Události Ligue 1: Favorité o víkendu ztráceli, sledované derby ovládlo Lille

10.10.2022, 17:22
Názory a komentáře
Terem Moffi (© AFP)
Desáté kolo Ligue 1 se neslo ve znamení ztrát favoritů. Vedoucí dvojice PSG, Marseille uhrála pouze jeden bod, další zaváhání si připsal také Lyon, který doma jen remizoval s Toulouse. Pátý zápas bez výhry v řadě definitivně zpečetil osud trenéra Petera Bosze (58), jenž byl vedením klubu odvolán.

Po čtyřech porážkách v řadě bylo zřejmé, že pokud Lyon v páteční předehrávce doma nezdolá nováčka z Toulouse, bude zle. Peter Bosz sice otázky na možný konec odmítal s tím, že nadále cítí důvěru vedení, šlo si ale jen těžko představit, že by jeho nejistá pozice ustála další ztrátu. Zápas začal pro Lyon skvěle, když se už ve 2. minutě trefil Tete, šance na zvýšení náskoku ale domácí nevyužili a po změně stran přišlo vyrovnání, které zařídil Rafael Ratao.

Reakce vedení Lyonu přišla rychle a Bosz byl už v neděli odvolán z funkce. V Lyonu vydržel necelý rok a půl, přičemž na jeho angažmá se určitě nebude vzpomínat v dobrém. Loni tým dovedl jen k 7. místu, letos ho nechává ještě o dvě pozice níž. O posun tabulkou se klub nově bude snažit pod vedením Laurenta Blanca, který byl již oznámen jako Boszův nástupce. Bývalý trenér PSG či francouzské reprezentace má velké jméno, k práci v Evropě se ale vrací po velmi dlouhé pauze, která může být znát. V Lyonu ale určitě věří, že horší už to být nemůže.

Body překvapivě poztrácela také vedoucí dvojice tabulky. Marseille doma proti poslednímu Ajacciu nasadila silnou sestavu, přesto ale zápas nezvládla. Korsickému klubu na senzační vítězství 2:1 stačila jedna střela na bránu, rozhodující gól si totiž do vlastní sítě dal domácí stoper Leonardo Balerdi. Výrazně lépe se nevedlo ani PSG, které jen remizovalo 0:0 na půdě Reims. Pařížané ale mohli být za bod rádi, od 41. minuty hráli v deseti po vyloučení Sergia Ramose a nebýt zákroků brankáře Donnarummy, mohla z toho být první porážka v sezóně.

Hlavním zápasem 10. kola bylo nedělní Derby du Nord mezi Lille a Lens. Zápas nabídl přesně to, co by se od tradičně vyhroceného derby dalo čekat: souboje, fauly, emoce a přinejlepším průměrný fotbal. O osudu utkání nakonec rozhodly penalty. Zatímco hostující Florian Sotoca ve 14. minutě zakončil mizerně a jeho pokus bez problémů vyrazil brankář Chevalier, domácí Jonathan David se o půl hodiny později nemýlil a vstřelil jediný gól zápasu.

Lille tak pokračuje v pravidelném střídání výher a proher, které se táhne už od 3. kola. Triumf proti Lens je zatím jasně nejcennějším, pro hosty to koneckonců byla vůbec první porážka v sezóně. Nečekaným hrdinou se stal brankář Lucas Chevalier, který se kromě chycené penalty blýskl i několika skvělými zákroky při šancích Lens. Odchovanec Lille začal sezónu jako dvojka, špatné výkony kolegy Lea Jardima ho ale od 7. kola pustily do brány, kde se dvacetiletý rodák z Calais zatím drží solidně. Výkon v nedělním derby mu dokonce vynesl premiérou nominaci do L'Équipe týmu kola.

Hráč kola

Senzační jízda Lorientu nekončí. Loni se bretaňský klub sotva zachránil, letos sbírá výhru za výhrou a nově patří mu 2. místo tabulky, jen bod za PSG. O víkendu si "Les Merlus" poradili v derby s Brestem, na jehož půdě zvítězili 2:1. Skvělou formu potvrdil útočník Terem Moffi (23): nigerijský reprezentant nejdříve parádní střelou pod břevno vyrovnal na 1:1, ve druhém poločase pak pohotovou dorážkou otočil skóre ve prospěch Lorientu. Moffi letos má na kontě už 8 ligových gólů, stejně jako za celou loňskou sezónu.

Gól kola

V Rennes si po odchodech Eduarda Camavingy do Realu Madrid a Mathyse Tela do Bayernu Mnichov rychle našli novou senzaci. Teprve sedmnáctiletý křídelník Désiré Doué zatím nastupuje do zápasů především z lavičky, i během omezeného času ale zvládá dokazovat, jak obrovský je to talent. V nedělním derby proti Nantes byl na hřišti sotva minutu, když si na hranici vápna našel míč a precizní ranou pravačkou ho zavěsil pod břevno. Rennes zápas jasně vyhrálo 3:0 a přiblížilo se špičce tabulky.