Češi v zahraničí: Kanonáda napříč Evropou. Gól dali Schick, Darida či Necid

17.12.2019, 21:03
Aktuality
Českým fotbalistům se o víkendu v zahraničních soutěžích střelecky mimořádně dařilo. V německé bundeslize přispěli Patrik Schick a Vladimír Darida k vítězství Lipska, respektive Herthy Berlín. Ještě produktivnější pak byli Češi v Nizozemsku. Ve dvou nejvyšších soutěžích se prosadili všichni čtyři hráči, kteří do zápasů svých týmů zasáhli, tedy Tomáš Necid, Josef Kvída, Jaroslav Navrátil a Richard Sedláček.

Anglie

Obránce Tomáš Kalas odehrál v League Championship celé utkání v sestavě Bristolu City proti Blackburnu. Jeho tým ovšem prohrál na domácím hřišti 0:2.

Itálie

Obránce Aleš Matějů se podílel na důležitém vítězství Brescie na Lecce 3:0. Zapsal kompletních 90 minut. Záložník Jaromír Zmrhal zůstal po celé utkání na lavičce náhradníků.

Německo

Brankář Tomáš Koubek sice inkasoval na hřišti Hoffenheimu dvě branky, ale pomohl týmu k vítězství 4:2. V základní sestavě domácího týmu byl také obránce Pavel Kadeřábek, který byl ovšem vystřídán v 71. minutě.

Záložník Vladimír Darida rozhodl jedinou brankou utkání Herthy Berlín s Freiburgem. Bylo to první ligové vítězství Staré dámy po sedmi zápasech. Darida v utkání odehrál celých 90 minut.

Brankář Jiří Pavlenka inkasoval v brance Werderu Brémy na hřišti Bayernu Mnichov šest branek a musel zkousnout porážku 1:6. V utkání hrál také obránce Theodor Gebre Selassie. Ten ovšem musel být v nastavení prvního poločasu kvůli zranění střídán. Naštěstí se nakonec nepotvrdily prvotní zvěsti o poranění kolenních vazů. Kvůli svalovému problémy, ale český bek vynechá zbývající dvě utkání v tomto kalendářním roce.

Mezi střelce zápasu Düsseldorfu s Lipskem se zapsal už po dvou minutách hostující útočník Patrik Schick. Český forvard nakonec odehrál 71 minut, než byl vystřídán. Lipsko si odvezlo vítězství 3:0 a vede tabulku bundesligy.

Nizozemsko

Útočník Tomáš Necid přidal svou šestou branku v této sezoně. De Haagu to ale stačilo doma s Groningenem jen na remízu 1:1, přestože hosté hráli takřka celou druhou půli o deseti a posledních pár minut dokonce v devíti. Den Haag se dál topí v problémech a v tabulce mu patří 17. pozice.

Ve druhé lize Nijmegen prohrál na domácí půdě 2:3 s Almere. Odvrátit porážku se nepovedlo ani českému obránci Josefu Kvídovi, který v 71. minutě vyrovnával na 2:2. Kvída odehrál celé utkání.

Dobře seřízená mířidla měl také záložník Richard Sedláček, jenž v dresu rezervy AZ Alkmaar v 30. minutě otevíral skóre zápasu na půdě Rody Kerkrade. Sedláček odehrál celý duel, který nakonec skončil nerozhodně 2:2.

Do třetice v pátek skóroval také záložník Jaroslav Navrátil za Go Ahead Eagles z Deventeru. V 63. minutě rozhodl brankou na 2:1 utkání na půdě Helmondu. Také on si zapsal kompletních 90 odehraných minut.

Španělsko

Brankář Tomáš Vaclík odchytal za Sevillu celé utkání proti Villarrealu. Jeho tým ovšem tentokrát prohrál na domácí půdě 1:2, přesto dál drží třetí místo v tabulce. Vaclík byl bezmocný proti oběma brankám.

Belgie

Záložník Lukáš Mareček odehrál ve druhé belgické lize celé utkání za Lokeren na půdě St. Gilloise. Duel skončil nerozhodně 1:1.

Chorvatsko

Obránce Stefan Simič nastoupil v základní sestavě Hajduku Split proti Istře 1961 a mohl slavit vítězství 2:1. Ve 38. minutě dostal žlutou kartu.

Kypr

Omonia Nikósie zvítězila na půdě celku Nea Salamis jednoznačně 0:3. V obraně hostů úřadovali Jan Lecjaks a Michael Lüftner. První odehrál celé utkání. Druhý byl vystřídán v 81. minutě Slovákem Hubočanem.

Maďarsko

Útočník David Vaněček byl u toho po celých 90 minut, když jeho Puskás Akademie prohrála na vlastním hřišti 0:1 s Zalaegerszegem. Vaněček se do statistik zapsal jen žlutou kartou ze 74. minuty.

Polsko

Raków Czestochowa porazil doma Górnik Zabrze 2:1. Důležitou roli sehrál záložník Petr Schwarz, který v 82. minutě proměnil pokutový kop a zajistil svému mužstvu vítězství. Už předtím nahrával na první gól Musiolikovi a dostal v 50. minutě žlutou kartu. Celý zápas za Raków odehrál také obránce Tomáš Petrášek, od 46. minuty byl na hřišti i třetí Čech Daniel Bartl.

Mezi střelce se zapsal také záložník Tomáš Přikryl z Jagiellonie Bialystok, která na domácím trávníku porazila Lechii Gdaňsk 3:0. Přikryl kromě branky v 89. minutě stihl také žlutou kartu v 47. minutě. V nastaveném čase druhé půle byl vystřídán. Celé utkání odehrál další středopolař Martin Pospíšil.

Obránce David Jablonský vydržel v dresu Cracovie Krakov na hřišti Korony Kielce téměř celý zápas. V 89. minutě byl ovšem po přímé červené kartě vyloučen. Na domácí straně Michal Papadopulos kvůli zranění chyběl v nominaci.

Rakousko

Útočník Milan Jurdík odehrál posledních 11 minut za Tirol v domácím zápase proti Mattersburgu. Po porážce 1:3 klesl Tirol dokonce na poslední místo tabulky, právě za svého nedělního soupeře.

Skotsko

Brankář Václav Hladký odchytal celé utkání St. Mirrenu s Livingstonem. Inkasoval třikrát, ale jeho tým si odnesl aspoň bod za remízu 3:3.

Turecko

Obránce Ondřej Čelůstka nastoupil v základní sestavě Antalyasporu a přispěl k remíze 0:0 na hřišti Alanyasporu. V tabulce je ale momentálně šestnáctý, tedy na sestupové příčce.

Autor: Jiří Fišara