Souhrn kvalifikace o MS 2022 - neděle 14.11.
14.11.2021, 16:58, aktualizováno 14.11.2021, 22:42
Komentáře a souhrny
Srbové si schovali historicky první výhru nad Portugalskem na nejlepší možný okamžik a poslední chvíli: Mitrovićova pozdní hlavička rozhodla o tom, že Portugalsko opět bude muset do baráže. Závěrečné zápasy některých skupin obecně přinesly dramatické bitvy a jedna se odehrála v Chorvatsku; vicemistři světa zde porazili Rusko a zajistili si postup do Kataru. Španělé v závěru urvali tři body proti Švédům...
Ostrovní výběr byl od samého začátku podle očekávání aktivnější a první výraznější možnost si vypracoval v 9. minutě. Po rychlé akci na pravé straně skončil sražený míč na kopačce Calluma Robinsona, jehož dělovku z hranice šestnáctky parádně vyrazil do strany brankář Schon. Přesně v polovině úvodního dějství se na druhé straně opřel do balónu Oliver Thill a gólman Bazunu ho fantasticky konečky prstů odvrátil na rohový kop.
V závěrečné pětiminutovce první půle se na opačné straně hned dvakrát blýskl Schon, jenž nejprve vyboxoval dělovku Martinse a pak si poradil s křižnou hlavičkou Egana. Hosté po změně stran přidali a v divokém úvodu druhého poločasu dostali míč do prostoru tří tyčí, ale branka Sinaniho nakonec neplatila kvůli předchozímu nedovolenému zákroku. Od tohoto okamžiku úřadovali na trávníku už jen hosté.
V 67. minutě je poslal do vedení Shane Duffy, když po přímém volném kopu Cullena zakončoval hodně netradičně bradou a se štěstím přeci jen skóroval. Hosté přidali druhou pojišťovací trefu za dalších osm minut, jelikož Chiedozie Ogbene obdržel geniální přihrávku patou od střídajícího Knighta a ve skluzu přehodil ležícího kapitána Janse. V samém závěru definitivně uzavřel gólový účet aktivní Robinson, neboť po vynikajícím křižném pasu McCleana a okamžitém sklepnutí Knighta stanul sám před prázdnou brankou a tu neminul.
Více informací k zápasu
Matematické propočty byly před tímto střetnutím úplně jednoduché. Portugalci k udržení své první pozice ve skupině A potřebovali v Lisabonu neprohrát, Srbové naopak k jejímu uzmutí zvítězit, neboť disponovali horším skóre, které bylo klíčovým faktorem v otázce umisťování. Od roku 2007 hosté svého soupeře v sedmi případech neporazili. Zabrali ovšem v pravý čas.
Situace se přitom pro ně nevyvíjela vůbec dobře, protože již ve 2. minutě Portugalsko gólově udeřilo. Gudelj si ve středu hřiště v blízkosti vlastní šestnáctky nepočínal nejdůrazněji, sudí Orsato jeho souboj s Bernardem Silvou neposoudil jako nedovolený, míč se najednou objevil u nohou Renata Sanchese, který poté sám před brankářem Rajkovičem v koncovce nezaváhal.
Srbsko tenhle moment psychicky do kolen nepoložil. Ba naopak se okamžitě pokoušelo najít odpověď, nejblíže k ní měl zřejmě ve 12. minutě Vlahovič, který z vápna bleskově zakončil, ke své smůle však orazítkoval pouze tyčku, přičemž následnou dorážku nasměroval pouze nad bránu. Pak chtěl náskok domácích navýšit Cristiano Ronaldo, ze standardky ale necílil přesně.
Ve 33. minutě se každopádně přece skóre změnilo. Vlahovičovi se ještě nezdařilo balón trefit, ten však následně přece doputoval k jeho spoluhráčovi, konkrétně k Lukičovi, jenž ho postrčil k Tadičovi, hostující kapitán si ho narovnal na svou levačku, a protože jeho pokus byl nalehko tečován bránícím Danilem Pereirou, nestačil gólman Rui Patrício na situaci ideálně reagovat.
Ve 36. minutě se Tadič osměloval opětovně, tentokráte v rámci přímého volného kopu, jeho přízemní střela ovšem Ruie Patrícia zásadně nepřekvapila, ve 40. minutě zkusil zamířit mezi tři tyče Kostič, rozvlnil ale jenom boční síť domácí branky. V závěru půle naopak zahrozili Portugalci, jenže ani Joao Moutinho, ani Danilo Pereira zkrátka neseřídili svá mířidla účelně.
Ve druhé půli vyložené příležitosti nepřicházely na řadu tak často. V 62. minutě mínil znovu úřadovat Renato Sanches, na Rajkoviče nicméně nevyzrál. Dlouho se A Selecao dařilo držet nerozhodný stav, Srbové ovšem zasadili ránu v podstatě v poslední možnou chvíli a radovali se z kýženého úspěchu, to když v 90. minutě na zadní tyčce využil A. Mitrovič centr Tadiče.
Více informací k zápasu
Domácí se do svého soupeře zakousli, už v desáté minutě vyslal parádní ránu Bouchalakis a trefil břevno. Po půlhodině hry to z trestného kopu zkoušel Kostas Tsimikas a Murić předvedl první vynikající zákrok večera. O chvíli později se pak jenom ohlédl za hlavičkou Douvikase, které chybělo několik decimetrů.
Kosovo se z defenzivní ulity dostalo až ve 34. minutě, z dvaceti metrů napřáhl Milot Rashica a míč proletěl těsně nad. Bezbrankový stav nakonec vydržel do 44. minuty, v níž se domácí dočkali zasloužené odměny. Po pravé straně postupoval Pelkas, na jeho centr si do šestnáctky naběhl Georgios Masouras a hlavičku usměrnil přesně k tyči - 1:0.
Kosovská obrana měla s Masourasem velké problémy a po návratu z kabin ho neuhlídala znovu, tentokráte ale útočník Olympiakosu z malého vápna přestřelil. Na druhé straně žehral na smůlu Muriqi, na toho při náběhu pozapomněla domácí obrana a brankáře Vlachodimose zachránilo břevno.
Řekům se nedařilo přidat pojistku a v 74. minutě to nedokázal ani Pelkas, Murić jeho zakončení zneškodnil a nic nebylo ani z následné skrumáže. A tak udeřilo Kosovo. V 76. minutě si na pravé straně vytvořil prostor Zhegrova, poslal míč do šestnáctky a nikým nehlídaný Amir Rrahmani už to měl hodně jednoduché - 1:1.
Dvě minuty před koncem se Zhegrova přeměnil v zakončovatele a selhal, sám před Vlachodimosem příliš dlouho váhal, až nakonec trefil jednoho z vracejících se obránců. Hrdinou duelu se tak nakonec stal jeho spoluhráč Murić, v nastavení vytáhl famózní zákrok proti gólové střele Vrousaie.
Více informací k zápasu
Švédové si vše zkomplikovali nečekanou porážkou v Gruzii, na Pyrenejském poloostrově tak místo pozorného bránění a vyčkávání na protiútoky museli myslet na ofenzívu a to jim příliš vlastní není. Španělé měli často míč pod kontrolou a místenku na šampionátu si zajistili právě oni.
Olympijský stadion v Andalusii rozhodně neviděl nějakou atraktivní podívanou, hrálo se především mezi šestnáctkami a hlavním soupeře pro hráče obou týmů se stala nepřesná koncovka. V deváté minutě neměl přesně seřízená mířidla Sarabia, na druhé straně netrefil Forsberg a tentýž hráč si reputaci nevylepšil ani krátce před odchodem do kabin.
V podobném duchu se vyvíjela rovněž druhá část hry. Ve 48. minutě pálil nad Alexander Isak, na což odpověděl hlavičkou těsně mimo Raúl de Tomás. Velké nebezpečí pro domácí defenzívu představoval Forsberg a v 53. minutě neproměnil další příležitost, rána z první mu nesedla a brankář Unai Simón byl znovu bez práce.
V 59. minutě se na trávník dostal Álvaro Morata a uvedl se nepřesným pokusem. Švédové potřebovali přidat a v 73. minutě vynesli svůj hlavní trumf, když na hřiště vyběhl Zlatan Ibrahimović. Ani jeho příchod ale nějaký severský tlak nepřinesl, Španělé pozorně bránili a mířili za postupem.
Definitivní rozhodnutí přišlo pět minut před koncem. Dani Olmo vyslal parádní ránu a brankář Olsen s vypětím všech sil vyrazil na břevno, nedočkal se ovšem pomoci od spoluhráčů. Na vyražený míč jako jediný zareagoval Morata a s přehledem jej dopravil do sítě - 1:0.
Hosté se po inkasované brance smířili s barážovým osudem, drama nepřineslo ani čtyřminutové nastavení.
Více informací k zápasu
Chorvaté byli neustále o něco aktivnější, logicky se zkrátka museli směrem dopředu vydávat více, neboť případná remíza by jim k přímému postupu na mistrovství nestačila. V 6. minutě si u boční strany pokutového území zasekl míč Perišič, který následně z rohu vápna zamířil na bližší tyčku, gólmana Safonova ovšem svým zakončením vážně nemohl zásadněji překvapit.
V 9. minutě se ocitl v o dost lepší pozici Kramarič, na nějž od pravé lajny nacentroval balón Juranovič, mohl se však zlobit pouze sám na sebe, jelikož svou hlavičku nasměroval přímo do rukavic Safonova. Rusové se jinak v následujících okamžicích dost solidně bránili, třeba Sosa ve 22. minutě vypálil jaksi ze zoufalství, jeho pokus ale logicky skončil vedle hostující brány.
Opravdu těžko hledali domácí jakési skulinky v soupeřově obraně. Ve 24. minutě každopádně nebyl daleko od rozvlnění sítě Brozovič, který napřáhl z dálky, leč o kousek netrefil kýžený a chtěný prostor mezi třemi tyčemi. Střely ze střední vzdálenosti byly vlastně jedinou možnou variantou, jak ohrozit Safonova, jenž pak nemusel likvidovat ani nepřesnou hlavičku Perišiče.
Vatreni pokračovali v honbě za úvodní trefou i nadále, Safonov se musel natahovat po pokusu Brozoviče ze 27. minuty, ve 35. minutě se z krkolomné pozice zase neprosadil Perišič. Hosté evidentně nic nehodlali měnit na své defenzivní taktice ani po přestávce a jejich rival znovu a znovu bušil na vrata, co mu síly stačily. Jenže pořád se, dlouho a dlouho, nedočkal odměny.
Ve 47. minutě se zaskvěl Safonov vůči Pašaličovi, v 52. minutě zablokoval další Perišičovu navštívenku obránce Karavajev, v 58. minutě pálil nad břevno Kramarič, v 61. minutě poslal Petkovič merunu hlavou jen k Safonovovi. V 81. minutě se nicméně již přece měnilo skóre, centr Sosy propadl ke Kudrjašovovi, který si zapsal možná svůj nejhorší vlastenec v kariéře.
Více informací k zápasu
Jako noc a den. Zatímco v prvním vzájemném utkání s Maltou se Slováci hodně trápili a konečnou remízu 2:2 museli doslova vydřít, dnes to bylo o něčem jiném. Na svého soka Slováci vtrhli naprosto bez milosti a jen za prvních 17 minut mu nasázeli tři branky! Hodně speciální zápas prožil taky naturalizovaný Slovák argentinského původu Vernon De Marco, který se prosadil při svém debutu hned při prvním dotyku s míčem.
Ale pěkně postupně. Už po šesti minutách hry musel brankář Bonello smeknout před uměním hostujícího týmu. Jemný oblouček do vápna sklepl David Strelec parádně pod sebe na Alberta Rusnáka a ten dělovou ránou z první nedal Bonellovi šanci zasáhnout. O dvě minuty později předvedl skvělý průnik k vápnu Tomáš Suslov, který nejenže obelstil svého soka, ale ještě narýsoval před bránu krásný pas, který tvrdou hlavičkou zatloukl do sítě Ondrej Duda.
Psala se 16. minuta, když Malťané ztratili míč ve středu hřiště, balonu se následně chopil Albert Rusnák a postupoval s ním na Bonellovu bránu. Nikdo z domácích obránců proti němu nevystoupil dostatečně důrazně, takže Rusnák si našteloval míč na střelu a obstřelem překonal jak maltskou obranu, tak i jejího kapitána v bráně.
Po sedmadvaceti minutách se blýskl taky někdejší hráč Sassuola, Lukáš Haraslín. Technicky i rychlostně skvěle vybavený hráč se dostal do vápna a v něm obešel i brankáře Bonella, jenže jeho gól nebyl pro těsný ofsajd uznán. Obdobná situace se odehrála ještě ve 44. minutě, kdy Slovensko dalo znovu gól z ofsajdu.
Malta se za prvních 45 minut prakticky nedostala ke střele a po změně stran jí začalo být jasné, že lepší to už nebude. Pouhá minuta byla odehrána z druhé půle, když byl Ryan Camenzuli pozdě u míče a musel v souboji faulovat Tomáše Suslova. Jenže protože už jednou žlutou kartu měl, tak mu sudí musel ukázat i kartu červenou.
A snad aby mu v šatně nebylo smutno, brzy se k němu přidal ještě Teddy Teuma. A to dost kuriózním, především pak zbytečným způsobem. Nejprve v 51. minutě zadržel oproti pravidlům Tomáše Suslova v jeho postupu na bránu a protože následně odkopl míč, viděl od rozhodčího hned druhou žlutou! Malta prohrávala o tři branky a ještě dohrávala v devíti. Takže vyhlídky nic moc.
A nebylo to lepší. Po pár minutách slovenské početní výhody musel brankář Bonello vytáhnout ne jeden, ale rovnou dva skvělé zákroky. Nejdřív ho zkusil ranou překonat Duda a pak z dorážky na opačné straně brány i Haraslín. Neuspěl ani jeden. Až v 69. minutě se to povedlo Ondrejovi Dudovi, který si naběhl na zpětnou nahrávku dnes vynikajícího Suslova a bezchybně zacílil - 4:0.
Za dvě minuty opustil hřiště Hancko a uvolnil místo argentinskému rodákovi Vernonu De Marcovi. Ten si připsal soutěžní debut za slovenské áčko a jen tak na něj nezapomene. V té samé minutě si totiž naběhl poblíž k vápnu a odražený míč prvním dotykem v zápase napálil balon přesně k tyči! Deset minut před koncem po dalším z mnoha Suslových průniků doklepl Duda míč z podobné pozice jako u svého druhého gólu do sítě a slavil hattrick. Slovensko končí až třetí, ale s plnou parádou.
Více informací k zápasu
Slovinsko hrálo doma jednoznačně aktivněji a do první šance se dostávalo už po pěti minutách. Akce hvězdného záložníka Josipa Iličiće ale nakonec skončila na nepřesnosti a prvním blokujícím obránci. Jinak si do vápna nabíhali hned dva jeho krajané. Další šanci zakončoval Miha Zajc, jemuž ale chyběl krok, takže zakončil špičkou kopačky jen těsně vedle.
V devatenácté minutě to na stadionu opravdu zahučelo, protože Jasmin Kurtić po skvělém centru ze strany napálil hlavou jen břevno. Slovinci měli relativně dost smůly, protože o sedm minut později jim VAR neuznal gól mladíčka Žana Celara, který byl o jednu nohu v ofsajdu. Do konce první půle už se nic zajímavého nestalo, ale druhá půle nám to rozhodně vynahradila.
Pouze čtyři minuty byly z druhé půle odehrány, když se Slovinsku povedl rychlý výpad po straně. První míč sice obrana Kypru odrazila, jenže pouze k nohám dobíhajícího Mihy Zajce. A ten balon dokázal okamžitě vrátit do sítě. Po hodině hry mohli domácí zvýšit, jenže Žan Karničnik nedokázal ve skluzu procpat míč za brankáře Michaela.
Nejzajímavější drama nabídl závěr utkání. Pět minut před koncem si na průnikovou nahrávku do vápna naběhl Adam Gnezda Čerin a proměnil svou šanci dokonale. Zdálo se, že je konec. Jenže o pět minut později se jeden atak povedl i Kypřanům. Kastanos dokázal najít nabíhajícího Andronikose Kakoulise, který si kličkou u vápna poradil s obráncem a krásně zakroutil míč do šibenice!
Více informací k zápasu
Uběhlo pouze pět minut a Německo si vytvořilo svou první tutovku v utkání. Sané unikl podél levé strany, následně poslal míč na přední tyčku, kam si sběhl Havertz, avšak ten z blízkosti trefil pouze brankovou konstrukci. V 15. minutě už každopádně Havertz gólově udeřil, jelikož přihrávku od Hofmanna, tentokráte zprava, zužitkoval z brankového území jednoduchou tečí.
Hosté pokračovali ve své útočné aktivitě i nadále, ve 23. minutě se hodlal uvést na střeleckou listinu Sané, nicméně jeho zakončení nebylo natolik povedené, aby výrazně ohrozilo brankáře Bučněva, jenž teď mimochodem dostal přednost před zkušeným Jurčenkem. Ve 26. minutě již Sané přece jenom pálil o dost nebezpečněji, Bučněv však vytáhl vážně moc povedený zákrok.
Ve 27. minutě se poprvé ozvali rovněž domácí, a to prostřednictvím Spercjana, jenže ten svou pravačkou bránu pouze přestřelil. Od té chvíle jako by se Němci v ofenzívě trochu odmlčeli a naopak jejich sok srovnal krok. A kdo ví, jakým směrem by se nakonec utkání upínalo, kdyby do pauzy uhlídal aspoň jednobrankové manko. Nakonec totiž v nastavení podruhé inkasoval.
Arbitr Letexier původně nechal souboj bránícího Voskanjana a útočícího Neuhause ve vápně bez povšimnutí, VAR mu ovšem nakonec poradil, aby si zkontroloval situaci na videu, a po delším přemýšlení nakonec nařídil penaltu. K té se postavil Gündogan, jenž si počínal hlavně účelným způsobem, čili zamířil z docela krátkého rozběhu přesně do protipohybu Bučněva.
Zkraje druhého poločasu chtěl definitivně zlomit odpor svého protivníka Havertz, jeho pokus ale jenom proletěl kolem vzdálenější tyčky, v 50. minutě nicméně evropský fotbalový gigant přece gólově zaúřadoval. Velkou vinu na tomhle obdrženém gólu měl Bučněv, který podcenil střelu po zemi od Gündogana, meruna mu sjela z rukavic a zapadla za jeho brankovou čáru.
Arménie se ani za tohoto stavu nevzdala a mínila si zapsat čestný úspěch. Třeba v 56. minutě se snažil skórovat Bajramjan, zacílil ale jen do boční sítě, v 59. minutě se každopádně dočkala odměny, když pokutový kop, nařízený za faul Neuhause na Terterjana ve vápně, Mchitarjan využil. Poslední slovo však měli hosté, Hofmann totiž v 64. minutě mířil přesně na bližší tyč.
Více informací k zápasu
Hosté určitě budou zklamaní, neboť před závěrečným kolem měli situaci ve svých rukách a obrovskou šanci nezužitkovali. Domácí skončili beznadějně poslední šestí s jediným bodem na kontě a také nemohou být příliš spokojeni. Rumunsko kvůli neúspěchu navíc bude muset hledat nového trenéra, jelikož Mirel Rădoi na pozápasové tiskové konferenci rezignoval na svou funkci. Favorit začal skvěle a již v 7. minutě se dostal do vedení.
Těsně předtím selhal v obrovské možnosti Nicolae Stanciu, který po nedůrazné rozehrávce soupeře pálil ze čtrnácti metrů příliš vysoko, pak ale Dennis Man po rohovém kopu Stanciua a prodloužené hlavičce Ruse stanul u zadní tyče a z bezprostřední blízkosti propálil bezmocného brankáře Büchela. Domácí gólman se po odehrané půlhodině vytáhl hned dvakrát, když nejprve odvrátil nad břevno skákavý pokus Mana a pak vyrazil do strany tečovanou střelu z hranice pokutového území.
Skóre se málem podruhé změnilo necelých deset minut před přestávkou. Grünenfelder zahrál ve vlastní šestnáctce rukou a slovinský rozhodčí Jug po zásahu VAR nařídil pokutový kop. K němu se postavil českým příznivcům dobře známý Stanciu a selhal, neboť přízemní ranou minul levou tyč zhruba o metr. Hosté si po změně stran hlídali těsný náskok a těsně před koncem ho definitivně pojistili.
Zhruba čtvrthodiny před závěrečným hvizdem neproměnil obrovskou příležitost Hagi, jenž z dvanácti metrů orazítkoval pravou tyč, v 87. minutě však již měl přesnou mušku Nicușor Bancu, jelikož svou bombou z osmnácti metrů vymetl všechny pavučiny v protější šibenici.
Více informací k zápasu
Domácí výběr byl od samého začátku lepší a brzy se dostal do vedení, ovšem hosté po změně stran zabrali a srovnali stav. Hrdinou makedonské reprezentace se nakonec stal záložník Neapole Eljif Elmas, který v závěrečné půlhodině vsítil dvě rozhodující trefy. Ostrovní výběr nebude se svým celkovým působením vůbec spokojen, jelikož skončil až na páté pozici devíti body a za čtvrtou Arménií zaostal o body tři.
Svěřenci trenéra Blagoji Milevskiho začali naprosto fantasticky a už po necelých sedmi minutách hry se dostali do vedení. Ezgjan Alioski po hezké akci na levé straně obdržel finální kolmici do volného prostoru od Trajkovskiho a pak razantní bombou z mírného úhlu zavěsil přímo k bližší konstrukci. Domácí v prvním poločase jasně dominovali a protivníka přestříleli vysokým poměrem 12:1, dalšího gólu se však nedočkali.
Přitom necelých pět minut před přestávkou rozvlnili síť podruhé, ale zásah Čurlinova přeci jen neplatil kvůli těsnému ofsajdu. Island dokázal srovnat krok v 54. minutě, po centru z pravého křídla vracel míč hlavou před branku Bjarnason a zakončující Jón Dagur Thorsteinsson měl sám před brankářem Dimitrievskim snadnou úlohu. Domácí ale v žádném případě nesložili zbraně a o jedenáct minut později si vzali zpět ztracený náskok.
Teprve dvaadvacetiletý Elmas se po obrovském závaru v pokutovém území Islandu dostal k odraženému míči a i s pořádnou porci štěstí ho nakonec usměrnil do levého spodního růžku. Hosté si výrazně zkomplikovali situaci necelou čtvrthodinu před koncem, to totiž Ísak Bergmann Jóhannesson obdržel druhou žlutou kartu během jedenácti minut a trávník tak musel opustit předčasně. Severní Makedonie využila početní výhody v 86. minutě, kdy svou druhou trefou v zápase definitivně rozhodl Elmas, jenž z deseti metrů zamířil k protější tyči.
Více informací k zápasu
Skupina A
Lucembursko - Irsko 0:3
14.11.2021 20:45
Góly: 67. Shane Duffy, 75. Chiedozie Ogbene, 88. Callum Robinson
Irsko se touto kvalifikací o světový šampionát protrápilo, ovšem nyní si díky skvěle zvládnuté závěrečné půlhodině alespoň částečně napravilo reputaci a po vítězství 3:0 v Lucembursku poskočilo na konečnou třetí příčku s devíti body, před svým nedělním rivalem skončilo díky lepšímu skóre. Domácí se za své celkové působení v žádném případě nemusejí stydět a i čtvrtá pozice ve skupině A se solidním bodovým ziskem rozhodně není k zahození.Ostrovní výběr byl od samého začátku podle očekávání aktivnější a první výraznější možnost si vypracoval v 9. minutě. Po rychlé akci na pravé straně skončil sražený míč na kopačce Calluma Robinsona, jehož dělovku z hranice šestnáctky parádně vyrazil do strany brankář Schon. Přesně v polovině úvodního dějství se na druhé straně opřel do balónu Oliver Thill a gólman Bazunu ho fantasticky konečky prstů odvrátil na rohový kop.
V závěrečné pětiminutovce první půle se na opačné straně hned dvakrát blýskl Schon, jenž nejprve vyboxoval dělovku Martinse a pak si poradil s křižnou hlavičkou Egana. Hosté po změně stran přidali a v divokém úvodu druhého poločasu dostali míč do prostoru tří tyčí, ale branka Sinaniho nakonec neplatila kvůli předchozímu nedovolenému zákroku. Od tohoto okamžiku úřadovali na trávníku už jen hosté.
V 67. minutě je poslal do vedení Shane Duffy, když po přímém volném kopu Cullena zakončoval hodně netradičně bradou a se štěstím přeci jen skóroval. Hosté přidali druhou pojišťovací trefu za dalších osm minut, jelikož Chiedozie Ogbene obdržel geniální přihrávku patou od střídajícího Knighta a ve skluzu přehodil ležícího kapitána Janse. V samém závěru definitivně uzavřel gólový účet aktivní Robinson, neboť po vynikajícím křižném pasu McCleana a okamžitém sklepnutí Knighta stanul sám před prázdnou brankou a tu neminul.
Portugalsko - Srbsko 1:2
14.11.2021 20:45
Góly: 2. Renato Sanches - 33. Dušan Tadić, 90. Aleksandar Mitrović
Už počtvrté během celkově pěti světových šampionátů se Srbsko dokázalo kvalifikovat až na závěrečný turnaj. V rozhodujícím měření sil se mu totiž venku podařilo skolit Portugalsko, a to díky brance Aleksandara Mitroviče ze samého závěru utkání. Zatímco balkánský výběr tak skočil v tabulce na první místo, domácí spadli na druhé. A o postup musejí bojovat v baráži.Matematické propočty byly před tímto střetnutím úplně jednoduché. Portugalci k udržení své první pozice ve skupině A potřebovali v Lisabonu neprohrát, Srbové naopak k jejímu uzmutí zvítězit, neboť disponovali horším skóre, které bylo klíčovým faktorem v otázce umisťování. Od roku 2007 hosté svého soupeře v sedmi případech neporazili. Zabrali ovšem v pravý čas.
Situace se přitom pro ně nevyvíjela vůbec dobře, protože již ve 2. minutě Portugalsko gólově udeřilo. Gudelj si ve středu hřiště v blízkosti vlastní šestnáctky nepočínal nejdůrazněji, sudí Orsato jeho souboj s Bernardem Silvou neposoudil jako nedovolený, míč se najednou objevil u nohou Renata Sanchese, který poté sám před brankářem Rajkovičem v koncovce nezaváhal.
Srbsko tenhle moment psychicky do kolen nepoložil. Ba naopak se okamžitě pokoušelo najít odpověď, nejblíže k ní měl zřejmě ve 12. minutě Vlahovič, který z vápna bleskově zakončil, ke své smůle však orazítkoval pouze tyčku, přičemž následnou dorážku nasměroval pouze nad bránu. Pak chtěl náskok domácích navýšit Cristiano Ronaldo, ze standardky ale necílil přesně.
Ve 33. minutě se každopádně přece skóre změnilo. Vlahovičovi se ještě nezdařilo balón trefit, ten však následně přece doputoval k jeho spoluhráčovi, konkrétně k Lukičovi, jenž ho postrčil k Tadičovi, hostující kapitán si ho narovnal na svou levačku, a protože jeho pokus byl nalehko tečován bránícím Danilem Pereirou, nestačil gólman Rui Patrício na situaci ideálně reagovat.
Ve 36. minutě se Tadič osměloval opětovně, tentokráte v rámci přímého volného kopu, jeho přízemní střela ovšem Ruie Patrícia zásadně nepřekvapila, ve 40. minutě zkusil zamířit mezi tři tyče Kostič, rozvlnil ale jenom boční síť domácí branky. V závěru půle naopak zahrozili Portugalci, jenže ani Joao Moutinho, ani Danilo Pereira zkrátka neseřídili svá mířidla účelně.
Ve druhé půli vyložené příležitosti nepřicházely na řadu tak často. V 62. minutě mínil znovu úřadovat Renato Sanches, na Rajkoviče nicméně nevyzrál. Dlouho se A Selecao dařilo držet nerozhodný stav, Srbové ovšem zasadili ránu v podstatě v poslední možnou chvíli a radovali se z kýženého úspěchu, to když v 90. minutě na zadní tyčce využil A. Mitrovič centr Tadiče.
Tabulka
Tým | Z | V | R | P | S | B | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Srbsko | 8 | 6 | 2 | 0 | 18:9 | 20 | |
2. | Portugalsko | 8 | 5 | 2 | 1 | 17:6 | 17 | |
3. | Irsko | 8 | 2 | 3 | 3 | 11:8 | 9 | |
4. | Lucembursko | 8 | 3 | 0 | 5 | 8:18 | 9 | |
5. | Ázerbájdžán | 8 | 0 | 1 | 7 | 5:18 | 1 |
Skupina B
Řecko - Kosovo 1:1
14.11.2021 20:45
Góly: 44. Georgios Masouras - 76. Amir Rrahmani
Řecko mělo doma proti Kosovu navrch, vytvořilo si více šancí a šlo do zaslouženého vedení, přesto získalo jenom bod. Domácím v tabulce o nic podstatného nešlo, pro hosty remíza 1:1 znamená, že skončí na posledním místě své skupiny.Domácí se do svého soupeře zakousli, už v desáté minutě vyslal parádní ránu Bouchalakis a trefil břevno. Po půlhodině hry to z trestného kopu zkoušel Kostas Tsimikas a Murić předvedl první vynikající zákrok večera. O chvíli později se pak jenom ohlédl za hlavičkou Douvikase, které chybělo několik decimetrů.
Kosovo se z defenzivní ulity dostalo až ve 34. minutě, z dvaceti metrů napřáhl Milot Rashica a míč proletěl těsně nad. Bezbrankový stav nakonec vydržel do 44. minuty, v níž se domácí dočkali zasloužené odměny. Po pravé straně postupoval Pelkas, na jeho centr si do šestnáctky naběhl Georgios Masouras a hlavičku usměrnil přesně k tyči - 1:0.
Kosovská obrana měla s Masourasem velké problémy a po návratu z kabin ho neuhlídala znovu, tentokráte ale útočník Olympiakosu z malého vápna přestřelil. Na druhé straně žehral na smůlu Muriqi, na toho při náběhu pozapomněla domácí obrana a brankáře Vlachodimose zachránilo břevno.
Řekům se nedařilo přidat pojistku a v 74. minutě to nedokázal ani Pelkas, Murić jeho zakončení zneškodnil a nic nebylo ani z následné skrumáže. A tak udeřilo Kosovo. V 76. minutě si na pravé straně vytvořil prostor Zhegrova, poslal míč do šestnáctky a nikým nehlídaný Amir Rrahmani už to měl hodně jednoduché - 1:1.
Dvě minuty před koncem se Zhegrova přeměnil v zakončovatele a selhal, sám před Vlachodimosem příliš dlouho váhal, až nakonec trefil jednoho z vracejících se obránců. Hrdinou duelu se tak nakonec stal jeho spoluhráč Murić, v nastavení vytáhl famózní zákrok proti gólové střele Vrousaie.
Španělsko - Švédsko 1:0
14.11.2021 20:45
Góly: 86. Álvaro Morata
Skupina B je jednou z těch, které musely přinést rozuzlení až v samém závěru a radost nakonec přinesla do španělského tábora. Svěřenci Luise Enriqueho doma hostili Švédsko a k postupu jim stačila remíza. Zápas v Seville měl jednoho střelce, chvíli před koncem se prosadil Álvaro Morata.Švédové si vše zkomplikovali nečekanou porážkou v Gruzii, na Pyrenejském poloostrově tak místo pozorného bránění a vyčkávání na protiútoky museli myslet na ofenzívu a to jim příliš vlastní není. Španělé měli často míč pod kontrolou a místenku na šampionátu si zajistili právě oni.
Olympijský stadion v Andalusii rozhodně neviděl nějakou atraktivní podívanou, hrálo se především mezi šestnáctkami a hlavním soupeře pro hráče obou týmů se stala nepřesná koncovka. V deváté minutě neměl přesně seřízená mířidla Sarabia, na druhé straně netrefil Forsberg a tentýž hráč si reputaci nevylepšil ani krátce před odchodem do kabin.
V podobném duchu se vyvíjela rovněž druhá část hry. Ve 48. minutě pálil nad Alexander Isak, na což odpověděl hlavičkou těsně mimo Raúl de Tomás. Velké nebezpečí pro domácí defenzívu představoval Forsberg a v 53. minutě neproměnil další příležitost, rána z první mu nesedla a brankář Unai Simón byl znovu bez práce.
V 59. minutě se na trávník dostal Álvaro Morata a uvedl se nepřesným pokusem. Švédové potřebovali přidat a v 73. minutě vynesli svůj hlavní trumf, když na hřiště vyběhl Zlatan Ibrahimović. Ani jeho příchod ale nějaký severský tlak nepřinesl, Španělé pozorně bránili a mířili za postupem.
Definitivní rozhodnutí přišlo pět minut před koncem. Dani Olmo vyslal parádní ránu a brankář Olsen s vypětím všech sil vyrazil na břevno, nedočkal se ovšem pomoci od spoluhráčů. Na vyražený míč jako jediný zareagoval Morata a s přehledem jej dopravil do sítě - 1:0.
Hosté se po inkasované brance smířili s barážovým osudem, drama nepřineslo ani čtyřminutové nastavení.
Skupina H
Chorvatsko - Rusko 1:0
14.11.2021 15:00
Góly: 81. Fjodor Kudrjašov (vl.)
Pořádně nešťastný moment ze závěrečných pasáží zápasu stál Rusko přímý postup na světový šampionát v Kataru. Ve Splitu se snažilo urputně bránit plichtu, jež by mu pomohla k udržení první příčky v tabulce, jenže o tu nakonec přišlo díky vlastnímu gólu Fjodora Kudrjašova. A tak z kvalifikace na závěrečný turnaj se zaradovalo Chorvatsko. Na hosty naopak zbyla baráž.Chorvaté byli neustále o něco aktivnější, logicky se zkrátka museli směrem dopředu vydávat více, neboť případná remíza by jim k přímému postupu na mistrovství nestačila. V 6. minutě si u boční strany pokutového území zasekl míč Perišič, který následně z rohu vápna zamířil na bližší tyčku, gólmana Safonova ovšem svým zakončením vážně nemohl zásadněji překvapit.
V 9. minutě se ocitl v o dost lepší pozici Kramarič, na nějž od pravé lajny nacentroval balón Juranovič, mohl se však zlobit pouze sám na sebe, jelikož svou hlavičku nasměroval přímo do rukavic Safonova. Rusové se jinak v následujících okamžicích dost solidně bránili, třeba Sosa ve 22. minutě vypálil jaksi ze zoufalství, jeho pokus ale logicky skončil vedle hostující brány.
Opravdu těžko hledali domácí jakési skulinky v soupeřově obraně. Ve 24. minutě každopádně nebyl daleko od rozvlnění sítě Brozovič, který napřáhl z dálky, leč o kousek netrefil kýžený a chtěný prostor mezi třemi tyčemi. Střely ze střední vzdálenosti byly vlastně jedinou možnou variantou, jak ohrozit Safonova, jenž pak nemusel likvidovat ani nepřesnou hlavičku Perišiče.
Vatreni pokračovali v honbě za úvodní trefou i nadále, Safonov se musel natahovat po pokusu Brozoviče ze 27. minuty, ve 35. minutě se z krkolomné pozice zase neprosadil Perišič. Hosté evidentně nic nehodlali měnit na své defenzivní taktice ani po přestávce a jejich rival znovu a znovu bušil na vrata, co mu síly stačily. Jenže pořád se, dlouho a dlouho, nedočkal odměny.
Ve 47. minutě se zaskvěl Safonov vůči Pašaličovi, v 52. minutě zablokoval další Perišičovu navštívenku obránce Karavajev, v 58. minutě pálil nad břevno Kramarič, v 61. minutě poslal Petkovič merunu hlavou jen k Safonovovi. V 81. minutě se nicméně již přece měnilo skóre, centr Sosy propadl ke Kudrjašovovi, který si zapsal možná svůj nejhorší vlastenec v kariéře.
Malta - Slovensko 0:6
14.11.2021 15:00
Góly: 6. Albert Rusnák, 8. Ondrej Duda, 16. Albert Rusnák, 69. Ondrej Duda, 71. De Marco Vernon, 80. Ondrej Duda
Slováci neměli s Maltou slitování a roznesli ji na kopytech šesti góly. Kanonádu slovenské reprezentace vedl především Ondrej Duda, který si zvládl připsat rovnou hattrick. A kromě jeho historicky prvního hattricku v reprezentaci pomohlo Slovákům taky vyloučení hned dvou soupeřů.Jako noc a den. Zatímco v prvním vzájemném utkání s Maltou se Slováci hodně trápili a konečnou remízu 2:2 museli doslova vydřít, dnes to bylo o něčem jiném. Na svého soka Slováci vtrhli naprosto bez milosti a jen za prvních 17 minut mu nasázeli tři branky! Hodně speciální zápas prožil taky naturalizovaný Slovák argentinského původu Vernon De Marco, který se prosadil při svém debutu hned při prvním dotyku s míčem.
Ale pěkně postupně. Už po šesti minutách hry musel brankář Bonello smeknout před uměním hostujícího týmu. Jemný oblouček do vápna sklepl David Strelec parádně pod sebe na Alberta Rusnáka a ten dělovou ránou z první nedal Bonellovi šanci zasáhnout. O dvě minuty později předvedl skvělý průnik k vápnu Tomáš Suslov, který nejenže obelstil svého soka, ale ještě narýsoval před bránu krásný pas, který tvrdou hlavičkou zatloukl do sítě Ondrej Duda.
Psala se 16. minuta, když Malťané ztratili míč ve středu hřiště, balonu se následně chopil Albert Rusnák a postupoval s ním na Bonellovu bránu. Nikdo z domácích obránců proti němu nevystoupil dostatečně důrazně, takže Rusnák si našteloval míč na střelu a obstřelem překonal jak maltskou obranu, tak i jejího kapitána v bráně.
Po sedmadvaceti minutách se blýskl taky někdejší hráč Sassuola, Lukáš Haraslín. Technicky i rychlostně skvěle vybavený hráč se dostal do vápna a v něm obešel i brankáře Bonella, jenže jeho gól nebyl pro těsný ofsajd uznán. Obdobná situace se odehrála ještě ve 44. minutě, kdy Slovensko dalo znovu gól z ofsajdu.
Malta se za prvních 45 minut prakticky nedostala ke střele a po změně stran jí začalo být jasné, že lepší to už nebude. Pouhá minuta byla odehrána z druhé půle, když byl Ryan Camenzuli pozdě u míče a musel v souboji faulovat Tomáše Suslova. Jenže protože už jednou žlutou kartu měl, tak mu sudí musel ukázat i kartu červenou.
A snad aby mu v šatně nebylo smutno, brzy se k němu přidal ještě Teddy Teuma. A to dost kuriózním, především pak zbytečným způsobem. Nejprve v 51. minutě zadržel oproti pravidlům Tomáše Suslova v jeho postupu na bránu a protože následně odkopl míč, viděl od rozhodčího hned druhou žlutou! Malta prohrávala o tři branky a ještě dohrávala v devíti. Takže vyhlídky nic moc.
A nebylo to lepší. Po pár minutách slovenské početní výhody musel brankář Bonello vytáhnout ne jeden, ale rovnou dva skvělé zákroky. Nejdřív ho zkusil ranou překonat Duda a pak z dorážky na opačné straně brány i Haraslín. Neuspěl ani jeden. Až v 69. minutě se to povedlo Ondrejovi Dudovi, který si naběhl na zpětnou nahrávku dnes vynikajícího Suslova a bezchybně zacílil - 4:0.
Za dvě minuty opustil hřiště Hancko a uvolnil místo argentinskému rodákovi Vernonu De Marcovi. Ten si připsal soutěžní debut za slovenské áčko a jen tak na něj nezapomene. V té samé minutě si totiž naběhl poblíž k vápnu a odražený míč prvním dotykem v zápase napálil balon přesně k tyči! Deset minut před koncem po dalším z mnoha Suslových průniků doklepl Duda míč z podobné pozice jako u svého druhého gólu do sítě a slavil hattrick. Slovensko končí až třetí, ale s plnou parádou.
Slovinsko - Kypr 2:1
14.11.2021 15:00
Góly: 48. Miha Zajc, 84. Adam Gnezda Čerin - 89. Andronikos Kakoullis
Slovinsko si přes dramatický závěr utkání díky brankám Zajce s Gnezdou Čerinem nakonec poradilo s hostujícím Kyprem, ale stejně zůstává v tabulce až na čtvrtém místě o skóre za třetími Slováky. Hostující Kypr zabral pozdě, dokázal jen snížit zásluhou krásné rány Kakoulise.Slovinsko hrálo doma jednoznačně aktivněji a do první šance se dostávalo už po pěti minutách. Akce hvězdného záložníka Josipa Iličiće ale nakonec skončila na nepřesnosti a prvním blokujícím obránci. Jinak si do vápna nabíhali hned dva jeho krajané. Další šanci zakončoval Miha Zajc, jemuž ale chyběl krok, takže zakončil špičkou kopačky jen těsně vedle.
V devatenácté minutě to na stadionu opravdu zahučelo, protože Jasmin Kurtić po skvělém centru ze strany napálil hlavou jen břevno. Slovinci měli relativně dost smůly, protože o sedm minut později jim VAR neuznal gól mladíčka Žana Celara, který byl o jednu nohu v ofsajdu. Do konce první půle už se nic zajímavého nestalo, ale druhá půle nám to rozhodně vynahradila.
Pouze čtyři minuty byly z druhé půle odehrány, když se Slovinsku povedl rychlý výpad po straně. První míč sice obrana Kypru odrazila, jenže pouze k nohám dobíhajícího Mihy Zajce. A ten balon dokázal okamžitě vrátit do sítě. Po hodině hry mohli domácí zvýšit, jenže Žan Karničnik nedokázal ve skluzu procpat míč za brankáře Michaela.
Nejzajímavější drama nabídl závěr utkání. Pět minut před koncem si na průnikovou nahrávku do vápna naběhl Adam Gnezda Čerin a proměnil svou šanci dokonale. Zdálo se, že je konec. Jenže o pět minut později se jeden atak povedl i Kypřanům. Kastanos dokázal najít nabíhajícího Andronikose Kakoulise, který si kličkou u vápna poradil s obráncem a krásně zakroutil míč do šibenice!
Skupina J
Arménie - Německo 1:4
14.11.2021 18:00
Góly: 59. Henrich Mchitarjan (pen.) - 15. Kai Havertz, 45+4. Ilkay Gündogan (pen.), 50. Ilkay Gündogan, 64. Jonas Hofmann
Německo završilo působení v kvalifikačním cyklu v boji o postup na MS v Kataru očekávaně, v Arménii stvrdilo roli favorita i v okleštěném složení a první pozici v tabulce ozdobilo svou celkově devátou výhrou v rámci skupiny J. Domácí nakonec obsadili až čtvrté místo, přestože ještě před listopadovým programem reálně mohli prahnout po postupu do dodatečné baráže.Uběhlo pouze pět minut a Německo si vytvořilo svou první tutovku v utkání. Sané unikl podél levé strany, následně poslal míč na přední tyčku, kam si sběhl Havertz, avšak ten z blízkosti trefil pouze brankovou konstrukci. V 15. minutě už každopádně Havertz gólově udeřil, jelikož přihrávku od Hofmanna, tentokráte zprava, zužitkoval z brankového území jednoduchou tečí.
Hosté pokračovali ve své útočné aktivitě i nadále, ve 23. minutě se hodlal uvést na střeleckou listinu Sané, nicméně jeho zakončení nebylo natolik povedené, aby výrazně ohrozilo brankáře Bučněva, jenž teď mimochodem dostal přednost před zkušeným Jurčenkem. Ve 26. minutě již Sané přece jenom pálil o dost nebezpečněji, Bučněv však vytáhl vážně moc povedený zákrok.
Ve 27. minutě se poprvé ozvali rovněž domácí, a to prostřednictvím Spercjana, jenže ten svou pravačkou bránu pouze přestřelil. Od té chvíle jako by se Němci v ofenzívě trochu odmlčeli a naopak jejich sok srovnal krok. A kdo ví, jakým směrem by se nakonec utkání upínalo, kdyby do pauzy uhlídal aspoň jednobrankové manko. Nakonec totiž v nastavení podruhé inkasoval.
Arbitr Letexier původně nechal souboj bránícího Voskanjana a útočícího Neuhause ve vápně bez povšimnutí, VAR mu ovšem nakonec poradil, aby si zkontroloval situaci na videu, a po delším přemýšlení nakonec nařídil penaltu. K té se postavil Gündogan, jenž si počínal hlavně účelným způsobem, čili zamířil z docela krátkého rozběhu přesně do protipohybu Bučněva.
Zkraje druhého poločasu chtěl definitivně zlomit odpor svého protivníka Havertz, jeho pokus ale jenom proletěl kolem vzdálenější tyčky, v 50. minutě nicméně evropský fotbalový gigant přece gólově zaúřadoval. Velkou vinu na tomhle obdrženém gólu měl Bučněv, který podcenil střelu po zemi od Gündogana, meruna mu sjela z rukavic a zapadla za jeho brankovou čáru.
Arménie se ani za tohoto stavu nevzdala a mínila si zapsat čestný úspěch. Třeba v 56. minutě se snažil skórovat Bajramjan, zacílil ale jen do boční sítě, v 59. minutě se každopádně dočkala odměny, když pokutový kop, nařízený za faul Neuhause na Terterjana ve vápně, Mchitarjan využil. Poslední slovo však měli hosté, Hofmann totiž v 64. minutě mířil přesně na bližší tyč.
Lichtenštejnsko - Rumunsko 0:2
14.11.2021 18:00
Góly: 7. Dennis Man, 87. Nicușor Bancu
Reprezentace Rumunska alespoň částečně dokázala odčinit tři dny starý neúspěch s Islandem (0:0) a tentokráte naplnila papírové předpoklady v Lichtenštejnsku, jasného outsidera skupiny J nakonec přehrála po výsledku 2:0. Avšak vzhledem k úspěchu Severní Makedonie nad Islandem (3:1) obsadila v tabulce třetí místo se sedmnácti body a za svým konkurentem z Balkánského poloostrova zaostala o bod, na světovém šampionátu si proto nezahraje.Hosté určitě budou zklamaní, neboť před závěrečným kolem měli situaci ve svých rukách a obrovskou šanci nezužitkovali. Domácí skončili beznadějně poslední šestí s jediným bodem na kontě a také nemohou být příliš spokojeni. Rumunsko kvůli neúspěchu navíc bude muset hledat nového trenéra, jelikož Mirel Rădoi na pozápasové tiskové konferenci rezignoval na svou funkci. Favorit začal skvěle a již v 7. minutě se dostal do vedení.
Těsně předtím selhal v obrovské možnosti Nicolae Stanciu, který po nedůrazné rozehrávce soupeře pálil ze čtrnácti metrů příliš vysoko, pak ale Dennis Man po rohovém kopu Stanciua a prodloužené hlavičce Ruse stanul u zadní tyče a z bezprostřední blízkosti propálil bezmocného brankáře Büchela. Domácí gólman se po odehrané půlhodině vytáhl hned dvakrát, když nejprve odvrátil nad břevno skákavý pokus Mana a pak vyrazil do strany tečovanou střelu z hranice pokutového území.
Skóre se málem podruhé změnilo necelých deset minut před přestávkou. Grünenfelder zahrál ve vlastní šestnáctce rukou a slovinský rozhodčí Jug po zásahu VAR nařídil pokutový kop. K němu se postavil českým příznivcům dobře známý Stanciu a selhal, neboť přízemní ranou minul levou tyč zhruba o metr. Hosté si po změně stran hlídali těsný náskok a těsně před koncem ho definitivně pojistili.
Zhruba čtvrthodiny před závěrečným hvizdem neproměnil obrovskou příležitost Hagi, jenž z dvanácti metrů orazítkoval pravou tyč, v 87. minutě však již měl přesnou mušku Nicușor Bancu, jelikož svou bombou z osmnácti metrů vymetl všechny pavučiny v protější šibenici.
Severní Makedonie - Island 3:1
14.11.2021 18:00
Góly: 7. Ezgjan Alioski, 65. Eljif Elmas, 86. Eljif Elmas - 54. Jón Dagur Thorsteinsson
Severní Makedonie se po loňské premiérové účasti na evropském šampionátu postarala o další senzaci a díky vítězství 3:1 proklouzla do dvanáctičlenné baráže o účast v Kataru. V tabulce skupiny J nakonec obsadila kýžené druhé místo s osmnácti body a v březnu se tak bude prát o historickou účast na světovém svátku. Při losu baráže bude jistojistě nenasazená, papírově na ní proto čekají těžší soupeři a navíc bude hrát venku.Domácí výběr byl od samého začátku lepší a brzy se dostal do vedení, ovšem hosté po změně stran zabrali a srovnali stav. Hrdinou makedonské reprezentace se nakonec stal záložník Neapole Eljif Elmas, který v závěrečné půlhodině vsítil dvě rozhodující trefy. Ostrovní výběr nebude se svým celkovým působením vůbec spokojen, jelikož skončil až na páté pozici devíti body a za čtvrtou Arménií zaostal o body tři.
Svěřenci trenéra Blagoji Milevskiho začali naprosto fantasticky a už po necelých sedmi minutách hry se dostali do vedení. Ezgjan Alioski po hezké akci na levé straně obdržel finální kolmici do volného prostoru od Trajkovskiho a pak razantní bombou z mírného úhlu zavěsil přímo k bližší konstrukci. Domácí v prvním poločase jasně dominovali a protivníka přestříleli vysokým poměrem 12:1, dalšího gólu se však nedočkali.
Přitom necelých pět minut před přestávkou rozvlnili síť podruhé, ale zásah Čurlinova přeci jen neplatil kvůli těsnému ofsajdu. Island dokázal srovnat krok v 54. minutě, po centru z pravého křídla vracel míč hlavou před branku Bjarnason a zakončující Jón Dagur Thorsteinsson měl sám před brankářem Dimitrievskim snadnou úlohu. Domácí ale v žádném případě nesložili zbraně a o jedenáct minut později si vzali zpět ztracený náskok.
Teprve dvaadvacetiletý Elmas se po obrovském závaru v pokutovém území Islandu dostal k odraženému míči a i s pořádnou porci štěstí ho nakonec usměrnil do levého spodního růžku. Hosté si výrazně zkomplikovali situaci necelou čtvrthodinu před koncem, to totiž Ísak Bergmann Jóhannesson obdržel druhou žlutou kartu během jedenácti minut a trávník tak musel opustit předčasně. Severní Makedonie využila početní výhody v 86. minutě, kdy svou druhou trefou v zápase definitivně rozhodl Elmas, jenž z deseti metrů zamířil k protější tyči.
Tabulka
Tým | Z | V | R | P | S | B | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Německo | 10 | 9 | 0 | 1 | 36:4 | 27 | |
2. | Severní Makedonie | 10 | 5 | 3 | 2 | 23:11 | 18 | |
3. | Rumunsko | 10 | 5 | 2 | 3 | 13:8 | 17 | |
4. | Arménie | 10 | 3 | 3 | 4 | 9:20 | 12 | |
5. | Island | 10 | 2 | 3 | 5 | 12:18 | 9 | |
6. | Lichtenštejnsko | 10 | 0 | 1 | 9 | 2:34 | 1 |
Autor: EuroFotbal.cz
Komentáře (183)
Přidat komentářChorvátsko určite zaujímavejší tím než Rusi, v Katare sa na nich bude lepšie pozerať. Ideálne by ešte mohol vyjsť postup Srbom.
63% ku 37% na držení míče
20 vs. 2 na střely, 6 vs. 0 na branku, gólman Chorvatska bez zákroku
A nakonec rozhodne vlastňák, krása , snad je rozbijeme v baráži
hřiště připomínalo místy vodní pólo
takticky naplánovaný
Když jsem se podíval na tu jejich sestavu, tak jsem byl trochu překvapen. Rusko už nemá nikoho v TOP5 ligách (kromě Golovina)?
co já si pamatuju, nikdy jich v top 5 ligách moc neměli... obecně je známo, že Rusové jsou příliš pohodlný na to, aby se jinde učili novej jazyk nebo si zvykali na novou kulturu, a tak Zenítek, Spartáček nebo Céeskáčko je pro ně ideální varianta
Jendu dobu to bylo slavnější, za dob Arshavina čo Pavljučenka.
No slavnějsi to nebylo, porad plati to stejny. Drtiva vestina je doma a pak jsou vyjimka prave treba tihle dva, ale ze by tomu bylo za 20 let co sleduju fotbal jinak, tak to si nemyslim.
V Atalantě je jeden z Mirancuku. Jinak to bylo vždycky takhle, že všichni hrají doma. Pár vyjímek bylo jako tuším Mostovoj a Karpin v Celta Vigo kolem roku 2000, Aršavin a Pavljucenko po EURU 2008, urcite jsem zapomnel na nejaky hrace, ale tyhle byly nejznamejsi a i tak vyjimky. Nikdy neodesel treba Dzagojev, o kterym se hodne spekulovalo nebo Akinfeev.
Jeste Zirkov, jinak asi nic moc.
Smertin se tehdy taky motal venku.
Ještě Čeryšev
Aha, takže asi nemá.
prave ze nikdy nemelo.. jasne, naslo se par vyjimek, ale vetsinou hrajou doma
Ok
Kudrjašov se tam pár vteřin před gólem chytá za sval a trenér radši vystřídá někoho jiného
Rusko
to je co za Slováka ten De Marco Vernon ?
je to Argentincan
Tady na EF píšou Slovenská a Španělská národnost. A teda Argentinčan ...už jsem zažil hodně, ale přeci jen ...tvl
Vypadá ale podle klubů že v SVK je dlouho. Já si vždy vzpomenu na toho Fernandese reprezentujícího Rusko, to mě vždy pobaví
Mario Fernandes, opora CSKA a typicky rodilý Rus. Asi jako Guiherme, náhradní ruský golman
Jen proto že hrál pár let v Rusku, to je pecka Mají aspoň nějakou babičku z druhýho kolena z Ruska?:-D
Myslím že ne, ale jak píše kolega podemnou tak oba v rusku žiji a hrají dost let, takže asi v pořádku
Nevím, za mě to není v pořádku ani tak. Dokonce - nereprezentoval Fernandes i Brazilii? Je to divné. Někde se narodis. Někde vyrustas.. Máš k té zemi vztah a pak se prestehujes za prací, jsi tam pár let a jen proto že bys sice chtěl reprezentovat svou rodnou zemi ale nejsi na to dost dobrej dostanes svolení reprezentovat jinou zemi? Mě se tohle nelíbí.
Taky máš hráče, kteří jsou mladí a můžou reprezentovat třeba i tři reprezentace a řeknou v rozhovoru, že se rozhodují, kterou budou reprezentovat. Ted byl jeden takový hráč o kterém jsem to četl. Je to dost divný, ale já jsem si tak nějak už zvykl. Každopádně pokud fakt v nějakém státu žiješ hodně dlouhou dobu a chceš se té zemi nějak odvděčit, tak pomoci ji ve svém oboru specializace na reprezentační úrovní mi zas tak hrozný nepříjde.
Som Slovák, manželka Češka, deti sa narodili v Rumunsku, momentálne žijeme v Rakúsku.
Akú krajinu by podľa teba mali reprezentovať, aby to bolo v poriadku?
Radši žádnou
Co v Rumunsku?
Madarsko
Asi kteroukoli z těch čtyřech, ale když se dítě odstěhuje 25 do Německa, tak by to furt měla být jen jedna z těch prvních čtyř.
Fernandes žije a hraje v Rusku 9 let, Guilherme 14. To jsou třeba případy naturalizace, které jsou za mě naprosto v pohodě.
De Marco hra na Slovensku od sezony 12/13 mam pocit.
On hral v Michalovciach ešte 2. ligu, kde nám pomohol postúpiť do Fortuna ligy. Pokiaľ viem tak sa narodil v Rosariu v ARG.
narodil sa v Argentine, nejake podrobnosti o Spanielskej narodnosti sa mi hladat nechce, na Slovensku hra povedzme 8 rokov s tym, ze bol na hostovani v Polsku. Nie tak davno splnil podmienky pre ziskanie Slovenskeho obcianstva. Co ti na tom pride take mega novatorske, ze si to este nezazil neviem.
Po Depetrisovi druhý argentinský slovak možná i druhý naturalizovaný hráč, tak proto...nebo se mýlim?
asi nie druhy naturalizovany, bol tam aj Guede a este niekto, ale hned si nespomeniem na meno. Len mi pride divne sa tu cudovat nad niecim co sa deje aj v ovela kvalitnejsich repre ako je nasa.
tak u slovenska mě to taky překvapilo, když jsem tam viděl střídat nějakého no name cizince...ale ano, v jiných zemích to už je normální
hej hej, myslim, ze je to len par mesiacov co dostal pozvanku do repre. Laveho obrancu nemame, davali sa tam stredny obrancovia alebo sa povolal napriklad Hubocan, ktory je uz proste riadne za zenitom tak to asi chcu zalepit niekym, kto sa proste na Slovensku nenarodil.
dík za info
Tak mě je třeba úplně fuk jestli se to děje u vás nebo třeba v Anglii. Bude mi tohle " naturalizovani" připadat vždy divné
to uz je vec nazoru, ci sa ti to paci alebo nie. Skor som myslel divne v zmysle, ze Pablos sa cuduje, akoby sme boli prvi, ktori maju naturalizovaneho hraca. Ja to tiez neschvalujem, ale bohuzial rozhodnutia SFZ idu mimo mna
Bol tam ešte teraz už nebohý Dionatan Teixeira, ale ten stihol hrať len za U21
A úplne son zabudol na Borisa Sekuliča. Ten mal dva štarty i za Áčko
Ale hovno novátorský... Jen jsem nevěděl, že si Slovák, vy asi píšete Argentinčan, u nás je to Argentinec, tak jsem si jen myslel že si úplnej dement nic víc.
Aha
Ale on je fantastický dopredu aj dozadu vie s loptou proste jeden z najlepších a najkomplexnejších krajných obrancov ktorý kedy hral našu ligu. Po slovensky vie lepšie než časť Slovenska a zaslúžil si naturalizáciu aj nomináciu do repre. A ten gól včera bol super.
v tom je problém, že hrá len našu ligu, navyše Slovan proti slabším súperom.
Je smutné, že z takej slabej skupiny sme nedali aspoň tú baráž také Rusko a Slovinsko by sme kvalitatívne mali poraziť a Chorvátsko tiež nie je čo bývalo. Hádam Tarkovič končí po kvalifikácií lebo očividne nato nemá.
Trochu soudnosti… já Slovensku přeju po Česku nejvíc, ale vždyť ten tým aktuálně je maximálně evropský průměr a ačkoliv Chorvatsko i Rusko mají sestupnou výkonnost, tak pořád mají mnohem větší individuality… Generace kolem Hamšíka, Kucky, Škrtela končí a co ti následovníci? Mak, Benes, Lobotka a spol se nechytají tolik jak se jim předpovídalo, Hancko a Haraslín se sice restartovali ale pořád jen v české lize… Kdo je tam dál? Mimo Škriniara? A možná Dudy? Vysoce průměrný evropský výběr…
Tak ale v akej inej skupine budu mat mozmost prekvapit? Toto bola idealna..
Já to chápu, ale možná by jim víc mohla sednout skupina s jedním jasným favoritem… třeba naše nebo Portugalská? Možná i Anglická… Chorvatsko i Rusko jsou stále nad Slovenskem a v této skupině to potvrdili…
Každopádně je to o tom, že z Evropy jede na MS jen 13 týmů a ať říká kdo chce co chce tak v Evropě se nůžky rozevírají
No neviem, pochybujem ze v Portugalskej skupine Slovensko zvladlo zapasy ako Srbsko, predsa len v Irsku sa hraje tazko a Luxembursko dnes snad este ukaze ze uz nesu futbalovy trpazlik.. ceska skupina zas, tam by ste mali iste 2 miesto a v Anglickej by zas o to 2 miesto bola velka konkurencia, ale nie tazsia ako Rusko..
Btw Rusko uz dnes nie je ziadna slava, Chorvatsko tiez nie je neviem aky vyber dnes.. ale je fakt ze cakat ze Slovensko postupi na MS kde z europy idu 13 je trocha dost nerealne..
Šance tu byla, ale museli by Chorvati a Rusi předvést slabší kvalifikaci. To ale nebylo nepravděpodobný, balkán, rusko, turecko dokážou občas vyhořet...ale bohužel pro vás, individuální kvalita je na straně chorvatska a i ruska větší
Nastestie pre mna, ma zaujima len Portugalsko.. ale hej individualna kvalita Chorvatska a Ruska je vacsia, to mas pravdu
Je to tak jak píšeš, no určitě by nezvládli zápasy jako Srbsko, za mě mám Lucembursko rád, fandím jim a uhráli mi hodně tiketů (třeba v posledním kole :)). Rusko je opravdu na cestě dolů a Chorvatsko taky (ale oba týmy, zejména Chorvati jsou o dost výš). Bohužel Slováci se musí podívat do reality - když odmyslíme odcházející generaci, tak z týmů z těch nejlepších evropských lig jim hraje Škriniar, Duda, Lobotka, Hrošovský, Strelec a Boženík… Poslední dva navíc neberu tolik vážně, takže 3-4 konkurence schopní hráči v poli prostě neuhrají top 13 v Evropě…
No, povedal by som ze z novej generacie ma nejaku kvalitu na urovni MS akurat Skriniar..
skupina slaba, ale ked stracas body na Cypre alebo Malte tak na turnaji nemas co robit...
Slabé ve skupině bylo hlavně Slovensko.
Macedónsko
Makedonci
Makedonie Rumuni konec
Rumuni si to posrali s Islandem, naopak Makedonci to zvladli skvele. Nicmene zatim ty druhe mista pro baraz nevypadaji nejak desive (italska skupina je vyjimka, tam oba tymy by pro nas znamenali konecnou)
Hlavně je neskutečně zařízl sudí v Arménii.
Rumunsko vedlo, asi 15 minut před koncem dostalo červenou kartu která neměla být ani žlutá, Arménie 5 minut před koncem vyrovnala gólem z metrového ofsajdu a v nastavení otočila z úplně vymyšlené penalty. To byl snad největší zářez, co jsem kdy viděl.
Každopádně stačilo dát doma aspoň gól zoufalýmu Islandu a na zápas v Arménii by si nikdo nevzpomněl.
je to možné, ale těch zářezů je více. Třeba ten zářez Portugalska v Srbsku, který je teď stal postup
Postup je stál včerejší trapný a profesorský výkon
Stanciu nedal penaltu
V druhej polovici kvalifikacie sa pekne na to pozeralo, takze by nevadilo keby Tarkovic ostane. Len najst niekoho kto bude strielat goly no.
Srbija
Mitrovic from zero (nepostup na Euro 2020, kdyz nedal klicovou penaltu, jestli si dobre vzpominam) to hero (kdy dostal svuj tym na MS 2022)...pro nej super pribeh
Mám pocit, akoby Srbi mali Euro ťažko v paži, nehrali tam už od roku 2000 a v kvalifikácii MS sú pravidelne o dva levely vyššie. Každopádne som veľmi rád, nebaví ma, keď postupujú iba favoriti.
Něco jako my, jen obráceně.
Ale podle této logiky mají těžce v paži i samotný turnaj MS, kde vždy vypadávají ze skupiny. Kvalifikace na ME nikdo nevypouští, prostě se jim to takto střídá. Že by třeba naposledy schválně nezvládli penalty v rozhodujícím zápase o ME, si nemyslím.
Ježiši tohle je nádherný. Ty záběry Ronalda. ♥
Bylo na nich něco znepokojivého?
Skusene sme sa vyhli Portugalcom v barazi
Dobře Santosovi tak, dnes znovu rezignace na jakékoliv útočení.
Portugalsko v baráži... No nic moc.
SRBIJA!!!!!!!!
Kosovo je Srbija !
Slovanky ti nevoní ty jeden probruselskej provakcinační pitomče?
Portugalsko
Pprtugalsko Teď je ještě schytáme v baráži.
alespon by byla prdel...češi to proti těm repre, kde jsou brutální outsideři umí občas zahrát
ano, pamatuju si naše zápasy s Litvou nebo Lichtenštejnskem
Není to jedno, s kým vypadneme?
Když vypadnem s Portugalskem, tak se to bude brát jinak, než když vyletíme proti Severní Makedonii.
Tu asi nemůžeme dostat, ne? S. Makedonie také nebude nasazena.
Ale můžeme s nimi klidně vypadnout ve finále baráže. To by taky stálo za to, nejdřív vyhrát v Portugalsku a pak doma prohrát s Makedonci, kteří předtím vyřadí Italy.
SRBIJAAAAAAA BREEEE !!!!! ❤️
Videl som druhý polčas a zaslúžené víťazstvo Srbska, keď sa Portugalci nechali zatlačiť mali síce rýchle brejky ale chodili tam v nízkom počte hráčov a šancí si veľa nevytvorili.
Mitrogól
Viva Espana
Zaujímavosť z kvalifikácie: už teraz ja isté, že sa zachová tradícia siahajúca do roku 1998, odkedy MS hráva 32 mužstiev, a na Mundiale sa predstavia dve mužstvá z bývalej Juhoslávie. A to sa ešte môže pridať Severné Macedónsko.
No už teď to bude zajímavé MS. Na jednom místě fans Srbska a Chorvatska to nevěstí nic dobrého. To bude solidní bordel.
presne
Teď ještě, aby tam fans ze zahraničí mohli...
O to se ani nějak nebojím, Katařani podle mě budou chtít, aby tam bylo co nejvíc lidí, před kterými se mohou pochlubit dílem čínských otroků.
čínských nevím, nepálských, bangladéšských a pakistátnských určitě...
Velké štěstí, že to budou vyvažovat zástupci vyspělého západu, například Anglie!
Přesně, tam bude solidně veselo.
Robit bordel v katare? Yes please, bude vyzivne sledovat tie tresty.
no to bude dobré peklo. Z toho bude jeden velký průser. Doteď nechápu, že to mohl idát do Kataru, plus ještě, když ten stát je jedno velkoměsto a zbytek a písek a poušť.
Mitrović v repre je strašný psychoš. Bravo!
Jemu to sype i v lize. Za 17 zápasů 20 gólů! Ten má hrát úplně někde jinde, než 2. ligu za Fulham.
Tam to sypalo aj Vydrovi
tak on je v champe vyslovene cheatcode
V PL to bohužiaľ taká hitparáda nikdy nieje, škoda chcel by som ho vidieť v silnejšom tíme ako je Fullham.
Přesně - on potřebuje dobrej servis a vytváření šancí. Ale vždycky postoupí s týmem, kde to pak v PL zas tak moc nemá... Neříkám, že je to hráč pro City nebo pro Chelsea, ale věřím, že by za ně góly střílel. Nebo alespoň jako náhradník, do tlaku. Třeba v Arsenalu by žolíka hrát mohl, místo Lacy za třetinu nákladů...
Asi potrebuje dôveru, pohodu vyjadril sa že je vo Fullhame šťastný.
Jasné, ale v repre prepne do módu, že patrí medzi top 10 útočníkov sveta
Tam to bude ako pri mnohých hráčoch z Balkánu o hlave. Vo Fulhame má pokoj a možno mu tolerujú veci za ktoré by mal inde problém a on sa im za to odvďačuje tými niekedy až neskutočnými výkonmi lebo mať v Champe za 17 zápasov 20 gólov je neskutočné. A to isté platí aj v repre kde má motiváciu naviac že proste hrá za Srbsko.
Santos neskutečný terorista
lol, s takymto timom nevyhrat skupinu a ist do baraze santos kvalitka
Srbsko
tak ještě do baráže Italové a bude to celkem fajn
Zkurveni Portugalci, doufám, že je v baráži vyřadíme
Včera v Portugalsku v základních sestavách téměř vše z TOP5 lig. Portugalci všichni a ten jejich útok prostě TOP týmy z TOP lig. Z toho by se naši potentovali už před zápasem.
No a? Ovšem s tím týmem co mají hrají hrozne hovno už dlouho, euro to jen potvrdilo
To máš pravdu.
absurdní představa
Srbija!!
https://www.youtube.com/watch?v=aJFJlQ8ext8
V pici toto, se pres tu baraz asi nedostaneme, pokud tam hned narazime na Portugalsko. Bohuzel to tak ocekavam, ze proste baraz bude pro nas konecna.
Santos už musí bezpodmínečně táhnout. Po MS v Rusku bylo pozdě. Za titul z ME mu bude navždy patřit dík, ale od té doby tuhle výjimečnou portugalskou generaci brzdí, fotbal je z většiny těžších zápasů nekoukatelný, Bruno poloviční oproti klubu, ostatně jako zbytek zálohy. Což je v tom složení prostě ostuda. A jeho pragmatický styl už navíc nenese ani potřebné výsledky, viz. poslední dva velké turnaje.
zabudol si že bruno je polovičný aj v klube oproti minulej sezóny a to s trénerom nemá absolútne nič
https://redscores.com/cs/match/portugal-serbia/RACxmcC solidne se tam po golu Mitroviče seběhli
Ty kokso dvaja Macedonci zo slovenskej ligy v základe
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele