2ofsajdy2
78%držení míče22%
Anglie: Jordan Pickford, Kieran Trippier, John Stones, Harry Maguire (70. Eric Dier), Luke Shaw, Jude Bellingham, Declan Rice, Bukayo Saka (70. Marcus Rashford), Mason Mount (70. Phil Foden), Raheem Sterling (70. Jack Grealish), Harry Kane (76. Callum Wilson)
Írán: Alireza Beiranvand (20. Hossein Hosseini), Sadegh Moharrami, Rouzbeh Cheshmi (46. Mehdi Torabi), Majid Hosseini, Milad Mohammadi (63. Sardar Azmoun), Ehsan Hajsafi, Morteza Pouraliganji, Ahmad Nourollahi, Ali Karimi (46. Ali Gholizadeh), Alireza Jahanbakhsh (46. Hossein Kanani), Mehdi Taremi
Rozhodčí: R. Claus - Figueiredo, Simon (všichni Braz.) - González (video, Urug.)
Diváci: 45.334

Anglie začala šampionát šestigólovou výhrou, s Íránem si poradila už v poločase

Bukayo Saka (© AFP)

Na mezinárodním stadionu Khalifa v Dauhá se v pondělí odpoledne rozehrála skupina B a Angličané si bez větších problémů poradili s Íránem. Jeden ze spolufavoritů celého mistrovství světa udeřil na Íránce už v prvním poločase třemi góly a tím zápas rozhodl v konečné výši 6:2. Náhradního brankáře Hosseina Hosseiniho postupně překonali Jude Bellingham, dvakrát Bukayo Saka, Raheem Sterling, Marcus Rashford a Jack Grealish. Dva góly zaznamenal i Írán, jmenovitě kanonýr Mehdi Taremi.

V Dauhá se čekalo na vedoucí branku kolem půlhodiny, ale podstatný okamžik se odehrál hned na začátku. Už po osmi minutách byla hra přerušena z důvodu nepříjemné srážky brankáře Beiranvanda s obráncem Majidem Hosseinim. Viditelně otřesená opora celku Persepolis utrpěla krvavé zranění nosu a i když ještě chtěla pokračovat v zápase, nakonec to nešlo a trenér Carlos Queiroz musel střídat. Podle nových pravidel však zůstala kvóta pro pět střídání nedotknuta a zatímco Írán mohl ještě pětkrát střídat, Angličané měli šest možností. Každopádně náhradník Beiranvanda Hossein Hosseini v tu chvíli ještě netušil, že bude za poločas lovit třikrát balón ze své sítě.

V podstatě až do prvního gólu nebyla o nějaké drtivé převaze Angličanů řeč. Teprve ve 31. minutě si vytvořil velkou gólovku Maguire a Íránce pro tentokrát zachránilo břevno. Alespoň tedy na chvíli, protože pak přilétl do šestnáctky centr Shawa a Jude Bellingham hlavou poslal Albion do vedení!

První gól setřásl z Angličanů zbytky nervozity a ještě do konce poločasu favorit navýšil výsledek na 3:0. Nejprve ve 43. minutě Maguire sklepl balón pro Saka a křídelník Arsenalu to z první trefil parádně do vinglu, čímž zvýšil anglické vedení.

A po něm v dlouhém, čtrnáctiminutovém nastavení dal na 3:0 Sterling. Celá akce započala u výkopu brankáře Pickforda, před šestnáctkou pak Kane přihrával do "kapsy" na malé vápno a Sterling nataženou nohou překonal Hosseiniho. Nešťastní Íránci se zmohli jen na nepřesnou střelu Jahanbakhshe, které ale předcházel ofsajd.

Portugalský trenér Queiroz měl o přestávce Íráncům co vysvětlovat a samozřejmě na řadu přišla další střídání, Gareth Southgate však ponechal stejnou základní jedenáctku.

Anglie měla utkání pod svojí kontrolou a Íránci se k něčemu prokousávali jen velmi obtížně. Po hodině hry se pokusil o střelecký pokus Ezatolahi, ale mnohem efektivnější byl Southgatův výběr. Bukayo Saka dostal ve vápně prostor ke střele a balón zapadl k tyči. Írán však s prázdnou neodešel a alespoň čestný úspěch mu zajistil Mehdi Taremi, kanonýr FC Porto. Gholizadeh vykouzlil skvělou přihrávku a Taremi jí rovnou z první uklidil o břevno do branky.

Na stadionu Khalifa to nebyl brankám konec a v 71. minutě zvyšoval už na 5:1 pro Albion Marcus Rashford. Útočník Manchesteru United byl na hřišti jen pár vteřin a s přehledem poslal balón za Hosseiniho záda. O totéž se pokoušel i na druhé straně rozeběhnutý Taremi a tentokrát neměl tak přesnou mušku jako při předchozím gólů.

Gólově bohatý zápas pokračoval a v poslední minutě se prosadil další střídající hráč Jack Grealish. Úlohu měl vskutku jednoduchou, protože Rashford mu přihrával po rychlém kontru před úplně prázdnou branku.

V desetiminutovém nastavení ještě selhal v ložence Azmoun a chvíli nato šel do akce VAR, který odhalil držení za dres v pokutovém území. Taremi udělal za gólově bohatým zápasem gólovou tečku. Írán to přesto ve svém prvním zápase na mistrovství světa v Kataru pořádně schytal a šestibrankovým přídělem si postupové ambice zkomplikoval.

Autor: Ondřej Linhart