29.11.2023 21:00 CET
6 : 0
(5:0)

Oslavy hráčů Arsenalu (© AFP)

Vyhlášená obrana Lens v Londýně vyhořela. Poločasovou melodii Arsenalu zahrál útočný kvintet

Arsenal si s definitivní platností zajistil první příčku ve skupině B Ligy mistrů, v jejímž pátém kole doma zdolal Lens vysoko 6:0. Galapředstavení domácích rozjel ve 13. minutě Kai Havertz a ještě do přestávky se prosadili čtyři další jeho spoluhráči z ofenzivní vozby Kanonýrů. Ti se tím stali prvním celkem v historii soutěže, v jehož dresu skórovalo v prvním poločase pět různých střelců. Hosté, kterým před utkáním dodávala sebevědomí série pěti čistých kont z Ligue 1 v řadě, po debaklu z Britských ostrovů v kombinaci s podvečerním obratem PSV ze Sevilly přišli o šanci postoupit do osmifinále.

"Kanonýři" možná ani nečekali, že se po nevýrazných výkonech ocitnou v čele Premier League. První příčka jim patřila i ve skupině Ligy mistrů, kde k potvrzení postupu potřebovali získat alespoň bod s Lens. To se nejevilo jako příliš složitý úkol, protože francouzský celek mimo svůj stadion zvítězil v ročníku jen dvakrát. Racing Club ovšem toužil zopakovat počin z posledního vzájemného střetnutí milionářské soutěže na stadionu Arsenalu z roku 1998, kdy dokázal díky těsné výhře postoupit právě na úkor Londýňanů.

Po vzájemném oťukávání v úvodu zahrozil jako první nebezpečnou hlavičkou těsně vedle pravé tyče Havertz. Krátce nato se už ale mohl mladý Němec radovat. Z malého vápna propasoval míč skrze Brice Sambu až do sítě a poslal svůj tým do vedení. Ve 21. minutě pak náskok Londýňanů navýšil Gabriel Jesus, když si položil bránící hráče na zem a suverénně svou šanci proměnil.

Hrozivou první půlhodinu pro Racing Club dokonal doražením rány Gabriela Martinelliho Bukayo Saka a ve 27. minutě pak i právě mladý Brazilec, jehož výstavní obstřel z hranice vápna poslal naděje Lens na postup do osmifinále k ledu. Na konci první půle pak z ojedinělé šance hostů napálil Facundo Medina z velké dálky tyč, poslední slovo měl před přestávkou ale opět Arsenal po perfektním voleji Martina Ödegaarda.

Oba týmy o pauze výrazně prostřídaly, a tak do druhého poločasu vběhla hned pětice nových hráčů. Domácí fotbalisté i nadále představovali nebezpečí pro hostující obranu, která si musela často pomáhat nedovolenými zákroky. Šestou branku duelu mohl přidat opět norský středopolař, jeho ránu z první ovšem tentokrát zvládl pokrýt Samba.

Gunners ukazovali herní převahu a podnikali jeden útočný výpad za druhým, defenziva Lens ale předváděla o dost lepší výkon než v první půli. Další příležitost ke skórování se tak nabídla až Gabrielovi v 82. minutě, ten však po rohu svou hlavičku namířil pouze nad břevno. Po intervenci VAR ještě v závěru přiřkl hlavní rozhodčí Kanonýrům výhodu pokutového kopu, ze kterého střídající Jorginho uzavřel gólový účet zápasu.

Arsenal ustrážil tříbodový zisk a v jarní části Ligy mistrů chybět nebude. Ještě předtím ovšem musí 12. prosince sehrát duel na stadionu PSV, Lens zabojuje o tři body doma se Sevillou.

Autor: Livesport.cz / Marek Spilka