Události La Ligy: Probuzený Real, utrápená Barcelona a šťastný konec v Seville

24.01.2023, 13:54
Názory a komentáře
Antoine Griezmann (© AFP)

První výrazný úspěch si v novém roce připsal Real Madrid. Bílý balet totiž na začátku ledna neuspěl na hřišti Villarrealu a následně padl ve finále Superpoháru s Barcelonou. Ta stejně jako úřadující vítěz Ligy mistrů ve druhém ligovém kole tohoto roku zvítězila - Real vyhrál v Bilbau (2:0), zatímco Barcelona udolala doma Getafe (1:0). A boj o titul je tak ve Španělsku i nadále víc než otevřený, Barca si drží tříbodový náskok.

Real Madrid se nevzdává, chce totiž, aby aktuální sezona byla z jeho pohledu opět nezapomenutelná. Lednový výpadek je pohledem do nedávné historie klubu běžný. Důlěžitější je fakt, že Los Blancos stále bojují o tři trofeje - Ligu mistrů, LaLigu a domácí pohár. Těžko tvrdit, která z nich je nejdosažitelnější. Zvláště pak, když na španělské scéně je v obou soutěžích přímým konkurentem Barcelona.

Převaha Blaugranas v Rijádu byla nezpochybnitelná, což se úplně nepodepsalo na výkonu proti Getafe. Na Camp Nou, kam zavítalo na 80 tisíc fanoušků, se domácí opírali pouze o gól Pedriho z 35. minuty. A více toho nepředvedli. Hubeného vítězství dosáhla Barcelona především díky skvělému Ter Stegenovi, který byl v centru dění víc, než by si trenér Xavi Hernandéz přál.

Stačí zmínit souboj s Borjou Mayoralem, který mohl potrestat chybu defenzivy a posloužit svému milovanému klubu. To se však nestalo a částečně se tak ukázalo, proč v Realu neuspěl.

Statistiky zápasu Barcelona - Getafe (©Opta by Stats Perform)

Bílý balet sice vyhrál o dva góly, ale pořádně se nadřel. Svěřenci trenéra Carla Ancelottiho vynaložili hodně úsilí a potu, aby proti Athleticu, které se tak vzdálilo příčkám zaručující Ligu mistrů, zvítězili. Skvělé zakončení Karima Benzemy, jenž dokonale zaskočil brankáře Athleticu Unaie Simona, dostalo obhájce titulu do vedení. Pojišťovací branku pak přidal v úplném závěru duelu Toni Kroos, který stejně jako Luka Modrič zasáhl do hry až v samotném závěru. Na trávník vyběhl v 85. minutě...

Další velký příběh se odehrál na stadionu Sáncheze-Pizjuána, který v aktuální sezoně nezažil moc radosti. Nehrálo se tu, jak bývalo zvykem, o přední příčky, přesto všichni fanoušci Sevilly věděli, že jde o hodně. Ani průběh záchranářského duelu s Cádizem však nebyl růžový - trenér Jorge Sampaoli byl opět vyloučen a domácí dlouho nedokázali vstřelit gól.

Štěstí se na ně usmálo až v 89. minutě, kdy byl Iván Alejo vyloučen a Ivan Rakitič se o chvíli později ze značky pokutového kopu nemýlil. Ze dvou andaluských celků tak odešel jako poražený Cádiz, jenž se momentálně propadl na předposlední místo, zatímco jeho přemožitel vyklouzl ze sestupového pásma.

Hráč kola

Antoine Griezmann si z katarského šampionátu přivezl fantastickou formu a ve výborných výkonech pokračuje i na Pyrenejském poloostrově. Francouz se naposledy podílel gólem a asistencí na výhře Atlétika nad Realem Valladolid. Přesně takový zápas Rojiblancos potřebovali, neboť konečně předvedli daleko lepší fotbal než jejich soupeř. Především ale získali tři body a poprvé od 10. září, kdy rozdrtili 4:1 Celtu Vigo, vyhráli o tři branky. Bývalý hráč Barcelony tehdy nezářil, tentokrát byl však středem pozornosti.

Gól kola

Atleti vstřelili všechny své branky v rozmezí 10 minut. Všechno to začalo v 18. minutě, kdy otevřel skóre Alvaro Morata. A to po krásné akci. Koke našel Griezmanna, ten elegantní patičkou sklepl právě na španělského útočníka, který se skvěle uvolnil, nechal projet skluzujícího obránce a nekompromisně uklidil míč k tyči.

Cesta ke gólu Alvara Moraty (©Opta by Stats Perform)