MS 2010 - Jižní Afrika se představuje
Zaujalo nás
Stalo se dobrým zvykem na eurofotbal.cz představit země konání šampionátů a to jak evropských, tak světových. Po EURO 2004, MS 2006 a EURO 2008, tedy po Portugalsku, Německu, Rakousku a Švýcarsku, je řada na Jižní Africe. Místo našincům poněkud méně známé, ale o to více zajímavé. V deseti pokračováních si přiblížíme co nejvíce pořadetele MS 2010, zemi 3 hlavních měst, s historií delší než 100 tisíc let.
PÁR SLOV NA ÚVOD
Kapské město, Zátoka Nelsona Mandely - Port Elizabeth aneb Alžbětin přístav, Mangaung - Bloemfontein, Johannesburg, Durban, Tshwane - Pretoria, Nelspruit, Rustenburg a Polokwane, tam všude se bude hrát fotbal na světové úrovni. My se postupně pokusíme představit vám každé město, jeho zajímavosti, atrakce, historii, stadion. A jelikož se jedná hlavně o fotbal, také zmíníme zápasy, které se zde budou konat. Startujeme? Jižní Afrika se vám představuje!
Republic of South Africa * Republiek van Suid-Afrika * IRiphabliki yeSewula Afrika * IRiphabliki yaseMzantsi Afrika * IRiphabliki yaseNingizimu Afrika * Rephaboliki ya Afrika-Borwa * Rephaboliki ya Afrika Borwa * Rephaboliki ya Aforika Borwa * IRiphabhulikhi yeNingizimu Afrika * Riphabuḽiki ya Afurika Tshipembe * Riphabliki ra Afrika Dzonga
Ne nadarmo se říká "kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem, tolik životů žiješ". A tak jest li dobře počítám, Jihoafričané žijí 11x! Mluví totiž, oficiálně a ne všichni, afrikáans, anglicky, Ndebele, Sesotho, Sesotho sa leboa, Setsuana, Suazi, Tsonga, Venda, Xhosa a Zulú.
Jihoafrická republika se nachází na tom úplně nejjižnějším kousku kontinentu, kterému říkáme Afrika. Sousedí hned s pěti zeměmi, Namibií, Botswanou, Zimbabwe, Mozambikem a Svazijskem. A aby toho nebylo málo, tak ve svém srdci chová nevlastní dítě! Uprostřed území se nachází Lesoto. Věřte tomu nebo ne, tato republika má hned 3 hlavní města! Pretoria je administrativní, Bloemfontein zase soudní a Kapské město ústavní. Mají v tom pěkný binec, co?
Vlajku mají šestibarevnou a při hodně moc přimhouřených kukadlech se podobá té naší. Státní znak má ve své dolní části nápis !ke e: lxarra llke, což v překladu znamená Spojeni v rozdílnosti! Národní hymnou je Nkosi Sikelel' iAfrika. Jedná se o republiku, pan prezident se jmenuje Jacob Zuma a Británie, jako kolonizátora, se zbavili 31. května roku 1910. Ale jen částečně... Co se velikosti týče, tak na mapě světa se nacházejí na 25. místě, rozloha je 1 219 912 km². V počtu obyvatel se propadají o 4 příčky, "tísní" se jich na tom kousku země 49 320 000 , což znamená 40,4 hlav na km². A jestli se nepletu, tak nás je na každém kilometru 3x více...
HISTORIE
První zprávy o nějakém tom lidském pohybu na jihu Afriky pocházejí z doby před 100 tisíci roky. Jiní živočichové se tu ovšem objevili již pred 3 milióny let. Australopithecus byl asi první, následoval ho Homo habilis, pak Homo ergaster, no a dnes je tam Homo sapiens. Pralesní lidé jsou ti o něco novější a postupem času se proměnili v Hotentoty.
Když se sem o pár let později dostali Evropané, přesněji v roce 1487, a byl to Portugalec Bartolomé Díaz, našli zde směs domorodců pocházejích ze všech koutů Afriky. Převažovaly ovšem kmeny Xhosa a Zulú. První jméno tohoto místa znělo Mys bouřek. Když se tento mořeplavec vrátil do Lisabonu, král Jan II portugalský odmítl tento název a změnil ho na Mys dobré naděje.
V roce 1652 pak Nizozemská východoindická společnost postavila pár domků a dnes se tomu místu říká Kapské město. V roce 1797, při čtvrté anglo-nizozemské válce, to holandská armáda zabalila, vyhlásila bankrot a tak, již jako město, v roce 1806, se dostalo do britského područí a stalo se koloniálním. Ve stejném roce pak britská koruna zastavila obchod s otroky. Významným mezníkem se stal rok 1833, kdy bylo otroctví definitivně zrušeno.
V roce 1830 se evropským přistěhovalcům zachtělo trochu více půdy a tak si ji prostě a jednoduše zabrali. Na sever, na východ, ti z Nizozemska, Flander, Francie a Německa, společně s Brity, začali oplocovat a stavět. To se samozřejmě nelibilo domorodcům a tak tekla krev a pár horkých hlav padlo do prachu země. Jedněm se říkalo Búrové, druhým pak Afrikánci. A stále se jim do toho pletli Xhosa a Zulú. Na čí straně ani snad nemusím psát.
Ale to byly jen takové drobné hospodské šarvátky proti mele, která nastala po objevení naleziště diamantů (1867) a zlata (1886). A ne jednoho! Desítek! Černoušci se tentokráte jen z povzdálí dívali jak si to ta bílá cháska rozdává mezi sebou. Búrové na jedné, Britové na druhé straně. Búrové vyhráli první válku (1880-1881), protože byli chytřejší. Oblékli si uniformy khaki, stejné maskování jako má půda, a nikdo je v přírodě neviděl. Angláni, známí to parádníci, se navlékli do červeného a stali se tak snadnou kořistí pro ostřelovače. Při druhé válce (1899-1902) se nepoučili a znovu mašírovali v červeném. Ale bylo jich o pár tisicovek více. A tak se Búrové spojili s Němci z Jihovýchodní Afriky a svoji půdu uhájili. Postupem času se projevila početní převaha a bylo po všem. 31. května 1910 byla založena Jihoafrická Unie.
V roce 1934 se spojila dvě nejsilnější politická hnutí, Strana jihoafrická a blok Národních stran. Pokus o sjednocení a demokratičtější stát ale skončil se zahájením 2. světové války. Země jako taková se oficiálně přidala na stranu spojenců, ale nacionalisté otevřeně sympatizovali s Hitlerovým Německem. A když Národní strana vyhrála v roce 1948 volby, bylo jasno, jakým směrem se Jižní Afrika bude ubírat. Začal pověstný apartheid. Hlasovat směli pouze běloši, za stejnou práci dostávali vyšší plat, černoši museli bydlet v místech vzdálených od bělošských osídlení, jejich vzdělání bylo omezeno na základní, atd.
Po masakru v Sharpeville, v roce 1960, došlo k referendu, kde se bílá menšina měla vyjádřit k setrvání spojení s Velkou Británii. 52% bylo proti, a tak se Jižní Afrika osamostatnila. Zůstala ovšem členem Commonwealthu až do 31. května 1961, dne kdy byla definitivně vyhlášena nezávislá Jihoafrická republika.
Ale apartheid pokračoval. Trvalo to celých 28 roků než došlo k převratu uvnitř Národní strany, padl prezident Pieter Botha, k moci se dostal Frederik De Klerk a Nelson Mandela, jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu a pozdější nositel Nobelovy ceny míru, opustil po 27 letech vězení. V roce 1993 dostali černoši právo volit a o rok později se uskutečnily první demokratické volby. Prezidentem se stal právě Nelson Mandela a jeho strana se drží u moci do současné doby. Skončila mezinárodní izolace, která mimo jiné znamenala vyloučení z účasti na Olympijských hrách, MS ve fotbale a rugby, přerušení diplomatických styků s většinou zemí světa.
SOUČASNOST
Milióny obyvatel této země žijí i nadále v chudobě. Třídní rozdíly se prohlubují. Export diamantů a zlata stále znamená nejvyšší příjem do státní pokladny. Začíná se zemědělská reforma, 80% půdy se nachází stále v rukou bělošské menšiny. Vláda nutí majitele k prodeji za rozumnou a dostupnou cenu, hrozí vyvlastněním, znárodněním. Mnozí ale mají obavy z následků, zkušenosti existují, sousední Zimbabwe takto zničilo své zemědělství a skončilo na pokraji hladomoru.
Budoucnost je nejasná, nejistá. Obrovská kriminalita, 50 tisíc vražd ročně, nové zákony, které nutí zaměstnavatele rezervovat místa pro obyvatele černé pleti na úkor bělochů, nutí tyto obyvatele opuštět zemi. Za posledních 15 let tak učinilo víc než 1 milión osob. Mnohým se zdá, že vládní strana neumí vládnout, neví si rady...
KRÁTCE
- na území Jihoafrické republiky se nachází na 20 tisíc různých druhů rostlin, což je 10% celosvětového bohatství.
- Bushweld a jeho obyvatelé, lvi, leopardi, kudu, impala, hyeny, nosorožci, žirafy. Bushweld je součástí přírodního bohatství této země, kam patří také Národní park Kruger, Rezervace Mala Mala, Biosfera Waterberg.
- celkem 25% africké ekonomiky má značku Jihoafrická republika
- doly, doly a ještě jednou doly. Zlato, diamanty, platinum, uhlí... Obrovské bohatství.
- 79,6% obyvatelstva je černé pleti. Celkem 10 skupin, nejpočetnější jsou xhosa a zulú. Bělochů, potomci Nizozemců a obyvatel Velké Britanie, je 9,2%, míšenců, kterým se zde říka coloured a jsou potomky búrů a malajských a afrických otroků, se nachází 8,8%.
- katolíci, evangelíci, jsou v převaze, ale jsou zde take islamisté, mormoni, hinduisté, židé. Nesmíme zapomínat na přetrvávající zvyky různých náboženských kultů původních obyvatel.
- AIDS: 20% dospělých, 31% těhotných žen, 1 200 000 sirotků... Co dodat?
OSOBNOSTI
J.R.R. Tolkien - spisovatel, autor díla Pán prstenů
Christian Barnard - lékař, který provedl první transplantaci srdce
Manfred Mann - hudebník a rokový skladatel, zakladatel skupiny Manfred Mann Earh Band
Jody Scheckter - mistr světa v závodech F 1 v roce 1979
Charlize Theron - herečka, nositelka ceny Oscar
Nositelé Nobelovy ceny: Albert John Lutuli, Nelson Mandela, Frederik De Clerk, Desmond Tutu, J.M. Coetzee, Nadine Gordimer, Max Theiler
SPORT
Rasové rozdíly se promítly a promítají také do sportu. Zatímco Afrikaner jsou fanatiky rugby, běloši anglosaští preferují kriket, černoši fandí fotbalu. Národní den sportu se slaví 19. prosince.
Rugby je sportem číslo 1. Národní tým, kterému se přezdívá Springboks (gazely), vyhrál MS v letech 1995 a 2007.
Fotbal byl díky apartheidu v této zemi po dlouhá léta "mimo hru" a vrátil se až 7. června 1992. Sen Nelsona Mandely, pořádat MS v Jihoafrické republice se naplnil při hlasování v roce 2004. Německo v roce 2000 porazilo letošního pořadatele pouze o 1 hlas...
Také kriket je významnou součástí sportovního dění. Světový pohár se zde pořádal v roce 2003, do semifinále se národní tým dostal v letech 1992, 1999, 2007.
A tady se pro dnešek rozloučíme. Snad se ti, kteří mají zájem, dozvěděli něco zajímavého, a ti ostatní to přežili ve zdraví.
Pokračování bude z Kapského města a podíváme se mimo jiné na stadión Green Point, svezeme se lanovkou, vykoupeme v moři, ochutnáme "umngqusho nenyama” a dobrého vína popijeme.
A od druhého dilu začíná velká znalostní a tipovací soutěž!
PÁR SLOV NA ÚVOD
Kapské město, Zátoka Nelsona Mandely - Port Elizabeth aneb Alžbětin přístav, Mangaung - Bloemfontein, Johannesburg, Durban, Tshwane - Pretoria, Nelspruit, Rustenburg a Polokwane, tam všude se bude hrát fotbal na světové úrovni. My se postupně pokusíme představit vám každé město, jeho zajímavosti, atrakce, historii, stadion. A jelikož se jedná hlavně o fotbal, také zmíníme zápasy, které se zde budou konat. Startujeme? Jižní Afrika se vám představuje!
Republic of South Africa * Republiek van Suid-Afrika * IRiphabliki yeSewula Afrika * IRiphabliki yaseMzantsi Afrika * IRiphabliki yaseNingizimu Afrika * Rephaboliki ya Afrika-Borwa * Rephaboliki ya Afrika Borwa * Rephaboliki ya Aforika Borwa * IRiphabhulikhi yeNingizimu Afrika * Riphabuḽiki ya Afurika Tshipembe * Riphabliki ra Afrika Dzonga
Ne nadarmo se říká "kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem, tolik životů žiješ". A tak jest li dobře počítám, Jihoafričané žijí 11x! Mluví totiž, oficiálně a ne všichni, afrikáans, anglicky, Ndebele, Sesotho, Sesotho sa leboa, Setsuana, Suazi, Tsonga, Venda, Xhosa a Zulú.
Vlajku mají šestibarevnou a při hodně moc přimhouřených kukadlech se podobá té naší. Státní znak má ve své dolní části nápis !ke e: lxarra llke, což v překladu znamená Spojeni v rozdílnosti! Národní hymnou je Nkosi Sikelel' iAfrika. Jedná se o republiku, pan prezident se jmenuje Jacob Zuma a Británie, jako kolonizátora, se zbavili 31. května roku 1910. Ale jen částečně... Co se velikosti týče, tak na mapě světa se nacházejí na 25. místě, rozloha je 1 219 912 km². V počtu obyvatel se propadají o 4 příčky, "tísní" se jich na tom kousku země 49 320 000 , což znamená 40,4 hlav na km². A jestli se nepletu, tak nás je na každém kilometru 3x více...
HISTORIE
První zprávy o nějakém tom lidském pohybu na jihu Afriky pocházejí z doby před 100 tisíci roky. Jiní živočichové se tu ovšem objevili již pred 3 milióny let. Australopithecus byl asi první, následoval ho Homo habilis, pak Homo ergaster, no a dnes je tam Homo sapiens. Pralesní lidé jsou ti o něco novější a postupem času se proměnili v Hotentoty.
Když se sem o pár let později dostali Evropané, přesněji v roce 1487, a byl to Portugalec Bartolomé Díaz, našli zde směs domorodců pocházejích ze všech koutů Afriky. Převažovaly ovšem kmeny Xhosa a Zulú. První jméno tohoto místa znělo Mys bouřek. Když se tento mořeplavec vrátil do Lisabonu, král Jan II portugalský odmítl tento název a změnil ho na Mys dobré naděje.
V roce 1652 pak Nizozemská východoindická společnost postavila pár domků a dnes se tomu místu říká Kapské město. V roce 1797, při čtvrté anglo-nizozemské válce, to holandská armáda zabalila, vyhlásila bankrot a tak, již jako město, v roce 1806, se dostalo do britského područí a stalo se koloniálním. Ve stejném roce pak britská koruna zastavila obchod s otroky. Významným mezníkem se stal rok 1833, kdy bylo otroctví definitivně zrušeno.
V roce 1830 se evropským přistěhovalcům zachtělo trochu více půdy a tak si ji prostě a jednoduše zabrali. Na sever, na východ, ti z Nizozemska, Flander, Francie a Německa, společně s Brity, začali oplocovat a stavět. To se samozřejmě nelibilo domorodcům a tak tekla krev a pár horkých hlav padlo do prachu země. Jedněm se říkalo Búrové, druhým pak Afrikánci. A stále se jim do toho pletli Xhosa a Zulú. Na čí straně ani snad nemusím psát.
Ale to byly jen takové drobné hospodské šarvátky proti mele, která nastala po objevení naleziště diamantů (1867) a zlata (1886). A ne jednoho! Desítek! Černoušci se tentokráte jen z povzdálí dívali jak si to ta bílá cháska rozdává mezi sebou. Búrové na jedné, Britové na druhé straně. Búrové vyhráli první válku (1880-1881), protože byli chytřejší. Oblékli si uniformy khaki, stejné maskování jako má půda, a nikdo je v přírodě neviděl. Angláni, známí to parádníci, se navlékli do červeného a stali se tak snadnou kořistí pro ostřelovače. Při druhé válce (1899-1902) se nepoučili a znovu mašírovali v červeném. Ale bylo jich o pár tisicovek více. A tak se Búrové spojili s Němci z Jihovýchodní Afriky a svoji půdu uhájili. Postupem času se projevila početní převaha a bylo po všem. 31. května 1910 byla založena Jihoafrická Unie.
V roce 1934 se spojila dvě nejsilnější politická hnutí, Strana jihoafrická a blok Národních stran. Pokus o sjednocení a demokratičtější stát ale skončil se zahájením 2. světové války. Země jako taková se oficiálně přidala na stranu spojenců, ale nacionalisté otevřeně sympatizovali s Hitlerovým Německem. A když Národní strana vyhrála v roce 1948 volby, bylo jasno, jakým směrem se Jižní Afrika bude ubírat. Začal pověstný apartheid. Hlasovat směli pouze běloši, za stejnou práci dostávali vyšší plat, černoši museli bydlet v místech vzdálených od bělošských osídlení, jejich vzdělání bylo omezeno na základní, atd.
Po masakru v Sharpeville, v roce 1960, došlo k referendu, kde se bílá menšina měla vyjádřit k setrvání spojení s Velkou Británii. 52% bylo proti, a tak se Jižní Afrika osamostatnila. Zůstala ovšem členem Commonwealthu až do 31. května 1961, dne kdy byla definitivně vyhlášena nezávislá Jihoafrická republika.
Ale apartheid pokračoval. Trvalo to celých 28 roků než došlo k převratu uvnitř Národní strany, padl prezident Pieter Botha, k moci se dostal Frederik De Klerk a Nelson Mandela, jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu a pozdější nositel Nobelovy ceny míru, opustil po 27 letech vězení. V roce 1993 dostali černoši právo volit a o rok později se uskutečnily první demokratické volby. Prezidentem se stal právě Nelson Mandela a jeho strana se drží u moci do současné doby. Skončila mezinárodní izolace, která mimo jiné znamenala vyloučení z účasti na Olympijských hrách, MS ve fotbale a rugby, přerušení diplomatických styků s většinou zemí světa.
SOUČASNOST
Milióny obyvatel této země žijí i nadále v chudobě. Třídní rozdíly se prohlubují. Export diamantů a zlata stále znamená nejvyšší příjem do státní pokladny. Začíná se zemědělská reforma, 80% půdy se nachází stále v rukou bělošské menšiny. Vláda nutí majitele k prodeji za rozumnou a dostupnou cenu, hrozí vyvlastněním, znárodněním. Mnozí ale mají obavy z následků, zkušenosti existují, sousední Zimbabwe takto zničilo své zemědělství a skončilo na pokraji hladomoru.
Budoucnost je nejasná, nejistá. Obrovská kriminalita, 50 tisíc vražd ročně, nové zákony, které nutí zaměstnavatele rezervovat místa pro obyvatele černé pleti na úkor bělochů, nutí tyto obyvatele opuštět zemi. Za posledních 15 let tak učinilo víc než 1 milión osob. Mnohým se zdá, že vládní strana neumí vládnout, neví si rady...
KRÁTCE
- na území Jihoafrické republiky se nachází na 20 tisíc různých druhů rostlin, což je 10% celosvětového bohatství.
- Bushweld a jeho obyvatelé, lvi, leopardi, kudu, impala, hyeny, nosorožci, žirafy. Bushweld je součástí přírodního bohatství této země, kam patří také Národní park Kruger, Rezervace Mala Mala, Biosfera Waterberg.
- celkem 25% africké ekonomiky má značku Jihoafrická republika
- doly, doly a ještě jednou doly. Zlato, diamanty, platinum, uhlí... Obrovské bohatství.
- 79,6% obyvatelstva je černé pleti. Celkem 10 skupin, nejpočetnější jsou xhosa a zulú. Bělochů, potomci Nizozemců a obyvatel Velké Britanie, je 9,2%, míšenců, kterým se zde říka coloured a jsou potomky búrů a malajských a afrických otroků, se nachází 8,8%.
- katolíci, evangelíci, jsou v převaze, ale jsou zde take islamisté, mormoni, hinduisté, židé. Nesmíme zapomínat na přetrvávající zvyky různých náboženských kultů původních obyvatel.
- AIDS: 20% dospělých, 31% těhotných žen, 1 200 000 sirotků... Co dodat?
OSOBNOSTI
J.R.R. Tolkien - spisovatel, autor díla Pán prstenů
Christian Barnard - lékař, který provedl první transplantaci srdce
Manfred Mann - hudebník a rokový skladatel, zakladatel skupiny Manfred Mann Earh Band
Jody Scheckter - mistr světa v závodech F 1 v roce 1979
Charlize Theron - herečka, nositelka ceny Oscar
Nositelé Nobelovy ceny: Albert John Lutuli, Nelson Mandela, Frederik De Clerk, Desmond Tutu, J.M. Coetzee, Nadine Gordimer, Max Theiler
SPORT
Rasové rozdíly se promítly a promítají také do sportu. Zatímco Afrikaner jsou fanatiky rugby, běloši anglosaští preferují kriket, černoši fandí fotbalu. Národní den sportu se slaví 19. prosince.
Rugby je sportem číslo 1. Národní tým, kterému se přezdívá Springboks (gazely), vyhrál MS v letech 1995 a 2007.
Fotbal byl díky apartheidu v této zemi po dlouhá léta "mimo hru" a vrátil se až 7. června 1992. Sen Nelsona Mandely, pořádat MS v Jihoafrické republice se naplnil při hlasování v roce 2004. Německo v roce 2000 porazilo letošního pořadatele pouze o 1 hlas...
Také kriket je významnou součástí sportovního dění. Světový pohár se zde pořádal v roce 2003, do semifinále se národní tým dostal v letech 1992, 1999, 2007.
A tady se pro dnešek rozloučíme. Snad se ti, kteří mají zájem, dozvěděli něco zajímavého, a ti ostatní to přežili ve zdraví.
Pokračování bude z Kapského města a podíváme se mimo jiné na stadión Green Point, svezeme se lanovkou, vykoupeme v moři, ochutnáme "umngqusho nenyama” a dobrého vína popijeme.
A od druhého dilu začíná velká znalostní a tipovací soutěž!
Související články
Zobrazit jen nejnovější
Zobrazit všechny
MS 2010 - Port Elizabeth (Zátoka Nelsona Mandely)
04.06.2010, 12:42
MS 2010 - Tshwane/Pretoria
02.06.2010, 10:58
MS 2010 - Polokwane
31.05.2010, 10:13
MS 2010 - Rustenburg
29.05.2010, 10:39
MS 2010 - Nelspruit
27.05.2010, 11:24
MS 2010 - Bloemfontein-Mangaung
25.05.2010, 12:23
MS 2010 - Johannesburg
23.05.2010, 11:38
MS 2010 - Durban
21.05.2010, 10:52
MS 2010 - Kapské město
19.05.2010, 11:11
MS 2010 - představujeme stadióny
17.05.2010, 10:42
Komentáře (150)
Přidat komentářno,zítra si to přečtu
Nevíte někdo která TV stanice bude MS vysílat? Nějak se o tom vůbec nemluví.
ČT2/ČT4
Budou všechny zápasy?Doufám že jo
budou všechny
Ty čísla jsou hrozná Jinak alegremu...
Ten mužskej má ale přehled! Pff..
Wikipedie ale jinak dobré informace pro ty, co nic nevěděli
Opsáno z wikipedie ? Máš přehled, ale našel jsem to tam přeci jen méně zajímavé ane všechno.
no protože musíš hledat na anglické, česká je úplně na houby...
ale jinak nenapsal jsem, že je to opsáno z wikipedie... samozřejmě podání autora je mnohem zajímavější
Díky!
ba fantastické
To je fantastický článek,
Národní den sportu se slaví 19. prosince.
- To mám narozeniny, nechcete mi někdo sehnat letenku na oslavy?
Mně spíš zarazilo, že my nic takovýho neslavíme. Mám další vizi pro mé prezidentské období...
*Mě
Jo, hoď to pak kdyžtak někam do dubna, to myslim nic není, a udělej to tak, aby to vždy připadlo na pracovní den (třeba první pátek po druhém dubnovém čtvrtku)
Hle, taky mam 19. prosince .
Jen tak mimo http://www.boer.co.za/boerwar/hellkamp.htm pro představu lidí, kteří se tím tolik nezabývají. I Angličani se chovali v historii jak hrozný prasata
Chovali, který národ dobil svět a nebyl při tom malér?
Pořád vidím jisté rozdíly v dobývání území a v pořádání genocidy, ale ani o tom nějak nechci rozvíjet debatu. Jen chci upozornit na okolnosti dle kterých se ta země poté vyvíjela.
Všichní kolonizátoři se chovali jako okupanti!
Run to the Hills
I like it funny hill
Španělé v JA, Němci za 2. sv.v., stejně tak Rusové za Napoleona a 2. sv.v., kdy vyhráli válku taktikou spálené země, kdy lidé v oblastech vystěhovávali a kdo tam zůstal, umřel hladem, Italové v Etiopii, kdy decimovali tamní obyvatelstvo vyzbrojené starými puškami chemickými zbraněmi, nálety a bombardováním... Na každou zemi, která vedla výbojnou válku se najde nějaká špína...
Nezapomenout na USA ve Vietnamu, Iraku, Afghanistanu, vyhlazeni Indiánů, zabrání území Mexiku a násilí na místním obyvatelstvu...
Jak říkám, je to u všech jsou maléry, vyber si mezi zlem a menším zlem....
Neexistuje, alo je jen jedno!
zlo, samozřejmě...
To jsou hloupé kecy - největšího neválečného násilí ve 20. století se dopustilo právě tohle místní obyvatelstvo. Ať už to bylo v Africe, v Asii nebo v Jižní a střední Americe, vždycky se po dekolonizaci začalo vyvražďovat původní obyvatelstvo navzájem.
to sa ti tlaci do hlavy...Usa je agresor
Blbost...
Je smutné, co jsou lidé zač.
stát Lesotho vypadá jak nějaký rybník v JAR
Já tu zas všem vypálím rybník v té soutěži
Počtu si až ráno us snídaně, jednim okem tohle, druhym noviny...ale vypadá to pěkně
Jinak alegre pěknej článek Vyznáš se takhle v těch zemích zběžně nebo jsi vyhledával většinu v různých zdrojích?
Samozřejmě že jsem většinou čerpal ze zdroju na internetu. O Německu, Švýcarsku a Rakousku jsem psaltaké z vlastní zkušenosti, Portugalsko jsem nenavštívil a do Jižní Afriky nejedu. Ale chce to číst, číst a číst, přidat trochu té "omáčky" a článek je na světě!
Ale v tvym podání to fakt vypadá, jak kdybys předtim prožil sedmidenní soustředení mezi domorodci z kmene Zulú...vážně.
To je právě ta omáčka. Jo a zapomněl jsem na koření!
Jaka je horecka v Hondurasu? Mam v planu jim fandit, klidne muzou pomyslet na postup, ta skupina neni uplne nehratelna
To si nikdo z áa nedovede představit. Dnes půlka Hondurasu chodila v dresech, mají tady "pátky" pro Honduras.
No oni si docela věří, ale nevím nevím. Porazili Chile v jednom přáteláku 2:0 a již mají první tutovku. Švýcarsko je pro ně nejslabší z Evropy a tak 6 bodů a postup.
Takze jasna zalezitost, Spanelsko zaskoci z brejku a je to plny pocet
No říkají tady, že Španělsko se dá porazit jednou z deseti utkání. Hlavně aby prý to vítězné přišlo na MS!
No uz se na ne tesim
nj, tak na (historicky spjaté) Španěly se budou chtít určitě vytáhnout a myslím, že úspěch by byl přednější než postup .. jinak na Chilany určitě nemají, ti mají ze všech latinců asi největší národní hrdost a na své předchůdce(a legendy) Zamorana a Salase určitě opět navážou.. jinak velká škoda neúčasti Hondurasana Costlyho
Jinak drobnost k historii - Afrikánci a Bůrové jsou jedni a ti samí.
A perlička k 2. sv.v. - Bůrové se přidali na stranu Hitlera a sympatizovali, dokonce byl plánován pokus o převrat, díky ponorkám dostávali slušné množství zbraní, každopádně se jim to nepovedlo a byla obnovena nedůvěra k nim ze strany britské části obyvatelstva.
Jsou to Búrové, ne Bůrové.
19. a 20. století v JAR jsem měl v oblibě asi před 8mi lety, omlouvám se za chybu, takové podrobnosti si už nepamatuju...
Tak jako ono jde obecně o přepis, přeci jen by bylo lepší jim říkat Boerové a k tomu si už potom každý Čech udělá asociaci.
Bohužel jsem to nečetl v originále a v češtině to bylo Bú(ů?)rové, nejsem si momentálně jistý, jak to tam bylo psáno, v nějakých 13ti letech jsem ještě anglicky nezvládal takový druh knih v cizím jazyku
A ve 13ti jsi zvládal nějaký jiný jakýkoliv druh knih v anglickém jazyku?
Harryho Pottera Ale to mi bylo už 14...
Alegre, pekny clanek
Musí to být krásná země, nespoutaný divoký kout Afriky. 1/10 celosvětového bohatství rostlin, to musí být nádherná příroda, pro Evropana nevídaná.
Každopádně stálo by to za to vidět. Určitě zážitek na celý život.
Jo a mluvím o přírodě, ne o slumech. To by určitě nestálo za to vidět, a nebo jo stálo, třeba bychom si uvědomili jak se nám v ČR žije zatraceně dobře.
Já když vidím podmínky v jakých žije 40% lidí tady v Hondurasu, ty šílené státní nemocnice, školy, autobusy, tak bych docelarád ukázal některým Čechům jaký je rozdíl mezi tím "tady a tam". Ale srovnávat nelze, je to opravdu propastný rozdíl.
No a to je pak pěkné na tom, že lidé si přesto umí najít radost, ne? Já si prostě nedokážu představit ty vaše "fotbalové pátky" tady v ČR. No už naše mentalita by nám to prostě nedovolila.
Je to opravdu až neuvěřitelné. V posledních dnech se zhoršila bezpečnostní situace. Za48 hodin 42 vražd! A lidi se i tak baví... Dnes opravdu v obchodech, bankach, taxikaři, úředníci, studenti, prostě půlka Hondurasu, chodila a chodí v dresech národního týmu!
Před nějakým časem byla v Ostravě výstava fotografií a myslím, že dokonce z JAR, na téma slumy a děti. Nebo tak nějak. A to byl fakt výjev z temného života.
kéž by někdy bylo MS na Madagaskaru.. to by byla teprve krása
Jinak mezi osobnostmi mohla být nějaká ta hvězda rugby union, přeci jen sport číslo 1 a nevím nakolik doteď uznávají sami Jihoafričané třeba Jodyho.
I Radebe tam klidně mohl být.
Úžasný článek
Jo-Wilfried by měl z oficiálního jazyku jistě radost Jinak článek velmi pěkný, zase jsem se dozvěděl spoustu nových věcí
Článok
Hodně se mi líbí že jste přidali novou položku na " Mistrovství Světa 2010" s originálním odpočtem Tleskám a těším se na čeho všeho se ještě dočkáme
taky
výbornej nápad, výbornej článek...dobrá práce
V roce 1897, při čtvrté anglo-nizozemské válce, to holandská armáda zabalila, vyhlásila bankrot a tak, již jako město, v roce 1806, se dostalo do britského područí a stalo se koloniálním. // Trochu mi ta data nesedí, nemělo tam být 1797? Jinak moc pěkný článek
No to jsem tomu dal! Jako číšník v hospodě: stovka sem,stovka tam. Omlouvám se...
Dobré! Už chybí jen soupis mír a proporcí jihoafrických miss
Alegre je zpátkyy!
Tolkien je odsud? :) paráda:)
Já jen pokud můžu dodám, že JAR má 6. největší světové zásoby černého uhlí, konkrétně 91 miliard tun a při ročné těžbě 207,3 milionu tun a exportu 63,4 milionu tun patří k hlavním vývozcům kvalitního černého uhlí na světřový trh, což je další významný příjem pro tuto zemi. A na závěr poznámka pro petrografy: "90% místního uhlí se skládá z vitrninitu a semifuzitu, tedy jedná se o méně kvalitní černé uhlí, vhodné spíše pro spalování Zdroj: "Uhlí - zdroje, procesy, užití"
nezklamal
Musím využít jedinečné příležitosti, kdy je to k tématu Škoda že nejede ruská sborná, tam mají největší světové zásoby, ale USA a Austrálie na MS budou
to je pravda...redaktoři ti nedávájí moc příležitostí no jsem zvědavej, budu se těšit s čím nás ještě během MS překvapíš
Jenom malá otázečka. Myslíš, že alespoň dva lidé na tomto webu(kromě tebe) ví, co je to vitrninit nebo semifuzit?
Petrografů je tady fůra
asi složení uhlí (co bylo před vznikem uhlí?), díky kterému poznáme kvalitu a vlastnosti daného uhlí?
Charlize Theron a její výkon v The Devil's Advocate
Ve Zrůdě byla skvělá
Italian Job
tam neukázala kozy...
Al všecko a všecky kolem zastínil i bez koz, ale stejně...
Tak tak...jeho závěrečnej monolog sem si pak přehrával furt do kola asi dvacet minut. Byl sem z toho jak u vytržení.
To já bych si nejradši přehrával furt dokola celej film už asi rok...
konečně už jsem narazil na to, jak se ten film jmenuje (už dříve jsem ho viděl ,ale zapomněl jsem název)
Jen tak mimochodem na MS se teměř vůbec netěším, důvodů k tomu mám hned několik, třeba za 1. kvalita posledních dvou MS byla hrozná, to se absolutně nedá srovnávat s ME (což je podle mě nejkvalitnější fotbalový turnaj a ještě k tomu nám to chce UEFA zničit), za 2. Žádný tým, kterému bych opravdu fandil, tedy Česko, Rusko, Turecko, Chorvatsko, Bosna, Ukrajina nebo Egypt, tedy jediný africký tým, který by měl šanci na úspěch. Přát asi budu Slovákům a Slovincům, ale tam to vidím opravdu maximálně s velkou dávkou štěstí na osmifinále, ale pochybuju, Snad by ale Srbsko nemuselo zklamat. U velkých týmu to je ještě horší, Itálie mě narozdil od ligy nijak nebere, k ostatním taky nemám žádný vztah, asi se budu rozhodovat v průběhu turnaje podle předvedené hry, favoritem jsou pro mě Nizozemci. Ale jinak je to tragédie.
Souhlas, taky se na to nijak zvlášť netěším, i když z trochu jiných důvodů.. Hodně tam budou chybět všechny ty hvězdy.. A prostě nevidím nic zajímavýho, souboj Francie a Itálie nehrozí, Argentiny a Brazílie taky ne (myšleno tak, že ty souboje sice můžou přjít, ale nebude to tak, jak jsem si přál), Češi tam nejsou, Bosna, Chorvatsko tam není..
Rozhodně bych s tím nesouhlasil. Třeba MS v Německu dle mého bylo daleko lepší, než ME v Rakousku a Schweizu. Tam jsem viděl zajímavé akorát postupování Rusů, jinak tam nic zajímavého fakt nebylo. Na MS to bylo jiné. Skvělá Ghana, nedobytná Itálie, gólový Argentinci, Zidaneho rozlučka, pravé hvězdy(Ronaldo a spol.).
Na Euru v Portugalsku mě zaujali jen naše zápasy, nic jiného mě tam taky extra nebavilo.
No tak tady se asi neshodnem. V Německu většina zápasu ve skupinách byla tragická, hlavně ten rozdíl mezi evropských fotbalem a zbytkem světa. Play off hlavně od čtvrfinále byla jedna velká nuda. Ghana sice předváděla dobré výkony, ale stejně se pakovala už v osmifinále od výprasku od Brazilie. Na Mistrovství Evropy prostě není žádný výrazně slabší tým. Když tě zaujalo postupování Rusů, tak výkony Španělska, Nizozemska ve skupině a závěry Turků ne? V Portugalsku to by taky ofenzivní turnaj, který výrazně kazí jen ti Řekové. Ale asi máme jinačí vkus.
Tak v tom se neshodneme vůbec, no.
Ciao alegre, vítej zpět. Výbornej článek
Výborný článek, klobouk dolů. Jinak v JAR byl v lednu táta, konkrétně v Kapském městě, a byl nadšený, taky bych se tam chtěl někdy podívat.
článek výborný, na MS se docela těším, protože sázet na černochy se určitě finančně slušně vyplati....
100. pre vydarené MS 2010
...a postup mojich obľúbencov
No co k tomu dodat... Je to neuvěřitelné, jak si na jejich poměry žijeme dobře a při tom jsme nespokojení kvůli maličkostem a to na tom Jižní Afrika neni nejhůř...
ARGENTINA CHAMPIONS 2010
Jenom to ne.Budu rád,jak mi z Maradony nebude natahovat ve skupině a ještě si ho užívat až do úplného kone,no to dík.Ale není to jenom o něm,celá Argentina je mi trochu nesympatická,aby někdo neřekl
Škoda se JAR řítí svou politikou do záhuby. Co jsem tak z doslechu slyšel, je to prý jinak úžasná země. Bohužel sám bych se tam ovšem nikdy nevydal, ta kriminalita je neuvěřitelná... Co ale také čekat od vlády černochů?
1) Úžasná země to je.
2) Kriminalita tam je vysoká, ale zas je to jak kde, a netřeba z toho dělat nějaký horor. Jsou horší.
3) A kdo by jim tam jako měl vládnout? Rasisto
Vládnout mají bílí, vždy na to byli nejlepší.
A ne snad?
Já si to taky myslím, že nebílí neumí a Rusové neumí zacházet s demokracií. Potřebujou nad sebou bič.
Nebýt potomků evropských kolonizátorů, tak by v JAR v životě žádné mistrovství světa nebylo. Ta země by v žádném případě nebyla natolik rozvinutá a ekonomická silná, aby takovouto akci uspořádala. Sice nevím proč, ale prostě všude kde jsou černí obyvatelé, tak tam je kriminalita na obrovské úrovni. A současná vláda na JAR na místo snahy udržet co nejvíce bílých obyvatel, kteří jsou většinou vzdělaní a mohou té zemi něco dát, tak jde proti nim... Aby nakonec nedopadli jak v Zimbabwe, kde také za každou cenu chtěli zbavit bílé lidi majetku.
Hehe to už budu mít po matuře, takže mě nikdo a nic od televize nedostane těším se, ale už teď mám husí kůži z těch trubek...
kéž by je zakazaly,na atmosféře to nepřidává ani trochu
Bohužel to musíme brát tak, že je to jiný kontinent a jiná kultura.....jim to přijde normální.....nedá se nic dělat, jednou to snad přežijeme.....
Já si chci MS užít, ne to nějak přežít... A tu trubky mi to budou kazit.
Já si chci zápasy taky užít a užiju si je,i kdyby tam stříleli z děla.Nechápu,jak to někdo může vnímat.
Já atmosféru na zápase a reakce fanoušků beru jako součást fotbalu, takže to vnímám a spíš nechápu, jak to někdo může nevnímat... Btw. ty vuzely jsem nedávno slyšel poločas, když si je přitáhli trotlové z Hoffenheimu, a stačilo mi to.
já nemyslel je vůbec neslyšet,ale vnímat to tak,že mi to začne vadit a mám po fotbale mi připadá ujeté
Já neříkám, že budu mít po fotbale, ale ten zážitek mi to prostě zhorší a to hodně.
Holt se s tím budeš muset srovnat
Na druhou stranu, mám taky maturu a jestli jí udělám, tak mě nerozhodí asi nic...
Ještě zkoušky na vš....
Mě na jednu školu už pravděpodobně přijmou, pak zkusím ještě jednu, ale pojedu tam s čistou hlavou... Hlavně tu maturu, ta mě vyvádí z rovnováhy, přijímačky mě nějak nechávají v klidu.
Shosholoza!
SLOVENSKO vyhra MS
Pánové mám dělat referát do zeměpisu na téma "Egypt a Jihoafrická republika"... Myslím, že půlku mám už hotovou...
Napíšu ti číslo mého konta u KB!!!
Tak už se to začíná rozjíždět ten "Africkej fotbalovej kolotoč".. kvalitní počtení tenhle článek a už netrpělivě očekávám další ..
... je zajímavý, že všichni ti kolonizátoři postoupili na MS mezi prvími a to dost suveréním způsobem.. Angláni a hlavně Holanďani nedali nikomu žádnou šanci, a docela to vypadá na první historickej titul pro "Tulipány"..
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele