Fortuna liga - souhrn 9. kola nadstavby: Slovan Bratislava obhájil titul

12.05.2023, 20:30, aktualizováno 13.05.2023, 18:23

Slovan Bratislava zvítězil na půdě Banské Bystrice a kolo před koncem sezony si zajistil obhajobu titulu, Dunajská Streda navzdory výhře v Žilině ztrácí nedostižných pět bodů. Trnava v souboji o třetí místo zdolala Podbrezovou. Slovenská mise Františka Straky tentokráte končí úspěšně, Trenčín po výhře nad Zlatými Moravci slaví záchranu...

O titul

MŠK Žilina - DAC Dunajská Streda 0:1

13.05.2023 16:30

Góly: 66. Nikola Krstović

V predposlednom nadstavbovom kole aktuálneho ročníka Foertunaligy prehrali hráči MŠK Žilina na štadióne pod Dubňom s druhým celkom tabuľky FC DAC 1904 Dunajská Streda o gól 0:1 (0:0).

V desiatej minúte mohli vo veľkej šanci prvýkrát rozvlniť sieť hostia. Krstović z ľavej strany vymyslel vydarenú prihrávku pred žilinskú bránu pre Leginusa, ktorému k zakončeniu chýbalo povestného pol kroka. V 21. minúte si Krstović vymenil loptu s Niarchosom. Tvrdo vypálil z hranice pokutového územia Žiliny, ale mieril to tesne nad brvno Belkovej bránky. Do polčasovej prestávky diváci gól nevideli.

V 51. minúte si Žilinčan Galčík urobil priestor na strelu. Tvrdo vypálil z uhla, a Petráš loptu vyrazil na rohový kop. V 65. minúte narobil domácim problémy rohový kop DAC-u. Krstović vo finále v páde minul ľavú tyč Belkovej bránky. Lopta bola ešte tečovaná na roh. V 66. minúte roh Káčera našiel hlavu Krstovića, ktorý trafil presne a zaznamenal svoj 17. gól v prebiehajúcej sezóne - 0:1. V 83. minúte Kaprálik z rohu posadil loptu na hlavu Stojčevského, ktorý zakončil vysoko nad Petrášovu bránku. Hlavný arbiter nadstavil sobotňajší zápas o päť minút. MŠK Žilina podľahol doma Dunajskej Strede v predposlednom kole súťaže 0:1. Hostia napriek víťazstvu a zisku troch bodov prišli o aspoň teoretickú šancu získať titul, ktorý si jedno kolo pred koncom zabezpečil bratislavský Slovan výhrou v Banskej Bystrici.

Dukla Banská Bystrica - Slovan Bratislava 1:2

Góly: 90. David Depetris - 12. Aleksandar Čavrić, 61. Aleksandar Čavrić (pen.)

V deviatom kole nadstavbovej časti Fortunaligy potvrdil ŠK Slovan Bratislava pozíciu favorita a na Štiavničkách nad domácim MFK Dukla Banská Bystrica vyhral 2:1 (1:0).

V deviatej minúte Balić umne prihral do súperovej 16-ky, a Križan predviedol rozhodujúci sklz; skóre sa nemenilo. V dvanástej minúte si Čavrić našiel správne miesto v pokutovom území a vonkajškom premenil Lovatov center na vedúci gól Slovana - 0:1. V 22. minúte Faško našiel Rymarenka. De Marco ho musel blokovať, pretože to smrdelo nebezpečnou šancou. Rymarenkovu akciu ukončila jeho ruka, ktorou zahral na hranici veľkého vápna. V 26. minúte domáci Rymarenko oklamal De Marca aj Kankavu, avšak jeho zakončenie našlo iba obetavého Križana. V pokutovom území belasých teraz bolo dosť horúco. V 35. minúte sa bolestivo zranil brankár Trnovský, ktorý padol na trávnik. Vyzeralo to na predný stehenný sval; dole z hracej plochy gólmanovi hostí pomáhal Križan. Na jeho uvoľnené miesto prišiel Adrián Chovan. V 42. minúte Čakvetadze získal prihrávku od Abubakariho. Potom tesne minul ľavú žrď brány gólmana Hrušku. Viac gólov v prvom polčase diváci nevideli, a tak celky schádzali do kabín na prestávku za jednogólového vedenia Slovana.

V 60. minúte brankár Hruška vybehol oproti Abubakarimu v snahe odstaviť ho od lopty. Vznikol z toho faul a rozhodca ukázal na biely bod. Pokutový kop bezpečne premenil Čavrić, ktorý tak zaznamenal druhý presný zásah v zápase. V 65. minúte si Balić porozumel s Ľuptákom, ktorého zakončenie bolo veľmi slabé a nepresné. V 66. minúte Chovan na bránkovej čiare skrotil Faškovu hlavičku. V 67. minúte narobila Bystričanom problémy lopta, odrazená od chrbta Balića. Abubakari pálil zblízka, no zaskvel sa Hruška. Bol z toho rohový kop. V 89. minúte sa "vojakom" podarilo rozvlniť sieť a streliť kontaktný gól. Depetrisovi pekne sadla hlavička z jedenástich - dvanástich metrov - 1:2. Dukla Banská Bystrica zarmútila svojich fanúšikov, keď v sobotu podľahla doma bratislavskému Slovanu a zároveň obhajcovi titulu 1:2.

Železiarne Podbrezová - Spartak Trnava 0:3

Góly: 21. Filip Twardzik (pen.), 65. Taiwo Abdulrahman, 76. Taiwo Abdulrahman

V predposlednom zápase prebiehajúceho ročníka Fortunaligy podľahol FK Železiarne Podbrezová v Zelpo Aréne v súboji o tretiu priečku tabuľky trnavskému Spartaku vysoko 0:3 (0:1).

V dvanástej minúte sa Daniel dostal do úniku a hoci bol atakovaný Kováčikom, prihral Taiwovi. Neurobil to však ideálne a legionár nezakončil. V 18. minúte zahrala Podbrezová signál, na konci ktorého bola niekoľkokrát tečovaná strela spoza veľkého vápna. Vantruba vyrazil na roh. V 20. minúte sa domáca defenzíva nedohodla, čo využil Taiwo a išiel sám na bránu. Urobil kľučku na Ludhu, ktorý ho fauloval a nasledoval pokutový kop. Twardzik oklamal brankára a otvoril skóre - 0:1. V 28. minúte strieľal z vnútra pokutového územia Bartoš. Do priestoru brány sa však lopta v jeho podaní nevošla. V 40. minúte po trnavskom centri Ludhovi lopta vypadla a bol z toho gól. Ludha bol ale faulovaný, a tak presný zásah hostí neplatil.

V 52. minúte Ofori potiahol loptu do otvorenej obrany a našiel Daniela. Jeho strela nebola dostatočne razantná, no napriek tomu donútia Ludhu zakročiť. V 57. minúte sa Ludha opätovne dlho hral s loptou. Napádajúci hráč Trnavy mu ju vypichol. Nakoniec to pre Podbrezovú dopadlo dobre. V 65. minúte Taiwo strelu z vnútra pokutového územia umiestnil k pravej žrdi - 0:2. V 72. minúte z možno 30-tich metrov pekne vystrelil Ďatko. Rana letela pod brvno, ale Vantruba dokázal vyraziť. V 76. minúte prízemnú prihrávku do veľkého vápna premenil na gól Taiwo. V nadstavenom čase duelu vystrelil Sangare. Vantruba pekným zákrokom usmernil jeho zakončenie na roh. Spartak Trnava vyhral na pôde Podbrezovej vysoko 3:0 a upevnil si bronzovú priečku v tabuľke nadstavbovej skupiny o titul.

Góly: 63. Matej Madleňák, 80. Samuel Šefčík

V deviatom kole nadstavbovej časti Fortunaligy zvíťazil víťaz skupiny o udržanie sa v najvyššej súťaži MFK Ružomberok nad Zemplínom Michalovce 2:0 (0:0).

V 16. minúte Šefčík našiel Gereca, ktorý v šanci hlavičkoval nad brvno. V 32. minúte Gerec spoza 16-ky minul bránu. V 34. minúte Domonkos trafil spoza veľkého vápna mimo bližšej žrde. V 35. minúte si Gerec vylepšoval pozíciu a následne zakončil k bližšej žrdi. Chýbala mu razancia, a tak Kozhukhar bez problémov chytil. V 37. minúte Chrien vyskočil na Úradníkov center a jeho hlavičku zblízka smerujúcu pod brvno vyrazil gólman. V nadstavenom čase prvého dejstva Marcin prekonal domáceho brankára, no jeho strelu na bránkovej čiare zastavil Fabiš.

V 48. minúte center hostí z ľavej strany odvrátil Fabiš do priestoru, kam si nabehol Marcin a vypálil. Krajčírik chytil. V 53. minúte sa Gerec ocitol zoči-voči brankárovi, a namieril priamo do Kozhukhara. V 55. minúte na opačnej strane Krajčírik vyrazil strieľaný center hostí pred seba. K lopte sa dostal Begala, a v šanci minul odkrytú časť brány. V 63. minúte si na dobrú prihrávku nabehol Madleňák a dokopol loptu do siete - 1:0. V 69. minúte pekný gól zaznamenal Šefčík, ktorý spoza pokutového územia trafil vzdialenejší horný roh - 2:0. V nadstavenom čase ešte pohrozili Michalovce. Adekunle sa ocitol pred Krajčírikom, ktorý jeho pokus vyrazil nohou na roh. Hneď po jeho zahraní zápas skončil. Ružomberok porazil Michalovce 2:0.

MFK Skalica - Tatran Liptovský Mikuláš 4:0

Góly: 40. Adam Morong, 58. Adam Morong, 66. Andrej Fábry, 81. Jakub Švec

MFK Skalica potvrdil ambície udržať najvyššiu súťaž na Záhorí aj v ďalšom ligovom ročníku a na vlastnej tráve zdolal vypadávajúci Liptovský Mikuláš vysoko 4:0 (1:0).

V šiestej minúte mohol z ľavej strany strieľať Kousal, ale ešte hľadal Hašu. V 24. minúte z hranice 16-ky volejom minul priestor troch žrdí Voško. V 26. minúte Kousal musel ísť do kľučky proti Sváčekovi. To ho vyviedlo z miery, a potom nedokázal udržať loptu. V 28. minúte si Kousal po súboji s Divišom pýtal penaltu. V 37. minúte prišla najväčšia šanca doterajšieho priebehu. Morong z dvanástich metrov napálil len do hlavy Sváčeka. V 40. minúte sa Záhoráci zaslúžene ujali vedenia. Fábry odcentroval na zadnú žrď a Morongovi v dôležitom momente skvele poslúžila hlava - 1:0.

V 57. minúte Morong išiel sám na bránu a zaznamenal nielen druhý gól v zápase, ale i svoj druhý presný zásah v sezóne, keď trafil k pravej žrdi - 2:0. V 64. minúte Voškov pokus z 20-tich metrov vyrazil Šemrinec. Jendrišek po priťuknutí Bartošom pálil vysoko nad. V 66. minúte pod tlakom stratil loptu Bartoš. Fábry zvnútra veľkého vápna nezaváhal - 3:0. V 80. minúte zavelil k sólo jazde na Šemrinca Jendrišek. Obišiel brankára, ale zamotal sa a skóre nezmenil. A tak opäť udreli domáci. Švec napriahol spoza 16-ky a aj vďaka teču protihráča dielo dokonal. Skalica vyhrala v predposlednom kole Fortunaligy nad Liptovským Mikulášom 4:0 a nebezpečenstvo baráže o zotrvanie v najvyššej súťaži minimálne na rok zažehnala.

FC Zlaté Moravce - AS Trenčín 1:2

12.05.2023 18:30

Góly: 12. Roman Čerepkai (pen.) - 45. Philip Azango Elayo, 63. Chinonso Emeka

ViOn Zlaté Moravce neuspel v dôležitom súboji s Trenčínom o vyhnutie sa baráži a podľahol mu na domácom ihrisku 1:2 (1:1).

V siedmej minúte strieľal Almeida a Vozinha mu nastavil rukavice. V desiatej minúte hráči aj diváci avizovali ruku a VAR ukázal, že v 16-ke sa takto previnil Kmeť. Loptu si na biely bod postavil Čerepkai. Vozinha sa hodil správnym smerom, ale strelu nevytlačil - 1:0. V 28. minúte mal príležitosť na zmenu skóre Pinte, a obranný zákrok predviedol Stojsavljevič. V 32. minúte zrýchlil Soares, čím zamestnal dvoch hráčov Zlatých Moraviec. Na čiare zachránil Čonka. V 39. minúte Trenčania nechali osamoteného Mondeka, ktorý halfvolej poslal do stredu brány. V 40. minúte obranne zakročil Stojsavljevič. V poslednej minúte prvého polčasu Azango trafil k pravej žrdi, od ktorej sa lopta dostala do siete - 1:1.

V 60. minúte lopta od jedného z Trenčanov minula brvno. V 63. minúte sa Emeka uvoľnil v strede pokutového územia a Kozlovského center zasunul dovnútra ľavou nohou - 1:2. Situácia bola v tejto chvíli pre domácich kritická. V 70. minúte Brenkusa s loptou v pokutovom území atakoval Bagin, no podľa rozhodcu Očenáša v súlade s pravidlami. V 74. minúte na pravej strane 16-ky získal loptu Ikugar, avšak pošmykol sa. V nadstavenom čase Bednár čisto dohral Kupusovića. Následne nechceli ísť od seba a vypukol konflikt. Góly viac nepadali. ViOn Zlaté Moravce nezvládol domáci dôležitý zápas a Trenčínu v piatkovej predohrávke deviateho nadstavbového kola podľahol 1:2.