulkerovi. Wtf?
OT: Je nějaká možnost, jak hromadně zrušit sledování u starých diskuzí? Kvůli nějakýmu sázkařskýmu spamu mám upozornění asi u 200 článků a rád bych se toho zbavil
doufam ze ne, protoze ja uz asi 100 odklikal
já odklikal tak 50, ale přijde mi, že to moc neubývá teda
Je
mám to podobně, ten člověk musí být kua smazán
chvilku vydrž, už to postupně promazává skript a za chvílí by to mělo být komplet
během nocí proběhlo 3900 registrací a z každé dva příspěvky, celkem se zájmem si počkám, až svůj počet napíší ti nejaktivnější diskutující
hotovo
Super, díky
neee
počítám, že v noci to zase přijde a dost možná to bude ještě horší, takže můžu nabídnout brigádu, pokud Tě to otevírání jednotlivých diskuzí bavilo
S tím bych klidně mohl pomoct, stejně v noci moc nespím a nic bych za to nechtěl.
hmm, to sa asi tazko odmieta
to uvidíme podle toho, jestli po nocích nepíše nějaké programy a neterorizuje diskuze reklamami
a já už si myslel, že jsem jedinej takovej jantar
Urcite nie, je nas viac
hackeři z Ruska
Taká Sierra Leone hrá celkom zábavný futbal. Súdim aspoň po prvom polčase. Alžírčania majú veľké problémy. Aj preto je africký futbal zaujímavý.
no nevím, mě ty výsledky 1:0 teda přijdou pěkně nahovno
Nová doba, tentokrát přichází bezgólové období
Mahríz suverénně nejhorší na hřišti.
Ahoj, kde na to koukáte? Pošlete mi prosím někdo funkční link (odkazy na PES nechci ) na Alžírsko.
Díky moc.
http://mygoaltv.org/algeria-vs-sierra-leone-m91758
Díky
Ten web, vyzera solidne.
https://sportlemonx.com/footy/algeria-sierra-leone-az85fm5?l=1833964229
Díkes
Taky si myslíte, že při výrobě dresů Sierra Leone se převrhla plechovka modré barvy ?
Sierra Leone 5x Kamara v kádru
Ta koncovka Alžířanů
Kde je ten borec, čo včera hovoril, že Alžírsko zlepší gólový priemer turnaja?
Gratulka pre Sierru Leone, pre nich veľmi solídny výsledok. Ako hrali, videl to niekto?
První poločas solidně dopředu, druhej spíš bránili a docela je podržel i góman. Alžířani úplně směšní v zakončení, protože klidně mohli vyhrát 3:0, ale klukům ze Sierry Leone ten bod moc přeju.
také jsem jím to přál, mají to tedy solidně rozehraný k postupu, o to víc to pak bude mrzet až po dalším heorickém výkonu remízují 0:0 i s Pobřeží Slonoviny aby nakonec po 2 červených kartách dostali 0:2 od Rovníkový Guiney a na Africe tak stejně skončili
To je dosť pravdepodobný scenár, Rovníková Guinea nebola úplne márna v kvalifikácii MS, takže v súboji so Sierrou sú pre mňa jasným favoritom.
drtivá většina jejich hráčů hraje fotbal ve Španělsku, přirovnal bych je trochu ke Kapverdám, kde je zas vidět jasný vliv Portugalska, čili techničtější fotbalisté než býváme zvyklý, pořádali tuším 2x Africký pohár a to jsem jim vždy fandil a postupovali ze skupin, jako zítra ten kurz 1,24 na Slony proti EQG mi přijde právě dost přestřelený, viděl bych to tak na 1,85 na Slony s tím, že plichta je celkem reálná
tu som Sierra Leone skvělě a odvážně gólman (výlet mimo vápno a rybičkou hlavička), defenzíva super, směrem dopředu je to na jedno brdo u těchto outsiderů stejně jak včera Komory, velká 0 a když už je šance na standartku tak proti 6 bránícím Alžířanům tam jsou ve vápně 3 hráči SL a když je tu a tam nějaký brejk po straně tak přijde nepovedený centr do rukou gólmana v tom lepším případě, hraje se tu silně na výsledky, to vylo vidět např v zápase Guinea-Malawi, když si vedoucí tým místo snahy o pojištění pečlivě šolícháím hlídá náskok a věří, že neurobí chybu protože ze soupeře směrem dopředu strach nejde
Nehráli špatně. Občas nějaký povedený útok, ale jejich hráči asi nepochopili co je to ofsajd. Pořád v něm stáli, někdy i 3 hráči najednou a třeba i 10 metrů a běželi ještě dál do ofsajdu.... Dokonce z jednoho ofsajdu dali i gól.
Alžírsko len potvrdilo, že tento turnaj stojí za hovno...
Každý fanda Afconu:
https://www.youtube.com/watch?v=3TuGeXd0EZk
ale co se tedy zlepšilo, tak defenzíva a organizace hry směrem vzad u těch dříve slabších týmů na AFCON, když si vzpomene na ty hurá fotbaly od třeba prasáckýho Nigeru a samozřejmě výkony gólmanů jdou neustále hore
říkal jsem si to stejný úplně
To bývalo na Afrických šampionátech běžné, že obrana a taktika byly na výši. I u těch slabších týmů. Většinou padalo málo gólů a favoriti co měli jasnou převahu vyhrávali 1:0. Tak to mám aspoň z minulosti uložené v hlavě, že takové zápasy převažovaly.
Máte stream?
http://mygoaltv.org/nigeria-vs-egypt-m91759
https://i.redd.it/231h7o9f03b81.png
gj BBC
„Jinými slovy: dívat se na hru Mali před deseti lety nebylo rozhodně nic hezkého.“
... a právě v té době jsem jim přicházel na chuť. Ta jejich fyzická připravenost a Seydou Keita!
méně slavný nosiltel jména Seydou byl taky borec, pravda
nigerie teda zitim solidne dominantni, plne ovladaji hru a dokazou si pomerne lehce vytvaret zajimave moznosti. egypt uplne nulovy ja si nepamtuji, ze by dokazali uspesne dostat mic do vapna, ani centr ani prihravka, muzou byt byt radi ze 1:0, i kdyz paradoxne ihenacho ten gol dal z dost male sance, paradni strela
btw zdalo se mi to, nebo na konci polocasu pouzili VAR na to, aby rozhodl, jesli ma byt roh nebo ne?
Hesgoal má výborný stream. Nigéria zatiaľ príjemné prekvapenie. Iheanacho začiatkom roku začína chytať super formu.
zatím to máme jasné rovnici
Iheanacho > Salah
Man City > Liverpool
Nigérie > Egypt
a mohl bych klidně pokračovat
Mikel > Elneny
Chelsea > Arsenal
Jasné rovnice
Ani jedno z toho není rovnice
*nerovnice
Egypt zabral až v poslední cca půlhodince, do té doby Nigérie jasně lepší a její vítězství je plně zasloužený.
Po tomto výkone je Nigéria razom favorit aj na zlato. Super eagles môže mrzieť akurát nepremieňanie šancí. Egypt mal hádam len jednu šancu aj keď v závere podal snaživý výkon v snahe vyrovnať.
ten leadership u Salaha je prostě příšernej, a to ho někeří považují za jednoho z nejlepších hráčů současnosti, nepředvedl lautr nic
ako leadership suvisi s tym ci je niekto najlepsi? messi je najlepsi hrac historie a v leadershipe teda neexceluje
Messi neni nejlepsi hrac historie.
https://pbs.twimg.com/media/FI1bsh_WYAUE58j?format=jpg&name=medium
Mahrez opravdu kope na stoperovi?
evidentně seřazení hráči podle čísel
To ked poznas len jedne hraca z timu..
Tak co, kdy se dočkáme prvního zápasu se dvěma góly ZE HRY?
Věřím, že teď Súdán překvapí
zatím nejslabší tým co jsem tam letos viděl, Bizoni se snaží, ale Súdán hraje vyloženě na 0:0
No je to fakt nechutnej fotbal, poprvé vážně uvažuju, že to vypnu a půjdu dělat něco užitečnějšího
já mám vsazenej under, takže ta situace u penalty mě řádně rozrušila, mimochodem já bych jí nepískal, jak tam má gólman jít, míč trefil....ale ve druhé půli se mi Súdán líbil víc, ten Mohammed co ho zranili v 1.půli dost šikovnej hráč
Já to pak okolo 65. minuty vypnul, ale jak koukám zpětně na tu penaltu, tak to byl dobrej bizár. Jinak od Súdánu jsem nic nečekal, ale Guinejci docela zklamali herně.
Těžko, toto je jasných 0:0
Ten Olayinka nakonec nejel?
Nejspíš ne. Chtěl delší dovolenou, tak nakecal Trpišovi, že je v nominaci na afcon. Druhá možnost je, že tam kvůil covidu mají v nominaci 38 hráčů a on je jen náhradník náhradníků, tak se nevejde na lavičku.
Jo už to vidím že se nedostal na lavičku... To je šílené když vidím některé nominace.. pět brankářu..
Nepodcenilo to Pobřeží slonoviny s počtem brankářů? Mě to přijde málo teda, se jeden zrání a už zbývají jen čtyři.
to mají vypočítano na počet zápasů asi...to by jím vyjít mohlo
Posledních 8 zápasů 1 gól nebo žádný Africký pohár nekopů
Bilkuv sen.
Však to bylo předem jasné , viz dnes Guinea-Bissau a jejich 10 minutový závěr a série nepromenenych příležitosti
https://streamja.com/nXNwO extrém
a ten rozběh na tu penaltu... Kdyby rozhodci místo faulu piskl ruku udělal lip
rozchod na penaltu
A ještě se jmenuje Pelé
Tak to je ten z Monaca, ne? Ten mi nepřijde jako úplně marný hráč.
Jinak bych to poslal na rozbor do Tiky Taka, vsadím se, že Mercedes z Brna nějakou omluvu na rozběh vymyslí
A samozřejmě závěr celé akce, s třešničkou na dortu v podobě boční sítě, je perfektní. Takhle si mohli nadávat v šatně všichni tři.
Ale jinak péňa jasná, to byl takový ukázkový zákrok. By mě zajímalo, jestli by to nějaký rozhodčí u nás na tu ruku překroutil.
Pane Čechu, jdeme do rizika. Nevím, zda to je možný díky pavouku, ale takhle nějak bych to dal.
Zlato : Pobřeží Slonoviny
Stříbro : Nigérie
Bronz : Alžírsko
Překvapení : Kapverdy
Zklamání :Ghana
Po tom jednogólovým zápase Nigérie jsem se bál, že se s těmi góly roztrhl pytel, ale večer bohudík zase všechno v normálu.
Btw. díky Liquide za inspiraci.
https://www.ifortuna.cz/ticketdetail?id=MTM1NzQyMDEwNzU2NjgwMDo1oAk0qnC8zH4069c%3D
Škoda, že se ukopl ten Iheanacho, tenhle hrací den mohl být legendární.
Zajtra mám ešte akú-takú nádej k zápasu Tunisko-Mali, hoci ten bude tiež zrejme len o jednom góle. Naozaj, ak zajtra nepadne aspoň 5, do osemfinále to nemá zmysel sledovať. Toto rozšírenie na 24 tímov je na africké pomery úplný nezmysel.
a kdo pamatuje Mali-Angola 4:4 tuším hned v úvodní den jednoho z předchozích šampionátů kde je ta doba...ale od toho 2.kola to většinou trošku padat začíná, ikdyž letos si myslím, že to bude také slabší
prvy zapas 2010
Občas ani to ne
https://www.eurofotbal.cz/africky-pohar-narodu-2017/vysledky-rozlosovani-tabulky/skupina-d/
bohužel největší problem se mi zdá je v tom, že postupujou i sračky na třetích místech...tak to každý betonuje, protože vidina na postup tam je pro kohokoli
naopak, je to dobře, alespon mají šanci se tam dostat repre, které by se tam nikdy nedostali a užít si chvilku své slávy. Samozřejmě že pojetí fotbalu v africe je trošku jiné než v evropě, ale pro fajnšmekry je to zajímavé. Obyčejní (schválně nepíšu omezení) fanoušci fotbalu se v tom asi moc nevyžijí, těm stačí ke štěstí vidět Real, Liverpool nebo PSG, ale opravdoví fotbalový fanoušci ocení, že mají čas od času možnost podívat se na neokoukané týmy v jiném prostředí. Takže za mě super turnaj a goly také přijdou nebojte, tento šampionát sleduji pravidelně od roku 1992 a vždy nabídlo i skvělé zápasy. Škoda jen, že patříme mezi pár exotů, kteří to nevysílají v TV...podle oficiáoní zprávy CAF to vysílají ve 159 zemích, tak holt mi, slováci a maďaři musíme být zase výjimkou
Ja celkom nesúhlasím. Pri častej periodicite Afconu majú slabšie reprezentácie veľa príležitostí stretávať sa so silnými kontinentálnymi tímami, takže ich kvalitu táto skúsenosť s turnajom podľa mňa nezlepší. Polovica skupín má kvalitu približne porovnateľnú s kvalifikačnými, o čom by záverečné turnaje nemali byť, plus ako hovorí Seydou nad tebou, formát ešte zráža kvalitu nižšie. Rád by som veril tomu, že góly začnú padať, no zatiaľ to vyzerá tak, že na nejakú kvalitu budeme čakať aspoň do štvrťfinále a vtedy už budú aj favoriti natoľko opatrní, že nejaké gólové prestrelky alebo zaujímavý priebeh budú skôr obrovskou výnimkou.
Ale vzdy lepsie, ako mat na turnaji cley kontinent
Ti opálení kluci berou tu obrannou činnost nějak moc vážně
Za Mali dneska v základu Adama Traoré 26 let, záložník a Adama Traoré, 26 let a taky záložník. To musí být radost pro komentátory
Tak to bol mega fail, tam bolo aj na nadstavenie 5 minut, nie na ukoncenie este pred 90
Aký bol zápas?
Tunisko-Mali. Ve druhém poločase penalta, červená, fauly a zdržování a rozhodčí (jinak mi přišel v pohodě) to odpíská v 89:40
Viem, kto hral, len sa pýtam na kvalitu stretnutia a výkonov
Mali bolo mierne futbalovejšie, hlavne v prvom polčase ale nejakú šancu si nevybavujem. Tunisko po inkasovanom góle začalo byť aktívnejšie asi aj preto že Mali sa viac zatiahlo. Ale tiež nejakú šancu nemalo (mimo penalty). Inak zápas zapadol do priemeru turnaja zatiaľ. Aspoň na mňa lepš´í dojem urobilo Mali
suhlasim, nemam co dodat.. mozno len to, ze som to cakal naopak.. Mali ma celkom prijemne prekvapilo, Tunisko naopak, potom ako hrali na Arab Cupe to bolo sklamanie..
Zase vzhľadom k pavúku turnaja môže pre Mali výhre dnes znamenať skorší koniec na turnaji ako pre Tunisko.
On to chtěl ukončit už okolo 85 minuty to šlo vidět, jak pískl, jak kdyby měl být konec a asi zjistil, že je to moc brzo, kam se hrabe naše liga a podvody :D
neskutečný a to to ještě nejprve ukončil už v 85.minutě a nakonec v čase 89:40, to jsem fakt hodně dlouho neviděl aby sudí ukončil zápas před 90.minutou, a tu navíc ještě VAR při červené, penalta byla, jistě nějaké polehávání, tehlec sudí by už nikde neměl pískat, mimochodem i na červenou ten zákrok nebyl, naprosto v pohodě žlutá i proto ho tam poslal VAR a on si i tak stál za červenou
Neskutočná fraška :D rozhodcovi asi nefungovalu hodinky :D najprv ukončil zápas v 85. minúte, potom nechal pokračovať a nakoniec ukončil v čase 89:46 a to boli dve penalty, asi 5 ošetrovaní a občerstvovacia pauza
To jsem fakt neviděl ještě totální bizar na konci
Ja som to uz zazil minimalne raz
https://twitter.com/footballdaily/status/1481279931690766342
Rozhodci v zapase Tunisko - Mali, co odpiskal v te 85 minute? vypadalo to jako konec utkani a pak to ofiko ukonci chvilku pred 90..
Taky bych řekl, že to chtěl ukončit a zjistil, že je to brzo i se mi zdálo, že ukazoval klasické gesto u končení zápasu :D
Snad to bude kolovat na netu, chtel bych to videt poradne. Videl jsem to po ocku a v zadne exra kvalite. Kazdopadne muj prvni zapas letosniho APN, jen tak dal. Uz ted se tesim na Gambii s Mauritanii
Však to ukončil .. pak protesty a podruhé to ukončil dříve taky
Práve pre takýchto rozhodcov je ten turnaj lákavý. Neuveriteľný bizar posledných 10 minút.
Jako v dnešní době udělat něco takového je celkem nářez. Přišlo mi že ještě měl někdo vsazeno na ČK tak ji na konci tomu hráči z Mali dal a bylo
Ten zápas Tunisko vs Mali je zase jednou legendární. Rozhodčí asi potřeboval novej barák a nebo se chtěl dožít toho, aby je ho rodina byla po zápase celá těžko říct no.
Nemusí v tom být hned úplatky nebo vydírání, třeba je jen rasista.
Zase 1:0? Tak to jsem nečekal
Tak když se neodehrálo ani 90 minut
https://twitter.com/MezahiMaher/status/1481289169368498182?t=9ocE9cB5-yYVsNQx2HJpaQ&s=19
Skvěle se bavím
Ak Salah nevyhrá tento turnaj amatérov, tak nemá medzi top hráčmi co robiť
A on jako hraje v týmu sám?
Proč se ještě nehraje? Rozhodčím nepripluli kapříci?
Posunuto na 17:45... asi je potřeba nanosit víc vody.
https://www.youtube.com/watch?v=bw2e71uXlwA
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele