Primeira Liga - preview 34. kola: Poslední dvě utkání

13.05.2022 08:53, aktualizováno 15.05.2022 09:59 - Previews
 
Dva zápasy dnes uzavřou letošní ročník portugalské nejvyšší soutěže. Braze se závěr povedl a kvalitní výsledky hodlá potvrdit na půdě Famalicaa. Velká spokojenost panuje v táboře Gil Vicente, které se může těšit na evropské poháry...
FC Famalicão - SC Braga  (neděle 19:00)
Famalicão bylo před tímto ročníkem pasováno do role jednoho z kandidátů na sestup, ovšem v posledních čtyřech ligových zápasech ani jednou neprohrálo a předčasně tak může oslavit vytouženou záchranu. Před závěrečným kolem Primeira Ligy se nachází na dvanáctém místě se šestatřiceti body a je jasné, že neskončí hůře než čtrnácté, naopak v případě tříbodového zisku by dokonce mohlo poskočit i do horní poloviny tabulky.

Jeho nedělní konkurent z Bragy se znovu chtěl poprat o nejlepší trojku zaručující základní skupinu Ligy mistrů či alespoň předkolo, nicméně ani teď se mu to nepovedlo. Po vlažnějším začátku se sice dotahovalo na své protivníky, ale zhruba před měsícem už bylo jasné, že obsadí konečné čtvrté místo a opět tak poputuje do skupinové fáze Evropské ligy. Za třetí Benficou zaostává o devět bodů, před pátým Gil Vicente disponuje obrovitým čtrnáctibodovým náskokem.

Na ligové scéně se mu v uplynulých týdnech nebývale dařilo, jelikož ze sedmi utkání jen jednou remizovalo a hned šestkrát zvítězilo. Nečekanou ztrátu za bezbrankovou remízu zaznamenalo s Estorilem, pak si postupně poradilo s mistrovským Portem, Belenensesem i Aroucou (ve všech případech 1:0) a celkově tedy v lize neinkasovalo dlouhých 463 minut, navíc si připsalo na konto i cenný skalp Benficy (3:2).

Domácí po sedmi utkáních bez vítězství zabrali před dvěma týdny proti Estorilu a porazili ho 3:1, naposledy stvrdili své setrvání mezi portugalskou elitou na půdě posledního Belenensesu (3:2). Na SC se jim z dlouhodobého hlediska celkem daří, protože s ním v pěti vzájemných zápasech prohráli jen jednou a hned čtyřikrát remizovali, v podzimní části se s ním rozešli smírně po výsledku 2:2. Nyní budou postrádat Limu, Tavarese a Jaimeho, hosté přijdou bez Nuna Sequeiry.
Kurzy sázkové kanceláře Tipsport: 3.00 - 3.70 - 2.28
Tip EuroFotbal.cz: 02
více informací
Vitória SC Guimarães - Gil Vicente FC  (neděle 21:30)
Nedělní protivníci závěrečného 34. kola spolu sváděli téměř po celý rok bitvu o evropské poháry a v tuto chvíli není vyloučeno, že se do nich probojují oba dva. Hosté z Barcelosu získali jistotu v minulém kole, když doma hladce přehráli zachraňující se Tondelu 3:0. Na kontě mají jednapadesát bodů a jistojistě obsadí páté místo, které jim s velkou pravděpodobností zaručí 3. předkolo Konferenční ligy. Šestá Vitória naopak musí ještě čekat.

Gil Vicente s chýlícím se koncem sezóny ztrácelo svou formu a chvíli to vypadalo, že o svůj těžce vydřený náskok může přijít. V polovině března sice senzačně vyhrálo v Braze (1:0), od té doby se však neradovalo z tříbodového zisku šestkrát za sebou. Před týdnem mělo tříbodový náskok právě na šestou Vitórii a vzhledem k bilanci vzájemných utkání chtělo proti CD bodovat, což se mu beze zbytku povedlo.

Klub z Guimarãese nyní neprohrál čtyřikrát za sebou, z toto ale jen jednou vyhrál. Postupně se sice odpoutával od svých konkurentů a před sedmou Santa Clarou si teď vytvořil nedostižný pětibodový odstup, jenže manko na Gil Vicente nedohnal. Pokud ve finále Taça de Portugal naplní papírové předpoklady Porto a porazí Tondelu, tak si zahraje 2. předkolo KL, jinak zůstane bez pohárů. Hosté taktéž věří v úspěch favorita, neboť v opačném případě by místo 3. předkola začínali o stupínek níže.

Ve vzájemných zápasech obou nedělních soupeřů se více daří hostujícímu výběru, který z minulých čtyř případů hned třikrát zvítězil, v této sezóně uspěl na domácí půdě po výsledku 3:2. V tomto střetnutí bude postrádat Murila Souzu, zatímco Vitória nemůže nasadit Händela, Jorgeho Fernandese, Gaspara ani potrestaného Abdula Mumina.
Kurzy sázkové kanceláře Tipsport: 2.21 - 3.64 - 3.17
Tip EuroFotbal.cz: 0
více informací
FC Arouca - CF Os Belenenses  (sobota 16:30)
Kdyby ještě Belenenses naposledy dokázalo doma skolit Famalicão, byla by Arouca přímo namočena do sestupových starostí. Nováček Primeira Ligy ovšem nakonec může zůstat před závěrečným kolem naprosto v klidu, jeho záchrana se totiž stala neoddiskutovatelným faktem. Jenže o udržení jde naopak lisabonskému soupeři, který situaci nemá vůbec ve svých rukou.

Nejenže totiž hosté budou muset proti mužstvu kouče Armanda Evangelisty bezpodmínečně vyhrát, potřebují rovněž doufat v zaváhání Tondely v souběžně hraném utkání s Boavistou i Moreirense, které vyzve Vizelu, aby se ještě vyhoupli alespoň na barážovou šestnáctou příčku a o nesestup mohli zabojovat po základní části. "Jedinou motivací pro nás je, že jsme i nadále naživu. Nemá cenu se dívat na ostatní výsledky. Je třeba splnit si svoje," říkal hostující trenér Franclim Carvalho. "Nemůžeme být vystrašení, nesmíme se prostě ničeho bát," pokračoval.

Zvítězit přitom na cizí půdě představuje pro Belenenses celosezónní problém. Všudy všeho se v rámci portugalské nejvyšší soutěže neradovalo ze tříbodového výsledku ani jednou, dosud je z celého pelotonu v tomto ohledu nechtěným premiantem. "Nemá cenu být nervózní. Budeme se prezentovat obvyklým způsobem. A pak se snad dočkáme božské pomoci," dodal Franclim Carvalho. "Prostě musíme jen věřit a doufat, že nám Boavista a Vizela pomůžou," podotýkal.
Kurzy sázkové kanceláře Tipsport: 2.20 - 3.59 - 3.23
Tip EuroFotbal.cz: 2
více informací
CD Tondela - Boavista FC  (sobota 16:30)
Hráči Tondely letos zažívají velmi netradiční sezónu, ve které na jednu stranu mohou sestoupit o patro níže, na druhou stranu díky vynikajícím výkonům mají na dosah senzační úspěch v národním poháru. CD se v tuto chvíli určitě bude soustředit na ligovou scénu, jelikož se nachází na šestnácté barážové příčce se ziskem sedmadvaceti bodů a lépe už skončit nemůže, naopak před Moreirense je o bod a před posledním Belenensesem o body dva.

Domácí výběr zaostává za patnáctou Aroucou o tři body, jenomže vzhledem k nepříznivé bilanci vzájemných zápasů je jasné, že tohoto protivníka nepředskočí. Ve svém závěrečném kole základní části přivítá Boavistu, které patří poklidné jedenácté místo se sedmatřiceti body a tento duel si může hlavně užít, navíc ještě není bez šance poskočit do horní poloviny tabulky. Tondela si s určitostí zahraje baráž jen za předpokladu, že svého protivníka porazí.

V tomto případě se vůbec nemusí ohlížet na výsledky svých dvou konkurentů, jinak potřebuje získat stejný počet bodů jako jeho rivalové. Svěřenci trenéra Nuna Campose se určitě těší i na finále Taça de Portugal, ve kterém následující neděli přivítají mistrovské Porto a budou považováni za jasné outsidery, nejcennější trofej z tohoto poháru ještě nikdy ve své historii nezískali.

"Samozřejmě se budeme připravovat na finále poháru, ale teď máme zcela jiné starosti. Baráži jsme se chtěli před sezónou vyhnout, avšak teď je to jediná cesta, jak odvrátit sestup. Proti Boavistě se musíme zbavit nervozity a všichni věříme, že zvítězíme," uvedl Campos s očekáváním v hlase. Ten se v tomto utkání musí obejít bez Khacefa, kvůli karetnímu trestu nenastoupí čtveřice Jota Goncalves - Bebeto - Modibo Sagnan - Joao Pedro. FC přijede bez zraněného Reisinha.
Kurzy sázkové kanceláře Tipsport: 1.75 - 3.81 - 4.84
Tip EuroFotbal.cz: 1
více informací
Moreirense FC - FC Vizela  (sobota 16:30)
Bylo prakticky předem jasné, že nováček Primeira Ligy se bude rvát od svého postupu mezi smetánku o záchranu. Vizela každopádně svou úlohu zvládla, takže se na samý závěr sezóny nemusí klepat strachy. Naopak takové pocity prožívají aktuálně v maličkém místě zvaném Moreira de Cónegos. Právě Moreirense totiž spadnout o patro níže může, pokud nyní selže.

Lépe řečeno bojuje o umístění na šestnácté pozici, znamenající baráž, neboť přímá záchrana se ho již týkat nemůže. Situaci přitom nemá pod vlastní kontrolou oproti Tondele, se kterou má sice lepší vzájemné zápasy, ale je o bod pozadu. A pakliže tak tenhle protivník v souběžně hraném klání porazí doma Boavistu, Belenenses ho jistě doprovodí do druhé nejvyšší soutěže.

Zatímco hostující šéf lavičky Álvaro Pacheco může svůj tým připravit na rozlučku s ročníkem v klidu a bez emocí, jeho protějšek má velké vrásky na čele. "Kdybychom sestoupili, jednalo by se o velkou nespravedlnost," hlesl domácí stratég Ricardo Sá Pinto. "Nezaslouženě jsme ztratili několik mačů. Moje mužstvo je výjimečné, pořád věřilo, pořád tvrdě pracovalo a všem problémům a nezdarům čelilo tváří v tvář. Stále nicméně chceme uspět a dostat se do baráže."
Kurzy sázkové kanceláře Tipsport: 1.92 - 3.61 - 4.12
Tip EuroFotbal.cz: 1
více informací
CS Marítimo - Portimonense SC  (sobota 19:00)
CS Marítimo i Portimonense si již zajistily ligovou příslušnost v nadcházejícím ročníku a na Madeiře mohou bez větších starostí zakončit svou sezónu. Oba týmy tak budou bojovat hlavně o lepší tabulkové postavení - domácí mohou v případě výhry skončit na solidním 7. místě, Portimonense ještě může tříbodový zisk posunout do horní poloviny tabulky.

Oba týmy měly před závěrečnou fází sezóny dobrý bodový základ a přijatelný odstup od záchranářských bojů. Marítimo ligu udrželo díky skvělé formě na přelomu roku, kdy posbíralo nejvíc výher. Od začátku března ale zaznamenalo pouze dva tříbodové úspěchy.

Portimonense zase těží z velmi vydařené první poloviny sezóny, po které bylo jedním z adeptů na pátou pohárovou příčku. Druhá půlka už se tak svěřencům Paula Sérgia nevydařila. V letošním roce čekali na výhru až do dubna a z posledních devíti zápasů sedm prohráli a pouze ve dvou slavili vítězství.

Oba soupeři se v této sezóně poprvé potkali až v lednu a šťastnější z hřiště odcházeli hráči Marítima. Ti zvládli skórovat v nastavených časech obou poločasů a odvezli si cenné vítězství.
Kurzy sázkové kanceláře Tipsport: 2.36 - 3.56 - 2.95
Tip EuroFotbal.cz: 0
více informací
FC Porto - Estoril Praia  (sobota 19:00)
Fotbalisté FC Porto si minulý týden v Clásicu proti Benfice zajistili jubilejní třicátý mistrovský titul a v závěrečném ligovém kole proti Estorilu si mohou na domácím stadiónu naplno užít mistrovské oslavy. Půjde také zřejmě o poslední ligový zápas Chancela Mbemby v dresu Porta.

FC Porto v minulém kole vyhrálo na půdě Benficy díky gólu Sanusiho z nastaveného času 0:1 a po obdivuhodné jízdě ligovou sezónou definitivně získalo mistrovský titul. Z 33 odehraných kol ztratili mistři pouze pětkrát a jen v jednom případě šlo o prohru.

K té navíc došlo až v 31. kole, kdy ligového lídra zaskočila Braga a překazila mu tak sen o sezóně bez prohry. Z první porážky se však Conceiçãovi svěřenci oklepali, následně si poradili s Vizelou i Benficou a nedopustili, aby se na ně v tabulce dotáhl dotěrný Sporting.

Dá se čekat, že Sérgio Conceição na hřiště nepošle úplně nejsilnější jedenáctku, neboť příští týden bude Porto bojovat ještě o jednu trofej. Ve finále národního poháru bude na svém stadiónu čelit Tondele.

Na úspěchu letošní týmu Porta má bezpochyby podíl i většinu času vyklizená marodka. Jediným zraněným fotbalistou v kádru mistra je Wilson Manafá, který se na hřiště nepodíval od začátku roku. Hosté budou bez dlouhodobě zraněného Africa a Providence, který se však od svého příchodu ještě v dresu Estorilu nepředstavil. Nejcitelněji tak bude chybět obránce Bernardo Vital, jenž vyfasoval v minulém kole červenou kartu.

Estoril se po tříleté pauze v druhé lize vrátil mezi portugalskou elitu a z letošních nováčků se mu dařilo nejlépe. Po první polovině sezóny tým z lisabonské aglomerace dokonce atakoval pohárové příčky, a přestože v druhé polovině došlo k poklesu formy, je Estoril kolo před koncem na výborném 8. místě.
Kurzy sázkové kanceláře Tipsport: 1.13 - 9.29 - 22.30
Tip EuroFotbal.cz: 1
více informací
Sporting CP - CD Santa Clara  (sobota 21:30)
Poslední zápas velice náročné sezóny čeká hráče lisabonského Sportingu, kteří na Estádio José Alvalade přivítají Santu Claru z Azorských ostrovů. Přestože ani jednomu z týmů výhra nic nezajistí, oba soupeři si mají co oplácet.

Stejně jako minulou sezónu i letos Sporting ví, že jeho tabulková pozice po posledním kole nezmění. Ale zatímco před rokem Sporting oslavoval výhrou 5:1 nad Marítimem mistrovský titul a Pedro Gonçalves díky hattricku získal korunu krále střelců, letos "Lvi" z druhého místa pouze koukají na záda suverenního Porta.

Sporting si pod vedením Rubéna Amorima a udržení většiny mistrovského kádru věřil na obhajobu mistrovského titulu a nemá za sebou špatnou sezónu. Pokud porazí Santa Claru, tak dosáhne stejného počtu bodů jak minulou sezónu, dosáhl také osmifinále Ligy mistrů a vyhrál Ligový pohár.

Přesto zeleno-bílé trápily výkyvy formy, zranění a náročný program, s čímž se nedokázali vždy poradit. Také minulý týden na hřišti Portimonense zaspali první poločas, po kterém prohrávali 1:2. Poté se však otěží utkání ujal střídající Sarabia, který dvěma góly otočil vývoj zápasu a zaokrouhlil svůj počet soutěžních gólů za Sporting na 20.

Španělského křídelníka čeká s největší pravděpodobností poslední zápas v dresu Sportingu, protože jeho výkony opět zaujaly v PSG, odkud v Lisabonu hostuje. Poslední zápas možná odehraje také Feddal, kterého většinu sezóny trápila zranění a nedosáhl tak na metu 25 zápasů, která by znamenala automatické roční prodloužení smlouvy.

Santa Clara vůbec nezachytila začátek sezóny a rozloučila se v říjnu s Danielem Ramosem, který tým minulou sezónu dotáhl až do pohárové Evropy. Dlouho se na lavičce neohřál ani Nuno Campos, a tak tým zvedl až bývalý lodivod Sportingu Mário Silva, který od svého lednového nástupu prohrál pouze dva ligové zápasy - s Portem a Benficou.

Nadcházející soupeři se potkali v letošní sezóně už dvakrát. Na začátku ledna uštědřila Santa Clara Sportingu jednu z jeho tří ligových proher. Lvi to Os Açoreanos vrátili o dva týdny později, kdy je vyřadili v semifinále Ligového poháru.
Kurzy sázkové kanceláře Tipsport: 1.28 - 5.86 - 11.30
Tip EuroFotbal.cz: 1
více informací
Paços Ferreira - SL Benfica  (pátek 21:15)
Benfica zůstane letos v konečné tabulce za Portem a Sportingem, taková skutečnost je vlastně několik týdnů jistou záležitostí. Tenhle ročník zakončí v páteční předehrávce posledního kola na půdě Pacosu de Ferreira, který prožíval jakousi průměrnou sezónu a ve finálním účtování obsadí nějakou z příček ve středu pořadí, matematicky přitom ještě může uzmout tu sedmou.

Celek z Portského distriktu by každopádně musel lisabonského giganta skolit a pak jen čekat, jak si povedou jeho ostatní konkurenti v pranici o takovou metu, která žádný vliv na klíčové otázky nemá. Domácí si tak jako tak oproti loňsku pohorší, v roce 2021 obsadili páté místo a v létě se pak prali neúspěšně o kvalifikaci do evropských pohárů. Nejslabší období prožívali zhruba od konce října až do půlky prosince, tehdy napříč všemi soutěžemi nevyhráli osmkrát za sebou a najednou byli nebezpečně blízko sestupovému pásmu. Mužstvo ale pomohla notně oživit změna trenéra, Jorgeho Simaa nahradil César Peixoto, pod nímž se začalo přece slušně výsledkově dařit, a postupně se jeho svěřenci dopracovali pohodlně k záchraně. Mimochodem vedení klubu i César Peixoto byli se vzájemnou spoluprací natolik spokojeni, že se dohodli na prodloužení kontraktu už během března, a tak má Pacos de Ferreira tento post na další období vyřešený. Aktuálně nemá nejlepší formu, v posledních čtyřech kláních získal pouze dva body.

Benfica letos žádnou cennou trofej do své vitríny neposlala, celkově nemůže hodnotit svoje působení dobře. "Očekáváme na závěr, že diváci uvidí solidní zápas," říkal Nélson Veríssimo, pro něhož bude tohle utkání vůbec tím posledním na lavičce As Águias. Smlouvu měl jen do konce června, po Jorgem Jesusovi přebíral žezlo do konce sezóny. Vedení klubu přitom našlo nového nástupce, tím se stane Roger Schmidt, jenž doteď působil v PSV. "Přestože oba týmy v tabulce mají svou pozici definovanou, zaměřujeme se na výhru," dodal Nélson Veríssimo.
Kurzy sázkové kanceláře Tipsport: 3.77 - 3.97 - 1.91
Tip EuroFotbal.cz: 2
více informací
Tabulka před začátkem kola
 TýmZVRPSB
1.FC Porto33284184:2288
2.Sporting CP33264369:2382
3.SL Benfica33225676:3071
4.SC Braga33198650:2865
5.Gil Vicente FC331312847:3751
6.Vitória SC Guimarães331291245:4145
7.CD Santa Clara339131138:5040
8.Estoril Praia339121236:4139
9.CS Marítimo339111339:4338
10.Paços Ferreira339111329:4238
11.Boavista FC337161037:5037
12.FC Famalicão338121342:4936
13.Portimonense SC33981630:4535
14.FC Vizela337121436:5433
15.FC Arouca33791730:5430
16.CD Tondela33762039:6527
17.Moreirense FC33681929:5026
18.CF Os Belenenses335101823:5525
Autor: EuroFotbal.cz
Související články
Komentáře (0 / 0 nových)
zatím žádný komentář
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.
Registrace nového uživatele
Našli jste v článku chybu? Můžete nám ji oznámit.