Fortuna liga - souhrn 22. kola: Slovan remizoval s Trnavou

26.02.2022, 18:57
Vedoucí Slovan Bratislava se neprosadil proti Trnavě, oba týmy si rozdělily po bodu za remízu 0:0. Ružomberok zdolal Pohronie, tři body má také Dunajská Streda. Trenčín se rozešel smírně s Liptovským Mikulášem...

ŠKF Sereď - FC Zlaté Moravce 2:1

26.02.2022 17:00

Góly: 90+2. Roko Jureškin (pen.), 90+4. Dominik Radič - 10. Samuel Suľa

Celku ŠKF Sereď sa v 22. kole Fortunaligy podaril dokonalý obrat a FC ViOn Zlaté Moravce zdolal 2:1 (0:1).

V druhej minúte sa k strele dostal Haša. Jeho pokus z vnútra šestnástky vyrazil pred seba brankár Lukáč. V deviatej minúte našiel Košťál v šestnástke Cobnana, avšak ten napálil iba do Lukáča. Po chybách v obrane našiel v desiatej minúte Grozdanovski v šestnástke Suľu, ktorý nedal Chudému šancu - 0:1. Po góle boli aktívnejší domáci hráči, ale nevytvorili si nebezpečnú príležitosť. Úvod druhej časti odštartovala nepresná strela Mondeka po priamom kope hostí. Chudý nemusel zasahovať. Po hodine hry chcel využiť odrazenú loptu po rohovom kope Suľa, no jeho prudký pokus mieril mimo. V sieti neskončila ani blokovaná strela Mičina v 76. minúte. Už o minútu šancu spálil aj Fábry. V 89. minúte fauloval brankár Lukáč Ljubičiča a rozhodca nariadil pokutový kop. Hostia vehementne protestovali, a to dokonca u domácich hráčov. Tí sa išli poradiť s trénerom Jarábkom, či majú penaltu kopať. Napokon si loptu zobral Jureškin a vyrovnal na 1:1. Šok pre hostí spôsobil Radič, keď ho našla centrovaná lopta z pravej strany a v nadstavenom čase rozhodol hlavou o výhre 2:1 pre Sereď.

"S výkonom môjho družstva som spokojný. Hráči presne dodržali, čo sme si pripravili. Ako to dopadlo? Niektoré veci sa nedajú ovplyvniť. Chcem zagratulovať kolegovi k výhre," uviedol po zápase tréner hostí Ľuboš Benkovský. "Chápem kolegu, hrali dobre, najmä defenzíva bola dobre organizovaná, po našej chybe skórovali. Penaltu treba rešpektovať, rozhodca ju odpískal. Napokon sme chvalabohu pre nás a smolne pre hostí dali druhý gól. Emócie patria k futbalu. My sme výhru chceli venovať brankárovi Chudému, ktorému zomrel otec," informoval lodivod domáceho celku Juraj Jarábek.

Více informací k zápasu

Slovan Bratislava - Spartak Trnava 0:0

Góly: -

V derby zápase medzi Slovanom Bratislava a Spartakom Trnava sa zrodila bezgólová remíza 0:0.

V poradí 162. derby Slovana a Trnavy sa hralo pred celkom slušne zaplnenými tribúnami. Grič a Kankava sa dvakrát dostali do súboja a následne aj slovného stretu. Trnavský stredopoliar o chvíľu dostal žltú kartu za faul kolenom na Božikova. Hostia nedarovali súperovi ani meter ihriska, ich tvrdá hra však narážala na prísny meter rozhodcu. Ten dal žltú kartu aj Škrtelovi a Koštrnovi. V jedenástej minúte na bránu prvýkrát vystrelil Kankava. Jeho pokus z 25 metrov Takáč vyrazil a Mikovič loptu odkopol do bezpečia. V 17. minúte sa o gól z priameho kopu pokúsil Weiss, no trnavský brankár bol pripravený pri bližšej žrdi. O štyri minúty Takáča po strele Šaponjiča zachránila ľavá žrď. Slovanisti mali viac z hry, ale nevytvorili si súvislý tlak. Aktívny Weiss ďalekonosným pokusom pred odchodom do šatní netrafil bránu.

V 49. minúte mal veľkú šancu Green, jeho strela spoza šestnástky tesne minula brvno. Spartak sa držal defenzívneho systému, bojoval a dobre napádal. V 70. minúte nacvičený signál z rohu zakončil strelou vysoko nad Grič. Po dvojitom striedaní domáci na chvíľu ožili. V 88. minúte sa ocitol v tutovke Weiss; jeho hlavičku meter pred bránkovou čiarou odvrátil Škrtel. Slovan dokázal pritlačiť až v závere. Hostia z Trnavy za celý zápas ani raz nevystrelili na bránu a s domácim Slovanom remizovali 0:0.

MFK Ružomberok - FK Pohronie 1:0

Góly: 54. Filip Lichý

MFK Ružomberok opäť bodoval naplno, keď v 22. kole Fortunaligy zdolal posledné Pohronie jediným gólom zápasu 1:0 (0:0).

Prvá lopta na bránu smerovala až v 24. minúte. Vtedy Boďova málo razantná hlavička skončila v rukách brankára hostí Slančíka. O chvíľu nato zvnútra šestnástky vypálil nad Rymarenko. Rovnaký hráč si pokus nad bránu zopakoval po prihrávke Regáliho v 34. minúte. V 44. minúte Hašek pred bránou MFK našiel Fohanu, ktorý v sľubnej pozícii z prvej netrafil loptu. Zakončiť sa nepodarilo ani Mihalíkovi. Po piatich minútach druhého polčasu lopta z hlavy Luku skončila vedľa ľavej žrde brány Žiarčanov. V 54. minúte Lichý dostal prihrávku od Boďu, ktorý vyhral osobný súboj a asi z dvanástich metrov šikovne prekonal Slančíka - 1:0. S pribúdajúci minútami Pohronie zvyšovalo aktivitu a tlačilo sa pred ružomberskú bránu. V 83. minúte však hostí ratovala pravá žrď, keď z 35 metrov vyslal ranu Mojžiš. Ružomberok porazil Pohronie 1:0.

"Musím priznať, že naše víťazstvo sa rodilo veľmi ťažko, čo sa odrazilo aj na mojom hlase. Až do posledných minút som musel byť stále v hre spolu s chlapcami a za tri body im musím poďakovať. V úvode zápasu sme mali dve veľmi dobré štandardky, ktoré nám ale nevyšli. Pohronie si v prvom polčase vypracovalo jednu veľmi dobrú príležitosť. U nás bol problém presadzovať sa cez kraje. Za celý zápas sme vyslali len dve strely na bránu. Som rád, že jedna skončila gólom, druhá na žrdi. Do konca stretnutia hral súper aktívne a dokázal si vytvoriť aj tlak," povedal po zápase tréner Liptákov Peter Struhár. "Samozrejme, z konečného výsledku sme sklamaní. Prišli sme hrať aktívne so zámerom odviesť si body, čo sa nám, žiaľ, z niekoľkých dôvodov nepodarilo. Nehrali sme vôbec zle, ale pri takom množstve štandardných situácií musíme byť produktívnejší a oveľa nebezpečnejší. Veľmi ma mrzí útočná fáza v poslednej tretine stretnutia, pretože sme si nevytvorili žiadnu vyloženú šancu. Boli to len pološance," vyjadril pohľad na duel lodivod hostí Martin Bittengl.

Zemplín Michalovce - FK Senica 0:1

Góly: 14. Giannis Niarchos

MFK Zemplín Michalovce neuspel v dueli 22. kola Fortunaligy a na východe republiky podľahol celku FK Senica tesne 0:1 (0:1).

Obe mužstvá vstúpili do kalendárneho roka 2022 s cieľom zabojovať o postup do prvej nadstavbovej šestky o titul. Avšak v úvodných dvoch zápasoch nezískali ani bod. Už pred vzájomným meraním síl boli bez šance na postup a v ďalšom priebehu sezóny budú hrať v skupine o záchranu. Lepší štart mali v sobotu hostia. Skórovať sa im podarilo v trinástej minúte. Domáci Kanu fauloval v šestnástke a Niarchos poslal loptu z bieleho bodu do protipohybu brankára Kožuchara - 0:1. Michalovčania sa snažili kombinovať, ale chýbali im presnosť i priamočiarosť. Obrana Senice v prvom polčase vytláčala súpera mimo šestnástky a jedinú vážnejšiu šancu mu dovolila v 39. minúte. Po priamom kope sa k hlavičke dostal Marcin a loptu poslal do brvna.

Tréner domácich Miroslav Nemec striedal do druhého polčasu až štyrikrát. Jeho zverenci v druhom dejstve viac riskovali a Seničania hrozili brejkami. Hostia k domácim hráčom pristupovali natesno a v druhom polčase ich nepustili do nebezpečnej gólovej príležitosti. Vyrovnanie nepriniesla ani strela Tosevského v nadstavenom čase, ktorú zastavil jeden z hostí. Michalovce prehrali so Senicou 0:1.

DAC Dunajská Streda - MŠK Žilina 3:1

Góly: 3. Nikola Krstović, 68. Nikola Krstović, 83. Nikola Krstović - 48. Matúš Rusnák

FC DAC 1904 Dunajská Streda potvrdil úlohu mierneho favorita a v 22. kole Fortunaligy zdolal na Žitnom ostrove MŠK Žilina 3:1 (1:0).

Pred výkopom Žilinčania vytiahli transparent s nápisom Stop vojne! DAC potreboval na prvý gól iba tri minúty: Hahn poslal loptu za obranu Krstovičovi a ten z hranice šestnástky nezaváhal - 1:0. O minútu neskôr prešiel po ľavej strane Sharani. Jeho spätnú prihrávku Andzouana poslal tesne vedľa. Domáci boli v úvodných minútach veľmi aktívni, hra sa však potom vyrovnala. V 29. minúte strieľal tesne nad Andzouana. O minútu neskôr hrozil za hostí Nemčík, no aj jeho strela letela tesne vedľa. Blízko k vyrovnaniu bol v 45. minúte Iľko; jeho tečovaná strela minula bránu. V 48. minúte Ďuriš centroval z ľavej strany a odrazenú loptu poslal z 18-tich metrov z prvej do siete Rusnák - 1:1. V 52. minúte Kopas získal loptu v strede ihriska, postupoval na bránu, a z 23 metrov priestor troch žrdí minul. V 59. minúte ohrozil žilinskú bránu Veselovský, Petráš vyrazil loptu na roh. V 68. minúte Sharani z ľavej strany našiel v strede Krstoviča, ktorý z hranice šestnástky strhol vedenie na stranu DAC-u - 2:1. O dve minúty mohol Krstovič streliť hetrik, keď mu opäť nabil Sharani, ale jeho strela z ľavej strany bola nepresná. Hetrik sa napokon podaril. V 83. minúte po Baličovom centri poslal loptu do siete hlavou Krstovič. DAC vyhral boj o štvrté miesto v tabuľke a po víťazstve 3:1 odskočil od Žiliny na šesť bodov.

"Z výsledku som šťastný. Potrebovali sme vyhrať a otočiť fanúšikov na našu stranu. Máme mladý tím, sme vo fáze výstavby mužstva. Potrebujeme podporu a fanúšikovia musia byť trpezliví. Po prehre nie sme najhorší, a ani po výhre nie sme najlepší," povedal tréner domáceho celku Joao Janeiro. "Nemali sme dobrý vstup do zápasu, hneď sme inkasovali gól. Súper nás dostal pod tlak, ale ako plynuli minúty, dostali sme sa z toho. Do polčasu sme mali pasáže, kde sme vyrovnali hru. Na začiatku druhého polčasu sme sa dostali do zápasu vyrovnávajúcim gólom a potom to bolo o tom, kto dá vedúci gól. Súper po našej chybe strelil druhý gól. Aj tak sme chceli so zápasom niečo urobiť. Chalani podali dobrý a zodpovedný výkon, za čo som na nich hrdý," zhodnotil zápas lodivod hostí Peter Černák.

AS Trenčín - Tatran Liptovský Mikuláš 2:2

Góly: 5. Philip Azango Elayo, 63. Philip Azango Elayo - 41. Patrik Pinte, 82. Jakub Švec

AS Trenčín si nedokázal na domácej tráve poradiť s nováčikom a v 22. kole Fortunaligy iba remizoval s Liptovským Mikulášom 2:2 (1:1).

Domáci celok vstúpil do zápasu veľmi dobre a vedenia sa ujal už v piatej minúte. Vtedy Zubairu a Ikoba pripravili v šestnástke šancu Azangovi, ktorý spomedzi brániacich protihráčov otvoril skóre - 1:0. Trenčín potom premárnil veľkú príležitosť na zvýšenie svojho náskoku. Bol to Pires, kto prekopol prázdnu bránku. Odpoveď stihla prísť ešte do prestávky: v 41. minúte zavŕšil zvýšenú aktivitu hostí Pinte, ktorý po centri Krčíka úspešne zakončil akciu dvoch proti dvom - 1:1.

Po zmene strán sa iniciatíva vrátila na kopačky Považanov. Po necelej hodine hry odcentroval z ľavej čiary striedajúci Soares, a na zadnej žrdi Ikoba hlavičkoval vo vyloženej možnosti nad brvno. Tentoraz to AS však až tak nemuselo mrzieť. V 63. minúte sa opäť dostali do vedenia. Azango sa z pravého krídla preštrikoval cez stred do šestnástky, aj tam mu hostia dopriali príliš veľa priestoru a Trenčan technickou strelou na zadnú žrď upravil svojím druhým gólom v zápase na 2:1. Domáci ale neudržali ani tento stav. Azango nevyužil šancu na hetrik. Na opačnom konci ešte Kukučka vyrazil hlavičku Pavúka. Kapituloval v 82. minúte. Vyrovnanie Liptovskému Mikulášu zariadili striedajúci futbalisti. Z pravej strany odcentroval Laura, lopta sa od brániaceho hráča odrazila k Švecovi, a ten prekonal Kukučku. AS Trenčín remizoval s MFK Tatran Liptovský Mikuláš 2:2. Týmto kolom aktuálneho ročníka Fortunaligy skončila základná časť súťaže. Trenčín aj Liptáci si zahrajú v nadstavbovej šestke, v ktorej sa bude hrať o záchranu v najvyššej slovenskej súťaži.