Události Ligue 1: Rennes se přibližuje Lize mistrů, v Lyonu zabírá léčba Blancem

31.10.2022, 19:33
Názory a komentáře
Arnaud Kalimuendo (© AFP)
Nikdo v Ligue 1 se nemůže pochlubit delší sérií výher, než jakou aktuálně drží fotbalisté Rennes. Nedělní triumf 3:0 nad Montpellierem pro ně byl už pátým v řadě a není tak překvapením, že bretaňský celek rychle stoupá tabulkou. Po 13. kole mu patří už 3. příčka.

Po slabém startu v podobě jedné výhry z úvodních čtyř kol začíná Rennes potvrzovat, že bylo v předsezónních odhadech právem řazeno mezi adepty na špičku tabulky. Konkrétně na umístění v top 3, což jsou v Ligue 1 pozice zaručující Ligu mistrů: dva nejlepší týmy do ní postupují přímo, třetí celek jde do předkola. Rennes se do této vybrané společnosti málem dostalo už loni, nakonec se ale muselo spokojit se 4. místem a skupinou Evropské ligy. Letos ale přišel čas na krok výš.

O kvalitách kádru Rennes nejde pochybovat. Trenér Bruno Genesio má na povel jednu z nejtalentovanějších sestav v soutěži, především směrem dopředu. Hráči jako Martin Terrier, Arnaud Kalimuendo, Amine Gouiri či Lovro Majer patří k tomu vůbec nejlepšímu v Ligue 1, v záloze navíc číhají supertalenti jako Jérémy Doku nebo Kamaldeen Sulemana. Směrem dozadu bychom v kádru Rennes našli mezer o něco víc, zvlášť po letním prodeji klíčového stopera Nayefa Aguerda do West Hamu, rozhodně se ale nedá říct, že by obrana bretaňského celku byla slabá.

Rennes nikdy nebylo v Ligue 1 lepší než třetí, letos má ale velkou šanci tento rekord přepsat. Kdy také jindy? Marseille si prošla letní změnou manažera a v posledních týdnech výrazně ztratila formu z úvodu sezóny. Monaco, Lyon i Nice také dvakrát nezáří, Lorient se na čele tabulky pravděpodobně dlouho neudrží a podobně by mohlo dopadnout také Lens. Racing určitě má šanci na pohárové příčky, moc se ale nečeká, že by měl promluvit do boje o 2. místo. Rennes má zkrátka cestu otevřenou, pokud dokáže udržet stabilní výsledky.

Poslední týdny to Genesiův tým zvládá skvěle. Nedělní výhra 3:0 nad Montpellierem byla už pátou v řadě, Rennes navíc během této série nastřílelo úctyhodných 14 gólů. Bez porážky je bretaňský celek od 5. kola, kdy padl v Lens. K tomu se daří také v Evropské lize, kde má Rennes jistý postup do jarní fáze a v posledním kole bude na dálku bojovat s Fenerbahce o první příčku. Do konce podzimu ještě pár utkání zbývá, zatím to ale vypadá, že "Les Rouge et Noir" půjdou do reprezentační přestávky spokojeni.

Nedostatek tohoto pocitu měli naopak dlouhodobě v Lyonu, což před pár týdny vyústilo v konec Petera Bosze. Jeho nástupce Laurent Blanc sice začal prohrou 2:3 právě proti Rennes, od té doby ale nabraly výsledky OL vzestupnou tendenci. Minulý týden si Olympique venku poradil s Montpellierem 2:1, v neděli večer pak v jednom ze zápasů kola doma zdolal Lille 1:0. Na výrazný posun tabulkou to zatím nestačí, jsou to ale důležité body pro stabilizaci situace.

O tom, že výhra proti Lille patří spíš do kategorie těch vydřenějších, svědčí mimo jiné to, že do týmu kola se dostali hned dva zástupci defenzivy Lyonu. Brankář Anthony Lopes měl při šancích hostů hodně práce, zachytal ale skvěle a udržel čisté konto. Výborně zahrál také obránce Nicolas Tagliafico, který předvedl možná zatím nejlepší výkon v dresu OL. Blanc sázku na defenzivu avizoval již při nástupu do funkce a nedělní zápas jeho slova potvrdil.

Hráč kola

Začít zápas na lavičce a stejně na konci slavit hattrick, to se povede málokdy. Lois Openda to ale o víkendu zvládnul s přehledem. Útočník Lens přišel do zápasu s Toulouse v 56. minutě za stavu 0:0 a rychle začal být znát: v 60. minutě poslal Racing do vedení, v závěru pak přidal další dva góly a zařídil jasnou výhru 3:0. Tak nějak si asi většina trenérů představuje žolíka z lavičky.

Gól kola

Strasbourg doma heroicky vybojoval bod proti Marseille, přestože ještě v 75. minutě prohrával 0:2. Hrdinou zápasu se stal útočník Kevin Gameiro, který ve 2. minutě nastavení vstřelil vyrovnávací gól. A navíc parádní: Gameiro si za vápnem počkal na odražený míč a skvěle trefeným volejem ho napálil za bezmocného brankáře hostů. Sluší se dodat, že mu k tomu výrazně pomohla teč jednoho z obránců, na to se ale historie ptát nebude.