Liga Portugal - souhrn 16. kola: Lisabonské derby vítěze nepoznalo

13.01.2023, 23:09, aktualizováno 17.01.2023, 00:19
Goncalo Ramos (© AFP)

Braga má další výhru, doma udolala Boavistu, a protože Benfica v neděli doma remizovala v derby se Sportingem, se svým městským konkurentem, rozdíl mezi prvním a druhým místem se ztenčil na čtyři body. Marně čekali fanoušci na branku v předehrávce šestnáctého kola portugalské nejvyšší soutěže. Portimonense se rozešlo smírně se Santa Clarou, oba týmy alespoň ukončily série porážek. Porto porazilo snadno Famalicao...

FC Porto - FC Famalicão 4:1

15.01.2023 21:30

Góly: 10. Wenderson Galeno, 21. Wenderson Galeno, 42. Otávio, 48. Mehdi Taremi - 52. Rui Fonte

Porto se dokázalo oklepat z týden starého neúspěchu s Casa Pia a tentokráte bez větších potíží porazilo rozjeté Famalicão po výsledku 4:1. Všechny čtyři své góly stihlo vsítit během úvodních osmačtyřiceti minut, a i když soupeř záhy snížil, tak se na nic jiného nezmohl. "Draci" zůstávají v tabulce na třetí příčce se šestatřiceti body, na vedoucí Benficu však ztrácí už jen pět bodů. Naopak hosté nenavázali na dvě ligové výhry v řadě a jsou třináctí se sedmnácti body.

Svěřenci trenéra Sérgia Conceiçãa dominovali na trávníku od samého začátku a do vedení se dostali přesně po deseti odehraných minutách. Těsně předtím neproměnil solidní možnost João Mário, jenž přízemním pokusem z mírného úhlu nevyzrál na připraveného brankáře Luize Júniora, ihned nato se však prosadil pětadvacetiletý brazilský záložník Wenderson Galeno. Ten po skvělé křižné přihrávce Toniho Martíneze z pravé strany zblízka neminul zcela odkrytou branku.

Neuběhlo ani dalších jedenáct minut a stejný hráč se prosadil podruhé. Tentokráte po přízemním pokusu Uribeho z patnácti metrů a fantastickém zákroku jednoruč v podání Luize Júniora stanul sám na hranici brankového území a razantním projektilem bez potíží rozvlnil síť. Domácí definitivně rozhodli o svém úspěchu pět minut před poločasovou přestávkou a opět u toho byl Wenderson Galeno.

Zpětnou nahrávkou na hranici pokutového území totiž uvolnil volného Otávia a jeho přízemní pokus zapadl k levé konstrukci kolem marně se natahujícího strážce hostí - 3:0. Porto rozhodně nepolevovalo ani po přestávce a ani ne po třech odehraných minutách druhého dějství přidalo čtvrtou branku. Prosadit se dokázal íránský ostrostřelec Mehdi Taremi, jenž po parádním pasu Joãa Mária chladnokrevně hlavičkoval za záda bezmocného Luize Júniora.

Od tohoto okamžiku tlak favorita přeci jen lehce opadl a Famalicão se dočkalo alespoň čestného zásahu v 52. minutě. Gólman Diogo Costa sice vyrazil nohou střílený centr z levé strany, jenomže k dorážce hlavou se vzápětí probojoval Rui Fonte a balón usměrnil doprostřed branky.

O necelých pět minut později se postaral o překrásnou trefu Taremi, který skóroval podruhé v utkání unikátním lobem z více jak třiceti metrů, ale jeho gól nakonec neplatil kvůli předchozímu hraní rukou v podání íránského útočníka. Pak na opačné straně ještě mohl zdramatizovat duel Pablo, avšak jeho úspěšné hlavičce předcházel ofsajd, a následně již k ničemu zásadnímu nedošlo.

Více informací k zápasu

SL Benfica - Sporting CP 2:2

15.01.2023 19:00

Góly: 37. Gonçalo Ramos, 64. Gonçalo Ramos - 27. Alexander Bah (vl.), 53. Pedro Gonçalves (pen.)

Atraktivní podívanou zažili fotbaloví fanoušci v nedělní podvečer na Estádio da Luz. Derby mezi Benficou a Sportingem navzdory všem papírovým předpokladům přineslo vyrovnaný zápas, ve kterém hosté dvakrát vedli, ale domácímu celku se vždy podařilo ztrátu dotáhnout.

Jak už bývá ve vzájemných zápasech těchto celků zvykem, začalo se v rychlém tempu a pro ostrý zákrok nešel žádný z účastníků daleko. Otamendiho žlutý faul v úvodu utkání mohl střelou z přímého kopu potrestat Porro, ale Vlachodimos v bráně domácích byl připraven.

Po vyrovnaném úvodu převzala iniciativu hry Benfica, na které šla poznat lepší sehranost i celková forma. Ve 20. minutě se k míči sám v pokutovém území dostal odchovanec Sportingu v dresu Benficy Joao Mário, ale v dobré pozici trefil jenom brankáře Adána. O minutu později zakončoval mnohem nebezpečněji po průniku obranou Rafa Silva, ale stejně jako jeho kolega narazil pouze na připraveného Adána.

Neproměněné šance mrzely jedny z nejzkušenějších hráčů domácích ještě víc ve 27. minutě. To opět na pravé straně kouzlil Porro, který uvolnil Edwardse, na jehož centr do pokutového území naběhl Trincao. Toho míč ale minul a trefil domácího Baha, což stačilo k otevření skóre zápasu - 0:1.

Vstřelený gól Sportingu ale nezměnil nic na tom, že Benfica byla v prvním poločase lepším týmem. Vyrovnání tak na sebe nechalo čekat pouhých deset minut. Stoper hostů Matheus Reis nezvládl akrobatický pokus o odkopnutí míče, ke kterému se dostal Silva, jenž poslal přesný přízemní centr před bránu na Ramose a ten se ve stoprocentní šanci nemýlil.

Do druhého poločasu vstoupily oba týmy opatrněji než do prvního, ale další důležitý moment zápasu přišel brzy. Mladý stoper Silva srazil v pokutovém území Paulinha a sudí Soares Dias po kontrole videa nařídil pokutový kop. K jeho exekuci se postavil Pedro Gonçalves a přesným zakončením k tyči potvrdil roli kanonýra.

Benfica se ale před vyprodaným domácím stadiónem nevzdávala a obrana Sportingu odhalovala skuliny, kterých by se dalo využít. V 64. minutě po rychlé kombinaci Aursnese s Grimaldem naběhl na přízemního centr druhého jmenovaného Ramos a v podobné pozici jako v prvním poločase opět nepochybil - 2:2.

Obraz hry byl po dalším srovnání skóre vyrovnaný, ale větší údernost ve finální fázi předváděla Benfica. Přesto se obě obrany poučily z předchozích chyb a příliš toho útočníkům nedovolovaly. Asi největší šanci si připsal Mário, jehož střelu z přímého kopu ale Adán v klidu pohlídal. Benfica tak remizovala v lisabonském derby se Sportingem 2:2 a její náskok na čele ligy se ztenčil na 4 body. Sportingu remíza také příliš nepomohla - nachází se na 4. místě se sedmibodovou ztrátou na třetí Porto.

SC Braga - Boavista FC 1:0

14.01.2023 21:30

Góly: 46. Vitinha

Fotbalisté Bragy pokračují v úspěšném tažení portugalskou ligou, když na domácím stadiónu porazili Boavistu těsně 1:0. V nepříliš atraktivní utkání rozhodl o výhře domácích přesnou trefou krátce po změně stran Vitinha.

Na domácích hráčích šla v úvodu zápasu poznat únava z náročného derby v poháru s Vitórií SC a úvodní poločas příliš atraktivní podívanou nenabídl. Dopředu se tlačili hlavně hosté z Porta a ve 33. minutě mohli jít do vedení. Na Onyemaechiho centr z levé strany na zadní tyč nejlépe naběhl Njie, ale v dobré pozici netrefil hlavou míč ideálně a ten těsně minul Matheusovu bránu.

Braga začala v ofenzivě vystrkovat růžky až v poslední desetiminutovce úvodního dějství. Velkou šanci měl v 37. minutě Vitinha, ale osamocen v pokutovém území se zatím jenom zastřeloval proti dobře zasahujícímu brankáři Bracalimu.

Stejně jako v pohárovém utkání i proti Boavistě se domácím lépe útočilo na bránu, která je blíže k jejich kotli. Z druhého poločasu uběhlo pouhých šest vteřin, když Onyemaechi trestuhodně zaváhal při rozehrávce a v podstatě namazal míč do stoprocentní šance Vitinhovi, který další příležitostí nepohrdl a poslal Bragu do vedení. Míče se po rozehrávce ve středu hřiště dotkli pouze tři hráči Boavisty, než skončil v jejich bráně.

Úvodní branka dodala unaveným nohám domácích hráčů klid. V 54. minutě vyzkoušel Bracaliho bdělost střelou ze střední vzdálenosti Ricardo Horta, brazilský brankář a kapitán Boavisty ovšem byl připraven. Připravení ale nebyli jeho spoluhráči v útoku, kteří nebyly schopní na domácí obranu vytvořit souvislejší tlak a bez většího odporu dokráčeli k porážce. Braga tak zvládla další náročný zápas ligového programu a i po 16. kole zůstane na cenném druhém místě.