Souhrn kvalifikace o postup na ME 2024 - sobota 17.6.
Portugalsko si poradilo s Bosnou a plní roli favorita skupiny, dobře kvalifikaci rozehrálo rovněž Slovensko, které veze body z Islandu. Belgie překvapivě jen remizovala s Rakouskem.
Skupina A
Kypr - Gruzie 1:2
Góly: 39. Ioannis Pittas (pen.) - 31. Georges Mikautadze, 84. Zurab Davitašvili
Fotbalisté Gruzie si ve třetím kole kvalifikační skupiny A o postup na mistrovství Evropy odvezli z Kypru všechny body za výhru 2:1. Úvodní branku utkání vsítil ve 31. minutě mladík Georges Mikautadze, jenž se 23 góly a osmi asistencemi podílel na postupu Mét do nejvyšší francouzské soutěže. Středomořský tým sice dokázal ještě v prvním dějství srovnat, vítězství a překvapivé přeskočení Španělska v tabulce však zajistil v 84. minutě 22letý Zuriko Davitashvili.
Fotbalového trpaslíka z Kypru čekala v jeho druhém zápase skupinové fáze na vlastní půdě nepříjemná Gruzie. Ta předvedla v březnovém klání s Norskem velmi srdnatý výkon, díky kterému vybojovala alespoň bod. Ve svých řadách se hosté spoléhali především na hvězdný objev z Neapole Khvichu Kvaratskheliu. Ten však táhl dlouhou sérii 14 utkání v řadě bez vstřelené branky, což chtěl proti domácímu outsiderovi prolomit.
V úvodních minutách hýřil aktivitou zejména domácí Ioannis Kousoulos. Velkou příležitost si vytvořil už ve čtvrté minutě, Giorgi Mamardashvili ale jeho prudkou střelu zpoza vápna zneškodnil. Ještě blíže přesné trefě byl o pět minut později, když se prodral do zakončení uvnitř vápna, gólman si však s jeho pokusem i následnou dorážkou opět poradil. Po delší klidné pasáži si první šanci a hned gólovou vytvořili hosté. Mikautadze na polovině hřiště zachytil mizernou rozehrávku Alexe Gogiče a svůj následný dlouhý sprint i úspěšně zakončil. Vedení Gruzínců ale nemělo dlouhého trvání. O devět minut později si míč po intervenci VARu postavil na pokutový puntík Ioannis Pittas a se štěstím překonal Mamardashviliho.
Krátce po změně stran si mohl 26letý útočník připsat i druhý zásah, v těžké pozici v pádu měl ovšem smůlu a nastřelil pouze horní tyč brankové konstrukce. Gruzínci ve vyrovnaném druhém poločase poprvé zahrozili v 68. minutě, střela Otara Kiteishviliho ale nezpůsobila gólmanovi větší problémy. Domácí si dvě slepené šance připsali po 75. minutě, kdy nejdřív vytěsnil Mamardashvili dorážku Charalampose Charalampouse na roh, po němž nastřelil brankovou konstrukci Kousoulos. Rozhodujícího zásahu se ale šest minut před koncem dočkali hosté, když chytře z otočky z hranice vápna vypálil k tyči Davitashvili.
Gruzie tak překvapení nedopustila a připsala si první tři body. Obě reprezentace odehrají další skupinové kolo 20. června. Středomořský tým zavítá do Norska, Gruzínci poté svedou bitvu se Skotskem.
Norsko - Skotsko 1:2
Góly: 61. Erling Haaland (pen.) - 87. Lyndon Dykes, 89. Kenny McLean
Norsko také ve třetím zápase kvalifikační skupiny A o mistrovství Evropy ztratilo body, když v závěru utkání se Skotskem vyhořelo a nakonec padlo 1:2. Doposud neporažení hosté přijeli do Osla s jednoznačným cílem neprohrát. Po hodině hry jim tento plán ztížil hlavní sudí, jenž nařídil penaltu pro domácí, kterou bez problémů proměnil čerstvý vítěz Ligy mistrů Erling Haaland. Ostrovany to ovšem nezlomilo a v úplném závěru dvěma góly během dvou minut celý duel otočili. Jejich hrdinou se stal Lyndon Dykes, jenž jednu branku sám vstřelil a na druhou nahrál.
Skotsko do kvalifikace vlétlo jako velká voda a zejména výhrou nad Španělskem pořádně zamíchalo kartami ve skupině. S týmem z Pyrenejského poloostrova už se utkalo i Norsko, to však doplatilo mimo jiné na absenci Haalanda a vysoko prohrálo. Tentokrát už byl elitní kanonýr navzdory oslavám triumfu v Lize mistrů k dispozici a vyběhl na trávník Ullevall Stadionu, který byl v posledních dnech terčem výrazné kritiky, od prvních minut.
Už podle nasazení pěti obránců a osamoceného útočníka se dalo odvodit, že Skotové měli v plánu vycházet z pevného bloku, což od úvodních minut znamenalo velkou územní převahu domácího celku, ta však vážnější příležitosti dlouho nepřinášela. Jednu z mála zajímavých situací měl na svědomí Alexander Sörloth, jehož razantní hlavička ovšem trefila pouze rukavice dobře postaveného Anguse Gunna. Ostrovní celek se místy snažil hrozit z rychlých kontrů, žádný z nich ale nedovedl do nebezpečného zakončení.
Dění na stadionu v norském hlavním městě se příliš nezměnilo ani po změně stran, když útočné snahy skandinávského celku dlouho narážely na urputně bránící Skoty. To se změnilo až po hodině hry, kdy byla ve vápně nedovoleným způsobem stažena největší hvězda domácích Haaland, jenž si s nařízenou penaltou poradil znamenitě a otevřel skóre duelu. Inkasovaná branka logicky přinutila hosty vylézt z obranné ulity a pokusit se s nepříznivým vývojem něco udělat. To se jim podařilo několik minut před koncem, kdy využil nedůrazu v domácí obraně Dykes, který předskočil jednoho ze stoperů a píchl míč za vybíhajícího brankáře až do sítě. To však nebylo ze strany hráčů v bílých dresech vše. Jen o několik desítek vteřin později vyšachovali svého soupeře, střelec jejich první branky Dykes přiklepl míč Kennymu McLeanovi a ten utaženou ranou na zadní tyč rozhodl.
Fotbalisté Skotska tak pokračovali ve spanilé jízdě kvalifikací a vyhráli i třetí duel. V příštím kole 20. června přivítají Gruzii, v Norsku se tentýž den představí Kypr.
Tabulka
Skupina E
Albánie - Moldavsko 2:0
Góly: 51. Jasir Asani, 76. Nedim Bajrami
Albánie zareagovala na úvodní porážku s Polskem očekávanou výhrou nad Moldavskem, které ve svém druhém utkání kvalifikační skupiny E o postup na Euro porazila 2:0. Dlouho se však zdálo, že si na pevné defenzivě hostů Orli vylámou zuby stejně jako před několika měsíci česká reprezentace. Převahu balkánského celku ale po změně stran využil Jasir Asani a uštědřil hostům první porážku v bojích o evropský šampionát v Německu.
Od Moldavska se toho v kvalifikaci příliš nečekalo, svůj moment slávy však prožilo hned druhý hrací den, kdy remizovalo s Českem. Albánie zatím zaujímala poslední příčku, nastoupila ovšem k jedinému duelu, v němž těsně padla v Polsku. Na premiérové body měla dosáhnout v repríze střetnutí z bojů o předešlé Euro, v nichž Moldavce porazila v obou zápasech bez inkasované branky. Utkání v Tiraně dostal na starosti sudí Dennis Higler, jenž odpískal teprve své páté mezinárodní klání.
Aktivněji vstoupili do zápasu domácí, kteří už po pěti minutách ohrozili soupeřovu branku. Po rohovém kopu však Ardian Ismajli hlavičkoval z dobré pozice pouze do náruče připraveného Doriana Raileana. Převaha Albánců neustávala, ale ani další standardní situace přesnou střelou neskončily. Nejvíce to stadionem v Tiraně zahučelo ve 21. minutě, kdy Sokol Cikalleshi rozezvučel ranou zpoza vápna břevno. Moldavané se k zakončení mezi tři tyče v první půli nepropracovali a byli při odchodu do šaten za smírný výsledek rádi.
Skóre se neměnilo ani v 50. minutě, kdy v malém vápně naběhnutý Asani nedosáhl na prudký pas. Forvard hrající nejvyšší jihokorejskou soutěž se ovšem záhy dočkal úspěšného zásahu, když si navedl míč z pravé strany na hranici pokutového území, odkud se nechytatelně trefil do horního rohu. Nová situace nutila Moldavany k odvážnějším návštěvám útočné poloviny, jenže na ní nic kloudného nevymysleli. Naopak domácí udeřili podruhé. Skvělého napadání rozehrávky využil k přesnému zakončení na vzdálenější tyč Nedim Bajrami.
Albánie tak dostála předzápasovým prognózám a získala premiérové tři body. V příštím kole se 20. června představí na Faerských ostrovech, Moldavsko tentýž den přivítá Polsko.
Faerské ostrovy - Česko 0:3
Góly: 15. Ladislav Krejčí, 44. Václav Černý, 75. Václav Černý
Česká reprezentace zvládla utkání třetího kola skupiny E kvalifikace o postup na Euro 2024 na Faerských ostrovech, kde vyhrála 3:0. Hostující celek se dostal do vedení v 15. minutě, kdy po tečovaném centru Adama Hložka přesně zakončil hlavou Ladislav Krejčí. Své první soutěžní trefy v národním dresu si následně připsal Václav Černý, jenž vyslal z dálky dvě nechytatelné rány. Češi tak po sedmi zápasech na venkovních trávnících opět okusili chuť tří bodů a stejně jako ve všech předchozích duelech si od Faeřanů nenechali dát gól.
Svěřenci Jaroslava Šilhavého měli s Faerskými ostrovy poměrně čerstvou zkušenost, když je v listopadu vyzvali v přátelském klání. Při jasné výhře 5:0 se stal hrdinou tehdy debutující Mojmír Chytil, jenž zaznamenal hattrick. Nová posila Slavie se v nominaci nacházela i tentokrát, na hrotu útoku ovšem dostal přednost Jan Kuchta. Čeští fotbalisté byli sice znovu favority, podobný debakl se však na umělém severském trávníku nečekal. Na stejném stadionu porazili Faeřané v září například Turecko.
S úvodním hvizdem se hostující celek chopil iniciativy a zamkl svého soupeře před vápnem. To hned ve druhé minutě vyústilo v první zakončení, hlavička Adama Hložka po přesném centru Davida Juráska ale gólem neskončila. Po nezdaru v Moldavsku bylo hlavním úkolem českého výběru vstřelit rychlou branku, což se v 15. minutě podařilo. Nakrátko rozehraný roh využil Hložek, jenž poslal přetažený míč na zadní tyč, kde byl připravený Krejčí a tradiční hlavičkář se nemýlil. Vedoucí trefou se favorit výrazně uklidnil a pustil do hry také domácího outsidera, jehož útočné snahy ovšem nejčastěji končily nepřesnostmi v předfinální fázi. Krátce před odchodem do šaten opět zapli čeští fotbalisté, konkrétně pak ve formě hrající Černý, který si převzal míč za vápnem, oklamal dva obránce a nechytatelně zavěsil ke vzdálenější tyči.
Stejný hráč získal ihned po návratu na hřiště balon u středového kruhu, vyvezl jej až k šestnáctce a přesným pasem vyzval ke skórování Kuchtu, tomu ale střela vůbec nesedla. Čerstvý mistr Fortuna ligy opět hrozil zhruba po hodině hry, kdy k němu doletěl další přesný Juráskův centr, jeho hlavičku však zneškodnil Teitur Gestsson. Jasná převaha Šilhavého svěřenců se potřetí zhmotnila ve vstřelenou branku čtvrthodinu před koncem, kdy se Černý objevil v takřka totožné pozici jako na konci první půle a poslal Gestssonovi další nechytatelný pozdrav.
První vzájemné soutěžní klání od roku 1999 tak skončilo stejně jako všechna předchozí, tedy výhrou Česka. To 20. června vyzve v přípravném utkání Černou Horu. Pro Faerské ostrovy tentýž den pokračují kvalifikační boje, když přivítají Albánii.
Tabulka
Skupina F
Belgie - Rakousko 1:1
Góly: 61. Romelu Lukaku - 21. Orel Mangala (vl.)
Rakousko remizovalo ve třetím kole kvalifikační skupiny F o mistrovství Evropy v Belgii 1:1 a nadále zůstává neporaženo na čele tabulky. Vedení se v první půli ujali hosté, kterým ke gólu pomohl smolnou trefou do vlastní sítě Orel Mangala. Rudí ďáblové však z vyrovnaného duelu neodešli s prázdnou, neboť po hodině hry určil konečné skóre Romelu Lukaku. V souboji těchto reprezentací se zrodil nerozhodný výsledek již počtvrté z pěti vzájemných zápasů.
Po neúspěšném mistrovství světa byl vedením belgické reprezentace pověřen nadějný Domenico Tedesco, který se snažil do přestárlého kádru přinést svěží vítr. Ten představoval například na svou šanci čekající útočník Loïs Openda, jenž prožil životní sezonu ve francouzském Lens. K dosud posledním střetnutím s Rakouskem došlo v ročníku 2010/2011 a zápas v Bruselu přinesl úchvatnou remízu 4:4. Na té se jedním gólem podílela současná opora hostů Marko Arnautovič.
Aktivně se v úvodu prezentoval zejména belgický mladík Jérémy Doku, který však svými centry adresáty nenalézal. Zodpovědně bránící Rakušané se neostýchali v rudém pekle i útočit, za což byli po 20 minutách hry odměněni. Po rohovém kopu trefil z voleje rychle padající míč Michael Gregoritsch, jehož pokus nešťastně tečoval do vlastní brány Mangala. Domácí snahy o vyrovnání vedly především po pravé straně skrze agilního Dodiho Lukébakia, nadějné pokusy útočníka Herthy ale těsně minuly kýžený cíl.
Ofenzivní úsilí Belgičanů pokračovalo i po změně stran. Úspěšné trefě byl blízko po zahraném 10. rohovém kopu domácích Wout Faes, balon ovšem putoval těsně nad. V 59. minutě zvedl fanoušky ze sedaček Lukaku, ti však měli záhy hlavy v dlaních, když zpoza vápna zkušený forvard netrefil bránu. Oslavy srovnání skóre tak proběhly z velmi podobné situace po hodině hry, kdy právě Lukaku umístil svůj 73. reprezentační gól do levého dolního rohu. Obrat mohl dokonat Yannick Carrasco, v rychlosti ale nesrovnal svá mířidla a minul pravou tyč.
Duel dvou aspirantů na postup tak skončil nerozhodným výsledkem. Belgie se v příštím kole 20. června představí v Estonsku, Rakousko tentýž den přivítá Švédsko.
Ázerbájdžán - Estonsko 1:1
Góly: 62. Anton Krivocjuk - 27. Rauno Sappinen
Dva úspěšné rohové kopy rozhodly o osudu tohoto kvalifikačního střetnutí o EURO 2024. Estonsku lépe vyšel první poločas, během něhož slavil vstřelenou branku Rauno Sappinen, ve druhé půli ovšem odpověděl za Ázerbájdžán po stejné standardní situaci Anton Krivocjuk. A oba celky tak svoje postavení v tabulce skupiny F zásadně nevylepšily. Aspoň mají první bod.
Ne moc povedeným způsobem se prezentovaly oba týmy během zhruba úvodní půlhodinky zápasu. Nějaké střelecké pokusy sice k vidění byly, nepředstavovaly ovšem ohrožení pro průběžné bezgólové skóre. Až ve 27. minutě z ničeho nic udeřili Estonci. Velezkušený kapitán Vassiljev přetáhl svůj centr od rohového praporku na zadní stranu pokutového území, odkud se do míče opřel z první Miller, a od Sappinena se pak balón odrazil do spodního rohu brány na vzdálenější tyč.
Ve 35. minutě mohli hosté svoje vedení navýšit, to když si v šestnáctce soupeře počínal odvážně Anier, ten nakonec přihrál před branku Lukkovi, jenže tomu zakončení nevyšlo, takže se míč došoural pouze do zámezí. Až ve 41. minutě se poprvé osmělil také Ázerbájdžán, nicméně dalekonosná navštívenka od Mahmudova gólmana Heina zásadněji nepřekvapila.
Po obrátce se Estonsko zprvu snažilo především o uhájení těsného náskoku, ovšem tahle taktika se neukázala býti správným řešením. V 62. minutě jeho konkurent srovnal stav, i jemu se povedlo zužitkovat rohový kop, konkrétně centr kapitána Mahmudova přesměroval hlavou za brankovou čáru Krivocjuk. V 82. minutě mohl ještě Ozobič strhnout výhru ve prospěch družiny z oblasti Kavkazu, avšak s jeho přímákem si Hein poradil.
Tabulka
Skupina G
Černá Hora - Maďarsko 0:0
Góly: -
Černá Hora se v utkání kvalifikační skupiny G na evropský šampionát rozešla s Maďarskem smírně 0:0. Duel týmů, které mají po sobotním střetnutí shodný počet bodů, mnoho šancí nenabídl. Favorizovaní hosté se po jednoznačné úvodní výhře nad Bulharskem nikam nehnali a spokojili se s remízou, čímž zdramatizovali boj o postup. Hosté však mají na balkánský celek zápas k dobru, a navíc dosud ani jednou neinkasovali.
Maďarsko na posledním Euru doplatilo na silnou skupinu, jeho výkonnostní vzestup byl ale jasně patrný v Lize národů. Ve společnosti Anglie, Německa a Itálie obsadilo druhou příčku a i díky tomu bylo favoritem na postup na příští evropský šampionát. K němu nakročilo přesvědčivým triumfem nad Bulharskem a pokračovat toužilo v Černé Hoře. Ta se jevila být jediným konkurentem Maďarů v boji minimálně o druhou pozici, jelikož zvládla důležité střetnutí v bulharském Razgradu.
Domácí navíc vstoupili velmi aktivně i do tohoto duelu, když už v páté minutě vyskočil na centr z pravé strany Nikola Krstovič a zakončením hlavou pořádně vystrašil maďarskou defenzivu. Stejným způsobem to na druhé straně zkoušel Attila Szalai, ani jeho pokus ale mezi tři tyče nezamířil. Jen několik desítek vteřin poté se hra přesunula zpátky na útočnou polovinu Černohorců, což vyústilo v dalekonosnou ránu Žarka Tomaševiče, která se do brány opět nevešla. Povedeným pokusem se prezentoval kousek za vápnem i Stevan Jovetič, jenže ani kapitán domácího týmu nedokázal zakroutit míč na místo určení.
I se startem druhého dějství to byl domácí celek, který se snáze dostával do nebezpečných situací. Jedna taková přišla v 68. minutě, kdy přiletěl ideální míč na hlavu Vukana Savičeviče, jeho hlavička ovšem putovala vysoko nad. Když se několik minut před závěrečným hvizdem neujalo ani stejné zakončení Milutina Osmajiče, bylo o bezgólovém výsledku jasno.
Premiérový soutěžní střet těchto soupeřů tak skončil remízou. Maďarsko v příštím kvalifikačním zápase přivítá 20. června Litvu. V Černé Hoře se tentýž den představí v přátelském duelu Česká republika.
Litva - Bulharsko 1:1
Góly: 15. Edvinas Girdvainis - 27. Marin Petkov
Litva i v početním oslabení trvajícím více než 70 minut dokázala ubránit s Bulhary remízový stav. Těm ke druhé brance nepomohl ani velký tlak po většinu utkání.
Litva nastupovala do tohoto duelu sice jako domácí mužstvo, což mohlo znamenat určitou výhodu, ovšem výkonnostně zastávalo spíš roli outsidera. Hosté byli favoritem i přesto, jak hrubě se jim v tomto kvalifikačním cyklu nedaří. Nejenže do této chvíle ani jednou nedokázali vyhrát, ale dokonce ani jednou neskórovali.
Bulharům nevyšel ani start dnešního střetnutí. Po deseti minutách se málem prosadil Jankauskas a po dalších patnácti minutách už prohrávali. Centrovaný míč od rohového praporku si našel Edvinas Girdvainis a přesnou hlavičkou poslal domácí do vedení!
Jenže to byla na dlouhou dobu poslední radostná chvíle litevského výběru. Po pouhých dvou minutách totiž musel ze hry za dost nešetrný faul v roli posledního hráče Justas Lasickas, a po červené kartě tak oslabil svůj celek. Hned na to se Bulharsko chopilo aktivity a začalo hrát. Despodov pálil těsně vedle, Čočevův volej taktéž skončil o pár centimetrů mimo.
Ve 27. minutě už to však hostům vyšlo a dokázali srovnat. Šopov rozehrál rohový kop nakrátko, míč se dostal k Marinu Petkovovi a jeho rána prosvištěla celou obranou včetně brankáře Gertmonase!
Ten musel čelit dalšímu pokusu Despodova a nakonec až s vypětím sil uměl odrazit balón na roh. Svou flexibilitu musel ukázat také ve 43. minutě, kdy z otočky vypálil Delev.
Nicméně po změně stran aktivita Bulharů razantně opadla, na nějakou větší šanci jsme tedy dlouho čekali. Když nicméně na závěr brankář Gertmonas zlikvidoval příležitosti Ruseva i Čočeva, bylo jasné, že ani slušný tlak Bulharsku na tři body stačit nebude.
Tabulka
Skupina J
Island - Slovensko 1:2
Góly: 41. Alfred Finnbogason (pen.) - 27. Juraj Kucka, 69. Tomáš Suslov
Slovensko vyhrálo ve třetím kole kvalifikace na Euro 2024 nad výběrem Islandu, jež poprvé sestavoval nový trenér Age Hareide, 2:1. Dočasným návratem do dresu Sokolů pomohl k vítězství navzdory oficiálnímu ukončení kariéry Marek Hamšík, jenž asistoval na gól dalšímu veteránovi Juraji Kuckovi. Ačkoliv domácí následně srovnali, z remízy se neradovali, jelikož utkání rozhodl šťastný zásah Tomáše Suslova, kterého smolně nastřelil islandský hráč. Slováci tak zvítězili podruhé v řadě a na druhé příčce tabulky mají na své konkurenty tříbodový náskok.
Neklidné prostředí slovenského fotbalu ještě více rozvířila poslední nominace Francesca Calzony. Opět v ní totiž scházel Vladimír Weiss mladší, jehož dřívější absence trenér vysvětloval nehodícím se herním stylem. Tentokrát již Ital po službách kreativního záložníka toužil, ten však povolání odmítl právě kvůli předcházejícím sporům. Na Island, který bojoval s generační obměnou a naposledy rozstřílel Lichtenštejnsko, naopak odjel Hamšík, jenž se přitom v listopadu s reprezentačním dresem rozloučil.
Poprvé ale zahrozili hráči domácího celku, Albert Gudmundsson však nečekal, že na něj přihrávka skrze vápno projde, a tak z prostoru pro penaltu poslal jen slabý míč do náruče gólmana. Ještě o poznání nebezpečněji působila šance Jóna Dagura Thorsteinssona, tomu ale střela z první nesedla. Po čtvrthodině hry o sobě dal vědět opět Albert Gudmundsson, kličkou sice překonal gólmana, následná rána z ostrého úhlu však směřovala jen do boční sítě. Nakonec se tak z úvodní branky radovali Sokoli, když Kucka výstavní pumelicí z velké vzdálenosti zužitkoval přihrávku navrátilce Hamšíka. Krátce před poločasovým hvizdem ale hostující obránci nezvládli čistě odklidit nebezpečnou šanci Islanďanů, a rozhodčí tak musel nařídit pokutový kop. K jeho exekuci se postavil Alfred Finnbogason a suverénní ranou k levé tyči srovnal skóre. Vrátit Slovákům vedení mohl o chvíli později Róbert Mak, jeho prudká rána ale směřovala přesně na gólmana.
Po změně stran byli více u kormidla opět hráči Islandu, tentokrát si ale závažnější příležitost vytvořit nedokázali. Záhy tak reprezentanti Slovenska hru srovnali, ale ani oni divákům dlouho šance nenabídli. Nakonec se tak hosté radovali v 70. minutě po velmi kuriózní brance, když Jóhann Berg Gudmundsson při pokusu o odkop tvrdě nastřelil míč do Suslova, od nějž se míč obloučkem odrazil za gólmanova záda. Ani v závěrečných minutách si Islanďané nevytvořili větší tlak a skóre nesrovnali.
Premiérové soutěžní vzájemné utkání tak ovládlo Slovensko. To se v příštím kole 20. června představí v Lichtenštejnsku, Island tentýž den přivítá Portugalsko.
Portugalsko - Bosna a Hercegovina 3:0
Góly: 44. Bernardo Silva, 77. Bruno Fernandes, 90+3. Bruno Fernandes
Portugalský národní tým zvládl i třetí duel skupiny J kvalifikace na mistrovství Evropy, když na vlastní půdě porazil Bosnu a Hercegovinu 3:0. Domácí byli po celý zápas lepším týmem na hřišti, což ve 44. minutě přetavil v rozhodující gól Bernardo Silva, jenž se připojil k reprezentaci po oslavách trofeje z Ligy mistrů. Portugalsko tak zůstává neohroženým lídrem skupiny s devíti body a celkovým skóre 13:0. Bosňané naopak po druhé prohře v řadě okupují čtvrtou příčku.
Domácí měli za sebou pod novým trenérem Robertem Martínezem dva velmi jednoduché úkoly, když nejprve rozstříleli Lichtenštejnsko a poté také Lucembursko. Proti oběma outsiderům se hned čtyřikrát prosadil Cristiano Ronaldo, jenž se i tentokrát nacházel v základní sestavě. Do cesty se Portugalcům postavila Bosna a Hercegovina, která také neměla papírové předpoklady na vítězství. Body však potřebovala, jelikož v minulém klání hraném v březnu nečekaně padla se Slovenskem.
I přes papírové předpoklady rozehráli fotbalisté Bosny s domácím Portugalskem vyrovnanou partii. Hráči v bílých dresech excelovali již od prvních minut vynikajícím napadáním a prací bez balonu. Po 20 minutách hry byli dokonce blízko úvodnímu gólu, když jeden z útočících hráčů vyslal nepovedený centr směřující přímo do portugalské branky. Poprvé se však mohli přece jen radovat domácí fanoušci, a to ve 24. minutě, kdy hlavou uklidil míč do brány nestárnoucí Ronaldo. Gólové oslavy ovšem rychle utichly kvůli zdviženému praporku. Těsně před koncem úvodního dějství se bosenská síť rozvlnila podruhé. Bruno Fernandes našel vynikající přihrávkou svého spoluhráče z modré strany Manchesteru a Silva tváří v tvář gólmanovi nezklamal.
Po úvodní brance domácích se ofenzivní snažení fotbalistů Bosny minimalizovalo, protože veškerou iniciativu převzali Portugalci. Tým z Pyrenejského poloostrova však ztroskotával na komplexně hrající obraně hostujícího celku. To se ovšem změnilo v 77. minutě, kdy skvěle bránící Bosna inkasovala podruhé. Střídající kapitán anglického Wolverhamptonu Rúben Neves našel skvělou přihrávkou Fernandese a ten hlavou nekompromisně upravil skóre zápasu na 2:0. Portugalský záložník brankou zpečetil svůj dobrý výkon. Šanci zvýšit portugalské vedení měl další střídající hráč Diogo Jota po přihrávce Ronalda, útočník Liverpoolu ovšem z bezprostřední blízkosti napálil míč přímo do náručí bosenského brankáře. S dvoubrankovým vedením se však nesmířil Fernandes. V 93. minutě napálil míč v letu a vymetl horní růžek branky gólmana Ibrahima Šehiče.
Portugalci tak překvapení nedopustili a připsali si další tři body do tabulky. Obě reprezentace bude čekat další duel v úterý 20. června. Portugalsko svede bitvu s Islandem, Bosna poté vyzve Lucembursko.
Lucembursko - Lichtenštejnsko 2:0
Góly: 59. Danel Sinani, 89. Gerson Rodrigues
Lucembursko si dokázalo podle očekávání poradit s Lichtenštejnskem, i když se asi čekal větší brankový rozdíl. Domácí se nakonec spokojili s góly Dan. Sinaniho s Rodriguezem, byť šancí měli mnohem víc.
Delší dobu se obě jedenáctky spíš oťukávaly, než aby něco kloudného vymyslely. Pak se ale náhle něco změnilo a začaly se vršit fauly. Lucembursko mělo během prvních třiceti minut několikrát pocit, že by sudí Derevinskyj měl odpískat penaltu v jeho prospěch, jenže se tak nestalo.
Deset minut před koncem se Lucembursko náhle pustilo do rychlého kontru a Thill ho zakončil jen střelou do levé tyče! O chvíli později musel Büchel zasahovat po ráně Borgese Sanchese a problémy mu následně nadělal i Martins.
Borges Sanches sice poté krásnou ranou poslal domácí do vedení, stál však v ofsajdu. Lichtenštejnsko odolávalo až do 59. minuty. V ní Gerson Rodrigues podnikl rychlý brejk a mířil na zadní tyč, kde balon do brány doklepl Danel Sinani.
Další trefu jsme po několika zahozených možnostech viděli až minutu před koncem. Pojišťující branku na 2:0 měl na svědomí Gerson Rodrigues, který s potáhl míč na střed hřiště a krásným zakončením ho poslal k tyči!
Komentáře (32)
Přidat komentářBelgie strelila 2 branky, skončilo to 1:1 aj víťazný gól Slovenska stál zato málokedy máme hlupe šťastie.
Ronaldo má zs v repre až do penze jistou, co.
250 zápasů by dát mohl.
Zs? 90 min aby bol na ihrisku vždy keď bude penalta
Základní Sestava
Ja viem čo je zs, len že ťa prekvapuje zakladná zostava keď ma istých 90min
Slováci vyhráli po krásným vlastňáku od Islandu Ještě, že rozhodčí předtím nepískl faul, jinak by jsme o to přišli
Výkon Slovenska bol des a hrôza, bez koncepcie, myšlienky, nápadu. Ten pastažrút na lavičke je úplna lúza. Island hral dobre, skvelí fanúškovia a aj preto som im fandil proti Slovensku. Dúfam, že postúpia spolu s Portugálskom. Prekvapiť by mohlo Luxembursko.
Kde hrali dobre vypracovali si akurát tak šance keď Hamšík, Kucka, Pekarík, Dúbravka a neviem kto ešte im na to musel prihrať. Aj ten gól museli dať z penalty kde tam borec radšej padol lebo vedel, že by z toho nič nebolo, síce penalta jasná ale keby chcel borec to ustojí a bolo to aj vidieť, že nejakú tu sekundu mu trvalo než spadol. V druhom polčase keď už naši prestali im vytvárať akcie tak sa zmohli na niečo až na na konci zápasu lebo už museli to už skôr vyhrajeme skupinu, než že títo majú postúpiť
Ja napríklad nevidím dôvod prečo by Slovensko malo niekam postúpiť. Ja im nefandím, náš futbal nepovažujem za zaujímavý a atraktívny pre svet a neviem prečo by sme sa s ním mali ukazovať pred svetom.
Za to Island to je atraktivita sama Nebo Lucembursko
No Luxembursko by bolo prekvapenie, tak preto by bolo atratktivne asi najviac, mozno amo Island 2016
A prečo by potom mal Island postúpiť a ukazovať sa svetu? Slovensko bolo určite futbalovejšie než Island akurát v prvom polčase snáď polovica mužstva spravila aspoň jednu hrubicu. Keď naši prestali robiť chyby tak Dúbravka sa tam mohol unudiť k smrti keby mu naši občas neprihrali nech sa zapojí.
Slovensko má mnohem větší potenciál než ti kopáči z Islandu. Je hodně divné, když nefandíš týmu své rodné země?
Čekáš až na dobu, kdy za Slovensko budou hrát v útoku Messi, Ronaldo, Haaland a Mbappé ???
To je nejake pravidlo, ze musis podporovat svoju rodnu zem? Vsak on si nevybral kde sa narodi, toho koho podporovat bude si uz vybrat moze..
Ne, není to žádné pravidlo ..........
Nie, ale neviem kde sa zobralo pravidlo, ze ked uz fandim inej krajine tak pridem na cz/sk web a zacnem pisat ako nefandim svojim lebo vsetko je zle a tomu komu fandim ja tak to je dobre
Tam kde sa vzalo pravidlo, ze je normalne (aj zo strany politikov) lebo su niecim ini.. oni tomu hovoria ... sloboda prejavu ...
Tak potom neplacte, ze sa niekto slobodne vyjadri reakciu
Ja len som sa pozastavil, ze je divne ked niekto nefandi krajine v ktorej sa narodil.. mne pride naopak divne fandit krajine, len preto, ze som sa v nej narodil
Pritom len v pripade ludi na Slovensku je to uz celkom bezna vec
Mne len pride zaujimave, že vždy keď niekto fandí niekomu inému či už je to Čech alebo Slovák tak má potrebu nakydať na Slovensko resp. Česko a potom sa čuduje, že nepríde reakcia na úrovni nejakej pochvaly alebo porozumenia. Ale zas musím isokarhovi uznať, že málokedy to je štát, ktorý je na úrovni resp. ešte horší než práve Slovensko, väčšinou si vyberajú tie najlepšie štáty či už vo futbale alebo v hokeji. Inak nech si fandí každý komu chce, ale ak chce aby bol rešpektovaný tak by mal začať od seba.
a preco by nemohol?je to web o futbale kde kazdy moze fandit komu chce
a kde pisem, ze nemoze? len tomu nechapem a potom sa este urazia
tak nech sa odsťahuje na Island a nech si fandí elfom
Vsak pisal, ze tam dlhsi cas byval..
Prpsím ťa, nepreháňaj. Island si pri tých darovaných šanciach skoro odkopol uši. Hrali dobre 10 minút na začiatku druhého polčasu a to je všetko.
Výkon to nebol optimálny, ale nebral by som to vôbec tragicky. Hrať slabo a vyhrať je niečo, za čo by sme mali byť vďační, lebo tím má hlbší potenciál a veľké rezervy - a za mňa stokrát lepšie než podať fantastický kreatívny výkon a nevyhrať s ním. Jediné, čo bolo naozaj alarmujúce, bol výkon defenzívy a chyby pri prihrávkach dozadu - Škriniar sa do základnej zostavy vrátil priskoro, Vavro sa naňho príliš spoliehal a potom to horelo. Dvojica Vavro - Gyömber mala dostať šancu zase, aby ukázala, či solídny výkon proti Bosne nebol jednorazový. V druhom polčase sa to našťastie zlepšilo. Marek ukázal, že tímu má stále čo ponúknuť, Kucka na sebe vie vziať zodpovednosť, len si musí dať pozor na chyby smerom dozadu. Chyby nejako kopil aj Dúbravka, Mak musí šance ako na konci prvého polčasu premieňať, Schranz s Polievkom sa presadzovali menej, ale verím, že je tam veľký potenciál. Po pravej strane s Pekaríkom im to fungovalo, Peki druhý veľmi dobrý výkon za sebou. Lobotka bez debaty, ďalší solídny výkon. Naopak hráči ako Bero a Ďuriš jednoducho nemajú kvalitu, Suslov je dlhodobo mimo a Boženík je pre mňa najväčšou záhadou - nechápem, ako môže hráč bez dotyku s loptou stabilne dostávať pozvánky do repre. Ak bude mať Calzona trochu rozumu, mladí Žilinčania pri ďalšom zraze nebudú povolaní, vráti sa Weiss a okrem neho perspektívni/aktuálne dobre hrajúci hráči z ligy ako Ďatko, Lichý, Káčer a pod.
Ty asi srandujes, Pekarik uz min 4 roky nema co robit v repre ! Ved cez neho prechadzali ako noz cez maslo
A ked napises na Bozenika nechapes, vies kolko min odohral ten pokus o reprezentanta? V repre ma via min ako za celu sezonu v Nemecku
Pekarik a Mak tam dlhodobo nemaju co robit, ale tak nevyuzi zadarmo dovolenku
Ach jaj, toto su komenty presne ako od tych 2 dementov za mikrofonom…
Na rozdiel od teba si myslím, že Mak do repre patrí a nie náhodou sa vrátil - sezónu v Austrálii mal solídnu a na rozdiel od väčšiny našich ofenzívnych hráčov má niečo ako výber miesta, dokáže zakončiť. Stokrát radšej Mak než polotovary typu Ďuriš a Kaprálik. K Pekaríkovi sa necbcem príliš rozpisovať, pred takýk rokom by som s tebou súhlasil, ale posledné dva zápasy hrá dobre do ofenzívy a dobre vieme, ako je to s našou repre a krajnými obrancami. Keď ti nevoňajú Mak a Pekarík, ukáž mi náhrady.
S Makom asi suhlasim, sice by som bol radsej keby tam je niekto druhy, ale momentalne vie byt nebezpecny aj ked uz mi prisiel taky pribratejsi na futbalistu. Pekarik neviem, tie jeho centre su hrozne letia dlho, na nikoho a borec za Herthu hra akurat tak na treningoch. Skoda, ze viac sanci nedostal Sekulic ci Rusnak. V Belgicku slusne hral Hrncar, ale pride mi ze skor mame hracov, ktory by tam zahrali lepsie keby hrame na 3 stoperov
Díky zbytečné ztrátě v Moldavsku nás čeká nepříjemný souboj o postup s Albánií.
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele