Primeira Liga - souhrn 4. kola: Porto si nedělalo trable s Aroucou

27.08.2021, 22:11, aktualizováno 29.08.2021, 23:29
Estoril Praia v pátek vystoupala na portugalský piedestal poté, co o gól porazil Maritimo a získal už svůj desátý bod, ten však záhy v sobotu přidalo i Porto jasnou výhrou nad Aroucou. Sporting jen remizoval s Famalicãem a pouze bod má také Braga, až v závěru ukončila své trápení Benfica.

FC Famalicão - Sporting CP 1:1

28.08.2021 21:30

Góly: 68. Nuno Mendes (vl.) - 82. João Palhinha

Podobně jako v minulé sezoně nedokázal Sporting nad Famalicãem překvapivě zvítězit. Obhájci titulu dokonce odvraceli nepříznivý vývoj a na konečných 1:1 srovnával João Palhinha až osm minut před koncem. Pro Sporting je to první bodová ztráta v nové sezoně, zároveň znamenající odsun na druhou příčku za Porto, které má aktuálně lepší skóre.

Sporting měl první možnost po standardní situaci, ale krásně kroucený Goncalvesův balón nikdo z hostí hlavou nezasáhl. Na druhé straně dostal krásnou průnikovou přihrávku Rodrigues a sám před Adanem nevyřešil situaci dobře. Také ve 39. minutě měl Rodrigues na kopačce úvodní gól, znovu se objevil sám před Adanem a ten mu rychlým výběhem zmenšil úhel. Famalicão nepříjemně kousalo a dovolovalo si i po změně stran.

Postupný útok a zpětnou přihrávku zakončoval z ideální pozice Jaime a jen o kousíček netrefil hostující branku. Šanci měli i Lisabonští, konkrétně střídající Santos, proti kterému se zaskvěl brankář Junior. Chvíli na to se pokusil Juniora nachytat na švestkách další střídající muž Porro, ale neuspěl.

Sporting si ale koledoval a v 68. minutě už to domácím klaplo. Rodrigues šel proti Adanovi do kličky, ta se mu podařila, ovšem obrana Sportingu se stačila vrátit a v nastalých zmatcích si vstřelila vlastní gól. Sporting byl blízko první porážce, ale situaci stačil zachránit na remízu. V 82. minutě propadl rohový kop na malé vápno a tam João Palhinha srovnal na 1:1. Obrat mohl dokonat Paulinho, ale jeho hlavička mířila jen do připraveného Juniora a konečný výsledek se tedy nezměnil.

FC Porto - FC Arouca 3:0

28.08.2021 19:00

Góly: 24. Mateus Uribe, 34. Mehdi Taremi, 63. Iván Marcano

Dle očekávání zvítězilo FC Porto nad Aroucou a v tabulce má po čtyřech zápasech deset bodů. Svěřenci trenéra Sérgia Conceiçãa si zajistili dvoubrankový náskok do poločasu a po změně stran přidali ještě jednu branku. Postupně se mezi střelce zapsali Uribe, Taremi a Marcano.

Na Estádio do Dragão nebylo o favoritovi zápasu nejmenších pochyb. Porto nezajímalo nic jiného, než vítězství a podle toho se také zařídilo. Ve 24. minutě se balón ve vápně odrazil k nohám Mateuse Uribeho, který jej napálil k tyči - 1:0. O šest minut později rozjelo Porto další slibnou akci a centr Díaze napálil v krkolomné pozici do brankové konstrukce Otávio. Rychle šance Porta nakonec vedli ke druhému gólu. Dlouhý pas za obranu převzal Mehdi Taremi a balón uklidil před Fernandem Augustem k bližší tyči - 2:0. Porto mohlo vyhrát první poločas vyšším rozdílem, ale další rána v podání Otávia zamířila vedle.

Arouca si v prvním poločase nic nevytvořila a těžké to měla i po změně stran. Po přihrávce Taremiho netrefil branku Díaz, ale po přetažené standardce tečoval úspěšně před brankou Iván Marcano, takže Porto vedlo už o tři góly. Celou situaci ještě přezkoumávalo video a dalo domácím Drakům za pravdu.

Utkání bylo v podstatě rozhodnuto, ale Porto dál hrozilo z opravdu rychlých přechodů do útoku. Další branka Porta nebyla kvůli ofsajdu uznána a Díaz po pěkné kombinaci přestřelil. Arouca si vytvořila jedinou šanci v 87. minutě, ale střídající Dabbagh s ní nenaložil dobře.

Porto bez problému naplnilo roli favorita a Aroucu přejelo 3:0. Zároveň to znamená, že prodloužilo svoji neporazitelnost.