Doku vs. Mac Allister a loupež ve Villa Parku: 28. kolo Premier League v kostce

13.03., 18:47
Názory a komentáře
Jérémy Doku v souboji s Alexisem Mac Allisterem (© AFP)

Měla se v nastaveném čase šlágru mezi Liverpoolem a Manchesterem City kopat ve prospěch Reds penalta? Podle manažera domácích Jürgena Kloppa i expertů v televizních studiích jednoznačně ano. Rozhodčí Michael Oliver i VAR pod vedením Stuarta Attwella však střet Jérémyho Dokua s Alexisem Mac Allisterem vyhodnotili jako čistý. I proto skončilo utkání nerozhodně a vedení v tabulce převzal o skóre Arsenal, který nezaváhal s Brentfordem. Veledůležité vítězství zapsal také Tottenham, jenž ve Villa Parku zostudil přímého konkurenta v boji o Ligu mistrů.

Ostře sledovaná bitva na ikonickém stadionu ve městě Beatles nabídla z fotbalového hlediska vše, co k utkání mezi Liverpoolem a Manchesterem City patří. Enormní kvalitu hráčů na trávníku, díky níž se fanoušci nenudili ani vteřinu, góly, zahozené šance, emoce i sporné rozhodnutí v nastaveném čase.

"Šlo o naprosto senzační zápas. Druhý poločas byl rozhodně ten nejlepší, který jsme proti City za mého působení u týmu odehráli. Nemyslím si, že jsem je (City, pozn. autora) viděl někdy takhle se trápit. Sice orazítkovali břevno a tyč, ale měli jsme dát dvě nebo tři branky. Podali jsme mimořádný výkon," lebedil si Klopp. Jeho protějšek Guardiola označil herní projev Reds po proměněné penaltě Mac Allistera v 50. minutě za tsunami.

Na inkriminovanou situaci v závěru nastaveného času, během něhož Doku nejprve ve výskoku zasáhl míč a poté trefil kopačkou světového šampiona Mac Allistera, měl německý stratég jasný názor. "Podle všech lidí na této planetě, které zajímá fotbal, to byla penalta. Kdekoli jinde na hřišti by byl takový zákrok označen za faul a ohodnocen žlutou kartou," soptil Klopp, pro kterého šlo o poslední souboj s Guardiolou na lavičce Liverpoolu.

"Doufám, že se k trénování brzy vrátí, protože fotbal takové osobnosti potřebuje," prohlásil španělský lodivod. "Udělal z nás lepší tým a ze mě lepšího trenéra," dodal.

Jak už bylo zmíněno, nerozhodného výsledku na Anfieldu využil k posunu na první místo Arsenal, který udolal srdnatě vzdorující Brentford 2:1 gólem Kai Havertze v 86. minutě.

Gunners proto vyhráli i osmé utkání v kalendářním roce, což se dosud podařilo jen třem klubům v historii Premier League (Manchesteru United v roce 2009, Liverpoolu v roce 2020 a Manchesteru City v roce 2021). Všichni tři giganti PL následně získali titul.

Kanonádu Tottenhamu řídil Son

O víkendu se radovali také ústřední rivalové lídrů soutěže, kteří suverénně zvládli extrémně důležitou bitvu o vstupenku do Ligy mistrů ve Villa Parku. Díky vítězství 4:0 snížili ztrátu na Ollieho Watkinse a spol. na dva body. Navíc mají střetnutí v aréně Chelsea k dobru.

Tottenham o cenném skalpu rozjetého soupeře rozhodl ve druhém poločase, v němž se bilancí 1+2 blýskl kapitán Son Heung-min. Dvakrát inkasovali domácí v oslabení po vyloučení frustrovaného Johna McGinna v 65. minutě.

Naděje na účast v milionářské soutěži se stále nevzdává ani šestý Manchester United. Svěřenci Erika ten Haga v sobotu nezaváhali doma s o záchranu bojujícím Evertonem, po penaltách Bruna Fernandese a Marcuse Rashforda vyhráli 2:0 a na Tottenham ztrácejí šest bodů. Oproti Spurs ale odehráli o zápas více.

Nečekanou ztrátu naopak musel skousnout sedmý West Ham, který ve druhé půli smazal dvoubrankové manko a remizoval 2:2 s předposledním Burnley. Nádhernou trefou se na londýnském olympijském stadionu blýskl hostující útočník David Datro Fofana, jemuž můžete zatleskat v naší videorubrice.

Zatleskat v ní můžete i slalomu Mychajla Mudryka či nekompromisní "raketě" Jacoba Murphyho z pondělní dohrávky, v níž Chelsea porazila Newcastle 3:2 a přiblížila se mu v tabulce na rozdíl bodu. Gólem a asistencí zazářil nejproduktivnější hráč londýnského klubu Cole Palmer. Pro zajímavost - od jeho debutu v dresu Blues v 7. kole je v "kanadském bodování" lepší pouze v životní formě hrající Watkins.

Autor obrázku: Marek Ustohal

Na opačném pólu v tabulce zůstalo vše při starém. Poslední Sheffield sice sahal po triumfu v Bournemouthu, ale nakonec získal jen bod, dvoubrankové vedení nepřetavilo ve vítězství ani předposlední Burnley a nerozhodný výsledek uhrál i osmnáctý Luton, který po přesné hlavičce Cauleye Woodrowa z nastaveného času remizoval v Selhurst Parku.

TOP 3 hráči dle Sofascore.com:

1. Son Heung-min (Tottenham) - 9.10 / gól, 2 asistence, 2 klíčové přihrávky.

2. - 3. Dango Ouattara (Bournemouth) - 8.80 / gól, asistence, stoprocentní úspěšnost driblinků s míčem (3/3).

2. - 3. Ryan Christie (Bournemouth) - 8.80 / asistence, 3 přihrávky do vyložené šance, 5 klíčových přihrávek.