Souhrn kvalifikace o postup na ME 2024 - pondělí 19.6.
Finsko šesti góly rozstřílelo San Marino a posunulo se do čela skupiny H. Ukrajina si poradila s Maltou a druhou po sobě jdoucí výhrou se drží na postupovém místě. Arménie pozdní brankou udolala Lotyšsko, stejně jako překvapení z Kazachstánu svého soka ze Severního Irska. Těsně vyhrála Francie, Dánsko naopak váhalo ve Slovinsku. První body má Irsko, naopak úvodní zaváhání v kvalifikaci zapsalo Švýcarsko v duelu s Rumuny...
Skupina B
Francie - Řecko 1:0
Góly: 55. Kylian Mbappé (pen.)
Asi už jen totální kolaps ve zbývajících čtyřech zápasech kvalifikace by mohl Francii stát účast na evropském šampionátu v Německu. Proti Řecku si zapsala svou čtvrté vítězství a pevně ukotvila svoje zasloužené postavení na čele tabulky. Hosté naopak utrpěli po dvou výhrách svou první porážku. Tenhle duel mimochodem rozsoudil z penalty Kylian Mbappé.
Bylo vidět, že Řecko se bude snažit především hájit bezgólový stav, co nejdéle to půjde. Přece plnilo v tomto mači roli outsidera. Logicky, nastoupili totiž proti němu úřadující vicemistři světa. Na druhou stranu vylo zřetelné, že prosadit se přes tuhou hostující defenzívu nebude pro Les Bleus úplně jednoduché. Snad poprvé zahrozil až ve 25. minutě Kolo Muani, jehož svým obloučkem pobídnul Mbappé, avšak hlavičkový pokus skončil pouze v zámezí.
Ve 34. minutě vyzkoušel svou mušku hlavou Upamecano, který se snažil zacílit po pasu z rohového čtvrtkruhu od Griezmanna, nicméně střela nebyla ani prudká, ani natolik přesná, aby výrazněji pocuchala sebevědomí brankáře Vlachodimose, jenž míč bez problémů zkrotil. Ve 44. minutě se ještě pokoušel strhnout vedení na stranu Francouzů pravý bek Koundé, avšak po centru od Comana z blízkosti Vlachodimose nepřelstil.
Klíčový moment utkání přišel na řadu ve 49. minutě. T. Hernández se snažil najít ve vápně Griezmanna, k němuž by balón nakonec asi i doputoval, nebýt tedy zákroku bránícího Mavropanose. Ten ve výskoku trefil svého protihráče nohou do hlavy, Griezmannovi mimo jiné začala téct krev. Sudí Lahoz tak nařídil pokutový kop, k němu se postavil Mbappé a na Vlachodimose nevyzrál. Protože však zřejmě Mavropanos vběhl do pokutového území dříve, než útočník PSG penaltu rozehrál, muselo se celé kolečko opakovat. A napodruhé už Mbappé proměnil.
Řecko se na odpověď nezmohlo, bylo přitom prakticky jasné, že se na ni těžko zmůže, když Mavropanos v 69. minutě podtrhl svůj hodně nepovedený výkon v celém tomto měření sil. Kolo Muani se řítil sám na Vlachodimose, jeho protivník zatáhl za záchrannou brzdu, takže od Lahoze uviděl červenou kartu za zmaření zjevné brankové možnosti. Proti oslabenému rivalovi pak Francie těsný náskok uhlídala až do závěrečných pasáží.
Irsko - Gibraltar 3:0
Góly: 53. Michael Johnston, 59. Evan Ferguson, 90+2. Adam Idah
Irsko si po minulé porážce s Řeckem spravilo chuť a doma dle očekávání přetlačilo Gibraltar. Až po obrátce však sokova obrana kapitulovala, v první půli tým z Pyrenejského poloostrova slušně odolával. Domácím nakonec vyšla střídání, o dva góly ze tří se postarali právě hráči z lavičky. Hosté po tomto klání zůstávají v kvalifikaci nejen bez bodu, ale též ještě neskórovali.
Když skončil první poločas, jako by se zdálo, že se frustrace a zklamání z prvního červnového utkání na řecké půdě prostě na irské straně naplno projevuje. Média sepsuly především kouče Stephena Kennyho, s jehož osobou se najednou začal spojovat také možný odchod ze střídačky. A poněkud nevábné atmosféry v kabině soupeře evidentně plně využili svěřenci kouče Julia Césara Ribase, kteří dokázali po první pětačtyřicetiminutovce uhrát s favoritem plichtu.
Po přestávce každopádně výběr The Boys in Green přece zabral a dokráčel k povinnému vítězství. Z letargie domácí vysvobodil střídající Johnston, k němuž se šťastně odrazil balón od ve zdi stojícího Hartmana a následně od Britta, kteří se snažili blokovat střelu Smallbona z přímého volného kopu. V 59. minutě Irsko svůj náskok navýšilo, to když centr z levé strany od McCleana zužitkoval pohotově hlavou Ferguson. A v nastavení se ještě trefil střídající Idah z prakticky totožné pozice, co jeho spoluhráč Ferguson, McClean přitom zleva vyprodukoval další z moc povedených pasů.
Tabulka
Skupina C
Anglie - Severní Makedonie 7:0
Góly: 29. Harry Kane, 39. Bukayo Saka, 45. Marcus Rashford, 47. Bukayo Saka, 51. Bukayo Saka, 64. Kalvin Phillips, 73. Harry Kane (pen.)
Čtyři zápasy, dvanáct bodů. Anglie v kvalifikaci o EURO 2024 nechává jasně zapomenout na hodně nepovedené působení v Lize národů a směle kráčí za postupem na šampionát. Severní Makedonie představovala na Old Trafford hodně slabý kompars, červnové vystoupení obecně nebude hodnotit vůbec pozitivně. Opravdu není proč, ve dvou duelech obdržela deset branek.
Před několika dny Severní Makedonie utrpěla krutou porážku s Ukrajinou. Zdálo se, že má utkání pod kontrolou, jenže nakonec ztratila dvougólové vedení a musela odcházet z hrací plochy se sklopenou hlavou. Samozřejmě že hledat nějaký úspěch po nepříjemném nezdaru ze Skopje zrovna na anglické půdě představovalo už předem jistě velmi náročný úkol. Ten se přitom dařilo plnit zhruba jenom úvodní půlhodinku. Sice se balkánský celek do žádné velké šance nedostal, co bylo ovšem daleko důležitější, nepouštěl do nich svého soupeře.
Jenže jak na řadu přišlo první inkasování, lámali se hosté jako suchá větev. Ve 29. minutě severomakedonský gólman Dimitrievski lovil míč ze své sítě poprvé. Rashford na levé straně počkal, až se mu rozeběhne Shaw, jeho přihrávka přes bránícího Zajkova propadla na hranici brankového území na volného Kanea, a ten už si v koncovce věděl rady.
Ve 38. minutě The Three Lions svůj náskok pojišťovali, první ze svých tří přesných zásahů přitom zapisoval Saka. Walker mu z pravé strany prostrčil balón do pokutového území, tam si ho jeho spoluhráč narovnal na svou pravačku a nekompromisně zacílil pod břevno, byť se rozhodně nenacházel v optimálním střeleckém úhlu. S touhle dělovkou Dimitrievski nemohl nic moc dělat.
Do poločasu se skóre měnilo ještě jednou, pochopitelně k velké nevoli hostující družiny. S. Ristovski přihrál dozadu velmi špatně na Velkovského, Kane toho využil a merunu protivníkovi sebral. Následně ji předal na Hendersona, jenž posléze oslovil Rashforda, a ten měl podobně snadnou pozici ke skórování jako jeho parťáci Kane i Saka.
Ani po přestávce se obrázek hry nezměnil. Angličané zásobovali bránu Severní Makedonie dalšími góly, hosté vůbec nevěděli, jak na nápor odpovědět. A ve 47. a 51. minutě potupně sledovali, kterak Saka kompletuje hattrick. Nejprve na pravé straně zachytil centr Alexandera-Arnolda, následně neposedný míč uměl zkrotit a pak ho z halfvoleje usměrnil levačkou parádně pod břevno. A jen o pár chvil později Saku svou přihrávkou nastartoval Kane a anglický forvard se z vyloženého postavení během střelby nezmýlil.
V 64. minutě se na listinu střelců zapsal rovněž náhradník Phillips, a to pouze po pár okamžicích od svého střídání, to když Grealishův pas ve vápně odvrátil bránící Serafimov pouze ke svému sokovi, který poté doklepával do prázdné brány. V 73. minutě ještě proměnil Kane pokutový kop, sudí Kovacs ho nařídil kvůli tomu, že Bejtulai ve vlastní šestnáctce stáhl k zemi Stonese.
Ukrajina - Malta 1:0
Góly: 72. Viktor Cyhankov (pen.)
Ukrajina se na tři body nadřela, ale nakonec může hlásit, že Malta v trnavském azylu padla. Jediným gólem se o to postaral Viktor Cyhankov, který se dvacet minut před koncem prosadil z penalty.
Ukrajina potřebovala další výhru, aby v nelehké válečné době dodala svým občanům nějakou vzpruhu. Měla k tomu celkem snadného soupeře a navíc přátelskou atmosféru v Trnavě, kde od prvních chvil těžila z podpory diváků. Už po pěti minutách se mohl stát hrdinou Ukrajiny Vanat, ten však dvakrát narazil na brankáře Bonella. O chvíli později Ukrajina nepochopitelně chybovala a měla velké štěstí, že Jodi Jones mířil vedle a nepotrestal Matvijenkovo zaváhání.
První poločas už v jeho páté nastavené minutě zakončil Ruslan Malinovskyj, jenže i kdyby se trefil lépe, gól by kvůli ofsajdu neplatil. Z pohledu ukrajinského mužstva to dnes nebylo ono a na šance se dost nadřelo. V 52. minutě sice J. Borg trefil míč rukou, jenže kapitán Jarmolenko penaltu nedal! Jak se kopou penalty, to mu ukázal až mladší kolega Viktor Cyhankov. Jarmolenka totiž fauloval znovu J. Borg a Cyhankov už další penaltu bezpečně proměnil.
Tabulka
Skupina D
Turecko - Wales 2:0
Góly: 72. Umut Nayir, 80. Arda Güler
Turecko po úvodní porážce s Chorvatskem (0:2) nepředvedlo úplně optimální výkon v Lotyšsku a těsnou výhru 3:2 zařídilo až rozdílovým gólem v šesté minutě nastavení. Nyní mu v důležitém střetnutí s Walesem pomohlo vyloučení Joseffa Morrella těsně před přestávkou a po změně stran získalo cenné tři body díky trefám Umuta Nayira s Ardou Gülerem v závěrečné dvacetiminutovce.
Velšané se naopak dostávají do problémů, protože červnová část jim vůbec nevyšla - kromě tohoto neúspěchu senzačně prohráli také v pátek s Arménií na domácí půdě (2:4). Domácí hráli od samého začátku s velkou aktivitou a poprvé rozvlnili síť již po necelých deseti odehraných minutách, kdy si bránící Chris Mepham srazil do vlastní sítě střílenou přihrávku Zekiho Çelika, ovšem po zásahu videa jeho gól přeci jen neplatil kvůli těsnému ofsajdu.
Výběr vedený trenérem Robem Pagem si výrazně zkomplikoval situaci ve 41. minutě. Morrell šel totiž hodně nevybíravě do souboje s Kadıoğluem a zasáhl ho podrážkou do oblasti stehna, italský rozhodčí Maresca příliš neváhal a rovnou vytáhl červenou kartu. Domácí celek pak dlouho nemohl využít početní výhody, ale zápas se zlomil krátce po odehrané hodině, neboť Walesu začaly postupně docházet síly.
Nejprve Kadıoğlu pasem z pravé strany trefil ruku hostujícího kapitána Ramseyho a Maresca přisoudil Turecku pokutový kop. K němu se postavil Hakan Çalhanoğlu a selhal, protože jeho nepříliš umístěnou střelu vyrazil brankář Ward do strany. Za dalších pět minut skóroval Nayir, ale ten si po zákroku Warda zpracoval míč rukou a ani tato trefa tedy nebyla uznána.
Svěřenci německého kouče Stefana Kuntze se dočkali zaslouženého vedení v 72. minutě. Po hezké přízemní kombinaci odcentroval z pravého křídla Baris Yılmaz a před hranicí brankového území našel nabíhajícího Nayira, jehož prudká hlavička zapadla za bezmocného Warda. Turecko si pojistilo náskok za dalších osm minut, když z dvaceti metrů napřáhl Güler a jeho nádherný pokus zapadl přímo do protější šibenice kolem dívajícího se brankáře Walesu.
Arménie - Lotyšsko 2:1
Góly: 35. Najr Tiknižjan, 90+1. Tigran Barseghjan (pen.) - 67. Stjopa Mkrtčjan (vl.)
Arménie bude červnový reprezentační sraz bezpochyby hodnotit pozitivně. Poté, co před pár dny venku nečekaně skolila Wales, si doma poradila i s Lotyšskem, a v kvalifikační skupině D se dočasně posunula na druhé postupové místo. Nutno ale podotknout, že soupeř domácích kladl slušný odpor, výhru přisoudil ve prospěch svého týmu až z penalty Tigran Barseghjan.
Oba celky si v prvním poločase utvořily několik šancí, žádná z nich ovšem dlouho nepřinášela tomu či onomu potřebné štěstí. Až ve 35. minutě se přece radovala z kýženého úspěchu Arménie. Ranos, autor dvou přesných zásahů z minulého utkání proti Walesu, ještě z blízkosti na brankáře Purinše nevyzrál, akce každopádně pokračovala dál, Dašjan z pravé strany našel u bližší tyčky Tiknizjana, a ten levačkou pohotově zacílil.
Po přestávce se Lotyšsko z tohoto inkasování vzpamatovat dlouho neumělo, vypadalo to, že domácí mají tohle utkání pod kontrolou. Jenže vachrlaté vedení jim nakonec nevydrželo. V 67. minutě si vlastní branku vsítil Mkrtčjan, to když Savalnieks napřáhl z dálky a jeho pokus protečoval smolně do vlastní brány arménský obránce. Dodejme, že už předtím se Lotyšům povedlo rozvlnit síť, avšak Uldrikis byl načapán v ofsajdu.
Když už se zdálo, že duel dospěje do remízového stavu, zapsala si vítězný přesný zásah na svou stranu reprezentace ležící v Zakavkazsku. Byl to pro pobaltský nároďák docela krutý moment, ale nedalo se nic dělat, po střele Iwua zkrátka bránící Tobers zahrál ve vlastním pokutovém území nedovoleně rukou, takže byla nařízena penalta. Tu následně proměnil bezpečně do protipohybu Purinše střídající Barseghjan.
Tabulka
Skupina H
Severní Irsko - Kazachstán 0:1
Góly: 88. Abat Ajmbetov
Tohle už vypadá na vážnou známost, pokud mluvíme v souvislosti Kazachstánu a jeho účasti na premiérovém velkém turnaji. Po čtyřech odehraných kvalifikačních kolech se totiž nachází na postupových místech, přičemž na kontě má už tři výhry. Tu nejnovější na půdě Severního Irska urval až v závěrečných pasážích, kdy parádní sólo zařizoval náhradník Abat Ajmbetov.
Že hosté v Belfastu nehodlají rezignovat na útočení a že se nebudou soustředit jen na bránění nerozhodného výsledku, ukázala například už 15. minuta, během níž mohl zaúřadovat Samorodov. Ten ve vápně soupeře umně zakličkoval, pak se z vyloženého postavení pokoušel zacílit, avšak jeho pokus, možná ještě tečovaný bránícím Humem, skončil pouze v zámezí. Severní Irsko následně hrozilo ve 21. a 44. minutě, nicméně hlavička Cathcarta nejprve skončila trestuhodně nad břevnem, a Saville, v určitě horší pozici než jeho spoluhráč, hlavou také nezamířil přesně.
Druhý poločas rovněž, co se výkonnostních poměrů na hřišti týče, směřoval spíše k remíze. V 78. minutě se pokoušel strhnout vítězství na stranu domácích střídající McMenamin, avšak jeho dělovku s bravurou zlikvidoval brankář Šackyj. V 88. minutě pak přišel na řadu rozhodující okamžik tohoto střetu. Kazaši tři body urvali ve svůj prospěch poté, co Ajmbetov podnikl odvážný výpad přes půl hřiště, obhodil si chytře Cathcarta, skluzem ho nezastavil ani McNair a Brown mu taktéž nezabránil v podnikání, takže rezultující střela posléze mohla skončit ve spodních patrech brány.
Slovinsko - Dánsko 1:1
Góly: 25. Andraž Šporar - 42. Rasmus Højlund
Slovinsko přivítalo na vlastním stadionu největšího favorita skupiny H z Dánska a po velmi dobrém výkonu se s ním rozešlo smírně po výsledku 1:1, čímž alespoň částečně odčinilo březnovou porážku s jiným skandinávským výběrem z Finska (0:2). V tuto chvíli se v tabulce nachází na čtvrtém místě se sedmi body o skóre právě za třetím Dánskem a o dva body za druhým Kazachstánem.
Naopak svěřenci trenéra Kaspera Hjulmanda po březnové porážce v Kazachstánu (2:3) zaznamenali druhou ztrátu a s dosavadními výsledky příliš spokojeni být nemohou. Domácí outsider začal o něco lépe a první solidní možnost si vypracoval přesně po deseti odehraných minutách, kdy po famózní přihrávce Čerina zakončoval Karničnik, avšak jeho střela z vyložené pozice minula pravou tyč o několik decimetrů.
Slovinci se dostali do překvapivého vedení ve 25. minutě. Čerin rozehrál rohový kop nakrátko a poté zpětnou nahrávkou našel nabíhajícího kanonýra Andraže Šporara, jenž přízemním projektilem ze středu pokutového území propálil bezmocného brankáře Schmeichela. "Seveřané "však od toho momentu přidali a o vyrovnání se postarali necelých pět minut před přestávkou zásluhou ostrostřelce Rasmuse Højlunda.
Teprve dvacetiletý útočník italské Atalanty Bergamo, který například nedávno skolil konkurenční Finsko hattrickem, využil skvělé práce Højbjerga na levé straně a jeho finální pobídku bez potíží usměrnil doprostřed prázdné branky. Dánové po změně stran tvořili hru a chtěli otočit vývoj, ale v 52. minutě se nejprve blýskl brankář Vidovšek proti ráně Eriksena ze střední distance a balón fantasticky vytáhl nad břevno.
Přesně v polovině druhého poločasu byl stejný hráč ještě blíže ke skórování, ovšem tentokráte z bezprostřední blízkosti jen trestuhodně orazítkoval levou konstrukci. Slovinci mohli z ničeho nic udeřit zhruba dvacet minut před závěrečným hvizdem, jenže bombu Mlakara zastavilo břevno a ve zbývajícím průběhu se již nic zásadního nestalo.
Finsko - San Marino 6:0
Góly: 16. Glen Kamara, 39. Benjamin Källman, 65. Daniel Håkans, 72. Daniel Håkans, 74. Daniel Håkans, 76. Teemu Pukki
Finsko potvrdilo roli favorita a se San Marinem nemělo slitování. Nasázelo mu postupně rovnou šest branek a někteří sanmarinští obránci už se ke konci nemohli dočkat odpískání. Hlavním hrdinou Finů se stal střídající Daniel Håkans, který i za omezený čas stihl skórovat třikrát!
Finsko předvedlo dokonalý kolotoč, a to zejména ve druhé půli. Svěřenci trenéra Kanervy si v úvodním dějství vypracovali několik šancí, ale proměnili z nich jen dvě. S tím nemohl být trenér Kanerva vůbec spokojený, poslal tedy na trávník Daniela Håkanse, a ten se pak postaral o hattrick! Především díky němu Finové poskočili v nekompletní tabulce na první místo.
Otázkou dnešního utkání nebylo to, jestli San Marino udrží nulu, ale spíš jak dlouho. Ostatně to je tak vždycky, fotbalový trpaslík velmi často dostává příděly podobného charakteru a nejedno mužstvo mění duel s ním v exhibici. Dnes to trvalo jen 15 minut. Po jejich uplynutí si záložník Glen Kamara narazil míč se Schüllerem, pronikl do vápna a se štěstím skóroval.
Domácí Finsko dál pokračovalo v pohodovém projevu, San Marino nemělo nic, čím by soupeře dokázalo vyvést z rovnováhy, natož aby si vytvořilo nějakou vlastní příležitost. Rasmus Schüller se několikrát za první dějství pokoušel prosadit střelami, jenže ty nakonec nemířily přesně. Stejný hráč po třiceti minutách zakončoval situaci po rohovém kopu, napálil však balon jen do tyče!
Před koncem poločasu se sice Suhonen neprosadil, ovšem o minutu později už byl u další trefy finského mužstva. Stoper Ivanov našel centrovaným míčem hlavičkujícího Benjamina Källmana a ten z bezprostřední blízkosti nedal soupeři šanci.
A zase to pak Finům moc nelepilo. Třicet minut uplynulo z druhé poloviny utkání, aniž by se něco zajímavého odehrálo. Takže na plac přišel Daniel Håkans. A bylo to zlaté střídání. Po pěti minutách na hřišti Håkans obelstil ofsajdovou linii a zaznamenal svou první branku mezi dospělými. O chvíli později byl zase ve správný čas na správném místě a dorazil do sítě ránu Källmana - 4:0.
Za necelé dvě minuty pak zkompletoval hattrick, když si s ofsajdovou lajnou poradil Teemu Pukki a dvaadvacetiletý snajpr Håkans propálil všechno, co mu stálo v cestě. Demoralizovanou obranu San Marina pak zase po pouhých dvou minutách dorazil krásnou ranou Teemu Pukki. Ten uzavřel finský gólostroj na jasných 6:0, hrdinou nicméně byl dnes někdo jiný.
Tabulka
Skupina I
Bělorusko - Kosovo 2:1
Góly: 73. Uladzislau Marozau, 75. Max Ebong - 87. Vedat Muriqi (pen.)
Své první body do kvalifikačního cyklu o EURO 2024 zapsalo Bělorusko. Na neutrální půdě v Budapešti přehrálo Kosovo, a to díky dvěma rychlým brankám Uladzislaua Marozaua a té od Maxe Ebonga. Domácím jednoduše daleko lépe vyšla poslední čtvrthodinka, během níž se událo všechno podstatné. Hosté na dvě inkasování reagovali už jen penaltou Vedata Muritiho.
Do poločasu se ještě oba týmy žádného přesného zásahu nedočkaly. Hned v první minutě sice mohlo jít do vedení Bělorusko, a to zásluhou Ebonga, avšak s jeho pokusem si uměl poradit brankář Murič. Až ve 40. minutě se jaksi poprvé zásadněji ozvalo rovněž Kosovo, Dreševič ve středu pole přiťukl míč na Celinu, který z dálky ostře vypálil, nicméně gólman Ihnatovič míč vyrazil do zámezí.
Až po přestávce zkrátka přišlo na řadu to nejdůležitější. V 58. minutě vytasil perfektní zákrok Ihnatovič, to když z hranice šestnáctky vypálil opravdu hodně nebezpečně Muslija. Domácí muž v rukavicích lapil jeho zakončení efektivně jednoruč. V 73. minutě naopak Bělorusové využili svou první větší šanci v rámci druhého dějství. Ke skórování přitom soupeře vybídl svou velkou chybou střídající H. Kryeziu, jehož mizernou přihrávku směřující k Muričovi zachytil číhající Marozau, a ten pak z blízkosti neměl problém zacílit.
A o pár chvil později nalomil kosovské sebevědomí ještě více Ebong, jemuž do vápna přihrál Jablonski, přičemž po otočce dloubl merunu z kroku přesně do šibenice. Hosté se následně zmohli již jen na snížení stavu. V 86. minutě stáhl bránící Bykau k zemi ve vlastním pokutovém území Muritiho, sudí Weinberger nařídil penaltu, kterou posléze proměnil sám faulovaný. Bodový sukces ale Kosovu tenhle moment jednoduše přinést nemohl.
Izrael - Andorra 2:1
Góly: 42. Raz Shlomo, 61. Raz Shlomo - 52. Albert Rosas
Možná je Andorra v tabulce skupiny I očekávaně poslední. A má po čtyřech střetnutích této kvalifikace na svém kontě jen jeden bod. Jestliže si však před začátkem tohoto cyklu dala za svůj cíl trápit soupeře, co nejvíce to půjde, pak tuhle ambici plní do puntíku. Izrael sice uzmul před vlastními fanoušky vítězství, dost se ovšem nadřel. O úspěchu rozhodl až ve druhé půli.
Není někdy prostě vůbec snadné nastoupit proti Andoře. Každý očekává, že reprezentaci z Pyrenejského poloostrova přejedete od startu až do cíle na plné čáře, jenže urputná defenzíva hostů umí soupeře psychicky i fyzicky doslova ničit. Své obranné počínání přitom zdokonalují každým zápasem natolik, že je čím dál těžší prolomit jejich brány a najít správnou cestu do interních hradních prostorů.
A o tomto faktu se přesvědčil rovněž Izrael, kterému se tvořit šance s pravidelností zprvu vůbec nedařilo. Vysvobodila ho až 42. minuta, kdy už to tak nějak nevydržel stoper Shlomo, z dálky se rozhodl vypálit a udělal moc dobře. Jeho nepříjemně plachtící, spíše přízemní dělovka skončila ve spodním rohu brány, ke své tyčce se již zavčasu gólman Iker Álvarez nepřemístil. O pár chvil později ještě mohl náskok domácích navýšit Solomon, ten ale svoje sólo nezavršil zdárně.
Tahle neproměněná příležitost nakonec Izrael mrzela, poněvadž v 52. minutě Andorra vyrovnala. Obrovskou hrubici vyrobil autor první branky utkání, tedy Shlomo, který mizerně přihrál dozadu svému brankáři O. Glazerovi, jeho chyby využil číhající Albert Rosas, jenž do míče v šestnáctce stačil píchnout a nacílit ho přesně podél vyběhnuvšího muže v rukavicích.
V 61. minutě každopádně Izrael navrátil těsný náskok na svou stranu a až do závěrečného hvizdu sudího Draganova už žádné další drama nepřipustil. Na levé straně se Solomon ujal inciativy, vzal všechno na sebe, prosadil se přes bránícího Joela Guilléna, zatáhl merunu k místům u hranice pokutového území a zamířil nekompromisně pravačkou přesně do šibenice.
Švýcarsko - Rumunsko 2:2
Góly: 28. Zeki Amdouni, 41. Zeki Amdouni - 89. Valentin Mihăilă, 90+2. Valentin Mihăilă
První zaváhání v tomto kvalifikačním cyklu zaznamenali hráči Švýcarska. Ještě minutu před koncem základní hrací doby vedli o dvě branky, nakonec však brali jen bod. Po dvou gólech Zekiho Amdouniho nikdo moc nepochyboval o tom, že by mohli vítězství ztratit. Rumunsko ovšem našlo spasitele na lavičce, o dva přesné zásahy se konkrétně postaral Valentin Mihaila.
Švýcarsko mělo první poločas pevně ve svých rukou. Jeho soupeř působil na hrací ploše neškodně, v ofenzivních činnostech se velmi trápil. Vždyť všudy všeho si domácí brankář Sommer připsal jediný zákrok, to když likvidoval pokus Burcy, jinak byl prakticky bez práce. Domácí naopak skórovali během první pětačtyřicetiminutovky dvakrát a směřovali za dalším ziskem tří bodů.
Už v 7. minutě se objevil v dobrém postavení Amdouni, leč v tomto případě ještě na gólmana Moldovana nevyzrál. Ve 14. minutě ho pobídnul svým obloučkem z vápna Xhaka, nicméně ani nyní domácí forvard úspěch neslavil, poněvadž centrovaný balón nezachytil. Ve 28. minutě se každopádně neustále hladový Amdouni přece dočkal své odměny. A nutno říci, že za svou aktivitu si ji zasloužil.
Vargas zatáhl míč po levé straně až k brankové čáře, propasíroval svou přihrávku podél bránícího Maney, od nějž se meruna odrazila právě k protihráči, a ten z blízkosti neměl problémy překonat Moldovana, který stál mimo svou bránu. A ve 41. minutě si Amdouni naběhl na parádní pas Shaqiriho, který ho oslovil šajtlí od středové čáry, následný únik do šestnáctky byl přitom dokončen tak, jak si švýcarští fanoušci představovali. Ani vracející se Stanciu už inkasování nezabránil.
Ve 44. minutě Amdouni odmítl šanci na hattrick, krátce po obrátce si v koncovce počínal nepřesně rovněž Shaqiri. Zprvu se zdálo, že tyhle neproměněné možnosti nebudou Nati tolik mrzet. V 81. minutě byli mimochodem Švýcaři zase na nohou, protože sudí Orsato nařizoval v jejich prospěch penaltu poté, co si myslel, že Manea ve vlastním vápně fauloval ve skluzu Steffena. Zkušený italský arbitr nicméně pravdu neměl, po shlédnutí záběrů na monitoru zjistil, že rumunský obránce opravdu nejprve zahrál míčem, než svého soka poslal k zemi.
A jako by tenhle moment hosty vybudil. V samotném závěru svého konkurenta zatlačili natolik, až se dočkali vyrovnání. V 89. minutě si střídající Morutan připsal svou první asistenci, to když dlouhým centrem na zadní tyčce našel svého kolegu ze střídačky Mihailu, jenž z voleje tvrdě udeřil. Ve druhé minutě nastavení vyšla tahle spolupráce znovu, tentokráte Morutan vyslal Mihailu do akce svou kolmou přihrávkou a druhý jmenovaný pak zase příležitostí nepohrdl. Trefil se totiž z úhlu na bližší tyčku do protipohybu Sommera.
Komentáře (20)
Přidat komentářKde je ten ožrala Dan Gubić? Naložil som na golostroj Ukrajiny ako poradil, ale Malťania nevyzerali ako po opici.
Horší jak fér-ové sázení.
Evidentně je Dan Gubić nastrčený agent sázkovky.
No minule to tak nevyzeralo ale asi potom zakročili
Tak to opakovanie francúzskej penalty úplná fraška, Vlachodimos mal jednu nohu jasne na čiare...Lahos sa na ihrisku hrá na malého Mussoliniho, ale toto absolútne nezvládol.
To víš, ten mamrd musel překonat Fontaina.
hele, když je holt Mavropanos takhle splašenej, zaviní penaltu, pak se kvůli němu opakuje, ještě dostane červenou kartu, tak se ty rekordy překonávaj lehce...
Kdy Lahoz nějaký zápas jako rozhodčí zvládl?
Naše finále LM proti City
nesmíš poslouchat komentátory, opakovalo se to kvůli jinýmu důvodu - Mavropanos vběh do vápna dřív, než to Kylian rozehrál
Kua Lahoz skončil. Co ještě straší?
Doufám, že se Rumuni dostanou na Euro
Snad ne, nikdy mě nepřipadali zajímaví, snad jen kolem roku 2008 kdy málem postoupili ze skupiny na Euru. Ten tým mi navíc připadá slabší než býval. Budu fandit Izraeli, ti podle mě mají o dost větší potenciál a na Euru nikdy nebyli.
Já je mám docela rád z období kolem Hagiho... takže jim přeju, i když sám vím, že je to poslední roky dost slabota. Izrael tam vůbec nechci...
Stanciu bude nejlepší hráč turnaje
A Kazachstán si to snad taky udrží I když upřímně, ten bych tam něják nechtěl... ale byla by to dobrá pohádka pro ně.
Radši Gruzii teda
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele