0 : 2
(0:2)
JJB Stadium, Wigan

Hazard zářil a Chelsea veze z Wiganu výhru

Úspěšně vstoupila do nové sezony Premier League Chelsea, evropský šampion zvítězil na nebezpečné půdě Wiganu 2:0. Obě branky padly už v prvních sedmi minutách, obě přitom vymyslel pro své spoluhráče Eden Hazard. Nejprve přihrál do samostatného úniku Ivanovićovi, poté byl faulován v šestnáctce a penaltu proměnil Lampard. Wigan byl sice ve zbytku zápasu o něco aktivnějším týmem, gól ale nedal.

O všem rozhodl vstup do utkání. Hned na konci druhé minuty chyboval na útočné polovině domácí di Santo a Chelsea najednou přešla do smrtícího rychlého protiútoku. Hazard se ve středu pole jednoduše a elegantně zároveň obtočil kolem Ramise, přičemž mezitím už měl v náběhu do samostatného úniku hned dvojici spoluhráčů. Vybral si Ivanoviće, ten postupoval přímo na branku a střelou na přední tyč překonal Al-Habsiho.

A už v sedmé minutě vedla Chelsea o dvě branky, to se Hazard tak šikovně uvolňoval do šestnáctky kolem dvojice Figueroa-Ramis, až ho druhý jmenovaný jednoznačně srazil a právem se kopala penalta. Al-Habsi sice vystihl směr Lampardovy nepříliš umístěné střely, v cestě do sítě jí však zabránit nedokázal.

Studená sprcha Wiganem pořádně otřásla, domácí (hlavně vůči Hazardovi) pořádně přitvrdili. A je třeba uznat, že Latics se zvýšenou snahou neprezentovali pouze co se tvrdých zákroků týče, začali totiž také uspokojeného soupeře přehrávat. Ve dvacáté minutě odcentroval z pravé strany Boyce a di Santo se dokázal obdivuhodně protlačit k hlavičce mezi Luizem a Ivanovićem, branku ovšem netrefil.

Chelsea o sobě směrem dopředu dávala vědět snad jen efektními i efektivními průniky Hazarda, jehož spolupráce s Matou se s každou přibývající minutou zlepšovala. To Torres byl na hrotu útoku úplně odříznutý, jen občas si naběhl na kolmou průnikovou přihrávku, jenže nejednou si jaksi zapomněl pohlídat ofsajd. Také se po zákroku na něj zřejmě měla kopat další penalta, píšťalka sudího Jonese však v tomto případě zůstala němá.

V osmatřicáté minutě to nečekaně ze složité pozice zkoušel Moses, na připraveného Čecha ale nevyzrál. Ještě před poločasem dostal di Santo perfektní pas za obranu Blues, jeho pokus o zakončení z úhlu ale Čech vyrazil a míč pak definitivně do bezpečí z pohledu Chelsea uklidil Luiz. Úvodní dějství uzavřel Maloneyho pokus z volného přímého kopu, jenže ten skončil jen ve středu hostující svatyně a neznamenal žádné vážnější nebezpečí.

Do druhé půle vstoupila Chelsea aktivněji, než jak se prezentovala od své druhé trefy. Cole si počkal na odražený balón a mohl celkem v klidu zakončovat, jenže zazmatkoval a vysoko přestřelil. Moses znovu nenašel štěstí v zakončení a přestřelil, v šedesáté čtvrté minutě pak přišla jediná obrovská možnost Fernanda Torrese. Španělský toreador byl bráněn dvojicí domácích hráčů, přesto dokázal píchnout míč podél Al-Habsiho, Ramis ho však dostihl a odehrál do zámezí. V tu samou minutu proběhlo zajímavé střídání Blues, muže zápasu Hazarda nahradila brazilská hvězdička Oscar.

Sedmdesátá minuta přinesla parádní dlouhý pas Figueroy, po kterém se najednou zjevil střídající Jordi Gómez úplně sám za defenzivní linií Blues a mohl zakončovat, jenže tak učinil zbrkle a hlavou výrazně minul prostor mezi třemi tyčemi. Stejný hráč vyzkoušel Čechovu pozornost už o pár minut později ze standardní situace, jenže pálil do míst, kde se český brankář vyskytoval. Čistou gólovou šanci měl sedm minut před koncem na hlavě další střídající hráč Koné, když si po rohovém kopu seběhl na přední tyč, ovšem netrefil.

Čech pak musel vyrazit Luizovu nešťastnou teč Mosesova centru, nůžkami ještě dorážel Gómez, ale i on ve vyložené pozici těsně minul. Na druhé straně zakončoval hlavou Luiz, Lampard ale na balón nedosáhl a nedokázal ho tak usměrnit mimo dosah Al-Habsiho. V závěru ještě Torres čekal na přesnou finální přihrávku do stoprocentní příležitosti marně, aktivní Gomez zase mířil vedle pravé tyče. A tak si Chelsea, letošní vážný kandidát na boj o titul, připisuje do tabulky důležité první tři body.

Autor: Michal Hruška