Exligoví cizinci: Jak dopadli van Kessel, Paixao nebo Rybalka?
V historii samostatné české ligy na našich trávnících pobíhala spousta cizinců - jejich počet již přesáhl hranici šesti set. Suverénně nejvíce fotbalistů k nám zamířilo ze Slovenska následovaných Brazilci. I osmnáct let po konci jugoslávské války spolu stále bojují Chorvati, Srbové a Bosňané, tentokráte však jen o pomyslnou bronzovou medaili v tomto ohledu.
Určitě jste si již několikrát hledali, jak ten který zahraniční hráč, dříve brouzdající české trávníky, pokračuje ve své kariéře. V následujícím článku se tedy podíváme alespoň na ty, kteří se do našeho povědomí zapsali během posledních deseti sezón. Ať už povedenými výkony, disciplinárními problémy nebo nesplněnými očekáváními.
Za tři kluby nastupoval v srdci Evropy Vjačeslav Karavajev, jeho odchod ze Sparty byl pro mnohé fanoušky nepochopitelný. Ruský bek si našel slušné působiště, s nizozemským Vitesse mu utekla účast v příštím ročníku Evropské ligy jen těsně. Navíc se i v konkurenci Matúše Bera nebo Martina Ødegaarda stal nejvytíženějším hráčem týmu.
Rakouský reprezentant Marc Janko byl jednou z mnoha věhlasných posil Stramaccioniho Sparty, stejně jako spousta dalších se ale neprosadil. Brzy se tak vrátil do Švýcarska, kde již rok a půl nastupuje za Lugano. Síť však za tu dobu rozvlnil jen třikrát.
Největší naděje vzbuzovala v příznivcích letenského klubu výpomoc na hostování z Interu Milán - Jonathan Biabiany. Po solidním podzimním vytížení přišlo vyřazení z kádru a pouhých sedmnáct minut na jaře. Francouze po návratu do Itálie prodalo Internazionale do Parmy, ve městě proslulé šunky se až do březnového zranění stal důležitým článkem mužstva.
V mysli všech příznivců české kopané je Tiémoko Konaté zapsán především trucováním a následným vyloučením proti Rostovu. Po angažmá v Mladé Boleslavi odešel hráč, který mateřské Pobřeží Slonoviny dokonce jednou reprezentoval, před půl rokem do dánského Vendysselu, kde v jarní části chyběl na hřišti jen jednou, sestupu však nezabránil.
Jako spolehlivý kanonýr přicházel Marco Paixao z polské ligy, kde jednou vyhrál i titul krále kanonýrů. Jenže v rudém dresu se v šesti startech ani jednou neprosadil a zamířil zpět k našim severovýchodním sousedům, za Lechii Gdaňsk nastřílel během dvou a půl sezón 34 branek, než přestoupil do Altaye. Ve druhé turecké lize se letos stal suverénně nejlepším kanonýrem.
Jednou z největších zahraničních osobností poslední ligové dekády je bezesporu Léonard Kweuke. Po odchodu ze Sparty strávil pět sezón v tureckém Rizesporu, v němž se v každém z prvních čtyř ročníku dostal alespoň na deset branek. Ročník 2017/18 už tak vydařený nebyl, po sestupu se v druhé nejvyšší soutěži příliš neprosazoval a aktuálně je bez angažmá.
Strmě nahoru, strmě dolu. Tak by se dala popsat kariéra Wilfrieda Bonyho poté, co opustil Česko. Ve své třetí sezóně za Vitesse se stal nejlepším kanonýrem nizozemské ligy, čímž si vysloužil přestup do Swansea City. Tam během roku a půl držel průměr jednoho gólu za dva zápasy, následné angažmá v Manchesteru City už tak úspěšné nebylo, stejně tak to ve Stoke a znovu ve Swansea. Od zimy působí v katarském Al Arabi, za nějž se prosadil pětkrát.
Na jaký přestup by slávisté v čele s Jaroslavem Tvrdíkem nejraději zapomněli? Zřejmě to je příchod Gina van Kessela. Po svém úspěšném angažmá na Slovensku se mu ve Slavii dobře nevedlo a po půl roce zamířil na hostování do Lechie Gdaňsk. Tam nevydržel o nic déle a místo "vesnice" Zlína zamířil do anglického Oxfordu. Aktuálně působí ve druhé belgické lize, kde si připsal jedinou trefu v deseti startech.
Lepší kariéru věštila většina příznivců české kopané Krisztiánu Tamásovi. Tento levý obránce původem z Maďarska oblékal sešívaný dres v rámci hostování z AC Milán. Poté přestoupil do Spezie, kde rok a půl paběrkoval. Od té doby působí v maďarské lize, momentálně nastupuje za MOL Vidi.
Výkony Levana Keniy byly zejména v jeho první sezóně jedním z mála pozitiv tehdejší Slavie. Stejně jako celou kariéru, i tuto její epizodu však výrazně poznamenávala zranění. Nakonec v Edenu hrál tři roky, po následné roční anabázi v Gruzii sbírá starty za Dudelange, kde si letos zahrál skupinu Evropské ligy.
Albánec Bekim Balaj působil v dresech obou pražských "S", důležitější pozici si vydobyl ve Vršovicích, odkud zamířil do Rijeky. Tam během sezóny a půl nastřílel devatenáct branek a dvakrát se stal vicemistrem chorvatské ligy. Nyní kroutí třetí sezónu v Achmatu Groznyj, po týmově i individuálně úspěšném prvním roce však nyní tolik spokojený být nemůže.
Dva tituly oslavil se Slavií Praha během poměrně dlouhého angažmá Tunisan Tijani Belaid, který po odchodu z Čech střídá kluby jako ponožky. Půl roku strávil na prestižních adresách v Hullu City a APOELu Nikósie, zahrál si za Union Berlín. Během posledních šesti let tento cestovatel působil v Portugalsku, Bulharsku, rodném Tunisku, Řecku nebo Indonésii, aktuální rezidencí mu je Bahrajn.
Na angažmá Ergyse Kaceho na západě Čech nerad vzpomíná klub i hráč, jenže zatímco Viktoria si vede výborně i bez albánského reprezentanta, on sám si výrazně pohoršil. Po návratu do PAOKu Soluň mnoho minut nenasbíral a přesunul se do Panathinaikosu. Tam má sice pozici lepší, avšak střed řecké ligy určitě není tím, o čem ještě před několik lety snil.
Ani Erik Janža nemůže považovat své rozhodnutí přestoupit do Plzně jako dobré. Na poměry západočeského klubu drahá posila si během půl roku připsala jen tři odehrané zápasy a následně zamířila na hostování na Kypr. Tam se Slovinci poměrně dařilo a vysloužil si pozornost chorvatského Osijeku, kde se velkou měrou podílel na letošním třetím místě a vybojované účasti v Evropě.
Během prvních několika měsíců byl Edgar Malakjan poměrně častou volbou Pavla Vrby na oživení z lavičky, výrazněji se ale v Plzni neprosadil. Po zapůjčení do Českých Budějovic vystřídal tři kluby v rodné Arménii, více než dvě docela úspěšné sezóny strávil na Ukrajině. Dobíhající ročník odehrál ve druhé rumunské lize v Ploješti.
Jedním ze strůjců úspěšné éry Liberce byl ghanský defenzivní záložník Isaak Sackey. Tento hráč, typický svým vysokým počtem žlutých karet, se na severu Čech dokázal probojovat i do vyřazovací fáze EL, nyní má za sebou třetí sezónu v tureckém Alanyasporu, kde byl spoluhráčem Josefa Šurala.
Jen jednu sezónu ve Slovanu hostoval z CSKA Moskva tehdy dvacetiletý mladík Dmitrij Jefremov. I on si tam zahrál skupinovou fázi evropských pohárů, aby se poté vrátil zpět do vlasti. Tam ve dvou sezónách nastupoval za Orenburg, letos se za mateřské CSKA Moskva objevil v obou zápasech proti Plzni a na hřiště vyběhl i proti Realu Madrid.
Pestrou kariéru má po odchodu z Liberce Dzon Delarge, kterého si většina lidí pamatuje díky jeho brankám v obou zápasech 4. předkola EL proti Udinese. Rok a půl poté působil v Osmanlisporu, po přestupu v rámci ligy nasázel loni pět gólů za Bursaspor. Letos si zahrál Evropskou ligu za ázerbajdžánský Karabach.
Ve Spartě se neprosadil, za Slovan však Herolind Shala, dříve albánský a nyní kosovský reprezentant, válel. Nastoupil do všech utkání Evropské ligy, šestkrát skóroval v lize. Po ročním působení v Kasimpase oblékal dres dánského Lyngby, než se přesunul ještě více na sever, do Norska. Tam během jednoho roku hned sedmkrát skóroval, z toho třikrát za současného zaměstnavatele Valerengu.
Dva roky odehrál v české soutěži Serhij Rybalka, v Liberci hostující z Dynama Kyjev. Po úspěšné sezóně 2013/14 se vrátil do hlavního města Ukrajiny, kde si během tří let dvakrát zahrál Ligu mistrů. Poslední dvě sezóny odehrál v tureckém Sivassporu, za nějž se letos čtyřikrát prosadil.
Jedním ze zahraničních strůjců úspěšného teplického období byl Kapverďan Nivaldo. Ten si působení u Sklářů proložil krátkou štací v Minsku. Po rozchodu s Teplicemi působí v rumunské lize, za Chiajnu během dvou sezón vstřelil tři góly.
Šest a půl sezóny odehrál v Teplicích Aidin Mahmutović. Bosenský zabiják během té doby nasázel 61 gólů, v Česku si zahrál i za Plzeň, Olomouc a Příbram. Po neúspěšném angažmá v řeckém Panioniosu vystřídal tři kluby ve své vlasti, v Tuzle se ale v uplynulé sezóně příliš neprosadil.
Jeho krajan Aldin Čajić strávil na severu Čech čtyři roky, než se přesunul na Julisku. V české lize mezi gólové hráče nepatřil, to se ale změnilo po jeho odchodu do druhé turecké soutěže. Během tří sezón za Elazigspor a Istanbulspor vsítil osmnáct ligových branek, dvakrát se prosadil v poháru.
Velmi dobrou kariéru udělal José Romera. Po dvou ročnících strávených v Dinamu Bukurešť, kde pomohl vyhrát Ligový pohár, odešel člen jabloneckých "Galácticos" do druholigové španělské Almeríe, v níž se stal nejvytíženějším obráncem a dopomohl k desáté příčce.
Jedním z Romerových spoluhráčů v Jablonci byl i ofenzivní univerzál Nermin Crnkić. První sezónu v naší lize hostoval ve Znojmě, kde si čtyřmi trefami řekl o místo v kádru Severočechů. Po roce a půl z Jablonce odešel do bratislavského Slovanu, aby záhy přestoupil do Sarajeva. V bosenské lize působil i v uplynulé sezóně, předtím si dal roční vsuvku v třetí nejvyšší německé soutěži v Erfurtu.
Během svého angažmá na severu Čech si Valērijs Šabala zahrál proti české reprezentaci za tu svou, lotyšskou. Ze svých mateřských Brugg po Jablonci hostoval ve druhé polské lize, Příbrami, Dunajské Stredě a Rize, nikde se ale výrazně neukázal. Do Polska se posléze vrátil na přestup, za Bielsko-Bialu nastřílel ve dvou sezónách 21 branek.
Brazilský křídelník Dyjan Carlos de Azevedo přišel do ostravského Baníku ze Slovenska v poměrně mladém věku, ve Slezsku nakonec strávil více než čtyři sezóny, včetně té druholigové. Minulé léto se vydal za dobrodružstvím do Francie, kde je hráčem účastníka Ligue 2 Paris FC. V sezóně ale příliš čuchnout nedostal, odehrál jen něco přes tři sta minut.
S De Azevedem se v Ostravě potkal i Francis Narh, rodák z Ghany. Ten v českých zemích pobýval dvě a půl sezóny, po nichž přestoupil do bulharského Levski Sofia. S tím si během svého působení zahrál i kvalifikační zápasy o Evropskou ligu, naposledy působil na Kypru.
Do povědomí českých fanoušků i Vlastimila Vláška se z ostravských legionářů zapsal asi nejvíce Davor Kukec. Ten za Baník v rozmezí pěti sezón nasázel dvacet branek, než se poroučel do Teplic a poté do Příbrami. V letošní sezóně dotáhl šesti zásahy druholigový Šibenik do baráže o nejvyšší soutěž, kde však ani jeho gól na úspěch nestačil.
Jen půl roku nastupoval za brněnskou Zbrojovku Borys Taščyj, toho času na hostování ze Stuttgartu. Udělal si ale dobré jméno a z jihu Moravy se vydal na západ Německa. V Duisburgu se mu povedla především první sezóna, v níž rozvlnil síť jedenáctkrát, letos se zaseknul na dvou brankách.
Miroslav Marković nastupoval v Česku za osm klubů, nejdéle vydržel v Brně, kde za dvě a půl sezóny desetkrát skóroval. Po angažmá na Kypru si krátce zahrál za Liberec a Bohemians, načež odešel do ruského Chabarovsku. I tam ale vydržel jen sezónu, jeho aktuální adresou je marocká liga.
Ve středočeském městě proslaveném automobilkou vstoupil Jasmin Ščuk do světa velkého fotbalu. Během šesti sezón v Mladé Boleslavi nastřílel 33 gólů a dvakrát vyhrál národní pohár. O něco horší už bylo angažmá ve Slavii, a tak se vypravil do Turecka, kde již dvě sezóny obléká dres Erzurumu. Před rokem slavil postup do Süper Lig, letos se musí smířit s pádem níže.
V dresu pražských Bohemians byl svého času nedílnou součástí sestavy Jhon Mosquera. Hlavní české město opustil před třemi lety, aby zamířil do mateřské Kolumbie. S Atléticem Nacional se dostal do finále Copa Sudamericana, poté si zahrál i na MS klubů. Nyní nastupuje za tamější Deportivo Cali.
Velmi povedenou kariéru prožívá Ilja Nestorovski, který na začátku desetiletí hrál za Slovácko a poté za Žižkov. Ani v Čechách, ani v makedonské Skopji příliš branek nedával, a tak se přesunul do Chorvatska. Tam během tří sezón nasázel 44 branek ve druhé a 25 v první lize, poslední tři roky hraje za italské Palermo, kde se letos prosadil patnáctkrát.
Určitě jste si již několikrát hledali, jak ten který zahraniční hráč, dříve brouzdající české trávníky, pokračuje ve své kariéře. V následujícím článku se tedy podíváme alespoň na ty, kteří se do našeho povědomí zapsali během posledních deseti sezón. Ať už povedenými výkony, disciplinárními problémy nebo nesplněnými očekáváními.
Sparta Praha
Za tři kluby nastupoval v srdci Evropy Vjačeslav Karavajev, jeho odchod ze Sparty byl pro mnohé fanoušky nepochopitelný. Ruský bek si našel slušné působiště, s nizozemským Vitesse mu utekla účast v příštím ročníku Evropské ligy jen těsně. Navíc se i v konkurenci Matúše Bera nebo Martina Ødegaarda stal nejvytíženějším hráčem týmu.
Rakouský reprezentant Marc Janko byl jednou z mnoha věhlasných posil Stramaccioniho Sparty, stejně jako spousta dalších se ale neprosadil. Brzy se tak vrátil do Švýcarska, kde již rok a půl nastupuje za Lugano. Síť však za tu dobu rozvlnil jen třikrát.
Největší naděje vzbuzovala v příznivcích letenského klubu výpomoc na hostování z Interu Milán - Jonathan Biabiany. Po solidním podzimním vytížení přišlo vyřazení z kádru a pouhých sedmnáct minut na jaře. Francouze po návratu do Itálie prodalo Internazionale do Parmy, ve městě proslulé šunky se až do březnového zranění stal důležitým článkem mužstva.
V mysli všech příznivců české kopané je Tiémoko Konaté zapsán především trucováním a následným vyloučením proti Rostovu. Po angažmá v Mladé Boleslavi odešel hráč, který mateřské Pobřeží Slonoviny dokonce jednou reprezentoval, před půl rokem do dánského Vendysselu, kde v jarní části chyběl na hřišti jen jednou, sestupu však nezabránil.
Jako spolehlivý kanonýr přicházel Marco Paixao z polské ligy, kde jednou vyhrál i titul krále kanonýrů. Jenže v rudém dresu se v šesti startech ani jednou neprosadil a zamířil zpět k našim severovýchodním sousedům, za Lechii Gdaňsk nastřílel během dvou a půl sezón 34 branek, než přestoupil do Altaye. Ve druhé turecké lize se letos stal suverénně nejlepším kanonýrem.
Jednou z největších zahraničních osobností poslední ligové dekády je bezesporu Léonard Kweuke. Po odchodu ze Sparty strávil pět sezón v tureckém Rizesporu, v němž se v každém z prvních čtyř ročníku dostal alespoň na deset branek. Ročník 2017/18 už tak vydařený nebyl, po sestupu se v druhé nejvyšší soutěži příliš neprosazoval a aktuálně je bez angažmá.
Strmě nahoru, strmě dolu. Tak by se dala popsat kariéra Wilfrieda Bonyho poté, co opustil Česko. Ve své třetí sezóně za Vitesse se stal nejlepším kanonýrem nizozemské ligy, čímž si vysloužil přestup do Swansea City. Tam během roku a půl držel průměr jednoho gólu za dva zápasy, následné angažmá v Manchesteru City už tak úspěšné nebylo, stejně tak to ve Stoke a znovu ve Swansea. Od zimy působí v katarském Al Arabi, za nějž se prosadil pětkrát.
Slavia Praha
Na jaký přestup by slávisté v čele s Jaroslavem Tvrdíkem nejraději zapomněli? Zřejmě to je příchod Gina van Kessela. Po svém úspěšném angažmá na Slovensku se mu ve Slavii dobře nevedlo a po půl roce zamířil na hostování do Lechie Gdaňsk. Tam nevydržel o nic déle a místo "vesnice" Zlína zamířil do anglického Oxfordu. Aktuálně působí ve druhé belgické lize, kde si připsal jedinou trefu v deseti startech.
Lepší kariéru věštila většina příznivců české kopané Krisztiánu Tamásovi. Tento levý obránce původem z Maďarska oblékal sešívaný dres v rámci hostování z AC Milán. Poté přestoupil do Spezie, kde rok a půl paběrkoval. Od té doby působí v maďarské lize, momentálně nastupuje za MOL Vidi.
Výkony Levana Keniy byly zejména v jeho první sezóně jedním z mála pozitiv tehdejší Slavie. Stejně jako celou kariéru, i tuto její epizodu však výrazně poznamenávala zranění. Nakonec v Edenu hrál tři roky, po následné roční anabázi v Gruzii sbírá starty za Dudelange, kde si letos zahrál skupinu Evropské ligy.
Albánec Bekim Balaj působil v dresech obou pražských "S", důležitější pozici si vydobyl ve Vršovicích, odkud zamířil do Rijeky. Tam během sezóny a půl nastřílel devatenáct branek a dvakrát se stal vicemistrem chorvatské ligy. Nyní kroutí třetí sezónu v Achmatu Groznyj, po týmově i individuálně úspěšném prvním roce však nyní tolik spokojený být nemůže.
Dva tituly oslavil se Slavií Praha během poměrně dlouhého angažmá Tunisan Tijani Belaid, který po odchodu z Čech střídá kluby jako ponožky. Půl roku strávil na prestižních adresách v Hullu City a APOELu Nikósie, zahrál si za Union Berlín. Během posledních šesti let tento cestovatel působil v Portugalsku, Bulharsku, rodném Tunisku, Řecku nebo Indonésii, aktuální rezidencí mu je Bahrajn.
Viktoria Plzeň
Na angažmá Ergyse Kaceho na západě Čech nerad vzpomíná klub i hráč, jenže zatímco Viktoria si vede výborně i bez albánského reprezentanta, on sám si výrazně pohoršil. Po návratu do PAOKu Soluň mnoho minut nenasbíral a přesunul se do Panathinaikosu. Tam má sice pozici lepší, avšak střed řecké ligy určitě není tím, o čem ještě před několik lety snil.
Ani Erik Janža nemůže považovat své rozhodnutí přestoupit do Plzně jako dobré. Na poměry západočeského klubu drahá posila si během půl roku připsala jen tři odehrané zápasy a následně zamířila na hostování na Kypr. Tam se Slovinci poměrně dařilo a vysloužil si pozornost chorvatského Osijeku, kde se velkou měrou podílel na letošním třetím místě a vybojované účasti v Evropě.
Během prvních několika měsíců byl Edgar Malakjan poměrně častou volbou Pavla Vrby na oživení z lavičky, výrazněji se ale v Plzni neprosadil. Po zapůjčení do Českých Budějovic vystřídal tři kluby v rodné Arménii, více než dvě docela úspěšné sezóny strávil na Ukrajině. Dobíhající ročník odehrál ve druhé rumunské lize v Ploješti.
Slovan Liberec
Jedním ze strůjců úspěšné éry Liberce byl ghanský defenzivní záložník Isaak Sackey. Tento hráč, typický svým vysokým počtem žlutých karet, se na severu Čech dokázal probojovat i do vyřazovací fáze EL, nyní má za sebou třetí sezónu v tureckém Alanyasporu, kde byl spoluhráčem Josefa Šurala.
Jen jednu sezónu ve Slovanu hostoval z CSKA Moskva tehdy dvacetiletý mladík Dmitrij Jefremov. I on si tam zahrál skupinovou fázi evropských pohárů, aby se poté vrátil zpět do vlasti. Tam ve dvou sezónách nastupoval za Orenburg, letos se za mateřské CSKA Moskva objevil v obou zápasech proti Plzni a na hřiště vyběhl i proti Realu Madrid.
Pestrou kariéru má po odchodu z Liberce Dzon Delarge, kterého si většina lidí pamatuje díky jeho brankám v obou zápasech 4. předkola EL proti Udinese. Rok a půl poté působil v Osmanlisporu, po přestupu v rámci ligy nasázel loni pět gólů za Bursaspor. Letos si zahrál Evropskou ligu za ázerbajdžánský Karabach.
Ve Spartě se neprosadil, za Slovan však Herolind Shala, dříve albánský a nyní kosovský reprezentant, válel. Nastoupil do všech utkání Evropské ligy, šestkrát skóroval v lize. Po ročním působení v Kasimpase oblékal dres dánského Lyngby, než se přesunul ještě více na sever, do Norska. Tam během jednoho roku hned sedmkrát skóroval, z toho třikrát za současného zaměstnavatele Valerengu.
Dva roky odehrál v české soutěži Serhij Rybalka, v Liberci hostující z Dynama Kyjev. Po úspěšné sezóně 2013/14 se vrátil do hlavního města Ukrajiny, kde si během tří let dvakrát zahrál Ligu mistrů. Poslední dvě sezóny odehrál v tureckém Sivassporu, za nějž se letos čtyřikrát prosadil.
Teplice
Jedním ze zahraničních strůjců úspěšného teplického období byl Kapverďan Nivaldo. Ten si působení u Sklářů proložil krátkou štací v Minsku. Po rozchodu s Teplicemi působí v rumunské lize, za Chiajnu během dvou sezón vstřelil tři góly.
Šest a půl sezóny odehrál v Teplicích Aidin Mahmutović. Bosenský zabiják během té doby nasázel 61 gólů, v Česku si zahrál i za Plzeň, Olomouc a Příbram. Po neúspěšném angažmá v řeckém Panioniosu vystřídal tři kluby ve své vlasti, v Tuzle se ale v uplynulé sezóně příliš neprosadil.
Jeho krajan Aldin Čajić strávil na severu Čech čtyři roky, než se přesunul na Julisku. V české lize mezi gólové hráče nepatřil, to se ale změnilo po jeho odchodu do druhé turecké soutěže. Během tří sezón za Elazigspor a Istanbulspor vsítil osmnáct ligových branek, dvakrát se prosadil v poháru.
Jablonec
Velmi dobrou kariéru udělal José Romera. Po dvou ročnících strávených v Dinamu Bukurešť, kde pomohl vyhrát Ligový pohár, odešel člen jabloneckých "Galácticos" do druholigové španělské Almeríe, v níž se stal nejvytíženějším obráncem a dopomohl k desáté příčce.
Jedním z Romerových spoluhráčů v Jablonci byl i ofenzivní univerzál Nermin Crnkić. První sezónu v naší lize hostoval ve Znojmě, kde si čtyřmi trefami řekl o místo v kádru Severočechů. Po roce a půl z Jablonce odešel do bratislavského Slovanu, aby záhy přestoupil do Sarajeva. V bosenské lize působil i v uplynulé sezóně, předtím si dal roční vsuvku v třetí nejvyšší německé soutěži v Erfurtu.
Během svého angažmá na severu Čech si Valērijs Šabala zahrál proti české reprezentaci za tu svou, lotyšskou. Ze svých mateřských Brugg po Jablonci hostoval ve druhé polské lize, Příbrami, Dunajské Stredě a Rize, nikde se ale výrazně neukázal. Do Polska se posléze vrátil na přestup, za Bielsko-Bialu nastřílel ve dvou sezónách 21 branek.
Baník Ostrava
Brazilský křídelník Dyjan Carlos de Azevedo přišel do ostravského Baníku ze Slovenska v poměrně mladém věku, ve Slezsku nakonec strávil více než čtyři sezóny, včetně té druholigové. Minulé léto se vydal za dobrodružstvím do Francie, kde je hráčem účastníka Ligue 2 Paris FC. V sezóně ale příliš čuchnout nedostal, odehrál jen něco přes tři sta minut.
S De Azevedem se v Ostravě potkal i Francis Narh, rodák z Ghany. Ten v českých zemích pobýval dvě a půl sezóny, po nichž přestoupil do bulharského Levski Sofia. S tím si během svého působení zahrál i kvalifikační zápasy o Evropskou ligu, naposledy působil na Kypru.
Do povědomí českých fanoušků i Vlastimila Vláška se z ostravských legionářů zapsal asi nejvíce Davor Kukec. Ten za Baník v rozmezí pěti sezón nasázel dvacet branek, než se poroučel do Teplic a poté do Příbrami. V letošní sezóně dotáhl šesti zásahy druholigový Šibenik do baráže o nejvyšší soutěž, kde však ani jeho gól na úspěch nestačil.
Zbrojovka Brno
Jen půl roku nastupoval za brněnskou Zbrojovku Borys Taščyj, toho času na hostování ze Stuttgartu. Udělal si ale dobré jméno a z jihu Moravy se vydal na západ Německa. V Duisburgu se mu povedla především první sezóna, v níž rozvlnil síť jedenáctkrát, letos se zaseknul na dvou brankách.
Miroslav Marković nastupoval v Česku za osm klubů, nejdéle vydržel v Brně, kde za dvě a půl sezóny desetkrát skóroval. Po angažmá na Kypru si krátce zahrál za Liberec a Bohemians, načež odešel do ruského Chabarovsku. I tam ale vydržel jen sezónu, jeho aktuální adresou je marocká liga.
Další kluby
Ve středočeském městě proslaveném automobilkou vstoupil Jasmin Ščuk do světa velkého fotbalu. Během šesti sezón v Mladé Boleslavi nastřílel 33 gólů a dvakrát vyhrál národní pohár. O něco horší už bylo angažmá ve Slavii, a tak se vypravil do Turecka, kde již dvě sezóny obléká dres Erzurumu. Před rokem slavil postup do Süper Lig, letos se musí smířit s pádem níže.
V dresu pražských Bohemians byl svého času nedílnou součástí sestavy Jhon Mosquera. Hlavní české město opustil před třemi lety, aby zamířil do mateřské Kolumbie. S Atléticem Nacional se dostal do finále Copa Sudamericana, poté si zahrál i na MS klubů. Nyní nastupuje za tamější Deportivo Cali.
Velmi povedenou kariéru prožívá Ilja Nestorovski, který na začátku desetiletí hrál za Slovácko a poté za Žižkov. Ani v Čechách, ani v makedonské Skopji příliš branek nedával, a tak se přesunul do Chorvatska. Tam během tří sezón nasázel 44 branek ve druhé a 25 v první lize, poslední tři roky hraje za italské Palermo, kde se letos prosadil patnáctkrát.
Komentáře (244)
Přidat komentářMyslím si, že Kweuke už fotbal hrát nebude..
Ilja Nestorovski-toho si pamatuji ještě ve Slovácku a tam se mi líbil skvělý sniper
Jinak z těchto jmenovaných mi přišlo že nejlepší v průměru po kariéře v ČR byly v Liberci
Počítat se Slováci tak ještě Kucka byl skvělý ale - u Sparty Gluščevič ale to už je asi už moc zpátky
Proč, co je s nim?
V listopadu roku 2016 vrazil bezohledný řidič (který projel křižovatku na červenou) do vozu Kweukeho těhotné manželky. Následky této nehody byly katastrofální. Dvojčata, která měla na svět přijít za měsíc, tvrdý náraz nepřežila. Když se Kweuke o neštěstí dozvěděl tak okamžitě zkolaboval a od té doby šel fotbal stranou.
No tvl to se ani nedivím tohle opravdu nikomu nepřeji
Ty vole, to je sileny.
ou
Fakt skrz tu nehodu skončil s fotbalem?
Oficiálně ne, ale přeci jen.
Tak to jsem nevěděl, šílený, nicméně par měsíců zpátky byl v TV po incidentu Kepy jak nechtel střídat, ptz se mu stalo neco podobného - hraje totiž druhou tureckou ligu a chtel kopat penaltu a to se nelibilo trenérovi ale kweuke ho neposlechl a kopnul ji, dal ji a pak řval a neco ukazoval na trenéra...tak jen ze stále hraje profi....
Džeko
Džeko
"V následujícím článku se tedy podíváme alespoň na ty, kteří se do našeho povědomí zapsali během posledních deseti sezón."
Ale mazec kolik let uz je Dzeko pryc
Jo Levan Kenia, ten byl tehdy mezi těma nekopama úplnej Messi.
Před nim nebo něm si pamatuju ještě na Boudjemu, ten taky v tehdejší sestavě vypadal, jako by tam byl omylem
a oba samozřejmě nonstop zraněný
Taky parádní hráč. Tihle dva by se ani v dnešní Slavii podle mě neztratili. Ale jak říká Losinho, hrozný skleněnky bohužel.
A ještě Aldo Baez, takovej slávistickej Kanga, 10 žlutých za 23 zápasů za Slavii v ročníku 14/15 Právě skončenou sezónu to ve slovenské Seredi taky dotáhl na 10 žlutých
Akorát že Kanga kromě toho ještě umí hrát fotbal
To je fakt. Za Zvezdu jsem mu hodně vděčný.
Ale skleněnej byl ještě víc, jestli je Kenia Rosický, tak on minimálně Diaby
toho jsem neskutecne zral...byla radost na nej koukat
Ty by se tu neztratili ani teď ale bohužel hrozný skleničky
výborné shrnutí...., i přesto, že ten výčet jmen, je daleko větší a pestřejší...
Nejsou tam ti, co už skončili kariéru a pak Slováci + hráči hrající po odchodu z ČR celou dobu na Slovensku (Baéz).
Tak jen za Jablonec mě napadají jména jako Greguš, Mahanovič, Zrelák nebo Vukadinovič....
tak Greguš i Baník, že. Na Jánka vzpomínáme rádi.
po návratu z Boltonu super
Mehanović a Vukadinović se vrací z hostování do Čech (ano, i ten Azevedo, chybička). Tamti dva jsou Slováci... třeba někdy v pokračování
Dosti chudý výběr a navíc většinou hráči co odešli nedávno
Jasmin Ščuk.... Škoda, toho nepovedeného přestupu do Slavie. Moc se mi jeho hra líbila
https://1url.cz/CMhoJ
Na Žižkově už 1.liga asi nikdy nebude...
což je v pořádku
Tak oplakavat je nebudu, za Hornika to byl fakt humusklub ale své kouzlo to tam mělo a historie též
já je měl vždycky rád, i když Horník a Pikl to trošku sráželi jednu dobu. Tradiční klub, věrní fans a ta klobáska, no
Oni bourají stadión?
Proč?
Protože to je pro Prahu moc lukrativní oblast na to, aby tam byl stadion.
To chápu...., ale nikde jsem o tom nic nečetl...
Kde teda bude Viktorka hrát? Změní si pak název na např. Viktorka Bubeneč nebo tak něco?
Tradice v hajzlu , hlavně, že se pár zmrdů zase napakovalo
To nevím, ale nabízel by se asi areál na Proseku.
Tam to ale asi nesplňuje ani druholigové parametry....
To teď ani tady.
Není to zas tak dlouho, co tam hráli 1. ligu...
Jako až zbourají tu tribunu a udělají zázemí pro tv tak zas jo
dík
Viktoria Střížkov
Měli by bourat jen část ne? Hrát se tam snad bude furt.
Já právě nevím, tak se ptám...
K zemi jde zatím jen bývalý vstup a montovaná tribuna za branou. Ale developeri snad mají i část pozemku, kde teď je ten park před stadionem..
Nebourá se stadion... prodali pozemky za stadionem, akorát to nějak nevychytali a prodali i místo, kde stála vstupní brána Ta se tak musí posunout trochu blíž k hřišti (což nakonec ani nemusí bejt špatný, protože ten vstup byl doteď hroznej.
Nebourají jenom nějakou část zázemí, aby tam vystavěli byty?
kde je Melinho ?
Neukončil už kariéru?
Ukončil.
To je pěkný, jako ve FM
Van Kessel - nepochopený génius
první zápas v Edenu, první gól a při oslavě se zranil
Akorát teda Azevedo je pořád nás.
Dlouho nebude...
Pošlete ho do SFC. Jako malou kompenzaci za to rabování.
Spíš čekám nějaký Ázerbájdžán/Gruzii, bude chtít jít za penězmi. Ale jinak bych ho SFC s klidným svědomím pustil...
Což nevyvrací to, co jsem napsal..
A nejradši bych byl, kdybychom ho podrželi.
Nepodrží, není ani důvod.
Důvodu je spoustu. Kreativních a rychlých hráčů moc v týmu nemáme.
Není to žádný zázrak, jak ukázala už jeho anabáze v Paříži. Po tom co udělal, když chtěl odejít, tak je pro mě prostě mrtvým materiálem, jak to vy někteří máte s Holzerem...
To že se neprosadil v druhé FRA neznamená, že by mu to u nás zase nesedlo.
Každopádně chápu, že ho nechceš. Ale nepiš, že není důvod, ho sem přivést. Takový hráč se hodí vždy, pokud se vedení rozhodně, že mu dá druhou šanci.
Tak samozřejmě, že se takový typ hráče hodí, měl jsem ho i osobně dost rád, ale to bylo. Teď mu prostě nevěřím ani nos mezi očima, co když tu šanci dostane a v předposlední srpnový den zavolá někdo třeba z Antarktidy, že mu nabídne o 5 tisíc víc než v Baníku...Pak zase bude peklo na střeše, bude si mazat fotky z IG...Zase mi ukázal jak má Baník v <> když se vrátil z Paříže a 1.6. místo aby byl na tribuně ve Vítkovicích a fandil svým, tak je s nějakými svými kamarády v Práglu a hrajou volejbal...Nic proti ničemu, ale mohl je vzít sebou do vlaku, za tři hodiny by tu byli, on by aspoň ukázal nějakou, i když nejspíš hranou, loajalitu k zaměstnavateli a beach volejbal se hraje hned vedle městského stadionu, takže by nepřišli ani o to...
S Hlinkou bych to nesrovnával, tam byla chyba Vrťa, že neměl dlouhodobou smlouvu, že toho využil a šel za dvojnásobným platem bych Markovi určitě nevyčítal...Klidně ho vzít zpátky mohli, když měli jen Mešaninova jako náhradu za Jánoše, taky mohli hrát v některých zápasech spolu, jak si psal...
Vždyť Hlinka udělal to samé, akorát teda ne tak teatralně..
Taky jsme vzali zpátky Holzera, taky bereme dementa Smolu. V tomhle by se naprosto Azevedo ztratil..
Neudělal to samé, končila mu smlouva, bylo to ze začátku přestupního období...
A Azevedo zase dostal nabídku z 2.Franocuzské po několika letech tvrdé práce v Baníku.. Tam je ta touha odejít mnohem pochopitelnější..
Já se ho nechci zastávat. Ale to, že by se tenhle typ hráče do sestavy nebo aspoň na lavičku hodil, je prostě fakt..
Jako alternující hráč by se určitě hodil. Ale s tím co předved při jeho odchodu, bude mít asi dveře zavřené.
Jedna věc je hrdost, druhá věc je, že se nesmíme chovat jak ukřivděné kundy, když nemáme prachy na rozhazování. Viz případ Hlinka, i když tam alespoň chápu, že jsme místo něj přivedli skvělého Jánoše.
Jako jo, částečně souhlasím. Ale nechci si zase srát do huby, Holzerovi bych já druhou šanci nedal. Zvláště, když jsme za něj zaplatili více než jsme dostali při jeho odchodu.
No mít dvojici Hlinka Janoš na některé defenzivní zápasy, to by bylo něco..
Jako jo, částečně souhlasím. Ale nechci si zase srát do huby, Holzerovi bych já druhou šanci nedal. Zvláště, když jsme za něj zaplatili více než jsme dostali při jeho odchodu.
No mít dvojici Hlinka Janoš na některé defenzivní zápasy, to by bylo něco..
Dobrej článek.
Rybalka se mi líbil hodně, zajímalo by mě v jaké je teď kondici a jak hraje poslední dobou. Kenia kdyby nebyl skleněný, tak je furt ve Slavii a dává si ligu s prstem v nose
Zapomněli jste na Řepkovi oblíbence Pamiče a Hohenedra. Pamič už asi skončil, ale Hoheneder ještě hraje a před 5 lety hrál za Lipsko. (I když druhou ligu)
a Kerič
jinak Pamiče sem měl rád ..to byl solidní bek a podle mě hraje někde v chorvatsku ještě
Tady je zajímavý rozhovor s Keričem o tom fotbale na Maledivách:
Maledivy a fotbal, to Evropanům nejde dohromady. Na první pohled se zdá, že ostrovy jsou často tak titěrné, že se na ně ani nevejde hřiště...
Ano, proto se liga hraje jen v hlavním městě Male, kde teď bydlím. To je ostrůvek, který je dlouhý asi 1 700 a široký 600 metrů, ale bydlí tady přes 150 tisíc lidí.
Zdroj: https://www.idnes.cz/fotbal/zahranici/fotbal-andrej-keric-maledivy-rozhovor.A160513_211604_fot_zahranici_ten
Dík
Pamić i Kerić jsou v 3. chorvatský lize, přičemž Kerić si to ale aspoň zpestřil zastávkama v Lucembursku, Zemplínu Michalovce a 2 rokama na Maledivách
Hoheneder hrál v Německu postupně za Karlsruhe, Lipsko, Paderborn, Kiel a teď za Chemnitz ve 4. lize.
Romera ten byl fajn
musim se ted ucit, tak jsem projel jeste dalsi 3 prdele jmen, kdyby to nekoho zajimalo, snazil jsem se psat jenom takovy, co by treba pro nekoho mohli bejt aspon trochu zajimavy:
SLAVIA
mezi aktivnima hracama je z nejakyho duvodu jeste 38letej Riste Naumov, kterej si na sklonku kariery dal nejakou tu Barmu a 2x Maledivy, pak treba Kevin Lafrance hral dlouho v Polsku a ted prvni ligu na Kypru, Jaakkola chyta Championship za Reading, Vitalij Trubilo (<3) taky jeste uraduje v profesionalnim fotbale, a to za belorusky FK Slutsk (<3) - dal pak treba Gianluca Litteri, hrotak, co v Edenu hostoval z Interu ma za sebou krasnou bezgolovou sezonu v Serii B a Joseph Mensah, kterej byl pod Berankem(?) sundanej po 20 minutach prvniho zapasu sundanej a uz si nekopl to nakonec dotahl do 1. dansky a posleze rumunsky ligy. Guy Roger Eschmann, legenda s jedinejma minutama ziskanejma v derby si vychutnal stace jako Island, Izrael, Oman, Belgie, Spanelsko a je v 3. svycarsky. Jo a ten Boudjemaa hraje ve Francii 4. ligu, krome tech par let ve Slavii a v Rumunsku zadny poradny starty nemel.
SPARTA
Fatai je v Dinamu Minsk, Prudnikova aktualne po pul roce vykopli nejaky Armenci, Adiaba Bondoa v dresu SK Vydrany kope 4. ligu Juhovychod na Slovensku, Steinhöfer chlasta ve 4. nemecky lize, kde se potkava s Pablem Gilem. Picault je v MLS ve Philly, Hainault v tretiligovym Kaiserslauternu.
BANIK
Kukec potichu zmizel do 2. chorvatsky, Narh prosel Bulharsko, Kypr, a nasledne Turecko, kde ale v 2. lize nenastoupil a po pul roce mu v zime ukoncili smlouvu, Miloslavljev tam ma nejaky Recko, Bosnu, Albanii, druhou ligu v Rusku, Mensah sel misto do Freiburgu do Norska, odkud to pres Karvinou vzal na Slovinsko, do Bulharska a na jare ma 1 zapas za sestupujici Znojmo. Z Lindpereho je sportovni reditel doma v Estonsku, Alispahic se nakonec precijen nepridal k Islamskymu statu, ale pres nejakou prdel ve Svedsku se dostal do domaci prvni ligy, kde ma krasnejch 30 minut tuhle sezonu. Panic je v Lotyssku, Psyche v Norsku v prvni lize, Zapata nejspis 6. anglicka.
LIBEREC
Luckassen - Rakousko, League Two v Anglii, 2. nizozemska, Radzinevicius se pres Litvu a Maltu vratil zpatky do Cech a kope divizi za Velky Hamry. Kalitvincev hraje doma na Ukrajine 1. ligu, Budnik ma za sebou taky nejaky Rakousko, Recko, a ted hraje za Levadii v Estonsku.
N'Diaye - Norsko, Bulharsko, Marcos Calazans nakonec hraje v Brazilii 1. ligu (Fluminense, Sao Paulo); Nesmen Ndemen je v Mozambiku (netusim, kdo to je, ale ma dobry jmeno a hraje v Mozambiku), Fernando Boldrin co v Libe kdysi davno hostoval nakonec ma plno startu v Rumunsku a 1. turecky lize.
TEPLAKY
Alen Melunovic je v 2. cinsky lize, Susnjar nepozorovane zmizel v zime z Bolky do 2. korejsky. V Asii jsou i Kapolongo (Jordansko) a Tsiskaridze (Saudska Arabie), Salami je v nejaky obskurni madarsky divizi, Chukwuma v Brozanech, Bratanovic hraje 5. svycarskou, kde ma bilanci 28 golu v 30 zapasech. Luis Ramos si zahral v Azerbajdzanu, Madarsku, Iraku a Hondurasu a je ted taky v nejaky madarsky prdeli. Colzera ma spoustu startu v Argentine v 1. i 2. lize.
BRNO
Kijanskas v 2. lize v Izraeli, Moukanza prolezl Litvu, Kypr, Bulharsko a Maltu, Stefan Mitrovic, kterej dostal sanci v 8 zapasech a zmizel potichu zpatky do Srbska ma dneska za sebou pusobeni v Benfice, Gentu (pres 100 startu), Valladolidu, Freiburgu a aktualne Strasburku. Alvin Fortes v Gruzii, nejakej Migliorini ted hraje Serii B, kdyby ho nekdo nahodou znal.
zbytek byl uz uplna nuda
Jaakkola slušnej gólman, odstavenej po jedný chybě
Tak Ndemen byl u titulu v r. 2012 a skončil kvůli problémům se srdcem. Boldrin - alias Rick, byl skvělej, jen na něm v 18ti chtěli postavit hru a aby tahal tenkrát pod Zachem (?) slovan z totální bídy, a když to nevyšlo, tak ho poslali zpátky přitom ten kluk, kdyby tu dostal šanci, tak je do dvou let o parník lepší než všichni tehdejší spoluhráči, a to tam Byli takový kapacity jako Papoušek, Pudil atd...
Dobré shrnutí. Kolik ti to vzalo času?
Výčet našich zoufalců parádní
asi 25 minut, jsem to nahazel do vyhledavace Transfermarktu
úžasný souhrn
"nejakej Migliorini ted hraje Serii B, kdyby ho nekdo nahodou znal"
to mě pobavilo
Mitrovič hustě a toho Elvise je škoda, ten se mi hodně líbil
dávám parádu
Steinhöfer chlasta ve 4. nemecky lize, kde se potkava s Pablem Gilem
Marcos Calazans? toho si vubec nevybavuju... ale jestli hraje 14. Brazilskou, tak to musi bejt hodne slusnej hrac
taky ma za Slovan jenom par minut, hral vetsinu casu v juniorce, tusim, ze tu tehdy Liberecaci psali, ze je fakt sikovnej, ale ze na to nema fyzicky.
ještě se tu mihlnuli Uruguayci jeko Cal a Tabeira... Ale ti byli taky převážně v Juniorce
jo, ti jsou zpátky v Uruguayi, já jenom pár hráčů vybral, není to kompletní
Pěkně. Na Miloslavljeva jsem už zapomněl.
Další z Baníku:
Ebus Onuchukwu - ten to po Baníku zabalil. Do Baníku šel přes Třinec, kam ho udala jeho manželka (Slovenka), která zavolala trenérovi, jestli by ho nechtěli vyzkoušet, ten nakonec souhlasil. Občas si s trenérem nerozuměli, třeba když měl v Opavě vést rozcvičku a místo toho si sednul za volant autobusu, protože myslel, že po něm trenér chce, aby řídil (v Nigérii se tím rok a půl živil).
Robo Zeher - po Baníku už jen Slovensko, většinou nižší soutěže.
Lukáš Droppa - Polsko - Rumunsko - Rusko - Turecko - Slovensko - Kazachstán (vše první a druhé ligy)
Karol Mondek - od nás do Polska (Rakow), teď bez klubu
Petr Vašek - po roztržce s Vrťem už jen Ústí, pak konec.
A dost, nebaví mě to, většině co jsem jim přál se nedaří
Miloslavljev to je ten co byl docela dlouho v Karviné ne???
V Baníku se mi zdá že dlouho nebyl pokud se nepletu
Jo, přišel k nám z Karviné. Ale já jsem si ho rychle oblíbil, rychlý a běhavý typ. U nás byl sezonu a půl a když odcházel, čekal jsem, že půjde výše. Nakonec si úrovní postupně pohoršoval.
Jj už v Karviné byl skvělý litoval jsem že nezůstal a nezahrál v Karviné ligu ale když už šel výše byl jsem rád že k vám, až jsem na něj úplně zapomněl že byl u vás
řidič
mnohem lepší shrnutí než hlavní článek nahoře
Alispahic
Jaakkolu jsem uz parkrat zaznamenal v Readingu, kdyz chytal v League Cupu nebo FA Cupu
Ještě tam chybí Martin Abena, momentálně tuším Vltavín
jojo, už tam bude pátym rokem
Hustý díky, některá jmena jsem v životě nesylsel ale u některých je mazec co vše hráli jako v dobré slova smyslu :-o
a co Andrej Kerič který hrál za Slovan, pak Spartu a myslím, že ještě za Teplice.?
Hraje ve 3. Chorvatský lize ted
Ten byl jednu dobu i někde na Maltě a nebo Lucembursku mám pocit v nějaké podobné (fotbalové) prdeli
Píše se o něm nahoře v diskuzi. Mě napadá ještě takový Josip Čorič, ten byl hodně fobalovej. Mimochodem jeho brácha je v AS Roma.
Jinak jsem si vzpomněl na cizince, kteří tam nebyli, ale pro pobavení byli dobří ( a je to, u některých, i víc než 10 let co tu byli):
Diego Lattmann, Ljulka, Butenin, Morozenko, Uvarenko, Djika Douglas, Soungole, Wesley Da Silva, Čorič, Purič a nejzábavnější trojka: PARKS, JALES A SALES
Pak tam ještě prošli celkem v pohodě: Hudson, Karišik, Vulin, Sivrič, Kelič - divím se, že nebyl ve výběru...
Soungole je ještě v Teplicích a Wesley tuším kope v Hradci.
Z Teplic ho teď po tý osmě vyhodili a Wesley měl nějaký problém s agentem a přestupem do HK..... Tuším, že tam opět jen hostuje....
Kelič byl výbornej, divím se že to nedotáhl dál
i Sivric měl navic
Parks byl kurva dobrej, ten zaril i pak na MS
Haha, zrovna Jalese a Salese jsem nedavno guglil. To jsou legendy
Super článek
Klidně bych udělal ještě jeden, s hráči, co už tu nejsou téle než 10 let a kteří tu měli fakt jméno.
TOP věta "Do povědomí českých fanoušků i Vlastimila Vláška se z ostravských legionářů zapsal asi nejvíce Davor Kukec."
Belaid - Tavares možná nejlepší středová dvojce vůbec po Horvát-Ulich
Tavares mě taky napadl....ten skončil kde???
https://www.eurofotbal.cz/hraci/mickael-tavares-2698/kariera-klub/
tak celekm slušný štace, ikdyž si moc nezahrál
jo vlastne on byl pak pod Jarolimem jeste v Bolce
super článek
Cením, že jste vynechali naše legendy, které Vrťo bral z Youtube a benzinky. Ale zajímalo by mě, co všichni dělají
Jsou zpátky na benzince.
točí videa na youtube nebo prodávají na benzince
Nevíte někdo, kde je teď Litsingi ? Jednu sezónu u nás v Teplicích hrál fantasticky.
Dost zajímavých jmen chybí, třeba takový Sergio Peter nebo James Dens
Chihuri chybí
Tak tohle je výčet za posledních 10 let, jinak by tam a další legendy k němu... Abanda, Poledica, Pamič a třeba celej Most
Lazzaro Liuni, Baffour, Adauto a tak, no. Legendy
Ašanin.
Můj nejoblíbenější cizinec v lize byl stejně Lazzaro Liuni
Parádní článek
Doplnil bych ještě pár zahraničních hráčů Liberce, většina z nich si nevede/nevedla špatně.. vypsal jsem jich trošku víc, třeba pamětníci nejen z řad Slovanu si je oživí
Renato Kelić - má za sebou 3 sezóny v rumunské Craiově, předtím byl dva roky v Puskás Akademii, kam přišel z Padovy, která v tu dobu sestoupila ze Serie B (zde byl po přestupu ze Slovanu jen půl roku)
Miloš Bosančič - ze Slovanu odešel do J.Koreje, z té si na rok odskočil do Crveny Zvezdy (jakožto odchovanec Partizanu, slušný), následovala 2.čínská liga, Thajsko, návrat do Slovanu a nyní je po dvou neúspěšných angažmá v Ázerbajdžánu volný hráč už se objevil zase v Liberci při posledním zápase s Plzní
Miloš Karišik - jednu chvíli hrál u nás docela pravidelně, pak se vrátil domů do Srbska kde byl 2 roky a poslední sezónu hrál za bosenský tým FK Krupa
Sergej Ljulka - ve Slovanu odehrál v sezoně 12/13 slušný půlrok, pak šel paběrkovat zpět na Ukrajinu než se zase objevil ve Slovanu na jeden zápas a zase šel, jednu chvíli byl snad spojován se Spartou
Kevin Luckassen - po odchodu si rok zahrál za St.Pölten, poté byl nějakou dobu volný hráč než se upsal anglickému Northamptonu, kde se moc neukázal a uplynulou sezónu se vrátil do Nizozemska a kopal za Almere City
Vladyslav Kalitvintsev - každý si ho pamatuje snad jen díky střele v zápase EL proti Freiburgu, které po Baumannově minele skončila v síti.. to byl asi jeho nejsvětlejší moment v kariéře, protože jinak furt cestuje po hostováních v ukrajinských klubech
Yevhen Budnik - další fotbalový cestovatel, který se po návratu na Ukrajinu chvíli ohřál na další hostovačce v tamním klubu a pak už vyrazil do světa.. přes Dinamo Minsk, rakouský Kapfenberg a dvou řeckých klubech zakotvil v Levadii Tallinn
Andrej Kerič - poté co se zahrabal ve Spartě a zkoušel se probrat v Teplicích si už asi jen užíval.. chvíli hrál za Dudelange, pak krátce za Michalovce a než se vrátil do své rodné Ciablie, tak dokonce kopal na Maledivách, není to sen?
Tomas Radzinevičius - než se vrátil natrvalo do Čech (hraje nyní divizi C za Velké Hamry, předtím za Chrastavu), tak procestoval Polsko, druhou českou ligu, domovská Suduva a FC Valetta
pro zmínku, ve Slovanu se objevila ještě třeba tato jména: Maksims Uvarenko, Winston Parks, Hudson, Josip Čorič, Dario Purič, Matej Sivrič, Yevhen Morozenko, Artem Butenin, Douglas Djika
jo aha, měl bych číst ty komentáře detailněji ale tak mám tam něco navíc oproti Karkulkovi
Matej Sivrič to mi něco říká, nebyl náhodou i u nás.
a hrál obstojně. Hlavně si pamatuju, když přijel Žižkov na Bazaly a neskutečně si to za Viktorku dával.
Radzinevičus
Ulrich Kapolongo a Chukwuma z Teplic
OT - Tak už je prý pomalu hotovo, Tráva ve Spartě...
https://sport.aktualne.cz/fotbal/ceska-liga/domluveno-travnik-miri-do-sparty-jablonec-zinkasuje-vice-nez/r~c6d99c3e890111e9b9980cc47ab5f122/
Promiň, ale prodávat tak dobrého hráče české konkurenci je...Minimálně škoda. Do zahraničí mohl i z Jablonce.
Já vím..., taky mě to sere..., hlavně si myslím, že se tam i zahrabe, uzdraví se Dočkal a půjde na lavici...
Nemyslím si, asi potáhne Kanga, jak jsem někde slyšel a Tráva bude desítka místo něj, Dočkal až se vrátí, tak bych řekl, že bude hrát na křídle...
Celkově je to za kluka v nejlepších letech, se skvělými výkony, produktivitou a zkušenostmi z pohárů i repre prostě málo, tam bych nezačínal na méně než na 70 milionech a Vatajelu je sice dobrý, ale není to žádný zázrak, spíš bych být vámi bral toho Mustedanagiče...
Sparta bude zase asi o třídu silnější než byla, nic fantastického...Bohužel, ten Rosický to dělá hodně dobře.
No jelikož v obraně má furt stejné zoufalce a ostatní zoufalci jsou stále v týmu, tak zase hpdně dobře to není
Jediné co čekám, že se zvedne jejich herní projev a už nebudou tak velkej fackovací panák ale ta obrana jim bude hořet furt
A jelikož podpora utoku vychází i z obrany, tak se to o moc nezlepší ten nor nebo co to je je skleněnej a bude na kraji podpora Hanousek, Costa
Tak zase ty jejich obránci docela útok podporují viz Hanousek, docela i ten Zahustel. U nich je spíš problém, že jsou marný směrem dozadu
Ty jsi jak někteří sparťani Má vyhodit 15 hráčů za jeden přestupák a 15 jich přivést? To by byla blbost...Stopera navíc asi ještě přivedou...Kupování kluků s potenciálem je mnohem lepší než žoldáků s touhou si vydělat, ale nic navíc...Dělá to prostě hodně dobře...
15 ne ale zoufalce typu Vácha, Frýdek, Zahustel, Hanousek, Štětinaa další. Dále i Plavšiče, Radakoviče.
Zkrátka hráče, co je nikam neposunou a jen berou místo lepším. A to je důsledek braní průměrných a podprůměrných hráčů. Hodně dlouho se jich nezbavíš.
To stejný u nás. Smola, Lalkovič, Azackyi, Pazdera atd.
No jo, ale to bysme se dostali na nějakých skoro 15 změn, jak jsem psal , to je prostě moc za jedno období, Vácha prý bude v béčku.
Kanga asi nepůjde - https://twitter.com/VacekJan/status/1136936697638326272
Jinak
Vím, ale Dinamo není jediný klub na světě Podle mě to budou mít chtít v ACS asi takhle: Heča - Vindheim - posila, Radakovič, Hanousek - DMK (Dočkal po návratu), Hašek, Frýdek, Hložek - Trávník - Tetteh, + Nita, Bičík, Zahustel, Costa, Štetina, Civič, DMK/Dočkal, Sáček, Krejčí, Plavšič, Kozák, Drchal, takže 20 hráčů do pole + možné hostovačky a mladíci z dorostu/juniorky, tak aby měli těch 22 - 23 hráčů do pole v áčku, tam nějak to místo pro Kangu nevidím...
Tak já vím, ale při pohledu do statisky (myslím především ŽK) a jeho ceně jeho prodej asi nebude nic jednoduchého...
Jasně, ale čas je do konce srpna, když beru, že v Česku ho Slavia určitě nebude chtít a ostatní mají sotva na 30% jeho měsíčního platu, tedy s výjimkou Plzně, která by tu půlku, ten milion, asi nějak dohromady dala, ale že by Sparta pustila Kangu do Plzně na hostování a ještě mu platila půlku platu, tak to je hodně vtipná představa ...
Nějaké zahraniční týmy by se ozvat určitě mohly, Sparta by byla naprosto proti sobě, kdyby mu dala nějakou další šanci, když ho nutně nepotřebuje, když tu kvalitu má. Samozřejmě, on je společně s Dočkalem nejtechničtější hráč ligy, fakt se na něj hezky kouká, ale těch dalších věcí je prostě moc, moc negativ...Když navíc se koukneš, že ten Mustedanagič je opravdovu talentovaný, tak si myslím, že bude raději Jílek dávat šanci spíš jemu, aspoň po minutkách, tahat mladé kluky, kteří navíc mají potenciál furt někde po hostovačkách je taky nebude bavit do nekonečna a pak je třeba od vás vykupovat za tři roky za 50 mega...
Uvidíme, jak to bude, ale tipnul bych si, že během léta Kanga určitě odejde.
Dočkal je do září mimo, spíš jde o to, jestli Trávník ustojí ten tlak, protože v kvalifikaci o EL bude ofenziva stát na něm.
Za poslední rok a půl bych řekl, že se šel nahoru i mentálně..., tak to snad ustojí, ...když ne, tak se ho určitě rádi ujmeme
jestli za 40 mega + Vata, tak je to dobrá krádež, wtf
To se Pelta posral? To ho jako prodáte za méně než je jeho transfer hodnota? Jste za něj mohli dostat pomalu kilo ty vole
Fakt nemohli. Pokud to bude opravdu víc jak 40 mega + Vatajelu + 20% z dalšího přestupu + případný bonusy z EL, tak z toho Peltič vytřískal maximum možnýho.
Jako Vatajelu dobrý, tím jeho cenu vytřískal tak na 60 ale taky to může bejt hroznej provar a z těch bonusů dostane prd. Jako jasně provar to na 80% nebude ale i tak, já třeba na FM hrozně nerad dávám bonusy kvůli tomu riziku. Trávník má dle transfermarketu hodnotu 3 miliony eur, což je nějakých 80 mega českých cca. Už tímhle to je dost pod cenou a navíc měl fantastickou sezonu, hrál skvěle v EL a i kdyby jste ho měli prodat za 100 míčů do spodku bundesligy tak je to dobrý řešení. Zrovna vy nejste nijak bohatý a bylo by mi líto každýho milionu. Navíc minulé léto jste nám ho chtěli střelit za 60 a teďka ho dáte Spartě po takovéhle sezoně za stejnou cenu? Jako je pravda, že já jsem na tohle hroznej Žid a i třeba u FM se hádám o každých 100 apod
Podle mě pod kilo jste jít neměli
100 je fakt nereálných, za tím si stojim A fantastickou sezónu neměl, měl fenomenální podzim, pak ale přišlo zranění a na jaře se vrátil do nějakýho normálu, navíc za rok mu končí smlouva. To co Peltič vyjednal je z mýho pohledu v pořádku.
tak jestli mu za rok končí smlouva, tka to jsou nakonec dobré podmínky.
Kilo by za něj dostali, kdyby je dostal přes kvalifikaci do EL, dostal se v základní skupině EL třikrát do sestavy kola a do toho hrál základ za reprezentaci. Vzhledem k tomu, že ho Šilhavý nevzal ani když se mu zraní obě ofenzivní esa do zálohy, tak je v součtu nějakých 2 mega éček ještě solidní částka. Na jaře už forma Trávníka nebyla taková jako na podzim, je proto lepší ho střelit takhle, než být za rok rád za 15 mega od Turka.
Tak zase ale v EL byl excelentní a to mu dává cenu dost nahoru. Prodat ho oproti transfermarketu pod cenou je takový nevím no
Nejel na repre protože se žení a protože se počítalo s tím, že by se měl prodat (tak ať se zase nezraní), to jsou hlavní důvody...
Ach tak
Prisernej deal. Fakt strasnej. Nechali jsme se ojebat od Sparty prisernym zpusobem. Kdyby k tomu Vatovi byl Plavsic nebo Pulkrab, tak nereknu pul slova. Jsme tak nak sul nul na tom kile, ale 40 milionu plus matnej Vatajelu, to fakt neni zadnej zazrak. Navic na levou obranu mame tedka to ukacko, na levym kridle je vybornej Jovo (nema smysl aby hral napravo), tim padem Vata neni uplne hrac, kteryho bysme na ten post potrebovali (potrebujem pravhyo beka primarne)
Já to nevidím až zas tak tragicky, ale taky jsem si představoval, že dostaneme víc, 40 je málo....
Navíc jsem doufal, že půjde ven a ne že budeme posilovat konkurenta o 3. flek
Vata, doufám, že se zvedne..., když přišel, tak byl super, ke konci dost uvadal...
Jovo bude hrát asi RW, Acosta mě ani po roce nepřesvědčil, je hrozně slabej... Na RBurčitě ještě někdo dorazí, počítám, že Jankovič končí. Končí mu smlouva a dva roky seděl na lavičce...
40 je fakt malo. V klubu neneni uplne na rozdavani a tech necelych 40 micu za Lischku dost chybi. Nemyslim si, ze budem uplne posilovat za velky sumy a asi ani nemuzem nabizet moc vysoky platy, takze kazda koruna nebo hracska kompenzace navic se vyplati. A tady jsme fakt pojebali
Acosta je dobrej na 20 minut, jinak to rozhodne neni hrac pro zakladni sestavu. Jsem zvedavej na toho Fabryho. Nikde jsem se nedostal k infu, jestli mel treba nejakej deficit ve fyzicce nebo se plukovnikovi proste nelibil, ale moc neorzumim tomu proc nehral. Doufam, ze pokud bude zdravotne i fyzickou ok, tak zacne nastupovat!
Tak ono to vypadá, že Tráva asi ani jinou nabídku neměl, Pelta mu slíbil letní přestup a za 14 dní začínají přípravy, takže nakonec vyjednal maximum možného.
Jinak k těm příjmům, tam jsou další procenta za Greguše do USA, za to že se Novák dostal s trabzonem do EL atd...
Fabry (podle mého) neměl na tempo naší ligy, což bývá obecně, když přijde hráč z SK. Osobně si myslím, že bude na středu hrát spíš Kratochvíl nebo Janetzký...
A k těm krajům..., na levou stranu máme v Prostějově ještě Lutonského.
Tak zase třeba přemýšlet nad tím že za rok mu končí smlouva
Pelta furt dost dluzi Kretinskymu, musi mu splnit, co mu na ocich vidi.. Ani bych se nedivil, kdyby mu nejak pomohl s tou jeho kauzou..
Dá se říct, a z článku to tak vyplývá, že se z české ligy za lepším angažmá neodpichuje. Vypadá to, že na jeden úspěšný přestup cizince je minimálně 20 sešupů dolů.
OT: tak Jablonec už má toho ukrajince Tsurikova
TM píše "unknown injury" ví někdo něco konkrétního?
Čurikov
překvapuje mě, že si nikdo ani v diskuzi nespomněl na Fernanda Nevese - legendu baníku
Nebo toho jejich poláka, co neuměl chytat
Pietrzszszszszsrkeviec
Z Baníkovců jste mohli zmínit korejskou legendu Lee Hyung Sanga
Ten byl někdy po té mistrovské sezoně, ne? To už je více než 10 let
Tak sorry, byl u nás až 2009.
Marko Jordan?
3. liga v Řecku
Největší propad asi Mahmutovic, ten mohl jet i na MS ale zranil se tehdy proti Sparte a uz se so toho nikdy nedostal, i kdyz byl v Plzni, tak uz to ňikdy nebylo ono...ve výčtu mi ale chybí třeba Tavares ze Slavie, Fatai který sel myslim ze Sparty do Rumunska a myslim ještě jeden teplicak (Fatai, Nivaldo a ??) a pak ještě ten stoper z Baníku, myslim ze reprezentoval Kapverdy nebo neco takového...a třeba ani něčím kam odešel Nestor (Dukla a Sparta) nebo ted Mebrathu (MB a Sparta) a jistě by se našli další...taky by byly zajimavy osudy těch co se nechytli anebo chytli ale uz je to dlouho a uz asi nehrají (lazaro luiny, baffour asamoah, lustrinelli, gluscevic, Ludovíc Silvestre z MB, pak Ten jak přišel z Blackburnu do Sparty, nebo i ten Pablo Chil, atd)
Fatai šel ze Sparty do Ufy tuším, mě by spíš zajímalo kde je konec Fernando Nevesovi?
Ten je starej jak svět.
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele