Liga Portugal - souhrn 12. kola: Sporting na čelo

01.12.2023, 23:41, aktualizováno 04.12.2023, 23:18
Viktor Gyökeres (© AFP)

Benfica byla sice po nedělním programu na prvním místě, v pondělí jí ale nakonec předskočil Sporting, který zvládl vítězně druhou půli v duelu s Gil Vicente. As Águias totiž pouze remizovali na půdě navrátivšího se nováčka Moreirense. Braga drží krok s čelem. Až nečekaně krutý debakl utrpěla doma Boavista s Aroucou...

Moreirense FC - SL Benfica 0:0

03.12.2023 19:00

Góly: -

Gólů moc v jejich zápasech nepadá, fotbalového fajnšmekra nepotěší, ale body získávají. Moreirense se postaralo o největší překvapení 12. kola Ligy Portugal, když po srdnatém výkonu uhrálo remízu 0:0 s úřadujícím mistrem a lídrem tabulky Benficou.

Kouč Moreirense Rui Borges se po svém letním příchodu na lavičku rozhodl hrát se svým týmem fotbal založený na pevné obraně a rychlých protiútocích, a tak není překvapením, že od úvodní minuty tvořili hru hosté. Jejich výkon v úvodní čtvrthodině ale hodně připomínal začátek ze San Sebastianu a to zejména v obraně.

Moreirense chtělo nesehrané obrany hostů v úvodu využít. Poprvé se za hlavu chytali v 7. minutě domácí, když Madsonův střílený centr jen těsně minul útočník André Luis a k úvodnímu gólu mu chyběly opravdu centimetry. Střely se tak o pár minut později ujal sám Madson a brankáře Trubina zachránilo břevno.

Benfica se poprvé osmělila po čtvrthodině hry, když Florentinovu hlavičku po rohovém kopu i s notnou dávkou štěstí vyrazil brankář Kewin. O pár minut později brazilský brankář vyzrál i na bodlo Di Maríi z těžkého úhlu.

Střelecké trápení obou družstev prolomil po necelé půlhodině hry domácí kapitán André Luis. Jeho radost ale vzápětí zmařil zdvižený praporek pomezního sudího signalizující ofsajd. Benfica ale do kabin o poločasové pauze rozhodně nešla v herní pohodě.

No a tu na své kopačky nepřenesla ani po změně stran. Solidní šanci spálil na začátku druhého poločasu Di María, ale Benfica stále složitě hledala recept na zodpovědnou obranu domácího celku. V 72. minutě ho našla, když Di María zpětnou přihrávkou našel Joãa Mária, který potvrdil dobrou střeleckou formu. Opět ale přišlo na řadu ofsajdové pravidlo, proti kterému se provinil přihrávající Ángel Di María a gól neplatil.

No a to bylo ze strany Moreirense i Benficy v ofenzivě vše. Benfica pouze remizovala na půdě nováčka Moreirense a dává příležitost městskému rivalovi Sportingu vrátit se na čelo ligové tabulky.

SC Braga - Estoril Praia 3:1

03.12.2023 16:30

Góly: 31. Ricardo Horta, 51. Simon Banza, 90. Marcelo Carné (vl.) - 24. Rafik Guitane

Braga se ve středu představila v Lize mistrů a v domácím prostředí remizovala s německým Unionem Berlín (1:1), kvůli tomu se jí vzdálila osmifinálová účast a navíc si zkomplikovala i případný boj o play-off o osmifinále Evropské ligy. Nyní nezahájila vůbec dobře zápas 12. kola Ligy Portugal s podceňovaným Estorilem, nicméně díky zlepšenému výkonu hlavně ve druhém poločase nakonec zvítězila po výsledku 3:1.

Hostitelé tak vyhráli na ligové scéně pošesté z předchozích sedmi utkání a zůstali v tabulce na čtvrtém místě se ziskem šestadvaceti bodů, přičemž za třetím Portem i druhým Sportingem zaostávají o body dva a na vedoucí Benficu ztrácí tři body. Naopak Estoril po třech předchozích výhrách tentokráte neuspěl a s deseti body je čtrnáctý, před sedmnáctým Chavesem je navíc jen díky lepšímu skóre.

Úvodní dvacetiminutovka tohoto nedělního duelu nic zásadního nepřinesla, svěřenci trenéra Vasca Seabry se dostali do senzačního vedení ve 24. minutě. Po rychlém přečíslení totiž Rafik Guitane obdržel skvělou kolmici do volného prostoru od Holsgroveho a po krátkém sólu zachoval v zakončení chladnou hlavou, jelikož vyběhnutého brankáře Matheuse pokořil přízemním obstřelem doprostřed branky.

Avšak Braga od tohoto okamžiku přidala a za dalších sedm minut bleskově odpověděla. O vyrovnání se postaral Ricardo Horta, jenž po naprosto fantastické patičce Pizziho vůbec na nic nečekal a z mírného úhlu od levého rohu brankového území zamířil přesně do vzdálenějšího dolního růžku. Ve zbývajícím průběhu prvního poločasu se již nic dalšího nestalo, mírný favorit převrhl misky vah na svou stranu šest minut po přestávce.

V tuto chvíli totiž skóroval kanonýr Simon Banza, který zaznamenal již svou jedenáctou branku této sezóny portugalské nejvyšší soutěže. Sedmadvacetiletý reprezentant Demokratické republiky Kongo si seběhl do brankového území soupeře na prudký centr z pravého křídla a nadvakrát přeci jen dopravil míč do sítě.

Estoril se ve zbývajícím průběhu snažil vyrovnat, ale až do závěrečného hvizdu si žádnou vyloženou šanci nevypracoval. Naopak v poslední minutě základní hrací doby inkasoval potřetí po obrovské chybě gólmana Marcela Carného, jenž trestuhodně neudržel ve svých rukavicích střelu Víctora Gómeze z dvaceti metrů a balón pak o několik decimetrů překročil brankovou čáru.

FC Famalicão - FC Porto 0:3

02.12.2023 19:00

Góly: 9. Evanilson, 45+4. Mehdi Taremi, 87. Francisco Conceição

FC Porto splnilo roli favorita na hřišti Famalicãa a možná až nečekaně hladce vyhrálo 3:0. Hosté do utkání dobře vstoupili gólem Evanilsona, těsně před odchodem do kabin přidal druhý gól Taremi a vítěznou tečku v závěru utkání přidal Francisco Conceição.

Porto v posledním měsíci zlepšilo kvalitu předváděné hry a to se podepsalo na dobrých výsledcích. Po prohře s Barcelonou ovšem mohla na hosty na půdě houževnatého Famalicãa dolehnout deka. Veškeré obavy vzaly za své v 9. minutě, kdy odražený míč po rohovém kopu napálil z voleje Evanilson a přesně mířenou střelou poslal Porto do vedení. Brazilský útočník tak zcela potvrdil svou roli nejlepšího střelce svého týmu v letošním ročníku.

Od úvodního gólu předvedli domácí několik nadějných protiútoků, ale všechny ztroskotaly na nepřesném zakončení. Začali tak opět hrozit hosté. Levý bek Mendes ve 41. minutě svou dělovkou z dálky doprostřed brány donutil nejistého brankáře Reise vyrazit míč nad bránu. Z následujícího rohového kopu po úspěšném signálu pálil z voleje Pepê, ale míč za čáru nepřešel.

Z posledního útoku prvního dějství ale nakonec Porto udeřilo. Uzdravený Galeno v protiútoku propasíroval se štěstím míč k volnému Taremimu, který z prostoru těsně před penaltovým puntíkem překonal brankáře Reise. Branku jednatřicetiletého íránského útočníka slavil celý hostující tým včetně lavičky, neboť Taremi dal za více než dva měsíce teprve druhý soutěžní gól v dresu Porta.

Po změně stran polevilo unavené Porto ve svých ofenzivních snahách. Nezajímavější akcí tak byla až šance domácího Batiniče v 65. minutě, jehož střelu po krásné Nathanově přihrávce vyrazil nad bránu Costa.

Domácí se po změně stran ale nedokázali nějak aktivně hnát za zvratem v utkání a jejich definitivní konec přišel už v 80. minutě. To po faulu na Mendese viděl druhou žlutou kartu Youssouf a Famalicão šlo do deseti.

Početní převahu Porto potvrdilo o sedm minut později, kdy Grujić perfektně načasoval přihrávku za obranu na Conceiçãa, který využil své rychlosti přidal třetí gól Porta. To tak ve 12. kole zaznamenalo svou největší ligovou výhru a bodově se dotáhlo na Sporting s Benficou, které však mají zápas k dobru.

Další výsledky

04.12. 21:15
Sporting CP
3:1
Gil Vicente
Góly: 43. Pedro Tiba (vl.), 52. Viktor Gyökeres, 56. Viktor Gyökeres - 34. Rúben Fernandes