Přidej na Netvibes
EuroFotbal on Facebook

Města a stadióny - Dauhá - Stadium 974

Stadium 974, Dauhá
Celková kapacita: 40,000
stránka stadiónu na EuroFotbal.cz »
Přehled zápasů na tomto stadiónu:
22.11. 17:00 skupina C Mexiko - Polsko
24.11. 17:00 skupina H Portugalsko - Ghana
26.11. 17:00 skupina D Francie - Dánsko
28.11. 17:00 skupina G Brazílie - Švýcarsko
30.11. 20:00 skupina C Polsko - Argentina
02.12. 20:00 skupina G Srbsko - Švýcarsko
05.12. 20:00 osmifinále Brazílie - Korejská republika
Ačkoli se česká reprezentace světového šampionátu v Kataru neúčastní, má i Česká republika svou stopu na téhle fotbalové párty. Stadium 974, nacházející se v hlavní katarské metropoli Dauhá, totiž pomohl vybudovat architekt Pavel Hladík. A ten v podcastu pro Českou televizi přirovnal jeho podobu ke stavebnici Merkur. Fakticky se totiž v podstatě jako hračka postavil.

Je tak z Hladíkova pohledu možná trochu škoda, že tenhle stánek nakonec nezůstane na svém místě a po turnaji se po něm doslova slehne zem. Jakmile se na něm sehraje poslední utkání, chtějí pořadatelé ihned demontovat všechny jeho komponenty, a to ještě během probíhajícího šampionátu. Sloužit by nakonec měl jiným, méně vyspělým zemím. A jedná se tak o vůbec první naplánovanou dočasnou lokalitu v historii světových šampionátů, jež poté fotbal opustí.

Název stadionu je odvozený od celkově 974 recyklovatelných přepravních kontejnerů, číslo navíc představuje katarskou mezinárodní telefonní předvolbu. Jeho návrh vypracovala firma Fenwick Iribarren Architects, která potřebovala k tvorbě plochu zabírající 450 tisíc metrů čtverečních a také umělý mys u pobřeží. Znovu sestavit všechny části by nemělo představovat pro dalšího uživatele, čili uruguayské Maldonado, žádný výraznější problém. Každý komponent má totiž vlastní QR kód, podle něhož se pak přes aplikaci bezpečně pozná, kam která součástka patří.

Ocel pro konstrukci pocházela z Číny, svářečské práce probíhaly ve Vietnamu. Výkresy nebo inženýrské činnosti měli na starosti v Německu a Polsku. A až v Kataru se stadion sestavoval dohromady. Aby byl optimálně chlazený a udržovala se příjemná teplota nejen na tribunách, ale i na hrací ploše, objednaný byl speciální nanomateriál, jenž byl vyvinutý NASA. Ten jako nátěr snižuje teplotu o 55 stupňů Celsia. Myslelo se též na vypořádávání se s vlhkostí, neboť celá stavba leží v blízkosti moře, aby jednoduše nedocházelo k brzkému začátku koroze. Od Global Sustainability Assessment System obdržel Stadium 974 čtyřhvězdičkové hodnocení.

V základní část se tu představí i řada z největších favoritů turnaje - Brazilci, Argentinci, Francouzi či Portugalci. A Brazílie pak ještě jednou, v osmifinále, tedy pokud vyhraje svou skupinu.
Články o městu a stadiónu
 

Představení stadionů mistrovství světa 2022

Už jen pár hodin nás dělí od zahájení kontroverzního mistrovství světa v Kataru, přičemž jedním z hlavních terčů kritiky byly stadiony. Pořadatelská země při přidělení pořadatelství prakticky žádnými vhodnými nedisponovala a vše se tedy muselo vybudovat na zelené louce, což pochopitelně není zrovna ekonomicky zodpovědné - vždyť také náklady na letošní šampionát více než desetkrát převýšily dosud nejdražší turnaj v Brazílii před osmi lety.  
20.11.2022 | Profily, historie | 94 komentářů